بازدید 9458

اتهام آمریکا به ایران برای دست‌داشتن درحمله به پایگاه بلد

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی پوچ و بی اساس مدعی شد که ایران احتمالاً در حمله شب گذشته به پایگاه نظامی «بَلَد» در عراق دست داشته است.
کد خبر: ۹۴۲۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۷ 07 December 2019

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی پوچ و بی اساس مدعی شد که ایران احتمالاً در حمله شب گذشته به پایگاه نظامی «بَلَد» در عراق دست داشته است.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از رویترز، «دیوید شِنکر» معاون بخش خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در ادعایی واهی ایران را متهم ساخت که در حمله راکتی شامگاه پنج شنبه به پایگاه نظامی «بَلَد» در عراق دست داشته است.

وی همچنین گفت که واشنگتن در انتظار دریافت مدارک و شواهد بیشتری برای اثبات عامل این حمله است.

ارتش عراق پنج شنبه شب اعلام کرد که دو راکت کاتیوشا به محوطه داخلی پایگاه هوایی بلد در ۸۰ کیلومتری (۵۰ مایلی) شمال بغداد، پایتخت عراق اصابت کرد. پایگاه هوایی بلد محل استقرار نیروهای نظامی و پیمانکاران آمریکایی است.

این حمله راکتی هیچ تلفات یا خسارتی در پی نداشت و هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

دیوید شکنر در یک نشست توجیهی خطاب به خبرنگاران گفت: «ما همچنان در انتظار [دریافت] شواهد و مدارک کامل هستیم، اما اگر کذشته را به مثابه پیش درآمدی درنظر بگیریم، این امکان وجود دارد که ایران در آن [حمله] دست داشته باشد».

گفتنی است که سه شنبه گذشته نیز پنج راکت به پایگاه هوایی «عین الاسد» عراق اصابت کرد. این پایگاه محل استقرار نیروهای نظامی آمریکا در استان الانبار در غرب عراق است.

دیوید شکنر افزایش این گونه حملات را «مایه نگرانی عمیق» خواند و مدعی شد که ایران ظرف پنج تا شش ماه گذشته تهاجمی تر شده است. وی ادعا کرد: «ایرانیان هر زمان که احساس فشار می کنند، غالب اوقات، یا مسلماً در گذشته، دست به اقدام تهاجمی زده اند!»

لازم به ذکر است که پس از خروج یکجانبه «دونالد ترامپ» از توافق هسته ای ایران (۲۰۱۵)، دولت آمریکا تحریمهای اقتصادی علیه تهران را دوباره وضع کرد. ایران نیز در واکنش به ترس اروپا از آریکا و خودداری اروپاییها از اجرای برجام اعلام کرد که عمل به برخی از تعهدات خود ذیل برجام را به حالت تعلیق در می آورد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی