بازدید 66396
فیلم بیستم حاتمی‌کیا یک اعتراض را روایت می‌کند؛

دوازده کشاورز خشمگین در راه نهاد ریاست جمهوری

باران شدیدی می‌بارد و محصول پنبه گروهی از پنبه‌کاران از بین می‌رود. در چنین شرایطی، معمولاً دولت اقدام به پرداخت خسارت می‌کند؛ اما وعده دولتی‌ها عملی نمی‌شود و همین خشم کشاورزان را در پی دارد. دوازده کشاورز خشمگین سوار بر تراکتور می‌شوند و به سمت تهران و به مقصد نهاد ریاست جمهوری حرکت می‌کنند...
کد خبر: ۹۲۳۶۸۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱ 14 September 2019

دوازده کشاورز خشمگین در راه نهاد ریاست جمهوریبیستمین فیلم سینمایی ابراهیم حاتمی‌کیا، در حالی در مسیر تولید قرار گرفته که ظاهراً این کارگردان قرار است این بار اعتراض گروهی از کشاورزان را نسبت به عدم تحقق وعده‌های دولتی به آنها با حرکت به سمت نهاد ریاست جمهوری به تصویر بکشد؛ سوژه‌ای ملتهب که با توجه به عدم مقاومت در صدور پروانه ساختش شاید پرداختی ملتهب نداشته باشد اما با توجه به سوابق این فیلمساز باید تا زمان عرضه این اثر روی پرده نقره‌ای سینما صبر کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «خروج» عنوان فیلم بیستم ابراهیم حاتمی‌کیا و سومین همکاری او با مؤسسه اوج است. سناریوی این فیلم نیز همچون اغلب آثار حاتمی‌کیا نوشته خودِ اوست و بنابراین می‌توان انتظار داشت، فضایی شبیه آثار متأخرش داشته باشد. در همین شرایط، بخش‌هایی از داستان اثر تازه حاتمی‌کیا خواسته یا ناخواسته از سوی عوامل این فیلم لو رفته و بر خلاف آثار پیشین او، اکنون تماشاگران می‌دانند قرار است چه روایتی را در چه بستری و با نشانه رفتن کدام بخش، از این فیلمساز تماشا کنند.

باران شدیدی می‌بارد و محصول پنبه گروهی از پنبه‌کاران از بین می‌رود. در چنین شرایطی، معمولاً دولت اقدام به پرداخت خسارت می‌کند اما وعده دولتی‌ها عملی نمی‌شود و همین خشم کشاورزان را در پی دارد. دوازده کشاورز خشمگین سوار بر تراکتور می‌شوند و به سمت تهران و به مقصد نهاد ریاست جمهوری حرکت می‌کنند تا مستقیم شدت اعتراض‌شان را به بالاترین مقام اجرایی کشور منتقل کنند! در طول این مسیر برای شماری از پنبه کاران معترض اتفاقاتی رخ می‌دهد و به مقصد نمی‌رسند.

دوازده کشاورز خشمگین در راه نهاد ریاست جمهوری

هرچند مضمون این اثر ظاهراً نقد شدید دولت و حامیانش است و زمان رونمایی از این فیلم در جشنواره فجر در فاصله کوتاه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی است، بعید به نظر می‌رسد اصل داستان به برندگی خلاصه‌اش باشد، چون در آن صورت بعید نبود به همین سادگی پروانه ساخت اثر تازه حاتمی‌کیا صادر نشود. البته ممکن است به زعم برخی، حاتمی‌کیا با داشتن کارت بلانش، اثر تازه‌ای را پیش برده و با فیلم سختی مواجه خواهیم بود که دور از مناسبات و ملاحظات مرسوم در صدور پروانه ساخت و نمایش است اما برای داوری دقیق‌تر باید تا رونمایی از این اثر صبر کرد.

فرامرز قریبیان ستاره فیلم تازه حاتمی‌کیاست و گروهی دیگر از بازیگران در نقش کشاورز در کنار او قرار است مقابل دوربین بروند. با توجه به مضمون فیلم به نظر نمی‌رسد این فیلم مراحل تولید و به خصوص مراحل پس از تولید سنگینی داشته باشد و در فاصله کمتر از پنج ماه در جشنواره می‌توان چنین فیلم جاده‌ای را که برخی ملاحظات فنی دست و پاگیر فیلمبرداری درون خودرو ـ به واسطه استفاده از تراکتور ـ را نیز ندارد، به سرعت پیش ببرد و برای دهه دوم بهمن هزار و سیصد و نود و هشت آماده کرد.

ظاهراً قرار است بخش‌های اصلی این فیلم در گچساران ضبط شود و گروه در آنجا متمرکز است و به همین دلیل لو رفتن داستان اثری که در خارج از تهران ساخته می‌شود، شاید تا حدودی به رفتار غیرحرفه‌ای برخی عوامل فیلم بازگردد که در واکنش‌های رسانه‌ای، فیلم تازه این کارگردان را لو داده‌اند. با این حال، این اتفاق دست‌کم باعث شد تماشاگر با شگفتی در زمان تماشای این فیلم مواجه نشود و بداند قرار است با چه شمایل تازه‌ای از سینمای حاتمی‌کیا در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر مواجه شود و کمتر کنجکاوی‌برانگیز است.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳۱
ابراهیم خان مدتیست که بشدت جناحی شده ای و یک طرفه به قاضی میروی.در این کشور دو قوه دیگر هم هست.
پاسخ ها
مرتضی
| Netherlands |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
حالا دقیقا شما چکاره این قوه محصوب میشی داداش
زنده باد زاپاتا
این نام گذاری فیلم من رو به یاد فیلم زنده باد زاپاتا با بازی مارلون براندو میندازه....امیدوارم برداشتی از اون فیلم نباشه .و یک فیلم اوجینال باشه.
ادامه داستان؛ بلاخره تعدادی از کشاورزان موفق میشوند خود را به مقصد برسانند . در انجا مسول نهاد ریاست جمهوری به انها میگویید٬ مگر سه سال پیش که چنین ضرری به روستای پایین دست رسید دولت زیان انها را پرداخت نکرد٬ کشاورزان گفتند اری . ان مسول ادامه داد ؛ اما امروز به خاطر خراب کردن برجام توسط عده ای دست دولت در پرداخت ضرر شما خالی ست . کشاورزان که تازه مقصران اصلی را پیدا کرده بودند با تراکتور به طرف . . . ..
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
داستان تا این حد تخیلی دوست ندارم! کشاورز معترض با تراکتور از روستا تا پایتخت میرسه؟
امیدواریم اقای حاتمی کیا در حفظ سابقه بیطرفی جناحی همچنان پای برجا باشد که در غیر این صورت هم پیام فیلم و هم شهرت و محبوبیتشان اسیب می بیند که برای کارگردانی با توانمندی ایشون حیف است
برنده چند تا از سیمرغ بلورین جشنواره آینده مشخص شد.
اقای حاتمی کیا ، در. این حیر و بیر که دشمن از هر وسیله ای اشتفاده میکند تا به مملکت اسیب بزند ، حرف حساب تو یکی چیست؟ حالا هیچ قصه ای نبود که شما بروی سراغ این فتنه؟ بس کنید و بزارید مملکت جان بکیرد.
پاسخ ها
h13
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
دشمن خوده شمااید
با سلام
واقعیت چنین است که گروهی توقع دارند که آقای حاتمی کیا مانند انها فکر کند و باب میل انها فیلم بسازد
داستان این فیلم مشابه داستان فیلم زنده باد زاپاتا است
حاتمی کیا مدتی است جناحی عمل می کند که امید است در این فیلم ضمن گفتن حقایق و واقعیتها و نقد منطقی و صحیح، جناحی عمل نکند چون اعتبار خودش را لکه دار می کند.
افرین زنده بااد حاتمی کیا
اتفاقا باید این حرف ها زده بشه پس تا بلکه کمی از درد مردم قشر ضعیف دیده بشه
به شدت فیلم قدرتمند و قابل تحسینی بود... خیلی از سکانس ها پر از درد بود.
اگه کشور ما با پا گذاشتن روی ضعفا میخواد جان بگیره .همون نگیره بهتره
باید خباثت ها گفته شود
سلام بر برادر انقلابی ابراهیم حاتمی کیا،موضوع این فیلم بیان درد من و همهُ بچه رزمنده های این سرزمین است ما که ولائی هستیم هیچ راه کاری برای انتقاد و اعتراض به عملکرد مسئولی نداریم ،ان شاالله در آینده یک راه کار واقعی جدی و عملی در دسترس ما باشد تا اگر نقطه نظری داریم بتوانیم اقدام کرده و نتیجه بگیریم.
حاتمی کیا نبود هیچ کس نمی دونست که دولت و دولت مردان واقعا به درد خودشون میخورند همه اموال کشاورز وکشاورزان را میخورند
همین چند دقیقه پیش داشتم فیلم رو می دیدم. بر اساس یک داستان واقعی هم بود. به نظر من نقد اجتماعی خیلی خوبی بود و فیلمش هم قشنگ بود.آخرش هم به خواسته ای که کلی برایش زحمت کشیده بود رسید.ولی کاش نشون می داد به رئیس جمهور چی داشت می گفت...
عالی بود حرف دل جامعه ی ما چه ربطی به جناحی بودن داره این فیلم به شددددت مردمی بود عالی بود خدا حفظتون کنه آقای حاتمی کیا
به نظر بنده فیلمی زیبا همراه فرازو نشیب بود
ممنون بابت حسن انتخابشون
تمام حرف این ملت در این فیلم خلاصه شده
اینکه تا میخواهیم حرفی از مشکلات بزنیم زود نظام رو علم میکنن و سپر بی کفایتی های خودش میکنن تا نزارن مردم حرف و درد زندگی شون را بگن
دوستان حالا این کشاورزان حقشونا گرفتن یا نه
به نظرم ابراهیم حاتمی کیا درد مردم رو به خوبی بیان کردن توی این فیلمای کاش همه خودشون رو در مقابل دوربین خداوند می دیدن
فیلم عالی است پیشنهاد میشه ببینید
دوستانی که به آقای حاتمی کیا ایراد میگیرن باید کمی فکر کنند و بعد حرف بزنند
برادران نمیتونیم که دستانمون را در گوش هایمان بزاریم و بگیم روزگار عالی و بر وفق مراد هست
مشکلاتی هست و دولت ها باید به آنها رسیدگی کنند اصلا مسئول شدند برای همین
اما نباید بزرگ نمایی یا کوچک نمایی کرد
راضی بودم بیشتر دولت را شناختم
خیلی از دیدن فیلم خروج لذت بردم. خدا اجرت بده حاتمی کیا. الحق از بهترین های سینمای ایرانی. این چنین فیلم ها زیاد باید ساخته بشه.
در حین دیدن فیلم یاد ظهور امام زمان عج افتادم که اگه آقا ظهور کنه عدل و عدالت در کل جهان برقرار میشه و هیچ ظلمی به کسی و ناعدالتی نمیشه. حقوق های میلیونی و اختلاف طبقاتی، ناحقی ها و... برداشته میشه. در ایران تنها نه. در کل جهان
ان شاءالله خدا رهبرمون رو حفظ کنه که اگه ایشون نبودن فاتحه کشور خونده شده بود و امام زمان عج هر چه زودتر ظهورکنن
اللهم عجل لولیک الفرج
فیلمی شاهکار و عالی بود
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم
آخرین اخبار