بازدید ۱۳۷۳۶
«تابناک اقتصادی» بررسی می‌کند؛
بنا بر آخرین اطلاعات منتشر شده، قیمت مسکن در یک سال گذشته ۱۰۴.۳ درصد رشد داشته است. وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای، تلاطم امروز بازار مسکن را ناشی از سوداگری و دلالی دانسته و توصیه کرد: مردم متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود. به گفته یک کارشناس حوزه مسکن، ورود بالاترین مقام اجرایی وزارت راه و شهرسازی در چنین مقوله‌ای، اساساً کار قابل توجیهی نیست.
کد خبر: ۹۱۰۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷ 09 July 2019
تابناک اقتصادیبنا بر آخرین اطلاعات منتشر شده، قیمت مسکن در یک سال گذشته ۱۰۴.۳ درصد رشد داشته است. وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای، تلاطم امروز بازار مسکن را ناشی از سوداگری و دلالی دانسته و توصیه کرد: مردم متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود. مهدی سلطان محمدی کارشناس حوزه مسکن در این رابطه به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: ورود بالاترین مقام اجرایی وزارت راه و شهرسازی در چنین مقوله‌ای اساساً کار قابل توجیهی نیست.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن در شهر تهران که مربوط به خرداد ماه ۱۳۹۸ است، نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در خرداد ماه سال جاری ۱۳.۳ میلیون تومان بوده که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل و ماه قبل به ترتیب ۱۰۴.۳ درصد و ۴.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این افزایش شدید قیمت‌ها باعث شد تا محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در پانزدهم تیر ماه ۱۳۹۸ در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران به آن واکنش نشان داد و گفت: تلاطم امروز بازار مسکن مربوط به بخش مسکن نیست، بلکه ناشی از سوداگری و دلالی است که مثل یک آفت بزرگ، به جان مملکت افتاده و به زندگی مردم در همه بخش‌ها آسیب می‌رساند. وی اظهار کرد: به دنبال این آسیب کلان، بخش مسکن هم امروز به این آفت مبتلا شده و نکته مهم این است که مردم باید متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود و در وضعیت هیجانی تصمیم نگیرند.
 
توصیه وزیر به مردم: فعلا خانه نخرید تا شرایط آرام شود/ آقای وزیر در فصل جابجایی‌ها، چقدر باید صبر کرد؟ فکری به حال سلطان مسکن کنید!

وزیر راه و شهرسازی همچنین در شانزدهم تیر ماه ۱۳۹۸ در برنامه زنده تلویزیونی سلام صبح بخیر حاضر شد و در خصوص چرایی افزایش قیمت مسکن و رابطه آن با عواملی همچون ارز اظهار کرد: یکی از مواردی که بسیار مهم است و باید به آن توجه کنیم، تحولاتی است که در حوزه مسکن و التهابات قیمتی اتفاق می‌افتد و این موارد اصلاً هیچ ارتباطی به تقاضا و عرضه مسکن ندارد. این مسأله متأثر از تحولاتی است که خارج از بخش مسکن و اقتصاد کلان بود و به ویژه متأثر از شرایطی که ارز برای کشور به وجود می‌آورد. از ابتدای انقلاب تاکنون ما درس نگرفتیم که وقتی یک تحولاتی اتفاقات می‌افتد، هجوم نیاوریم تا ریال را به کالایی تبدیل کنیم که ارزش آن حفظ شود.

حالا با توجه به اینکه وزیر توصیه نموده است که مردم باید متناسب با وضع موجود احتیاط کرده و خرید نکنند تا شرایط آرام شود پرسش این است که آیا این راهکار وزیر مسکن برای کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن چاره ساز خواهد بود؟

مهدی سلطان محمدی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این پرسش به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: بگذارید صحبت را با این پرسش آغاز کنیم که آیا این گونه توصیه‌ها از سوی یک مقام اجرایی در حد وزارت، کار درستی است یا خیر؟ ببینید دولت حق دارد قیمت برخی کالا‌ها از جمله کالا‌های انحصاری که تولید و عرضه آن در اختیار دولت است یا برخی کالا‌های انحصاری که از سوی بخش خصوصی با یارانه دولتی تولید می‌شوند را تعیین کند.

این تعیین قیمت هم اکنون توسط دولت در مورد بسیاری از کالا‌ها از جمله آب، برق، بنزین، نان، خودرو‌ها و ... صورت می‌گیرد. ولی وقتی می‌خواهیم وارد مقوله قیمت گذاری کالایی شویم که عرضه آن توسط صد‌ها هزار عرضه کننده مختلف در سطح کشور صورت می‌گیرد و متقاضی آن هم میلیون‌ها خانوار ایرانی هستند و دولت نقش بسیار اندکی در عرضه و تقاضای آن کالا دارد، دولت حق دخالت در قیمت گذاری آن را نخواهد داشت؛ از جمله این کالا‌ها مسکن است.

ما می‌دانیم که سهم دولت در عرضه مسکن در ده‌ها سال گذشته ـ چه قبل و چه بعد از انقلاب ـ زیر ۵ درصد بوده است؛ بنابراین دولت نقش زیادی در عرضه و تقاضای مسکن نداشته، مگر در عرضه‌های محدود سازمانی و مسکن‌هایی که برای مقاصد خاص ساخته می‌شود و یا تقاضا‌هایی که دولت در بخش مسکن برای برخی کارکنان خود دارد؛ بنابراین، این تعاملی است که در بازار‌ها شکل می‌گیرد و حالا چگونه دولت این حق را به خودش می‌دهد که بیاید درباره روند بازار مسکن تصمیم گیری و یا پیش بینی کند و این پیش بینی را بخواهد به مردم توصیه کند؟

اگر دولت در حال تصمیم گیری برای کاهش قیمت مسکن است، باید بگوید این تصمیم را بر چه مبنایی می‌گیرد؟ کجای عرضه و تقاضا را توانسته است تغییر بدهد که قیمت‌های سال آینده را کاهشی تصور می‌کند؟ اگر دولت پیش بینی می‌کند که سال آینده قیمت‌ها کاهشی است که باید گفت: اولاً پیش بینی کار اقتصاددان و تحلیلگر اقتصادی است و نه کار مقام اجرایی و ثانیاً پیش بینی‌ها همه جنبه احتمالاتی دارند و قطعی نیستند و هر پیش بینی اگر نادرست باشد ممکن است یک عده‌ای آسیب ببینند و یک عده‌ای سود ببرند.

خب در این صورت چه کسی پاسخگوی این توصیه‌های نادرست خواهد بود؟ در گذشته هم این توصیه‌ها را به عنوان مثال در موضوع خودرو داشتیم و خیلی‌ها متضرر شدند و کسی هم پاسخگو نبود. اگر فردا قیمت‌ها افزایش یافت آقای وزیر می‌تواند پاسخگوی فردی باشد که می‌توانست مسکن بخرد و نخرید و الان متضرر شده است؟

سلطان محمدی ادامه داد: به نظر من باید دولت اجازه بدهد این توصیه‌ها توسط مراجع حرفه‌ای که در بازار حضور دارند انجام شود، مگر آن که دولت این احساس را داشته باشد که می‌تواند قیمت ماه دیگر را تعیین کند و ما می‌دانیم که با توجه به توضیحاتی که دادم، همچنین وضعیتی در ماه آینده نخواهد بود؛ بنابراین، با این توضیحات می‌خواستم به این نتیجه برسم که ورود بالاترین مقام اجرایی وزارت راه و شهرسازی در چنین مقوله‌ای اساساً کار قابل توجیهی نیست. اگر خاطرتان باشد هنگامی که عبدالناصر همتی هدایت بانک مرکزی را بر عهده گرفت گفت: ما در مقام توصیه کننده و پیشنهاد کننده در مورد نرخ ارز نیستیم و تلاش خود را می‌کنیم که این بازار را به تعادل برسانیم که این کار را هم کردند. این موفقیت بانک مرکزی به خاطر سیاستگذاری صورت گرفت و نه به خاطر توصیه و پیشنهاد به اینکه مردم بخرند یا نخرند.

مجید کیانپور، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز درباره دلیل افزایش قیمت مسکن و توصیه وزیر راه و شهرسازی طی مصاحبه‌ای در شانزدهم تیر ۱۳۹۸ گفت: به طور حتم افزایش قیمت مسکن دلایل مختلفی دارد که فعالیت دلالان و سوداگران و نبود قوانین مالیاتی به ویژه مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه بخشی از این عوامل و دلایل است، اما تمام مسائل در بستر کمبود مسکن رخ می‌دهد. وی گفت: وزیر راه و شهرسازی برای کاهش التهابات بازار مسکن، مردم را به عدم خرید ملک در شرایط کنونی دعوت می‌کند، که به نظر می‌رسد این مسأله در کوتاه مدت می‌تواند از تقاضا‌ها بکاهد، البته این اقدام راهکار قطعی نیست، بلکه دولت باید به دنبال اجرای سیاست‌ها و برنامه هایش باشد.

دولت چگونه می‌تواند بر بازار مسکن تأثیرگذار باشد؟

مهدی سلطان محمدی در پاسخ به این پرسش به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: دولت می‌تواند با روش‌های مختلفی بر بازار مسکن تأثیرگذار باشد، اما اولاً باید بپذیریم که این تأثیرات کوتاه مدت نخواهد بود و ثانیاً تأثیرات محدودی خواهند داشت و نخواهند توانست روند کلی بازار را تغییر دهند.

دولت می‌تواند برای تأثیرگذاری بر بازار مسکن تورم را کنترل کند. ریشه تورم در افزایش نقدینگی است. افزایش نقدینگی هم به سیاست‌های پولی و مالی دولت باز می‌گردد. در درازمدت قیمت مسکن هم پای تورم حرکت می‌کند؛ پس اگر تورم کنترل شود نوسانات قیمت مسکن نیز کنترل خواهد شد. شما نمی‌توانید که بر تورم دامن بزنید، بعد انتظار داشته باشید که نرخ‌ها ثابت بمانند. مگر دولت توانست نرخ دستمزد را ثابت نگه دارد که حالا بخواهد نرخ مسکن را ثابت نگه دارد؟ همچنین برای تأثیرگذاری بر بازار مسکن دولت در حوزه سیاست گذاری ابزار‌هایی دارد که از آن جمله می‌توان به سیاست‌های اعتباری، سیاست‌های تشویقی و ابزار‌های مالیاتی اشاره نمود.

به گفته مهدی سلطان محمدی، سه نوع مالیات بر وضعیت بازار مسکن موثر است: یکی عوارض سالیانه است. در همه جای دنیا ۰.۱ تا ۰.۵ درصد از قیمت ملک صرف پرداخت عوارض سالیانه ملک می‌شود، اما در ایران این عوارض بسیار کم است. این عوارض به خاطر هزینه‌هایی است که این خانه به شهر یا کشور تحمیل می‌کند از جمله جمع آوری زباله، ساخت و تعمیر شوارع عمومی و ... اما تأثیر اخذ عوارض سالیانه بالا، چه خواهد بود؟ ما می‌بینیم که در یک دهه اخیر در ایران حجم خانه‌های دوم افراد بالا رفته است و این به این دلیل است که نگهداری خانه دوم برای فرد هزینه‌ای ندارد و حتی سود هم به خاطر افزایش قیمت دارد. حالا اگر فرد بداند که برای این خانه دوم باید یک عوارض سالیانه بسیار بالایی پرداخت کند آنگاه حساب و کتاب خواهد کرد که آیا سرمایه گذاری برای خرید خانه دوم داشته باشد یا خیر؟

دوم عوارض بر خانه‌های خالی است که در بسیاری از کشور‌های دنیا وجود دارد تا فرد خانه را خالی نگه ندارد. این عوارض هم می‌تواند به درجاتی بر بازار مسکن تأثیرگذار باشد که البته تأثیرش برخلاف تصور عموم محدود است.

سوم مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن است. فرض بر این است که شما افزایش ثروتی پیدا می‌کنید، بدون آن که کاری انجام داده باشید، آن وقت شما موظفید که بخشی از این ثروت را به عنوان مالیات به جامعه بازگردانید. این مالیات کمک می‌کند که بخش معاملات سوداگرانه مسکن کاهش یابد. این مالیات بر عایدی سرمایه را ما در ایران هنوز نداریم. یک نکته بسیار مهم در موضوع مالیات بر عایدی سرمایه این است که برای اخذ این نوع مالیات باید در ابتدا سود واقعی پس از کسر تورم به دست آید سپس مالیات اخذ شود. این به این دلیل است که تورم کاهش ارزش پول است. البته این نوع مالیات تنها نباید برای مسکن وضع شود، بلکه برای هر نوع سرمایه گذاری دیگری که فرد از آن سود بدون زحمتی به دست می‌آورد باید وضع شود.

شایان ذکر است برای اجرای مالیات بر عایدی سرمایه مجلس گام‌هایی را برداشته است. زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که در شانزدهم تیرماه ۱۳۹۷ در برنامه پایش شبکه اول حضور یافته بود در مورد مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن گفت: این مالیات به نوعی بر سود حاصل از خرید یا فروش بسته می‌شود و در حال حاضر ۱۷۰ کشور دنیا در حال پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT هستند و حتی در کشور‌های آفریقایی نیز این نوع مالیات گرفته می‌شود.
وی گفت: در سال ۹۴ طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن به مجلس آمد، اما با نامه نگاری آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی، و نقش آفرینی رئیس مجلس موضوع مالیات بر عایدی سرمایه از دستور کار خارج شد.

سعیدی افزود: طرحی که ما آماده کردیم با ۱۴۵ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده و کلیات آن تاکنون تصویب گردیده است. بیش از ۹۵ درصد مردم از این مالیات معاف هستند و آن‌هایی که مسکن را برای سود خریده اند باید بخشی از سود خود را مالیات دهند. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ۷۰ درصد معاملات مسکن مصرفی نیست و جنبه کسب سرمایه بیشتر را دارد. متأسفانه نرخ مسکن را افرادی که صاحب تعداد خانه‌های بالا هستند تعیین می‌کنند.

نماینده مردم مبارکه در ادامه سخنان خود از سلطان مسکن هم رونمایی کرد و گفت: طبق اطلاعات واصله فردی در شهرری صاحب ۷۰۰ خانه است و مالیات این سرمایه را هم نمی‌پردازد. این ارقام کم نیستند و طبق بررسی‌ها متوجه شدیم در تهران ۷ هزار و ۵۰۰ خانه ساخته شده و فردی در تهران ۲ هزار و ۵۰۰ مسکن ساخته، ولی وارد بازار مسکن نکرده است. سعیدی مبارکه افزود: از سال ۸۵ تا ۹۵، ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده، اما ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد آن در اختیار مصرف کننده قرار گرفته است. بقیه ۷ میلیون و پانصد هزار واحد دست افراد تأثیرگذار در بازار مسکن است. اما به علت نبود قانون از این افراد مالیات گرفته نمی‌شود. این نماینده مجلس گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه قطعا مختص سودجویانی است که از آن‌ها نام بردیم. مالیات بر عایدی سرمایه باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد و بین فروشندگان رقابت کاهش قیمت اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل این طرح به نوعی راه حل مقابله با سوداگری است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
شرایط آرام در این مملکت هیچگاه به وجود نخواهد آمد!
با مدیرانی چون شمااااااا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
داره میگه شرایط آرام شه . یعنی قیمت ها ارزون بشه . مثلا سازنده ای که تو ارزونی فروخته الان تو گرانی ساخته رو نمیبینند که چه بلایی سرش میاد . تصور کنید نصف سازنده ها شرایط اینجوری دارند . بعضا کسانی بود که وقتی قیمت ها بالا کشید فکر کردند دارند سود میکنند ولی خواستند بسازند دیگه نرسید پولشون . حالا تصور کنید بعد این اتفاقات نصف سازنده ها از دور ساخت و ساز خارج میشند . این خودش یعنی باخت . دولت هم که نمیتونه بسازه بخواد بسازه باید نقدینگی بریزه این خودش یعنی تورم . هیچ وقت صبر نکنین . پایین نمیاد در واقع کسی دیگه دنبال پروانه ساخت نمیره . خانه وقتی کمه اجاره ها هم بالا میره . شانسی که دولت آوردن کسی دیگه ازدواح نمیکنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
همه حرفهای بی پایه می زنند.
مسکن گران نشده. در اثر سیاستهای غلط پول کشور بی اررش شده است. دلار از 3 هزار تومان 13 هزار تومان شده می خواهید مسکن همان قیمت سابق بماند؟ ارزش دلاری مسکن خیلی هم پایین آمده است چون مسکن 4 برابر نشده.
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
با سلام به آقای وزیر اقاجان شما اول قیمت سیمان و میلگرد و شیرآلات و مصالح ساختمانی را پایین بیار بعدا توضیه به ارزان شدن بفرمایید .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
حرفهای بی پایه نزنین!
گرانی تخیلی مسکن فقط ریشه سودجوئی دارد که هر کس به فراخور حال خود آنرا با بهانه های مختلف تزئین می کنه!
سقوط شدید عمودی مسکن در راه
است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مگر خودرو كه الان كسي نميخره ارزون شده يا توليد رو بالا ميبريد ارزون ميشه خودتون ميفهميد چي ميخوايد خونه 250ميليوني شده 800ميليون حقوق 1200من هم شده 1750 حالا چه جوري قيمت خونه مياد پاين كه با تورم و حقوق من كارگر بدبخت موازي بشه ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
هر کسی ادعا داره ملکش به اندازه قیمتهای تخیلی ارزش داره حاضریم بطور واقعی و عادلانه قیمت تمام شده ملکشو ره بهش بگیم! توی اینفیمت گذاری حتماً 90% قیمت ملک رؤیایی و تخیلیه !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
به وزیر بگویید با کدام پول خانه بخریم که میگویید فعلا نخرید ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تنها راه ارزان شدن خانه دست ما نیست. دست امریکاست!!
اگه حمله کنه و جنگ بشه حتما ارزون میشهههه!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۰۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دقیقا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بیجاره آن وقت خانه آخرت برای شما ارزان میشه!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
این دنیا واجبتر از آخرته! آخرت اگه باشه اینهمه مدیران اختلاس نمیکردن!
کجای کاری عموووو
ناشناس
| Canada |
۰۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
اين علامت تعجبت چيه؟؟ ميخواي جوكش كني؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
وزیران دولت بجز راه حلهای نخرید و بخرید کار دیگری برای مردم نکردند.

بود و نبود شما وزیران با این ترفندهای مسخره تان چه فرقی باهم داره ؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
محسن
| Belgium |
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
وزیر مسکن میگوید مسکن نخرید ارزان می شود،وزیر صنعت می گوید ماشین نخرید ارزان می شود، یکی دیگر می گوید گوشت نخرید ارزان می شود،دیگری می گوید میوه نخرید ارزان می شود وزیر بهداشت هم می گوید خودتان ماساژ دهید خوب می شود یکی نیست بگه پس شما چه کاره هستید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلطان خانه هنوز نیومده؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کی هست سلطان خانه؟ کدوم آقازاده است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
این وزیر و همه دولتمردان هرگز طعم تلخ مستاجری را نچشیده اند پس زیاد حرف نزنند و نمک روی زخم نپاشند
از این دولت بی عرضه تر در اقتصاد ندیدم. حتی از قاجارها ضعیف ترند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اگر دولت نمیتواند کاری کنه لااقل حرف و حدیث تحویل مردم نده.

مستاجری الان از زندگی در کمپ بدتره
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
فقط دارید بازار سرمایه را ناامن میکنید با این صحبتها.
طرف ۷۰۰ واحد دارد احتمالا انبوه ساز است.
باید همه بدبخت شوند ؟؟؟
تمام شرکتهای ساختمانی‌ورشکسته شده اند با نوسانات یکسال اخیر و تمام مشاغل دیگر به مهندسان ساختمان که مفت فروخته اند و الان همه چیز و خود مسکن گران شده دارند میخندند.
کارگران ساختمانی سودشان بیشتر از مهندسان ساختمانی بوده.
رکود وحشتناک ۹۲ تا ۹۶ را اصلا اشاره نکرده اید به ان که فنر ان رکود را فشرده فشرده تر شد و ناگهان ازاد و این بلا را بر حوزه مسکن اورد.
امان از سپرده های بانکی که همه چیز را نابود کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
واقعا ملت هم نمیفهمند . اینکه یه سازنده بخوره زمین عشق میکنند نمیدونند یک سازنده مستقیم فقط با سی نفر کار میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
خدایا
به دولت امید نداشتیم و نداریم
خودت به مالکان و مستاجران کمک کن باهم کنار بیان. هیچکدامشان مقصر نیستند. مقصر دولت بی عرضه ی ماست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
قیمت یه شیرآلات شده 700 هزار تومن کابینت متری یک و پونصد ارزونش فرض کن یه چیز تو اون خونه خراب بشه اجاره در واقع پول خرابی خونه هست تو ایران
متاسفم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مسئولان خودش تو لواسان جای خوش آب وهوا تشریف دارند معلومه خبر از حال مستاجر بدبخت نداره....آقای وزیر اونوقت این صبرو مستاجر بدبخت کجا انجام بده؟؟؟؟ تو کوچه یا میدون شهر؟؟؟اخه بخودتون نمیگید قیمت اجاره تابعی از قیمت مسکن؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
هیچ وزیری از جنس مردم نیست. درد و رنج مردم را درک نمیکنند.
آتش نفرت و کینه از حرف های مفت دولتمردان در دل مردم شعله ور است
نماینده های مجلس هم که نیاز به معرفی ندارند. بدتر از دولت.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تجربه نشون داده، برعکس هر آنچه مسئولین می گن باید عمل کرد در غیر اینصورت قطعا ضرر می کنی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اين جمله رو بايد با طلا نوشت
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سپاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
عجب خوبه . خودشو ناراحت نکن اقای وظیر
فدوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
چون در مسئولین صصداقت نیست پس ... کلا زرشک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
آرامش واژه ای که 10 ساله این مردم دیگه نمیدونن چطور نوشته میشه
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
ما مردم ایران اگر اراده هم کنیم نمی توانیم خرید کنیم
پول کجا بود؟
بانک ها با پول من و مردم ایران برای خودشان ملک میخرند و چند برابر قیمت به مردم می فروشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مردم عزیز وقتی مسئولی میگه نخرید ارزون میشه باید برعکس عمل کرد و سریع برای خریدن اقدام کرد
پاسخ ها
م
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مرد پولی هم مگر هست که شما میگی برعکس میشه.چه بگه وچه نگه هیچ کس نمیخره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
دولت می تواند با پایین آوردن قیمت مصالح ساختمانی آهن و سیمان و کاشی و ... قیمت ها را پایین بیاورد از طرفی مناطقی از شهر را اجازه ساخت خانه های بلند مرتبه بدهد به سرعت چند شهرک جدید در اطراف کلان شهرها معرفی کند تعاونی های مسکن کارکنان ار فعال کند و به همه کارمندان وام بلند مدت ساخت مسکن بدهد تا در عرض چند سال میلون ها ساختمان ساخته شود و بهتر است برای هر سازمان منطقه ای مشخص در نظر گرفته شود فرهنگیان پزشکان نیروهای مسلح و .... و در مرحله بعد محل کار آن سازمان ها به ان مناطق انتقال یابد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
عزیزم سیمانی که ارزون باشه سودش تو جیب کارخانه دار و کارگر ها نمیره مستقیم قاچاق میشه توسط از ما بهترون . خیلی ها تو 20 سال پیش با این کارها پولدار شدند و بارشون رو بستند و هیچ سودی تو جیب مردم عادی نرفت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
این ایده رو برا کی گفتی؟شاید تو ایران زندگی نمیکنی؟
ناشناس
| Germany |
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
داری داستان برای یک فیلم جنایی تعریف میکنی؟ انگار که تو مملکت مصالح ساختمانی بوفور تولید میشه انگار که تو مملکت آب و برق و سوخت فراوان و ارزان در دسترس است انگار که بودجه فراوان داریم مدارس جدید بسازیم بیمارستان جدید و مراکز ورزشی و فرهنگی جدید بسازیم . مثل این میمونه که طرف تو حیاط خانه طرح میریزد که اینجا گل و فواره می‌سازم اینجا گاراژ می‌سازم اینجا را درخت میوه میارم اما نه پول دارد و نه حق دارد وارد کوچه شود و بچه هایش از گرسنگی دارند گریه میکنند طلبکار هم پشت در است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
کاش دولتمردان زیاد حرف نزنند
شما مردم را به حال خود رها کرده اید پس کمتر حرف بزنید
حسين از شمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
وزير صنعت ميگه مردم فعلا خودرو نخرند . وزير مسكن ميگه مردم فعلا مسكن نخرند . وزير خورد و خوراك ميگه مردم فعلا كمتر بخورند . وزير مسافرتهاي مردم هم ميگه مردم فعلا مسافرت خارج از كشور نرن . نبود صحبتهاي طلايي وزرا براي اين مردم خوب و دوست داشتني .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اگر ریشه یابی کنید همه گرانی ها به تولید شبه پول در بانکها به مقدار بیشتری از تولید ناخالص ملی بر میگردد .
سود بانکی را بایستی کاهش داد و تولید را افزایش.
بیخود دلال ها را مقصر نکننید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اتفاق همه مشکلات مملکت مال دلال ها و دلالی است. مملکتی که بر اساس دلالی بنا شده باشه نه تولید بهتر از این نمیشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تقریبا برای اولین بار وزیر مسکن در دولت روحانی حرف درست زده قطعا ملاکان و دلالان مسکن بصرفشان نیست مسکن حباب حداقل ۵۰ درصدی دارد که اگر مردم ۶ ماه خرید نکنند کمر حداقل دلالان خرد شکسته میشود و مجبور به فروش زیر قیمت واقعی میشوند متاسفانه دلالان کلان که غمی ندارند ملک رو ملک انبار میکنند و صبر میکنند حتی چند سال ولی بازم ضرر هنگفتی میکنند که حقشونه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سوادی نداری . بتن مترمکعبی از 70 هزارتومن قبل گرونی شده 270 هزار تومن اینم حبابه . شیر آلات 700 تومن این حبابه میگلرد کیلیویی 1800 شده 4400 این حبابه ؟ زمین حبابه ؟ شما بشین بگو حبابه . قیمت ها هیچ وقتی پایین نمیاد . اون دولتی هم که بزور میخواد بیاره پایین فقط ضربه به اقتصاد زده . بهترین راه زمانی که یه چیزی بالا میره افزایش دستمزدهاست . با پول ملی بازی کردن یعنی ضربه زدن به سرمایه گذار . آخرش هم سود نهایی میره تو جیب دلال مسکن و این وسط سرمایه گذار و خریدار نابود میشن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
هیچ زرری نمیکنند خیالت راحت .ده سال هم نفروشند.اون قد ارند که بخورند وصبر کنند .باز هم من تو ضرر میکنیم..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
ارز 4 برابر شده. قیمت همه مصالح چندین برابر شده. حالا چه انتظاری داری که طرف ساخت مسکن برایش متری 10 ملیون تومان تمام شود بعد متری 4 ملیون تومان بفروشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سال گذشته همین حرفها را به مردم زدید و اونایی که به حرف شما گوش کردند عمر و پول و هست و نیستشان نابود شد

سازمان ثبت احوال اعلام کرد سال ۹۷ رکورد ثبت طلاق در تاریخ ایران شکسته شد
شک نکنید مقصر اقتصاد و دولت ناتوان خودمان بوده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
توچرا گوش کردی؟مگه تو ایران زندگی نمیکنی؟
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام
از قدیم به یاد دارم که همواره بزرگترها به کوچکترها توصیه می کردند ملک بخرید. این توصیه ملکه ذهن همه ایرانیها شده است و ببینید چقدر مشکلات جانبی به همراه داشته است. سرمایه بسیار بسیار هنگفتی که ایرانیها در بخش زمین و مسکن محبوس کرده اند مصداق بارز زراندوزی و احتکار است. چقدر سرمایه مملکت به جای آنکه در جهت پویایی تولید و خدمات بکار گرفته شود تبدیل به خانه های بی کیفیت و بلااستفاده شده است. بالاتر از آن چقدر فکر و وقت ایرانیها در هر سن و شغل و منصبی باشند درگیر خرید و فروش و معامله مسکن شده است. چقدر سرخورگی از فعالیت در دیگر شغلهای مفید جامعه به دلیل عدم بازدهی در مقابل دلالی خانه و مسکن ایجاد شده است. چه بسیار تولید کنندگانی که به جای صرف سرمایه خود در توسعه کار خود آن را به بخش زمین و مسکن منتقل کرده اند. شاید سیاستمداران بی سیاست و بی تدبیر بگویند مسکن موتور محرک سایر بخشهاست. استدلال غلطی که تا به حال بلای جان مملکت شده است. چه موتور محرکی که مملکت را به دره فلاکت برده است و سرمایه مملکت را نابود کرده است. موتور محرکی که چقدر ارزش افزوده و ثروت ملی تولید کرده است؟!! هنوز هم متاسفانه برخی می گویند بیشتر مسکن بسازید تا قیمتها شکسته شود. راه حل مشکل مسکن و زمین پایین آوردن تقاضا است اما نه به روشهایی که آقایان می اندیشند بلکه با روشهای خاص!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
برادر من اگر مملکت به واسطه ی ندانم کاری ها در تحریم و فشار اقتصادی و سیاسی نباشد، تولید معنی پیدا می کند. شما تولید هم کنید نمی تونی صادرات کنی چون تحریمی. موسسات مالی و بانک ها در این شرایط برای نجات سرمایه مجبوراند به دلالی سکه و ملک روی بیارند. ما تا نگاهمان را درست نکنیم وضع همین است. ما توریست را هم با بگیر و ببند نابود کردیم
معلم ناامید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
وای بر هر سلطانی و رانتی و...
سلصان خودرو گوشت خوراک دام مسکن و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اینم از جدیدترین سلطان کشور: سلطان مسکن!!!

علی برکت الله
پاسخ ها
محسن
| Belgium |
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۲
من هم برای خودم شدم سلطان البته سلطان غم و اندو از صبح که پا می شوم این دوتا را با خودم می کشم تا شب توی خواب هم کابوس روز را ادامه می دم لذت بخش است این زندگی
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
آقا
مردم تو کوچه و خیابون نمیتونند سر کنند به جای اینکه این حرف رو بزنی
برای مردم کاری بکن !!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
وظیفه شما و بقیه مسئولان کشور است که با منابع عظیم این کشور بتوانید یک راه حلی
چون ساخت مسکن ارزان قیمت و اجتماعی
و یا دادن وام بدون بهره برای مردم بدون خانه ، مسکن آماده کنید .
این نهایت بی مسئولیتی و پوزخند به مردم است که مردم را به نخریدن خانه تشویق میکنید !!؟؟؟
که اولا اصلا اکثرا توان خرید مسکن ندارند
ثانیا چه اطمینانی به ادعاهای امثال شما است !!؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
نیازی به توصیه کسی نیست!
کسی با قیمتهای تخیلی غیر واقعی خونه نمی خره!
قیمت تا به کمتر از قیمتهای سال 86 نرسد خریداری وجود نخواهد داشت!
پاسخ ها
رضا
| Canada |
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
سلطان آرزوها هم درامد هر وقت حقوق تو به سال ۸۶ برگشت مسکن هم بر می گردد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
رضاجان!
تو بهتره از آرزوی دور و دراز فروش خونت به قیمت خیالی چشم پوشی کنی که خیلی بعیده اون روز رو ببینی شاید مفت هم نخرن بهتره به همون قیمت سال 86 اگه خریدن بفروشی!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
رضا!
اگه حقوق تو از سال 86 به این ور 10 برابر شده تو هم قیمت خونه تخیلی 10 برابری حفظ کن و نفروش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
شماها هم فعلا حقوق نگیرید تا کار یاد بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
ببینید دوستان، من سال 96 یک ملک ویلایی سراغ داشتم که 400 میلیون قیمت داشت، یعنی حدود 100 هزار دلار، خب، این ملک الان قیمت پیشنهادی فروشنده اش شده 1 میلیارد و صد میلیون تومان! یعنی فروشنده ماشین حساب دستش گرفته و تا جایی که در توانش بوده سعی کرده معادل افزایش قیمت دلار، قیمت ملک رو پیشنهاد بده! در حالیکه این شیوه قیمت گذاری اشتباهه، برای اینکه تنها 50 درصد ارزش یک ملک به قیمت ارز خارجی سنجیده میشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اون کسی که همچین ملکی میخره قیمت ملک رو با قیمت سانتافش میسنجه میگه الان اینو بفروشم چی میتونم بخرم . دنیا بهم وابستست تفکراتی مثل شما همیشه شکست میخوره حتی اگه همه چیز تو مملکت تولید شه مواد اولیه اش داخلی باشه و دور مملکت دیوار بکشیم انقدر سود قاچاق کالا زیاده که فساد رو تو دستگاه پر میکنه و اون اجناس تو مملکت ناموجود میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سکه هم یک میلیون بود می گفتین نخرن ، دلار 3300 بود می گفتین نخرن ، سمند 30 میلیون بود می گفتین نخرن ، اونایی که نخریدن الآن چه خاکی بریزن رو سرشون ؟ هر چی شما اصلاح طلبها میگین نخرین انفجاری میره بالا . مصالح که تمومش داره صادر میشه عراق و افغانستان . زمین کش که نمیاد قیمتش نجومی شده ، کاگر گرون ، اساسی ترین نیاز حیاتی زندگی مسکنه . آخه رو چه حسابی بیاد پایین ؟ پراید رو میدین عراق 4 میلیون داخل 5 میلیون گرون نیست مسکن گرونه ؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
"توصیه وزیر به مردم: فعلا خانه نخرید تا شرایط آرام شود"

چشم حتماً نمی خریم! آخه نه اینکه داره پولمون از پارو بالا می ره! محض اطلاع: الان دیگه مجانی هم بهمون خونه بدید از پس هزینه هاش برنمیاییم ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مدیریت لیبرال و سرمایه داری نتیجه بهتری هم نخواهد داشت.مالیات خانه های خالی به این دلیل گرفته نمیشود که پولدار ها صدایشان در نیاید!طرح زوج و فرد و آلودگی هوا از شمال شهر تهران شروع نمیشود که خدایی ناکرده بالاشهری ها معترض نشوند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مالیات رو آخرش میزارن رو قیمت خونه . دلت خوشه شما . دولت توان نداره خونه بسازه بعد از یکی دیگه میگیره و تقصیر یکی دیگه میندازه
جلالی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام، به راستی سوداگری ودلال بازی در امر ساختمان ومسکن دست کیست؟ درپاسخ عوامل مستقیم،اول بانک ها،دوم شهرداریها،سوم سازمان مسکن وشهرسازی،چهارم اداره منابع طبیعی،پنجم کانون مهندسان ،حال اگر دولت بخواهد که با این فرایند مبارزه کند، دو موضوع را باید درنظر بگیرد،اول انکه دخالت شهرداریها در امر ساخت وساز وتعیین کاربری اراضی شهری خنثی شود،صرفا وزارت مسکن وشهر سازی متولی امر باشد، دوم ،ساختمان وزمین از کالاهای سرمایه ای خارج شود، اگر ارزش زمین وساختمان از معیار تعیین ارزش سهام بانک ها وشرکت ها ی دولتی وخصوصی وکار خانجات صنعتی خارج شود ،قیمت زمین ومسکن شصت درصد افت واقعی خواهد داشت، ولی دولت نمیخواهد، چرا که منافع خودش را از وجود دلالان وواسطه گران بانکی میبیند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
چقدر اینها از شرایط مردم بی خبر و دور هستند
خدایا به داد برس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مسکن که نساختید
دستگیری سلطان مسکن هم پیشکش
حداقل جلوی نقل انتقال و دلالی مسکن مهر را که آخوندی آزاد کرد بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تا زمانی که خانه خریدن و خالی نگه داشتن سود داشته باشد مشکل مسکن حل نمیشود
تا زمانی که خانه ساختن و نفروختن و خالی نگه داشتن آن سود داشته باشد مشکل مسکن حل نمیشود
تا زمانی که مالیات بسیار سنگین به خانه های بسته نشود مشکل مسکن حل نمیشود
تا زمانی که این مسئولین را داریم مشکل مسکن حل نمیشود
ناشناس
|
Japan
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
این دولت روز روزش هیچ کاری برای این مردم نکرد حالا که دوسال بیشتر از عمرش نمونده چه انتظاری ازش دارید؟
نقض قطره چکانی برجام از سوی دولت و به اصطلاح فرضت های 60 روزه به اروپاییها، همگی سپر حفاظت دولت شده اند، چون از همان دولتی که در برابر غرب عقب نشینی کرده، همواره خواسته می شود تا تحریم ها و پلمپ ها را برچیند. وای به حال مردم بدبخت ما . . . تو چه دوره ای جوونیمون تباه شد . . .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اوضاع همه بازارها فقط با تصویب سریع و اجرای مالیات بر عایدی سرمایه آرام می شود به شرطی که کمی همت و شجاعت با علم روز دنیا تلفیق شود شاید از جمع 11 کشوری که هنوز این قانون را اجرا نکرده اند خارج بشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
حل مشکل فقط مالیات از خانه های خالی است
معضل بزرگ خالی بودن خانه هاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
روا مدار که گدا معتبر شود...گر معنبر شود زخدا بی خبر شود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
با سلام
مشکل گرانی مسکن مسبب اصلیش خود دولت است من برای سکونت خودم حدود دو سال است که درگیر ساخت خونه هستم با توجه به اینکه دولت فقط هزینه آب را ده برابر کرده پس از فروشندگان خونه هیچ انتطاری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
چرا وزیر از مردم نمیخواهد با پیامک خانه های خالی را اطلاع دهند؟
وظیفه وزیر چیست؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
جاسوس پروری کافیه این کارهایعنی مردم بیفتند به جان هم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دخالت و جاسوسی در زندگی مردم شایسته نیست اعلام اینکه خانه ای ماهها و سالها خالی است جاسوسی از کیست ؟
یعنی مردم برای حل مشکلشان هیچ کاری نمیخواهند بکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
جناب وزیر یک عالم پول دارم ممنون که راهنمایی کردید...............آخه بنده خدا مردم پول خانه خریدن دارند؟نگاه به جیب خودت نکن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلطااااااااااااااااااااان جون بله قربااااااااااااان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلطان فقط سلطان مسکن
ناشناس
| Switzerland |
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
فیلم سلطان و رعیت رو یک بار دیگه باید پخش کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
فعلاً چادر می زنیم تا بعد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
اونی که از دست فروش کنار خیابون پول میگیره فردا میاد سراغت بابت چادر زدن هم ازت پول میگیره

