بازدید ۱۶۴۸۸
آخرین تحولات خاورمیانه؛
تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق، توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن، واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا و پیام ایران به عربستان سعودی و بحرین از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش آمریکا و روسیه به گام چهارم برجامی ایران نیز اشاره کرد.
کد خبر: ۹۳۵۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰ 06 November 2019

تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق، توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن، واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا و پیام ایران به عربستان سعودی و بحرین از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش آمریکا و روسیه به گام چهارم برجامی ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با الجزیره اقدام ایران را در کاهش تعهدات برجامی، «باج خواهی هسته ای» دانست.

برایان هوک مدعی شد: ایران از تصمیمات هسته‌ایش برای ترساندن کشورهای اروپایی استفاده می‌کند و آمریکا این کار را باج‌خواهی اتمی می نامد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو نیز روز سه‌شنبه به گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی خود واکنش نشان داد.

وی در پیامی توئیتری نوشت: «انحراف‌های بیشتر ایران از برجام کاملا قابل پیش‌بینی است. تهران به تصمیم اعلام شده خود برای اتخاذ مجموعه‌ای از اقدامات طی هر دو ماه پایبند است. بقای توافق هسته ای نیاز به تلاش فوری برای برقراری تعادل بین بخش‌های هسته ای و اقتصادی این توافق را نشان می‌دهد.»

اولیانوف در پیامی دیگر در توئیتر نوشت: «در راستای نجات برجام،‌ تمامی طرف‌ها باید تعهداتشان را در بخش هسته‌ای و اقتصادی انجام دهند. آمریکا نیز به نوبه خود باید دست کم مداخله خود با تلاش‌های غیر قانونی برای ایجاد تحریم نفتی علیه ایران را متوقف کند. تنظیم کردن یک راه حل آسان است اما اجرای آن بسیار سخت است.»

علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور اسلامی ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ایران از روز چهارشنبه در فردو و با حضور بازرسان آژانس به غنی‌سازی تا سقف ۵ درصد خواهد پرداخت.

اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی ذیل سازوکار بندهای ۳۶ و ۳۷ توافق هسته‌ای وین صورت می‌گیرند.

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های این کشور در بیانیه‌ای روز هجدهم اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد، در صورتی که تا شصت روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند، ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام، از تعهدات خود کاسته و اعلام کرده، گام چهارم در این راستا را از امروز، چهارشنبه برخواهد داشت و تزریق گاز به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات زیرزمینی فردو را آغاز می‌کند. بر اساس برجام، این تأسیسات قرار بود به مرکز تحقیق و توسعه و تولید ایزوتوپ‌های پایدار بدل شود.

تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق

عادل عبدالمهدی از احتمال تغییر ماهیت نظامی سیاسی عراق در صورت اصلاح قانون اساسی خبر داد.

کابینه عراق در نشستی به ریاست عبدالمهدی، بسته اصلاحی جدیدی را تصویب کرد که دربرگیرنده پاسخ به خواسته‌های تظاهرات کنندگان است.

عبدالمهدی همچنین در اشاره به جلوگیری از برگزاری کلاس‌های درس از سوی تظاهرات کنندگان گفت، دعوت به جلوگیری از برگزاری کلاس‌های درس، اقدامی نادرست است و نمی‌توان حق آموزش را تعطیل کرد.

واکنش آمریکا و روسیه به گام چهارم برجامی ایران/واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا/تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق/ توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

نخست وزیر عراق همچنین تصریح کرد، امکان برگزاری انتخابات زودهنگام وجود ندارد.

توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

مراسم امضای توافق میان دولت مستعفی منصور هادی و شورای انتقالی جنوب ـ که هر کدام به ترتیب منافع دولت سعودی و امارات را در جنوب یمن پیش می‌برند، سرانجام پس از دو بار تعویق، غروب سه‌شنبه در شهر ریاض برگزار شد.

به نوشته الشرق الاوسط، در این مراسم «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی و «محمد بن زاید» همتای اماراتی وی و همچنین «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن و «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوب نیز حضور داشتند.

«محمد بن سلمان» در سخنانی مدعی شد، این توافق گامی در راستای راه‌کار سیاسی و پایان جنگ یمن است و با بیان اینکه دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب «برادران» یکدیگرند، گفت: دولت سعودی تمام تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری‌های میان «برادران» در یمن به کار می‌گیرد.

او افزود: «امیدواریم این توافق موجب پایان اختلافات و پایان دخالت‌های خارجی در امور یمن شود.»

ولی‌عهد سعودی با تقدیر از نقش امارات در یمن، مدعی شد که این کشور در کنار سربازان سعودی و کشورهای هم‌پیمان، برای یمن فداکاری کرده است.

واکنش آمریکا و روسیه به گام چهارم برجامی ایران/واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا/تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق/ توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

در پیش‌نویس توافق مذکور آمده است: تشکیل دولت تکنوکرات یا شایسته سالاران به نحوی که وزرای آن از ۲۴ نفر تعدی نکند، رئیس‌جمهور این وزرا را پس از مشورت با نخست‌وزیر و طیف‌های سیاسی انتخاب می‌کند و ۵۰ درصد کرسی‌های وزارتی را حداکثر طی ۴۵ روز از امضای توافق به جنوبی‌ها (نیروهای وابسته به امارات) می‌دهد؛ باید شخصیت‌هایی انتخاب شوند که در هیچ اقدام جنگی یا تحریک‌آمیزی طی حوادث عدن، ابین و شبوه دست نداشته باشند.

واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران اعلام کرد: چین مخالف تحریم‌ های یکجانبه و به اصطلاح اعمال فرامرزی صلاحیت‌ های قضایی است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص ادامه داد: تحریم‌ های خودسرانه یا تهدید به اعمال تحریم نمی‌ تواند مشکلات را برطرف کند. نکته اصلی گفت‌وگو و مذاکره است. با رعایت اصل برابری و احترام متقابل، امیدواریم طرفین (ایران و آمریکا) اختلافات را از طریق مذاکره و مشورت حل کرده و مشترک از صلح و ثبات منطقه و فراتر از آن کمک کنند.

این در حالی است که وزارت خزانه داری آمریکا دیروز اعلام کرد ۹ فرد و یک نهاد ایران را تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا نام سردار سرلشکر «محمد باقری»، «حسین دهقان»، حجت الاسلام و المسلمین«محمد محمدی گلپایگانی»، «غلامعلی حداد عادل»، «وحید حقانیان»، حجت الاسلام و المسلمین«مجتبی خامنه‌ای»،‌ آیت الله «ابراهیم رئیسی»، سردار «غلامعلی رشید» و «علی‌اکبر ولایتی» را به فهرست شخصیت‌های تحت تحریم خود اضافه کرد.

این تحریم ها در شرایطی انجام می شود که مردم ایران دیروز و در سالروز اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، راهپیمایی گسترده ای در سراسر کشور علیه سیاست های خصمانه آمریکا برگزار کردند.

گفتنی است، به دنبال خروج یکجانبه ترامپ از توافق بین المللی هسته ای با ایران در هشتم ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران پس از صبر راهبردی یک ساله خود اعلام کرد که در صورت ادامه بدعهدی واشنگتن و انفعال طرف های اروپایی توافق هسته ای، تدریجی و بر اساس مفاد مواد ۲۶ و ۳۷ برجام به کاهش تعهدات خود در این توافق روی می آورد.

واشنگتن نیز در این راستا تا کنون تحریم هایی علیه تهران اعمال کرده است؛ محدویت هایی که بنا به اذعان رسانه های بسیاری از جمله رسانه صهیونیستی جروزالم پست تأثیری در روند پیشرفت ایران بر جای نگذاشته است.

پیام‌ ایران به عربستان سعودی و بحرین

«خالد الجارالله»، معاون وزیر امور خارجه کویت می‌گوید، کشورش حامل پیام‌های ایران به کشورهای عربستان سعودی و بحرین بوده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، الجارالله سه‌شنبه (۱۴ آبان) طی نشست خبری در حاشیه همایشی در سفارت آلمان در کویت گفت: «کویت در حقیقت، این پیام‌ها را به برادران سعودی و بحرینی فرستاده، ولی تا به این لحظه هنوز جواب‌هایی در این خصوص دریافت نکرده‌ است».

واکنش آمریکا و روسیه به گام چهارم برجامی ایران/واکنش تند چین به تحریم‌های ضدایرانی آمریکا/تصویب بسته اصلاحی جدید در دولت عراق/ توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز دوشنبه از نامه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به پادشاه عربستان و بحرین خبر داد. او در این باره گفت: «رئیس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند؛ اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است؛ ما معتقدیم دوجانبه‌های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود».

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مرگ بر روسیه
مرگ بر چین
پاسخ ها
م ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
به خاطر اینکه تحریمهای آمریکا رو محکوم کردن؟؟
به نظرت، نظر مردم کشورای دیگه نگاشون به وطن فروش چیه؟
کسی که به کشور خودش پشت کنه، هیچ جایی ارزش پیدا نمیکنه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مرگ برفرانسه که میلیاردها دلار گرفت ماشین اشغال داد
amin
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واکنش تند چین !!!!برای جوان مملکاتم کار مشود؟
برای یمار مملکتم دارو میشود؟ور آمریکا به روسیه میرود
فقط ما آدم بده هستیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا خود چین با آمریکا در ارتباط است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مرگ بر انگلیس مرگ بر امریکا مرگ بر استرالیا مرگ بر صدام مرگ بر ژاپن مرگ بر عربستان مرگ بر بورکینافاسو مرگ بر سودان مرگ بر مالزی ...
ناشناس
| United States |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مسخره تر از این شعارهای مرگ وجود نداره
اگه قدرت نظر دادن مثل یک انسان با تحصیلات دیپلم نداری نظر نده
مازیار
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واقعا جای تاسف است، اقلا در مقابل این قدم مثبتی که به نفع مردم ایران است، نشان از موضع نوسندگان این شعارها با ملت فهیم ایران می باشد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چرا مرگ بر آمریکا میگوییم ولی شعار مرگ بر روسیه و مرگ بر چین سر نمی دهیم ؟

کشورها در صحنه روابط بین الملل به دنبال منافع خود هستند گاهی این منافع موازی هم ،گاهی متعارض یا مشترک وگاهی هم اختلاف زا هستند .منافع موازی در صحنه روابط بین الملل هیچ کنش و واکنشی را به دنبال نمی آورد وهر کشوری منافع حود را دنبال میکند .اگر کشورها در منفعتی با هم اشتراک داشته باشند بدون تردید همکاری به وجود خواهد آمد ولی اگر منافع اختلاف زا شد گفتگو ومذاکره برای حل مشکل وتقسیم منافع پدید خواهد آمد اما اگر منافع متعارض شد وبرد یکی وباخت دیگری مطرح گردید منازعه وجنگ را در پی خوهد داشت . منافع ایران با روسیه وچین گاهی موازی هم گاهی مشترک وگاهی اختلاف زا است وبه ندرت به مناقشه وستیز می انجامد روسها وچینی ها مایل به کنار رفتن نظام کنونی جمهوری اسلامی ایران نیستند ولی مایل به مهار قدرت ایران هستند واین هم به دلیل منافع خود آنهاست در حالی که به دلیل نگاه استکباری وبه خطر افتادن منافع حیاتی آمریکا در خاورمیانه ایالات متحده خواهان نابودی و حذف نظام جمهوری اسلامی میباشد منافع ایران وآمریکا در اکثر موارد متعارض هم یا حداقل اختلاف زا است وبه ندرت به حالت موازی واشتراک میرسد. نتیجه انکه فرق آمریکا وروسیه وچین در سیاست خارجی ایران این است که آمریکا دشمن ما ست وبقاء جمهوری اسلامی ایران که دست آورد خون هزاران هزار شهید است را نشانه رفته است در حالی که روسیه وچین خواهان مرگ ما نیستند ولی میخواهند ما جلوی یکه تازی آمریکا در خلیج فارس را گرفته وکمر بند امنیتی آسیای مرکزی وقفقازباشیم در واقع روسیه وچین رقیب ایران هستندد و دارای منافع مشترک واختلاف زا با ایران میباشند در خالی که در سی سال گذشته تمام دولتهای آمریکا یک لحظه از فکر نابودی جمهوری اسلامی ایران بیرون نیامدند
خود آمریکا ادعای آقایی و سروی جهان را دارد و برای اجرایی شدن آن اساس نظم نوین جهانی را مطرح می کند و به بهانه های واهی به اقصی نقاط جهان لشکر کشی می کند و کشتار و غارت به راه می اندازد.در حالی که امروز این رفتار در بین روسیه و چین دیده نمی شود. ممکن است در آینده همانند گذشته سیاه خود دست به این کار بزنند ولی آنچه در حال حاضر وجود دارد این است که آن قدرتی که به پشتوانه اقتصادی، تکنولوژی و نظامی برتر خود ادعای رهبری زورگویانه برکل جهان را دارد آمریکاست.
آمریکایی ها در حال حاضر به این نتیجه رسیده اند برای سلطه کامل بر دنیا باید بر غرب آسیا سیطره یابند و برای تحقق این هدف چاره ای جز بازگشت دوباره به ایران ندارند؛ چون که کلید نابودی کامل نهضت های بیداری منطقه در خاموش کردن شعله های فروزان انقلاب ملت ایران است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
درود بر مردم عراق و لبنان
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چه ربطی بهم دارند؟ درود منهم بشما ولی برای فاطی تنبان نمیشود
ناشناس
|
Japan
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اصلاح قوانین در پاسخ به خواسته های معترضین ؟ تغییر قانون اساسی ؟ مگه داریم ؟ مگر بنا به گفته مسئولین ما اینها فتنه گر و عوامل وابسته نبودند ؟ مگر قرار نبود انقلابیون سفارتخانه های آمریکا و عربستان را اشغال کنند ؟
مسئولین و علمای عراق فهمیده اند که باید نظر مردم را اعمال کنند
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
باید مواظب باشیم عراقی سفارت ایران را اشغال نکنند!
خدای هست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چی تو اون دیوار سفارت دیدی که میخوای همه روز از اون بالا بری خداوکیلی اگه معجز داره به ما هم بگو ما هم نظر کردیم از این دیوار بالا بریم شاید بخت ما هم وا شود باور کن از گرفتاری ونداری دیگه داریم جز غاله میشم باور کن اه در بساط نداریم کسی ادرس ایتن دیوارو داره به منم بده
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
معجزه آن اینست که همه دنیا آنرا تخته ک رده اند ولی کلیه روزنامه ها و رسانه ها پر از سال شماری این روز است.
مرتضی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
ما که رفتیم برامون خیر و برکت داشت
خداروشککککر
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
حال مردم ایران مقصر تحریم ها جلوه دادن را باید نوبر ارزیابی کرد!
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
در این مورد. "برجام" به همه پرسی قانون اساسی رجوع شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چهل سال بعد
دویست وچهل وچهارمین گام کاهش تعهدات برجامی برداشته شد! مسوولین به فرانسه بعنوان تنها بازمانده ۱+۵ هشدارداد چنانچه ظرف ۶۰ روز اینده اقدامی ازسوی این کشور درجهت حفظ برجام وتامین منافع ان صورت نگیرد ما گام دویست وچهل وپنجم راباقاطعیت تمام خواهیم برداشت !!! مسوولین فرانسوی درپاسخ اعلام کردند همچنان مشغول بررسی راههای اجرایی کردن اینستکس هستند وامیدوارند بزودی امکان بهره برداری ازان فراهم گردد !!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
این گامها فقط مصرف داخلی داره وبهیج وجه خطوط قرمز اروپایی هارا ردنمیکنه
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
فرض کنیم زور جامعه جهانی به ترامپ بچربه و امریکا به برجام برگرده، یعنی از فردای اون روز دوباره مثل سال ۹۴ ،۹۵ هر هفته در هزاران تریبون شاهد بد و بی راه به برجام خواهیم بود، یعنی دوباره رسانه ملی برجام را بی ثمر معرفی میکنه ، یعنی دوباره رسانه های زنجیره ای دیپلماتهای ما را بی عرضه میخوانند ، یعنی دوباره دستاوردهای محیر العقول دفاعی در صدا وسیما خودنمایی میکنه؟ بنظرم قبلش باید یه فکری بحال داخل کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مسئله خوب یا بد بودنش نیست،مسئله این هست که غربی ها به تعهداتشون عمل نکردن.
ناشناس
| United Kingdom |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
فعلا اونایی که صبح تا شب از برجام بد می گفتن و همون مدیر مسئول روزنامه ورشکسته که می گفت باید از برجام خارج بشیم جیکشون در نمی آد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
روسیه از خدا میخواهد تا مشکلات و اختلافات ما با آمریکا، بیشتر و بزرگتر گردد
چون قطعا با افزایش تنش های دو کشور ، روسیه به منافع عالی می رسند
از جمله ، برداشتن سهم فروش جهانی نفت ایران
و جایگزین کردن روبل بدون ارزش خود در معاملات با ما ، به جای دلار
و گرفتن پروژه های بزرگ نفتی و اتمی از ایران با شرایط کاملا یکطرفه !؟
و حتی چین هم تا حدی طرفداری ایران را میکند ، که بتواند با کارت ما از تحریم ها خود کم کند .
متاسفانه بازنده این نوع تنش ها و تحریم ها ، قطعا خود ما هستیم .
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
روسیه مانند کفتاری است که از جلوی دهان شیری دندان و پنجه شکسته مقداری گوشت میدزد آنهم زیر سایه کسانیکه در جنگی ۸ ساله این دندان و پنجه را خرد کرده بودند
روسیه در رسانه ها مینوازد «من آنم که محور مقاومت قدرتمند است» و با قدم به کشتی محور مقاومت گذاشته است. چین هم در حال اجرای آنست ولی با روشی بدزد ولی بگذار دیگران هم سهمی از آن داشته باشند. (ساخت زیر ساختها درکشورهای مسیر جاده ابریشم)
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مشکل از امریکاست مثل ادم بیاد با ماکراکنه ولی خلی پرو است به بزرگی ایران احترام بزار
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چين واكنش شديد نشأن ميدهد ولي ريسك ان را نمي كند تا رابطه اش را با امريكا بخطر بي اندازد.
پاسخ ها
مهدی
| Germany |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
دقیقا چونکه خود چین میتواند با این قوانین مورد تحریم های امریکا قرار بگیرد. وسرمایه هاش فراری شوند چنین موضعی را میگیرد.
یعنی منافع خود را در نظر دارد و بر سر منافع ما معامله می کند.!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
خوب معلومه دنبال منافع ملی اش است
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
قدم چهارم بایستی محکمتر می بود. غرب فقط زبان زور را می فهمد
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
قدم خیلی بلندم که میدونه لباس رو پاره میکنه اخه
ناشناس
| Germany |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
قدمهای کوچک هم باعث میشه که مثل کرم له بشی.
ناشناس
| United Kingdom |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
این قدم بر فرض محکم چه توفیری توی زندگی ما داره؟؟؟ تا کی قرار شعارهای پوچ سر بدیم؟
ناشناس
| Germany |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
دشداشه بپوش!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
گیریم همه سانتریفوژها را به راه انداختیم بمب هسته ای هم ساختیم همه دنیا هم از ما حساب بردند آخرش چی وقتی مردم بافلاکت زندگی می کنند سرطانی ها نه پول داروایشان را دارند نه به خاطر تحریم داروهای درست حسابی پیدا می کنند تازه این یک مثال بود وقتی هزاران داروهای دیگر گه همه میدانیم آلمانی ،آمریکایی و....از همه بهتر جواب میدهند برای بیمار، پیدانمی شنود حالا هی در انرژی هسته ای پیشرفت کنیم وبه عرش اعلا برسیم آخرش چی؟ ایا با انرژی هسته ای فقر را از بین بردیم فساد را از امعه اسلامی ازبین بردیم با این انرژی هسته آی چی توسفره مردم "ذاشتیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
عادل عبدالمهدی عراق را به سوریه ی دوم تبدیل خواهد کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اگر آمریکا آنرا میدانست حتی ثانیه ای هم از دست نمیداد تا بغداد را با بمب اتمی با خاک یکسان کرده تا عادل عبدلمهدی را هم از جلوی راه بردارد
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
امیدواریم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
پاشو دداش خواب موندی، عراق رفت و برگشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واکنش تند چین برای ما چه نفعی داره اگه راست میگن تحریمها را اجرا نکنند
نعمت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
بنده به عنوان استاد دانشگاه و پجوهشگر جامعه شناسی و روان شناسی محیطی که کریستین نوربرگ شولتز یکی از شاگردانم بود باید به ارزتان برسانم که در مورد مسعله چندهمسری بهتر است به یک اصل علمی عمل کنیم. ژان فرانسوا لیوتار یک اصلی را مطرح میکند بنام اصل بادمجان
که بر مبنای آن هر وقت بادمجان در جامعه کم شود میبایست از کشورهای خارج بادمجان وارد کنیم
الان هم بهتراست بجای چندهمسری از خارج همسر وارد کنیم.
از طرفی ما باید هر سال دیوارهای متعدده در اطراف دیوار سفارت بسازیم و همه مردم فرصت داشته باشند از آن بالا بروند تا در آینده رعیس سازمان محیت زیست شوند و ژنِ آنها خوب بشود ان شالله
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
شیطون شما هم از آمریکا رج زده اید
کلیه «نخبگانی»‌که آمریکا را میگردانند خارجی هستند. چه نخبگان زن و یا مرد فرقی نمیکند. کافیست به نازا نگاه کنید کافیست به ستون نویسان برجسته آنها نگاه کنید
کافیست به مخ ریاضیات آنان استادان دانشگاه بویژه صندلی استادی آین اشتاین که سالیان درازی کسی را در خور آن نداشته اند...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
من همش فکر میکنم چرا ما نباید بمب هسته ای
داشته باشیم ؟ چرا همش صلح آمیز آخه؟ اگه داعش داشت آیا ازش استفاده می کرد؟ منم دلم میخواد بمب هسته ای داشته باشم فرمونش دست
خودم باشه نعمت جان تو چی میزنی شبا اینجوری تحلیل میکنی ؟ صبح ها منتشر میکنی به منم معرفی کن از این فکرا راحت شم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
صد مرحبا بر تو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
آ غولوم نعمت
‌رحیم
| Switzerland |
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اگر شما جامعه شناس هستید و تحصیل کرده چگونه زبان فارسی را با این همه غلط املایی می نویسید؟
نعمت
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
میخواستم چیزی بگم
ولی نمیگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
غارتگرتر و چپاول‌گرتر از چین و روسیه در دنیا نداریم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
مشکل شما غربگرایی که بدون دلیل و منطق روسیه و چین را غرتگر می نامید بدان که آمریکا دنبال گاو شیرده می باشد نه شرقی نه غربی بهترین شعار است
ناشناس
| - |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
روسیه که عدیدی نیست تو اقتصاد ولی امان از اون روزی که چین به جایی مسلط بشه اینا برده داری براشون خاله بازیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
باور کنید از این عربهای حاشیه خلیج فارس (به بیان دیگر تمام عربها) آبی برای ملت ایران گرم نمی شود. دست از این کشورها بردارید و راه درست و منطقی را انتخاب کنید و کشور را از معضلهای متعدد که گریبانگیر ملت شده است نجات دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
چین روسیه هم ازقدرت ایران میترسن چون به ما نزدیکترند از اساس مذاکره اشتباهست چون نقد میدی نسیه میگیری پنج یا شیش سال دیگه فروش اورانیوم از نفت بیشتر میشه نباید حماقت کنیم همه چیز و همه دعوا ها سر درامد پول از فروش مسائل مربوط به هسته ای بقیه حرفا احمقانه است دنیا دنیا پول هست بس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
جناب پروفسور ما کلا در کشور معدن اورانیوم کافی حتی برای ۷ سال کارکردن راکتور بوشهر هم نداریم
پس اول مطالعه کن
بعد به شعار دادن های بیهوده بپرداز
سلطان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
روسیه و چین از ایران باج بگیرن طرفداری الکی بکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
نشستن بن زاید و منصور و بن سلمان جالبه. به نظر میرسه بن سلمان ریس ایندو است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
بازگشت به رفراندم اصل قانون اساسی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
من میگم همه با هم تعطیل کنیم و بریم پولامون را بریزیم تو جیب کشور دوست ازلی و ابدیمان ترکیه.
آنها همیشه پشت ما بودن و با سکوتشان از ما حمایت کردن.

کلی هم خوش می گذره .....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
ایران برنده مذاکرات برجام بود.اصلاح طلبان و در رأس آنها آقای روحانی با نمایش نمادین مذاکرات برجام باعث شدند تحریم ها علیه کشور بیش از پیش افزایش یابد در واقع آنها به طور غیر مستقیم و البته برنامه ریزی شده دست استعمارگران غربی را از کشور دور ساختند تا مردم روی پای خود بایستند و تولید داخلی رونق یابد.و ما رشد اقتصادی سال های آتی را مرهون آقای روحانی و تیم اقتصادی سیاسی ایشان خواهیم بود. به امید آنکه بتوانیم این وضعیت را در کشورهای همسایه نیز گسترش دهیم تا بلوک شرق در مقابل غرب قدرت گیرد
پاسخ ها
علی حاجی
| Germany |
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
هرچند در گفته شما حقیقتی تلخ نهفته است ولی آیا ریشه آن جای دیگری نیست؟
چیزی که آقای احمدی نژاد کاشت فقط آقای روحانی بزرگ نمود و به بار نشاند! آنهم رویاندن بانکهای خصوصی زمان احمدی نژاد. البته میتوان سابقه قدیمی تری تا زیر درخت تناور خاتمی هم جستجو کرد.
اول از همه او بود که نولیبرالیسم را شکل داد و آنچه امروزه آقای روحانی برداشت میکند میوه این درخت است.
مهدی
| Germany |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
عزیزم کامنت را استدلالی و عاقلانه بدون تناقض بنویس با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
برجام یک شراکت بود. مهمترین تضمین عملی برای ادامه یک شراکت اینه که دو طرف قرارداد مایل به ادامه ان باشند. اگر در زمان برجام یک دیپلمات خارجی جو حاکم بر ایران رامیدید قطعا به این نتیجه میرسید که ایران حتی برای میان مدت هم در این معاهده نخواهد بود، البته هم چیز را هم نمیشود گفت فقط همین که کشورهای منطقه به دموکراتهای امریکا ایراد میگرفتند که ایران بعد از برجام بی پروا تر از قبل شده یکی از دلایل بود، القای این حس به کشورهای منطقه بنظرم کاملا خودخاسته بود، اما رشته کار بیش از حد از دست در رفت
arash
|
United Kingdom
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
واکنش تند یا یک بیانیه اعتراضی
بهزاد
|
Sweden
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
خداروشکر غنی سازی شروع شد و صنایعمون به راه افتادند‌. از فردا قراره لبنیات ارزون بشه و گوشت ارزون بشه و برنج ارزون بشه و سیب زمینی ارزون بشه و برق هم که دیگه مفت میشه آقا.
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
گاهی انقدر به پیچیدگیهای سیاست جهانی می اندیشیم که مغزمون بخار میکنه و غالبا هم پنجاه پنجاهه نتایجش یا خیلی نزدیک به هم هست،گاهی تصور میکنم الخیر فی ما وقع،چه مثل و اصطلاح پر مغزیه،واقعا فقط و فقط اگر این شرایط دشوار تحریم و فشار،باعث بشه که ما تو دوتا رشته علمی و صنعتی رشد کنیم،ارزشش رو داره،دیروز خبری از پیشرفتهای داروسازی ایران تو سایت بلومبرگ خوندم به اندازه زدن پهپاد امریکا یا توقیف نفتکش انگلیس و شایدم بیشتر ذوق کردم،چرا که بقول شخصی،پیروزی علمی به مراتب پیچیده تر و سخت تره،ما حال معتادی رو داریم که داره نفت رو ترک میکنه،نابسامان و دردناکه وضعش و گاهی فکر میکنه که این حال بد تا ابد ادامه داره،اما قانون جهان و طبیعت این نیست که این حال بد ابدی باشه،حالا تو هیر و ویر این ترک،یه بچش هم بدقلقی میکنه،چارتا طلبکارم هستن که گیر بهش دادن،اما واقعا راه حل این نیست که برگرده به اعتیادش(در اینجا نفت) ، اگر ایران مجبور نباشه هیچگاه سیاستمداراش این ریسک رو نمیکردن که اقتصاد غیرنفتی ایجاد کنن،قریب صدسال اعتیاد،پنج سال ده سالم شاید خماری پس دادن داشته باشه،واقعا اینقدر دستور دادن به این و ا ن و حرفای کلی گفتن و طلبکار بودن از زمین و زمان،درمان هیچ چیز نیست،از پنت هوسم در الهیه،این کامنت رونمی نویسم،از کار طاقت فرسای فیزیکی دوازده ساعته تازه رسیدم و از طبقات متوسط به پایین جامعه هستیم که معمولا چیزی مفت و شانسی بهمون نرسیده هیچ وقت،البته به جز خانواده ای سالم و ابرومند و بی حاشیه که البته کم نعمتی هم نیست
پاسخ ها
بهزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
اگر یک شخص عادی این حرف رو میزد یه پوزخند میزدم و رد میشدم ولی آدم تاسف میخوره که شمای هموطن که اهل مطالعه هستید این حرفهای ساده لوحانه رو میزنید. فکر میکنید الان مملکت داره بدون نفت اداره میشه و وضعیتمون پایداره؟ معجزه ای شده و ما خبر نداریم؟ میدونید برای اقتصاد غیر نفتی به صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و تکنولوژی روز برای تولید و مهمتر از همه صادرات تولیداتمون نیاز داریم تا درامد حاصله از اونها جای خالی نفت رو پر کنندو البته در این راه به مدیران و مسئولانی کاملا متفاوت با مسئولین پیر و خسته و بی برنامه ی فعلی نیاز داریم؟ بنظرتون کدومشون عملی شده یا چشم اندازی برای عملی شدنش موجوده؟ ما بعد از برجام در اون فضای پر از امید و گشایش نصفه نیمه در ارتباطات جهانیمون نتونستیم حتی ده میلیارد دلار سرمایه جذب کنیم و همون چند میلیارد انگشت شمار هم با یک تلنگر آمریکا پا پس کشیدند. حالا شما از کجا میخوای توی شرایط تحریمهای بی سابقه چند صد میلیارد دلار سرمایه فراهم کنی و با کدوم قدرت میخوای مسئولین رو عوض کنی که جونشون رو میدن ولی صندلیشون رو به یک جوان نمیدن ؟ کشور در حالت صرفه جویی در مصرف باتری داره اداره میشه و تمام طرحهای عمرانی خوابیدند و فقط کالاهای اساسی داره وارد میشه اون هم با پس انداز سالهای قبل به این امید که دوره ی ترامپ رو رد کنیم و گشایشی بوجود بیاد و این وضع نمیتونه تا ابد پایدار بمونه. اقتصاد بدون نفت رو باید همون زمانی که نفت میفروختیم و ارتباط بهتری با دنیا داشتی با همون پول صادات نفت راه مینداختیم نه الان توی این اوضاع.
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
ميشه یک روز من هم برم آمریکا پیش بچه های مسولیین
همگی باهم مردم کافرامریکا راارشادکنیم
مرگ برامریکا
درودبرمسولیین باسوادوخردمندایران
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار