بازدید ۱۱۴۰۱
لایحه بودجه ۱۳۹۹ اکنون در مرحله بررسی و تدوین قرار داشته و تا نیمه آذرماه به مجلس ارئه می‌شود. این در حالی است که در جریان برآورد هزینه و درآمد بودجه، ارقام مربوط به حقوق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه عمده هزینه جاری دولت را حقوق و دستمزد تشکیل داده و سالانه حجم بالایی از بودجه عمومی را صرف خود می‌کند، بر این اساس برآورد هزینه‌های حقوقی و متناسب سازی آن با منابع در اختیار دولت مورد توجه است.
کد خبر: ۹۲۶۳۷۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵ 28 September 2019
گرچه هنوز وضعیت حقوقی کارمندان در بودجه سال آینده مشخص نیست، ولی ظاهرا با توجه به منابع دراختیار دولت، درصد افزایش حقوق کارکنان تفاوت چندانی با سال جاری نداشته و بعید نیست با متوسط ۲۰ درصد پیشنهاد شود.

به گزارش ایسنا، لایحه بودجه ۱۳۹۹ اکنون در مرحله بررسی و تدوین قرار داشته و تا نیمه آذرماه به مجلس ارئه می‌شود. این در حالی است که در جریان برآورد هزینه و درآمد بودجه، ارقام مربوط به حقوق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه عمده هزینه جاری دولت را حقوق و دستمزد تشکیل داده و سالانه حجم بالایی از بودجه عمومی را صرف خود می‌کند، بر این اساس برآورد هزینه‌های حقوقی و متناسب سازی آن با منابع در اختیار دولت مورد توجه است.

آنطور که تا کنون مسئولان سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده‌اند، بودجه ۱۳۹۹ متفاوت از سال‌های گذشته خواهد بود؛ به طوری که در مهمترین تغییرات منابع نفتی از هزینه‌های جاری که تا ۸۰ درصد آن را حقوق و دستمزد در برمی‌گیرد کنار گذاشته می‌شود. در این حالت هزینه‌های جاری دولت قرار است از طریق سایر بخش‌ها یعنی مالیات، اوراق و یا احتمالا حذف بخشی از یارانه پنهان و سایر درآمد‌ها تامین شود.

اما اینکه در تغییرات جدید بودجه با توجه به کاهش درآمد‌های نفتی و خروج آن از حقوق کارکنان، روند افزایش حقوق برای سال بعد چگونه خواهد بود، موضوعی است که گرچه هنوز کاملا مشخص نیست، اما پیگیری آن از این حکایت دارد که احتمالا هزینه‌های جاری در بودجه سال آینده تغییر قابل توجهی نسبت به سال پیدا نکند و در این شرایط درصد افزایش حقوق کارکنان نیز اختلاف چندانی با امسال نخواهد داشت.

برای سال جاری دولت حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان منابع عمومی در بودجه داشت که با کاهش درآمد‌ها دست به اصلاح زده و آن را تا ۳۸۶ هزار میلیارد تومان کاهش داد. در این بین هزینه‌های جاری که ۳۵۰ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی را تشکیل داده بود تا مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کم شد. از این رو در سال آینده نیز اگر هزینه‌های جاری حدود ۳۵۰ هزارمیلیارد یا حدی بالاتر باشد، افزایش حقوق بالاتر از متوسط ۲۰ درصد را به دنبال نخواهد داشت.

البته باید حقوق کارکنان متناسب با تورم تغییر کند که در حال حاضر حدود ۴۲ درصد سالانه بوده و برای نقطه به نقطه به ۳۵ درصد می‌رسد که نسبت به ماه‌های اخیر تا حدودی کاهشی بوده است و بسته به پیش‌بینی سال بعد حقوق به تناسب آن افزایش یابد.

اما برای امسال افزایش حقوق کارکنان از زمان تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۸ تا چند ماهی که از اعمال آن در سال ۱۳۹۹ گذشت با اختلاف نظر‌هایی بین دولت و مجلس همراه بود. دولت پیشنهاد افزایش ۲۰ درصد به طور یکسان را به مجلس برد، ولی نمایندگان با آن مخالفت کرده و در نهایت رشد ۴۰۰ هزار تومانی به طور یکسان و افزایش حداکثر ۱۰ درصدی مصوب شد.

با این حال مدت‌ها در نحوه اجرای همین مصوبه نیز ایراداتی از سوی مجلس به دولت وارد بود که در نهایت هم مشخص نشد که درصد افزایش حقوق کارکنان به چه ترتیبی اعمال و دولت و مجلس اختلاف در این رابطه را حل و فصل کردند.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۸
انتشار یافته: ۱۱
بی
|
Belgium
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
حقوق را 300 درصد افزایش بدهید تازه به نقطه سربسر با تورم می رسیم .
پاسخ ها
رضا
| Germany |
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
ان وقت قیمت ها ۵۰۰ درصد اضافه می شوند شما فکر می کنی با افزایش حقوق قیمت ها می ایستند تا قدرت خرید شما در اقتصادی که تولید ثروت ندارد افزایش یابد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
همين امروز قيمت نان را با فرافکني منافع مردم 100 درصد گران کردين و همه کالاها و اجناس و مسکن 200 الي 300 درصد گران شده ..... خودشان نه پول غذا ميدهند نه مايحتاج زندگي و نه مسکن و غيره همه چيز از رانت و هدايا و ... تامين مي شود فقط به ملت فشار مي آید....
نوید قلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
خدایا این دل خوش رو از ما نگیر. جون مادرتون هی کم تیتر در مورد افزایش حقوق کارمندان بزنید اون هم اگه کارمند جهاد کشاورزی باشی حالا یکی ندونه فکر می کنه ما چقدر حقوق می گیریم از تو خودمونو سوزوندیم از بیرون مردمو ، بابا با حقوق دو و پانصد اون هم اجاره نشینی باید چه خاکی تو سرمون بریزیم ایها الناس
حسنعلی
|
Canada
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
تابناک این تاریخ را بخاطر بسپار. یکم زودتر این فرآیند بدون سرانجام مشخص شروع شده است.
من فکر کنم
تا ۲۰۰٪ افزایش پیشنهاد خواهد شد ولی آخر در خرداد ماه سال ۱۳۹۹ با ۱۲٪ سر و ته قضیه هم خواهد آمد. میگی نه، شب دراز است و قلندر بیدار.
یک شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
آقا چههههه خبره این همه افزایش حقوق کم دولت رو میشکنه....مگه کارمند سفر کره ماه میخواد بره که اینقدر افزایش حقوق داشته باشه؟؟؟؟به نظر من 30 درصد هم از حقوقش کم کنید ...هم او راحت میشه هم شما...والاااااا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
بنظرمیرسه که مردم باید باشرایط تحریم جامعه خودشون را تطبیق دهند و خودشان بگویندکه ما افزایش حقوق نمیخواهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
شما را به هر کسی که می پرستید (حتی سید گلبفا) دست از سر این جمعیت بیچاره حقوق بگیر بردارید. از همین حالا که هنوز 6 ماه تا پایان سال مانده با چنین عبارتهای بی ارزشی که صدمن یک غاز نمی ارزد سرشان را گرم نکنید. سال آینده هم همه چیز 200 در صد دیگر گران می شود (چون ترامپ فشار را بیشتر بیشتر می کند) و شما هم برای دلخوشنکی ده تا پانزده در صد به حقوقها اضافه می کنید البته بعد از هزار کش و قوس بین مجلس و دولت و شورای نگهبان. والسلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
به این دولت باید دست مریزاد گفت خودش هرچی را می خواد 50 درصد افزایش می ده به حقوق کارمندان که می رسه معلوم نیست چطور حساب و کتاب می کنه تنها چیزی که قدرت خریدش بود نون بود که دولت عدالت محور با یک حرکت 50% افزایش داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
از سال ۸۹ تا الان تورم حدود ۵.۵ برابر شده .اما افزایش حقوق ها ۱.۳ برابر بوده .چیزی نزدیک ۴ برابر فاصله دستمزد و تورم .این موضوع رو هرچی از سالهای قدیم تر حساب کنیم بیشتر هم میشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
با سلام وسپاس به سایت محترم تابناک واقعا لطف دارید که از الان تا شش ماه که از سال 98هم میگذره برای ما سرگرمی حقوق رو دارید . خدا وکیلی چند بار هم قبلا نوشتم به تمام مقدساتی که این حضرات قبول دارن بابا یه خورده این مردم هم شعور دارن لطفا یه مطلب بنویسید نکنید این کاررو عاقبت خوبی نداره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
عبدالحسین مجدمی اکبر طبری دی بیاسی عباس تبریزیان طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق
آخرین اخبار