کد خبر: ۹۳۱۷۱۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰ 21 October 2019
نوجوان ۱۲ ساله‌ای که با پیکری خونین و زخمی از اتاق وحشت گریخته بود، در حالی به پلیس و دستگاه قضایی پناه آورد که مدعی بود پدرش به خاطر کباب خوری او را به این حال و روز انداخته است!

به گزارش خراسان پرونده این حادثه هولناک از سی ام شهریور زمانی روی میز قاضی شعبه ۲۳۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد گشوده شد که نوجوان ۱۲ ساله‌ای وحشت زده و هراسان خود را به کلانتری آبکوه رساند و به افسر نگهبان گفت: در منزل مادربزرگم مهمان بودیم که مشخص شد شیر آب منزل آن‌ها خراب شده است. در این لحظه پدرم به من گفت: به مغازه ابزارفروشی بروم و آچار را برای تعمیر شیر آب بیاورم. اما هنگام بازگشت از مغازه و در مسیر، یکی از بستگان نزدیکم که همراهم بود از من خواست با هم به کبابی برویم و کباب بخوریم! من هم پذیرفتم، اما وقتی به منزل رسیدم پدرم با چوب و شیلنگ به جانم افتاد و مرا خیلی کتک زد! او سپس دستان مرا با طناب بست و داخل همان اتاق زندانی کرد.

من که به شدت ترسیده بودم دوباره به سراغم بیاید به هر سختی بود رشته طناب را باز کردم و از پنجره اتاق گریختم تا خودم را به کلانتری برسانم! بنابر گزارش خراسان، در پی ادعا‌های این نوجوان و آثار وحشتناک شکنجه و کودک آزاری که بر پیکر وی نمایان بود، نیرو‌های انتظامی با دستور سرگرد محمدی (رئیس کلانتری آبکوه) بلافاصله با مددکاران اجتماعی بهزیستی تماس گرفتند. دقایقی بعد گشت سیار مددکاران اورژانس اجتماعی خود را به کلانتری رساندند و به بررسی موضوع پرداختند. آثار هولناک ضربات شیلنگ بر پیکر این نوجوان و کبودی‌های سر و صورتش حکایت از یک کودک آزاری وحشتناک داشت.

کارشناس اورژانس اجتماعی (۱۲۳) در گزارش خود نوشت: طی مصاحبه با کودک مذکور که «الف- و» نام دارد مشخص شد او دو روز قبل توسط پدرش با چوب و لوله مورد کتک کاری قرار گرفته است به طوری که آثار آن در سر و صورت و اندام‌های مختلف وی به وضوح نمایان است. در این گزارش آمده است، این نوجوان به همراه یکی از بستگانش ۱۰ هزار تومان شام تهیه کرده اند و پدر وی با تصور این که پول را بدون اجازه از مغازه برداشته است به مدت دو روز او را به میله آهنی بسته و زندانی کرده بود که وی توانسته دست خود را باز و فرار کند!

گزارش‌ها حاکی است، در پی اظهارنظر‌های کارشناسی، بلافاصله ماموران انتظامی مراتب را به معاون دادستان مرکز خراسان رضوی اطلاع دادند. دقایقی بعد با صدور دستوری از سوی قاضی سیدجواد حسینی، اقدامات لازم برای مداوای کودک مذکور و همچنین انتقال وی به یکی از مراکز بهزیستی صورت گرفت و بدین ترتیب پرونده کودک آزاری در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد مطرح شد. با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع و همچنین حساسیت قانون به کودکان، این پرونده حساس به شعبه ۲۳۲ دادسرای عمومی و انقلاب ارجاع شد و توسط قاضی فرهمند نیا مورد رسیدگی قرار گرفت.

شواهد و دلایل موجود حکایت از کودک آزاری دلخراشی داشت که انگشت اتهام را به سوی پدر کودک نشانه می‌رفت به همین دلیل ابتدا قاضی فرهمندنیا با صدور دستورات ویژه و محرمانه‌ای از نیرو‌های انتظامی خواست به بررسی‌های غیرمحسوس درباره این ماجرای تلخ بپردازند و کودک نیز به پزشکی قانونی معرفی شود.

بنابر گزارش خراسان، پس از انجام تحقیقات مقدماتی، مادر این کودک نیز به عنوان مطلع در شعبه ۲۳۲ حضور یافت و به قاضی پرونده گفت: جمعه هفته قبل در منزل پدری همسرم بودیم که لوله آب آن‌ها خراب شد و پسرم به همراه یکی از بستگان نزدیک برای آوردن ابزار از مغازه بیرون رفت، اما او از دخل مغازه پول برداشته بود و کباب خورده بودند که همسرم به او سیلی زد و پسرم را به درون اتاق برد تا تنبیه کند که بعد هم فرزندم از داخل اتاق فرار کرده و به کلانتری رفته بود!

این گزارش حاکی است، پدر ۴۰ ساله این نوجوان نیز که به اتهام ایراد صدمه عمدی و کودک آزاری از سوی مقام قضایی به دادسرا احضار شده بود، در تشریح این ماجرا گفت: من بین مردم فردی آبرودار هستم، اما پسرم چند بار از مغازه و منزل سرقت کرده بود، او را بار‌ها سرزنش کردم که با دوستان ناباب معاشرت نکند! من او را به خاطر مبلغی که برداشته بود تنبیه کردم، اما نه به آن صورت که یک روز در بیمارستان شهید هاشمی نژاد بستری شود، من ضربه‌ای به سروصورت و شکم او نزدم! کسانی پسرم را به این روز انداخته اند که احتمالا قصد داشته اند از او زورگیری کنند!

قاضی فرهمندنیا که اظهارات این مرد را با توجه به شواهد و دلایل مستند موجود و همچنین اظهارات مطلعان و شهود منطبق با حقیقت ماجرا نمی‌دید، قرار وثیقه سنگینی را برای متهم تعیین کرد که مرد ۴۰ ساله با سپردن وثیقه به دادسرا تا زمان محاکمه آزاد شد، اما کودک مذکور همچنان در یکی از مراکز بهزیستی نگهداری می‌شود.

در همین باره قاضی شعبه ۲۳۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد برخی کودک آزاری‌ها در جامعه را ناشی از جهل به قانون یا آشنا نبودن با علوم روان پزشکی و روان شناسی دانست و به خراسان گفت: برخی پرونده‌های کودک آزاری نیز ناشی از فقر فرهنگی و متاثر از محیط‌های جغرافیایی و به ویژه حاشیه نشینی است.

قاضی فرهمندنیا با اشاره به این که هم اکنون مشاوران و مددکاران اجتماعی در کلانتری‌ها و مدارس حضور دارند، به خانواده‌ها توصیه کرد در صورت بروز مشکلات اخلاقی یا اجتماعی در خانواده به متخصصان و مشاوران مربوط مراجعه کنند و از تنبیه بدنی فرزندان خود بپرهیزند چرا که قانون گذار مجازات‌های سنگینی را برای این گونه جرایم تعیین کرده است.

این مقام قضایی با اشاره به مواد قانونی حمایت از کودکان تصریح کرد: علاوه بر مجازات‌های قانونی و با نظر دادستان حتی قانون عزل، ولی قهری را نیز پیش بینی کرده است که در موارد خاص، سرپرستی فرزند به افراد دیگر واگذار می‌شود بنابراین خانواده‌ها باید با آگاهی کامل به قوانین جامعه از تنبیه بدنی فرزندان خودداری کنند چرا که تنبیهات وحشتناکی که به طور مثال در این پرونده رخ داده است، عواقب جبران ناپذیری را برای کودک و فرجام تلخی را برای ضارب در پی دارد.

قاضی فرهمندنیا در پایان تاکید کرد:این پرونده هنوز در مرحله دادرسی است و پس از تکمیل تحقیقات به دادگاه ارجاع خواهد شد.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۹
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
خب اگه واقعا اون پسره دزدی کرده باشه شما در اینصورت گناه کار رو بیگناه و بیگناه رو گناهکار نشون دادید. اون پدر حق داره بچش رو تنبیه کنه. ولی نه در این حد. ولی وظیفه تربیت بچه با خانوادس نه بهزیستی. فردا این بچه بره به یکی تجاوز کنه لعن و نفرینش بای خانوادس نه بهزیستی
پاسخ ها
u@lkj.kkk
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
واقعا برای این طرز تفکر متاسفم.کودک 12 ساله گناهکار نیست حتی اگردزدی کرده باشد بلکه کودک است وکسی حق تنبیه بدنی وی را ندارد. هیچ کودکی با تنبیه بدنی اصلاح نمی شود بلکه باید ریشه مشکل اصلاح شود که در اکثر موارد همان پدر و مادر هستند.اکثر این تنبیهات خالی کردن خشم روی کودک است واثر تربیتی ندارد. کودک اینگونه می آموزد اگر ضعیف بودی ساکت باش و هرگاه قوی شدی بزن و لذا اکثر این کودکان در بزرگسالی مانند پدران ومادران خود خشونت طلب می شوند
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
در قوانین کشور ما متاسفانه اگر پدری فرزند خودش را هم بکشد , مجازات سنگینی برایش در نظر گرفته نمیشود .
قوانین باید بروز شوند نه اینکه در قرنهای گذشته سیر کنند و مردم رو بدبخت کنند.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
در این مورد باید از قوانین کشورهای مترقی استفاده بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
خاک بر سر اون مادر بیعرضه . بایستی دست پای شوهره رو با طناب می بست بالوله و شلینگ میفتاد بجونش 10روزهم غذا بهش نمیاد .زورش به یک بچه 12ساله بی دفاع رسیده..تربیت ادابی داره .اگه قوانین درست تصویب بشه شاهد این وحشیگریها نخواهیم بود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
دستش بشکنه که به جای تربیت کردن کتک زده!!!!!!!
در بچه هایی که اینطور کتک می خورن احتمال مجرم شدن در بزرگسالی خیلی بیشتره.

نه این ریسمان می برد با منش، که احسان کمندیست بر گردنش
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
قاضی اشتباه کرده
پدر حق دارد پسرش را بزند تا دزدی نکند
اونم این پسره که معلومه همین حالا تو بچگی چه‌قدر شرّه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
12سال جز کودک است نه نوجوان
مهدی -
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
کار پدر شاید شدید بوده و قابل قبول نیست . ولی کار قاضی که با قرار سنگین !!!!! پدر را مورد توجه قرار داده به هیچ وجه انسانی ( کاری به قانونی بودن ندارم . که شاید قانونی بوده باشد) نیست . و با این کار بذر کینه از بچه را در قلب پدر می کارد و نتیجه انهم در آینده احتمالا رویگردانی پدر از بچه می شود . در این کارها باید با ظرافت تر عمل کرد .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
رسول دانیال زاده بهاء ابوالعطا حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی شبکه حقانی فردو خانه پدری آلودگی هوا