بازدید 5514
۳

توضیحات استاندار چهارمحال درباره ناآرامی‌های لردگان

کد خبر: ۹۲۸۰۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰ 06 October 2019

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به همراهی و همکاری خوب مردم با نیروهای انتظامی و امنیتی در اتفاقات دیروز لردگان، از عقیم ماندن برنامه های ضدانقلاب برای ایجاد آشوب در این شهر خبر داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، توضیحات استاندار این استان پس از آن بیان شد که روز گذشته تعدادی از اهالی شهرستان لردگان در اعتراض به اظهارات برخی مسئولان درباره علت ابتلای تعدادی از مردم روستای «چنار محمودی» به ایدز، تجمع برگزار کرده بودند اما در حین این تجمع برخی افراد با تعرض به ساختمان فرمانداری و شبکه بهداشت شهرستان، یک اتاق دفتر امام جمعه شهر را نیز به آتش کشیدند.

فارس در این باره نوشت: «به‌دنبال این تجمع، برخی افراد در پی تحریک و تشویش این تجمع برآمدند و با برانگیختن احساسات معترضان به آسیب زدن به اموال عمومی و اماکن دولتی اقدام کردند. این افراد با آتش زدن اطراف دفتر امام جمعه لردگان و مرکز بهداشت این شهر به دنبال آشوب بودند که با هوشیاری مردم در اندک زمانی آرامش به تجمع بازگشت.» معترضان خواستار شفاف سازی درباره منشأ بیماری ایدز برخی اهالی روستای چنار محمودی بودند.

در این باره صبح نو نیز به نقل از یک منبع که «مقام آگاه امنیتی» نامیده شده است، نوشت: عناصری «با صورت های پوشیده و با در دست داشتن مواد آتش زا تلاش داشتند با تحریک مردم به بستن جاده ها، سر دادن شعارهای ضد اسلام و انقلاب اسلامی مسیر تجمع مسالمت آمیز اعتراضی مردم لردگان راجع به اظهارنظر غیرمسئولانه مسئولان وزارت بهداشت را منحرف کنند.» هفته گذشته در پی انتشار خبرهایی درباره شیوع بیماری ایدز در روستای چنارمحمودی لردگان و انتشار مطالبی که بهورز این روستا را مقصر جلوه می داد، وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر دادگستری نوشته بود: «پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سخت کوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری مواردی از ابتلا به ویروس HIV شناسایی شد. برای حفظ شئون مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش های گسترده موارد جدید ردیابی شد که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.»

این اظهارات وزیر بهداشت با انتقاد شدید اهالی منطقه مواجه و به اعتراض دیروز برخی اهالی لردگان در این شهر منجر شد. البته وزیر بهداشت توضیحات بیشتری درباره این ماجرا بیان کرد تا برداشت ها از اظهارات قبلی اش را اصلاح کند. به گزارش ایرنا دکتر سعید نمکی اعلام کرد: از مدت‌ها قبل - بیش از ۴۰ روز پیش – گزارش هایی از موارد آلودگی با ویروس HIV در روستایی در لردگان گزارش شد و همکاران ما بسیار آرام و بی صدا و با حفظ حرمت مردم شریف آن منطقه، کارها را پیش می بردند اما متاسفانه بهورز زحمت کش و خدوم روستا مورد اتهام قرار گرفت و پاسخ ما این است که سرنگ آلوده، عامل شیوع این بیماری نیست. سعید نمکی افزود: البته مردم شریف و پاکیزه آن منطقه بی دلیل یا از راه هایی به این ویروس آلوده شده اند که هیچ گناه و تقصیری ندارند. کودکی که از مادر مبتلا به HIV متولد می‌شود، معصوم‌تر از آن است که مورد اتهام قرار گیرد یا زنی که به شیوه ای آلوده شده باشد که شاید اطلاعی از آن نداشته باشد. وی با بیان این که هزینه های درمان مبتلایان به ویروس HIV کاملا رایگان است، گفت: کمترین هزینه ای را در این زمینه به مردم تحمیل نمی کنیم و درباره عوامل آلودگی به این ویروس بعد از بررسی دقیق کارشناسان بهداشتی، اطلاع رسانی خواهیم کرد. مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری نیز با بیان این که علت بروز و شیوع این بیماری در این روستا در دست بررسی است، تصریح کرد: تاخیر در اطلاع‌رسانی این موضوع به سبب حفظ حرمت بیماران و محرمانه بودن موضوع و سپس بررسی کامل تحقیقات و پیگیری‌ها بود.

تیر اندازی به سوی ماموران ناجا
در همین حال به گزارش ایرنا و راه دانا عصر دیروز نیز اقبال عباسی استاندار چهار محال و بختیاری با بیان این که اهالی روستای چنار محمودی در اغتشاشات [دیروز] شهر لردگان حضور نداشتند، افزود: «متاسفانه یک خرده جریان پیچیده‌ای در دل اعتراض های مردمی به دنبال اهداف خود بوده و یکی از دستگیرشدگان فرزند یک ضد انقلاب سرشناس است.»وی در توضیح نحوه حضور این افراد در لردگان گفت: این افراد که به زودی اسامی آن ها منتشر می شود، مسلح بودند و به ساختمان فرمانداری، دفتر امام جمعه و ساختمان بهداشت و درمان حمله و اقدام به تیراندازی کردند که چندین نفر از ماموران نیروی انتظامی زخمی شدند.

عباسی در ادامه افزود: فرزند این ضد انقلاب خارج نشین به همراه گروهی از خارج از استان و با لباس های غیر محلی مردم بومی این منطقه به لردگان آمده بودند و پس از ایجاد اغتشاش دستگیر شدند. وی همچنین تصریح کرد: این افراد با سردادن شعارهای ساختار شکنانه و به وسیله اسلحه هایی که به همراه داشتند به ساختمان های دولتی حمله کردند و خوشبختانه با همکاری به موقع مردم لردگان این حرکت و توطئه ضد انقلاب خنثی شد. استاندار چهارمحال و بختیاری همچنین از جلسه شورای تامین این استان و بررسی مسائل امنیتی، اجتماعی و بهداشتی توسط مسئولان مربوط خبر داد. وی همچنین از مردم منطقه به دلیل مخاطرات امنیتی پیش آمده عذرخواهی کرد. دیروز همچنین فرمانده سپاه استان چهار محال و بختیاری به میان مردم لردگان رفت و با آن ها گفت و گو کرد. همچنین برخی اهالی لردگان نیز پس از تجمعات دیروز که توسط برخی عناصر آشوب طلب به انحراف کشیده شد، مقابل فرماندهی انتظامی لردگان تجمع کردند و خواستار برخورد با آشوب طلبان شدند.

انتقاد شدید سازمان نظام پزشکی از عوام‌فریبی درباره مسائل بهداشتی
همچنین به گزارش ایرنا شب گذشته عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با انتقاد شدید از «عوام فریبی و خدشه دار کردن ذهنیت مردم راجع به مسائل بهداشتی و درمانی» خواستار آزادی بهورز بازداشت شده در روستای شهرستان لردگان شد. وی تاکید کرد: نحوه انتشار ویروس HIV، دوره کمون و علایم بیماری‌های مزمن که منجر به انتشار این ویروس می‌شوند از یک غربالگری دیابت آغاز نشده و تجمع عده کثیری از اهالی این روستا با پلاکاردهای چاپ شده و عباراتی که نشان دهنده سطح بالایی از اشراف به اصطلاحات پزشکی است، نشان دهنده دخالت محافل خاص و هدفدار بودن این داستان است. وی افزود: غربالگری دیابت با سرنگ انجام نمی‌شود و این که تصاویری از سرنگ آلوده در دست فردی که سرتاپا مشکی پوشیده و در حال خون گیری از مردم است، تنها نشان از عوام فریبی و خدشه دار کردن ذهنیت مردم راجع به مسائل بهداشتی و درمانی دارد.

وزارت بهداشت نیزشامگاه روز گذشته در اطلاعیه ای تاکید کرد :بعد از تشخیص چند مورد ابتلا به عفونت اچ آی وی در این روستا ، ضمن ارائه آموزش به مردم، دسترسی به اقدامات تشخیصی فراهم شد. موارد جدید شناسایی شده، سریعاً تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند. راه های انتقال همه موارد کاملأ مشخص است و به اطلاع بیماران رسیده است و از آن جا که جزو حریم خصوصی بیماران است، به هیچ وجه قابل انتشار نیست.در خصوص راه های انتقال بیماری در آن منطقه هیچ ابهامی وجود ندارد و به صراحت تأکید می شود که هیچ اقدام تشخیصی و بهداشتی، واکسیناسیون و ... مطلقاً عامل انتقال بیماری در منطقه نبوده است.این اطلاعیه می افزاید: اکنون تیم های تخصصی برای ادامه مشاوره ، مراقبت و درمان از طرف وزارت بهداشت در منطقه مستقر هستند و درمان موارد شناسایی شده زیر نظر یک فوق تخصص در حال انجام است.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳
خداییش ابتلای ۱۵ درصد یک شهر به ایدز خیلی غیر طبیعیه . شما مطمئنید وزارت بهداشت کار اشتباهی نکرده؟
«با صورت های پوشیده و با در دست داشتن مواد آتش زا تلاش داشتند با تحریک مردم به بستن جاده ها، سر دادن شعارهای ضد اسلام و انقلاب اسلامی مسیر تجمع مسالمت آمیز اعتراضی مردم لردگان راجع به اظهارنظر غیرمسئولانه مسئولان وزارت بهداشت را منحرف کنند.»
- کجای صحبت های مسئولان وزارت بهداشت غیر مسئولانه است؟ بهورز روستا که فردی وظیفه شناس بوده را بازداشت کردند و وزیر نامه نوشته کجاش ایراد دارد؟ عین نامه وزیر در ذیل است قضاوت با مردم.

-"وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر دادگستری نوشته بود: «پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سخت کوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری مواردی از ابتلا به ویروس HIV شناسایی شد. برای حفظ شئون مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش های گسترده موارد جدید ردیابی شد که متاسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد.»
بعد شما ۱۵ درصد را از کجا پیدا کردی؟
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه