بازدید 27541
برکناری مربی متوسط بلژیکی چه سود‌ها و زیان‌هایی دارد؟

فسخ قرارداد ویلموتس جدی شد / عزل مرد بلژیکی در گرو توافق با برانکو یا جانشین ایرانی / واکنش برانکو به احتمال سرمربیگری تیم ملی

سلطانی فر و تاج خوب می‌دانند درصورت وقوع یک شکست و یا حتی یک تساوی دیگر در چهار بازی باقی مانده، به همین راحتی بلیت جام جهانی قطر ۲۰۲۲ می‌سوزد. اگر صعود کنیم هم با این مربی متوسط و نیم بند، امیدی به رقابت با غول‌های آسیا در مرحله نهایی گزینشی قاره آسیا نیست. آیا ویلموتس که این روز‌ها مشغول لذت بردن از ۹۰۰ هزاریورویی دریافتی از ایران است، حاضر به فسخ قرارداد شیرین با ایران می‌شود؟
کد خبر: ۹۳۹۲۸۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷ 23 November 2019

اواسط هفته گذشته شایعه شد به احتمال زیاد برانکو جایگزین ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی می‌شود.

به گزارش تابناک ورزشی، این شایعات هر روز جدی‌تر شد و فدراسیون فوتبال که از عملکرد مارک ویلموتس بلژیکی راضی نیست، هیچوقت این حواشی را تکذیب نکرد و تنها به صدور یک بیانیه بعد از تساوی بازی عراق و بحرین بسنده کرد.

دیدار برانکو با سفیر ایران در کرواسی بحث را جدی‌تر کرد و پستی که برانکو در صفحه اینستاگرامش گذاشت، بر زمزمه‌ها دامن زد، اما بلافاصله عده‌ای گفتند این ملاقات برای پیگیری مطالبات پرفسور از پرسپولیس بوده است! گذشت زمان نشان داد گزارش تابناک به واقعیت نزدیک‌تر است و هیچ دلیلی ندارد سرمربی فصل گذشته پرسپولیس برای دریافت مطالبات میلیون دلاری اش از یک باشگاه، سراغ سفیر برود و در سفارتخانه او را ملاقات کند!

ادعای یک رسانه بلژیکی: ویلموتس خواهان فسخ قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران شد

 

ویلموتس برف تهران را ندیده، رفت

حالا که رقم قرارداد هنگفت ویلموتس و همچنین مدت زمان سه ساله اش، فدراسیون فوتبال را در مخمصه قرار داده است، شایعات زیادی راه افتاده که از آن احتمال فسخ قرارداد این مربی شنیده می‌شود. اما هنوز هیچ خبرنگاری به قرارداد او دسترسی ندارد تا بداند آیا در متن پیش بینی برای قطع همکاری دیده شده است یا خیر؟ روشن شدن این ابهام می تواند مشخص کند که فدراسیون فوتبال چه هزینه ای را برای فسخ قرارداد متحمل خواهد شد؟ فقط تسویه یکسال از قرارداد برای فسخ کافی است یا پای کل مبلغ سه ساله درمیان است؟ این موضوع تاثیر بسیاری بر تصمیم نهایی فدراسیون خواهد داشت.

ویلموتس که تا فروردین روی نیمکت تیم ملی کار خاصی ندارد، حتی برای ژانویه نیز برخلاف وعده سخنگوی فدراسیون، قرار نیست به ایران بیاید و ضرورتی برای حضور در تهران نمی بیند! این درحالی است که ابتدا حتی صحبت از همراهی خانواده ویلموتس در تهران بود. حالا اما  پروازی بودن ویلموتس، فدراسیون را به شدت در بن بست قرار داده... کسی که صراحتا اعلام کرده که تنها برای بازی‌ها و اردو‌ها به تهران می‌آید و در باقی زمان ها می‌تواند زندگی عادی اش را در اروپا بگذراند! در این میان وزیر ورزش هم در آخرین مصاحبه خود با انتقاد از عملکرد این مربی در تیم ملی و دو باخت حیثیتی مقابل همسایگان نه چندان قدرتمند، به برکناری احتمالی او چراغ سبز نشان داد.

فوتبال و جام جهانی برای دولت بسیار مهم است و وزارت ورزش خوب می‌داند در صورت یک شکست و یا حتی تساوی دیگر در چهار بازی باقی مانده، به همین راحتی بلیت قطر ۲۰۲۲ می‌سوزد. سقوط ایران به رده دوم رنکینگ قاره آسیا به ادله برکناری مرد بلژیکی افزوده است. 

همین مقدمات برای یک روزنامه نگار حرفه ای در اروپا هم کافی است تا صندلی یک سرمربی را متزلزل ببیند، اما مشخص نیست اتفاق جدید برای نیمکت ایران چه زمانی رخ می‌دهد. نگرانی اصلی مجموعه مدیران تصمیم گیر، دور بعدی و نهایی گزینشی جام جهانی است که احتمال همگروهی با عربستان، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی وجود دارد و نمی‌توان با این وضع به رقابت با قدرت‌های مسلح و درجه اول آسیا امید بست.

ویلموتس این روز‌ها مثل اغلب ایام شش ماهه گذشته بعد از امضای قرارداد با تیم ملی، در خارج از ایران به سر می‌برد و ترجیح می‌دهد در این شرایط همچنان به تعطیلات و استراحتش ادامه دهد و سپس همراه خانواده به استقبال کریسمس برود و از 900هزاریورویی که بابت سه قسط اول دستمزدش دریافت کرده، لذت ببرد. گویا تماشای لیگ ایران هم چندان اهمیتی برایش ندارد و قراردادی که فدراسیون با او امضا کرده هم اجباری برایش ایجاد نمی‌کند که به ایران بیاید و حداقل یک بار مقابل روزنامه نگاران و خبرنگار‌های رسانه جمعی پاسخگو باشد.

 

برانکو چقدر جدی شده است؟

وزارت ورزش هم رسما اعلام کرده است که حقوق سه ماه آینده ویلموتس را با کمک دولت (دستور ویژه جهانگیری) پرداخت کرده و حالا فدراسیون دست پیش را دارد. به نظر می‌رسد در صورت خوب پیش رفتن مذاکرات فسخ، ویلموتس بزودی از تیم ملی جدا شده و جایش را احیانا به بهترین گزینه دم دست یعنی برانکو ایوانکوویچ بسپارد. مربی که قطعا با ارقامی بسیار ارزان‌تر از ویلموتس راهی ایران خواهد شد و خلق و خویش بعد از حدود یک دهه زندگی تمام وقت در کشور، او را به یک شهروند ایرانی تبدیل کرده است.

زمزمه اخراج ویلموتس جدی شد / عزل مرد بلژیکی در گرو توافق با برانکو یا جانشین ایرانی

ایوانکوویچ که بعد از اخراج از عجیب و برق آسا از سرمربیگری الاهلی عربستان (که گفته می‌شد جنبه سیاسی داشته و بعداز مصاحبه او در تمجید از ایران رخ داده)؛ بدون تیم است و شاید اگر دستی نجنبانند، در تعطیلات نیم فصل به یکی از تیم‌های شرق آسیا یا باشگاه‌های عربی بپیوندد. کارنامه درخشان او فعلا برای دو سه تیم دیگر، امنیت شغلی این کروات را بیمه کرده است.  او می‌گوید ترجیح داده درباره ایران حرف نزند، اما چهارشنبه شب و بعد از دیدار برانکو با سفیر ایران در کرواسی در یک جمله اعلام کرد: «چرا باید الان درباره تیم ملی ایران حرف بزند؟»

برانکو در این باره گفت: «این یک جلسه دوستانه بود. مگر ویلموتس الان سرمربی ایران نیست؟ من چرا باید درباره تیم ملی حرف بزنم؟» او ترجیح داد اظهارنظری درباره شایعات اخیر نداشته باشد و تنها گفت: «در کرواسی هستم و پیشنهاداتی دارم، ولی تا زمان نهایی نشدن آن‌ها حرفی نمی‌زنم.»

آن تماس تلفنی قطع شد و برانکو دیگر به تماس‌های بعدی از سوی رسانه‌های ایران تا امروز پاسخ نداده است تا نشان دهد این روز‌ها که تیم ملی در کمال ناباوری پشت سر عراق و بحرین در گروه خودش سوم است، تصمیم گرفته سکوت کند. شاید هم این خواسته تکراری مهدی تاج باشد که در دوره ریاست او بر فدراسیون فوتبالبار‌ها در مسایل مختلف شاهدش بودیم. تاکتیک همیشگی و آشنای تاج که اغلب به سود او تمام شده، اما این بار سکوت؛ خود به سندی برای تایید شایعات بدل شده است.

 

نظر مهره های کلیدی تیم ملی درمورد کار ویلموتس

گزارش برخی رسانه‌ها حاکی است که مسئولان فدراسیون فوتبال از بازیکنان ملی پوش هم درباره تاکتیک‌ها و همینطور نوع تمرینات ویلموتس سوال کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که برخی چهره‌های ثابت تیم هم از او نبوغ خاصی ندیده اند. حقیقت این است که ویلموتس یک مربی معمولی و متوسط است که با پیشنهاد برخی افراد خاص و مشترک بین ایران و بلژیک، به نیمکت تیم ملی ایران راه پیدا کرده و بهیچ وجه شناخت و برداشت درستی از شرایط فوتبال آسیا و سطح رقابت بین ایران و کشور‌های عربی نداشته است.

در حالی که ویلموتس با تبلیغات وسیع فدراسیون فوتبال و برخی چهره‌های نزدیک به وزیر ورزش مبنی بر جایگرینی فوتبال تهاجمی بجای تاکتیک‌های تدافعی کارلوس کی روش، به ایران آمد، نمایش تیم ملی، اما در هر دو بازی بیرون خانه در بحرین و اردن، گویای چنین ادعایی نبود و تیم ملی در خلق ساده‌ترین موقعیت و فرصت عاجز ماند. مطابق به اظهارات برخی بازیکنان تیم ملی، ویلموتس تاکتیک‌های مشخصی برای ارایه به مهره هایش در چنته ندارد و حتی در تمرین‌ها هم از اصول خاصی تبعیت نمی‌کند.  

زمزمه اخراج ویلموتس جدی شد / عزل مرد بلژیکی در گرو توافق با برانکو یا جانشین ایرانی

آیا به دوران مربی ایرانی بر می گردیم؟

از قدیم در فوتبال ایران گفته شده است که «اگر زورت نمی رسد مربی خوب خارجی بیاوری، به مربیان داخلی اعتماد کن.» ولی واقعیت این است که فدراسیون فوتبال با پرداخت سه میلیون دلار به یک مربی معمولی مثل ویلموتس، نشان داده در آوردن مربیان تراز اول دنیا هم ناتوان نیست. 

به همین خاطر حتی زمزمه مربی ایرانی نیز به گوش می‌رسد و گفته می‌شود یک چهره با تجربه داخلی برای عبور از این مرحله روی نیمکت خواهد نشست تا غرامت برکناری ویلموتس هم پرداخت شود و فشار مالی شدیدتری به خزانه فدراسیون که حالا نزدیک به تهی است، نیاید. آیا با این جو سنگین،  ویلموتس ماندنی می‌شود؟ آیا یک مربی ایرانی جایگزین او خواهد شد؟ و یا دولت بودجه لازم برای آوردن یک خارجی مطمئن‌تر دیگر را تامین می‌کند؟ جملات محکم سلطانی فر مبنی بر تامین کلیه هزینه‌ها برای موفقیت تیم‌های ملی بزرگسالان و امید، می‌تواند نشانه‌های مهمی برای پاسخ به این پرش‌ها باشد.

نویسنده: بهنام شریفی

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳۶
انتشار یافته: ۳۹
فکر کردن لیگ ایران که با هزار کلک نتیجه بگیره هنوز جام جهانی یادمان نرفته که برانکو با آن همه بازیکن بزرگ چه گندی زد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
همچینم تیم طلایی نبود شما تاسیا مث.... از برانکو کینه دارین چون دق دادتون
سیروان کردستان
| Germany |
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
. یرانکو مربی تیم‌ملی شه من یکی ضد تیم میشم خیانتهای برانکو به تیم ملی در زمان کیروش فراموش نشدنیه.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
ناشناس 22:52 حالت خوبه چیزی نزدی حق با این دوستمونه یادمه همین علی کریمی حرفش رو گوش نمی کرد و لگد زد به ساک ورزشی
پول و دارایی این کشور به راحتی هدر میرود بدون اینکه کسی پاسخگو شود! بی سر و صدا خیانت میکنند و خود را خادم می‌نامند! مردم وکشور در وضع سخت هستند آنوقت پول را میسوزانید تا کی آزمون و خطا؟!
تو این وضع بی پولی چرا باید مربی خارجی آورد، آخرش فوقش صعود میکنند از گروه، بعدش چی!؟
بخور بخوره ديگه , يك سري پورسانت گرفتند مربي بلژيكي آوردند حالا دوباره
از برانكو پورسانت ميگيرند , مملكت بي صاحاب
چرا راه نفوذدلالهادرفوتبال ایران بسته نمیشه علت پیشرفت نکردن فوتبال ما چه درعرصه ملی وباشگاهی همین دلالها هستند که یا مربی خارجی ضعیفی یابازیکن به دردنخوری قالب تیمهای ایرانی یا رابط باشگاهها یافدراسیون می کنند ودرمرحله بعد سوءمدیریت وسوم نبودامکانات وبودجه کافی باعث عدم پیشرفت فوتبال ایران هستند
هرچه سریع تر باید ویلموتس اخراج شود
دولت به جای رد گم کردن به فکر اشتغال میلیونها جوان تحصیلکرده بیکار و فراهم نمودن آزادیهای فردی و اجتماعی قانونی برای عموم ملت ایران باشد ؛ اگر ایران قهرمان جام جهانی هم بشود برای ملتی که از حداقل یک زندگی شرافتمندانه برخوردار نیستند هیچ ارزشی ندارد
چقد راحت پول بیت المال صرف عشق و حال ی مربی ک با بی تدبیری مطلق رئیس فدراسیون انتخاب شد میگردد
محمد مایلی کهن را بیاورید بدون دستمزد ایران را به جام جهانی خواهد برد.
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
دمت گرم :)))))))))
پول دو برابر کیروش برای ویلموتس !!!!!؟؟؟!!!
بازگشت به آدمی که فرار کرد و حاضر نشد سال ۲۰۰۶ با تیم به کشور برگرده !!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟
کی پاسخگوی خسارت مالی چند ملیون دلاری بابت فسخ قرارداد با ایشان هست؟
تو این شرایط بی پولی کی سه میلیون می ده مربی فوتبال! مربی خوب داخلی هست چرا تو این عرصه از جنس داخلی استفاده نمیشه؟!!!!!
دیگه دیره
برای انتخاب ویلتموس کلی سفر خارجی انجام شد، کلی جلسه کارشناسی برگزار گردید، کلی آقایان از این محل درآمد کاسب شدند و الان همه که ویلتموس بخواهد برود باز هم همان آقایان سفر خارجی می روند و جلسات کارشناسی برگزار می کنند و درآمد کسب می کنند. ظاهرا چه در عزا و چه در عروسی فوتبال ایران، این آقایان یک گوشه از کار دستشان است و کسب و کارشان سکه است. در کنار هزینه های چند صد هزار دلاری ویلتموس باید به هزینه های چند ده هزار دلاری این مقامات و کارشناسان فدراسیون در هر کدام از مراحل این کار هم دقت داشت. هزینه هایی که ممکن است خیلی هم پایین نباشند.
تا الان اینهمه خسارت به بیت المال وارد شده آیا حق نیست که از طریق ق. قضائیه علیه اینهمه مدیر بی عرضه و مفت خور دادخواستی مطرح بشه؟ مدعی العموم کجاست؟!
چرا حس میکنم نویسنده این مقاله به شدت به پرسپولیس علاقه داره
الفاتحه!!! ترکیب برانکو و حسین هدایتی موفق هستش!!! اگه بیاد کار تیم ایران تمام
خدا نگه داره بنزین ۳۰۰۰ تومنی رو.بودجه ویلموتس یک ماهه از جیب مردم بدبخت جور میشه.نگران نباشید
برانکو دلالی بیش نیست فقط علی دایی
سردار آزمون که برای روس ها در زنیت شش گل به ثمر رساند چرا نتوانس یا نخواست برای کشورش یک گل به بحرین یا عراق بزند, اینرا هم لطفا از از ویلموتس بپرسید. البته یک جواب کوتاه بنده دارم و آن اینکه اعصاب و روان مردم باید خراب شود برای.....مدتی بعد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
سردار آزمون تو تیم زنیت گل میزنه ، اگر تنها و تنها عامل گل زدن ، خودش بود که شما انتظار دارید ، سرپرست تیم زنیت اون ۱۰ نفر دیگر رو رو نیمکت
مینشوند که بیخودی سگدو نزنند .؛
از قدیم گفته اند سالی که نکوست از بهارش پیداست . تیم فقط یکی دوتا بازیکن نیست . مربی و سرپرست و تدارکات و آبدارچی و نظافتچی هم تو موفقیت تیم دخیل اند . مربی وقتی خودش نمی دونه نفرات تیم رو چه جوری جلوی حریف پخش کنه و رفتار اشتباه به بازیکن دیکته میکنه ، نتیجه همین میشه . ویلموتس رو بهش گفتن بشین رو نیمکت و حرف نزن . الان این هم نتیجه اش .؛
به درک .....
استاد حیف و میل منابع و نعمت ها هستیم
بازی که دیگه این حرفها را نداره. فقط حیف اون پول بی زبونی که توی چاه ریختند.
یعنی فقط دلم میخواد تیم ملی به جام جهانی نره اونوقت هم تاج هم سلطانی فر هر دو باید بروند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
کجا ؟ کانادا ؟
چرا نمونند و هزینه مربی و تیم رو ازشون نگیرند ؟؛
برانکو 4 سال اخیر ایران بوده و با بازیکنای ایران اشناست تاسیا لطفا دق نکنن این برانکو فینال جام جهانی هم ببره ایرانو از بغض و کینه شما کم نمیشه
دوره ویرا یادتونه ؟
بازی با استرالیا نیمه دوم ؟
یادتونه چی شد تیم یهو ازاین رو به آن رو شد و برنده از زمین بیرون آمد ؟! ویرا مردانگی کرد و گفت من هرچی بلد بودم و میتونستم به شما یاد دادم ، از الان به بعد هر کاری خودتان صلاح می دانید انجام بدین !!!! انجام دادند و با فوتبال به سبک ایرانی ، استرالیا را حیران کرده ، دو تا گل هم زدند ‌و شد آنچه که شد . ویلموتس این جرات و مردانگی را هم ندارد .
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
اتفاقا من شنیدم ویلموتس از همون روز اول به بازیکنا گفته هرجور بلدید بازی کنید. این هم نتیجه اش
تو این بی پولی چطور دلشون میاد این همه بیت المال رو حروم کنن؟..واقعا درد و بلای مردم بدبخت ایران بخوره تو سر هر کی این پولا رو بالا میکشه..کوفتتون بشه...
ویلموتس نشان داده که کسی نیست که حتی اگه به مرحله بعد صعود کنیم بتواند یرن ر رهی جم جهانی کنیم .. از قدیم میگن جای ضرر از هر جا بگیری منفعت ، تا فروردین چهار ماه رضا هست تا مربی جدید بتواند روی تیم ملی کار کند ، برانکو از بازیکنان ایران شناخت خوبی دارد و به نظر میرسه تا مرحله بعدی گزینه خوبی باشد ولی مربی داخلی شاخصی نداریم .
با این گندی که اقایون زدن همون بهتر که در مرحله مقدماتی حذف بشیم تا بی جهت یه مبلغ هنگفت دیگه از جیب ملت برای اوردن سرمربی خارجی هزینه نشه
مردم رو اینقدر گذاشتن تحت فشار ولی وزیران و مدیران بی لیاقت اینجوری پول آتیش میزنن...
پاسخ ها
محمد مهدی حسن زاده
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
سلام دوست عزیز به نظر من حرف شما اشتباه است چون الان من یک استقلالی ام اما می دانم که برانکو با پرسپولیس 3 بار قهرمان لیگ برتر و یک بار قهرمان جام حذفی و یک بار دومی آسیا را با پرسپولیس دارد حیف است او سرمربی ایران نشود
فکر نکنم ایران بدون برانکو و کیروش دیگر تا سالها به جام چهانی برود حتی اگر در مقابل همین تیمهای درجه دو اسیایی هم قرار بگیره خدافس جام چهانی فوتبال هرگز قدر کیروش و برانکو را نفهمیدیم
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم
آخرین اخبار