داداش ما اینجا چیز مفتی نداریم بالا درخت هم بری زندگی کنی باید پول بدی
ناشناس
| Canada |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دمت گرم ناشناس 00:02 گل گفتی ما دیگه نمیدونیم درد مظلوم رو کجا ببریم شکایتمون به کی بگیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
واقعا چه وزیر دانشمندی داریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
خبر نداشتی؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
ایشون دارای مدرک فوق دکتری اقتصاد هستن از مریخ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مریخ ها از یه قانونی تبعیت میکنن اما اینا ...
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
پروردگارا سایه این مسولان را از سر ما کم کن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
والا زیر سایه درخت خشک باشیم از سایه اینها بهتره
ناشناس
| Switzerland |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
دقیقا کدوم یکیشون؟
حامدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام، موافق نظر وزیر هستم، چرا که اگر خریدی صورت نگیرد خواهی نخواهی قیمت ها سقوط می کند ...از طرفی هزینه تمام شده ساخت مسکن در یکسال اخیر که حقیقتا ۱۰۰ درصد افزایش نداشته، بنابراین مسلما در این بخش سوداگری واضح در جریان است.....موافقم که همه برای خرید واحد مسکونی دست نگهدارند....
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اره
مردم فعلا خانه نخرید و برید تو چادر،کانکس ،کپر یا هر چی که خودتون میدونید زندگی کنید شاید ،تاکید میکنم شاید آقای وزیر حرفه به خودش یه زحمتی بده یه کاری کنه و دست دلال ها رو قطع کنه و یه تکونی به بازار مسکن بده(البته بعید میدونم)
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مرسی وزیر جااااان
منکه پولی ندارم وگرنه به عکس صحبت شما می خریدم!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
یاد حرفای سیف می افتم که یه سال تمام به ملت گفت سکه نخرید که همش حبابه و ارزون میشه.خدا رحمتش کنه ارزون نشد هیچ که همچنان در حال گرون شدنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
مثل اینکه گفتند دلار نخرید و ما نخریدیم و دلار شد 13 تومن ! و پس انداز ما به تف تبدیل شد ؟؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اینم از اون پیشنهادهای الکی و بی پایه استکه امتحانشو پس دا ه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
غالب مردم پول ندارند بخرن یعنی اگر بخوان هم نمیتونن مسکن حداقل مناسب و درشان بخرن. مسکن کمتر از 80 متر دیگه خونه نیست لانه هست.
مستاجر بدبخت مفلس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام
اقایان شکم سیر لاکچری نشین شما فکر خانه خریدن مردم نباشید
تا اینده نزدیک مردم تو پیاده رو باید دنبال جا برای چادر زندن بگردن
وقتی اجاره مسکن 50 درصد افزایش پیدا کرده و من کارگر حقوق هر 4 ماه دریافت میکنم تازه به نرخ سال پیش بایده برم دنبال خرید چادر

سالهاست دارید برنامه ریزی می کنید برای رفاه مستضعفین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
الان بجای مسکن، باید چادر اسکان بخریم در پارک! والا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
تنها تولید مسکن باعث کاهش قیمت میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مگه بستنیه که به این راحتی تولیدکنند.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
این افکار جناب وزیر نشان آن است که ایشان پس از 40سال هنوز متوجه نشده است که افزایش قیمت دراین کشور هروز سیر صعودی داردولی از پایین آمدن خبری نیست وابن سیاست غلط در کشورمردم را بدبخت نموده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
وزیر سیمان را کران و....کرده ای و باعث عدم تولید مسکن شده اید و کرایه خانه بالاست و می گوی مردم نخرند ونمی دانی کسب کار مسکن چقدر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
شما مسبب تعطیلی مسکن مهر شدید و جوانان بی خانه و ازدواج صفر ...حالا بجای کمک به تولید مسکن و یا کمک به خانه دار شدن دنبال تعطیلی مسکن سازی هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
منابع کشور را به باد فنا می دهید خبر از بی خانمانان ندارید انوقت می خواهی ساخت وساز را هم تعطیل کنی .سال گذشته همن حرفها را به این ملت گفتزد حالا انهاز که نخریدند ببیند چقدر ضرر کردن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
خونه نخرید حبابه .ماشین نخرید حبابه دلار نخرید حباب .حبابه حبابه .اخرش میترسم زندگیمون تو اینجا هم حباب باشه وصبح از خواب بیدار بشیم وببینیم تو سوییس بودیم .من که واقعا طاقت ندارم تو سوییس بیدار بشم
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
گفته های این تحلیل گر چندان به کار نمی اید. بستن مالیات بر عایدی مسکن در یک کشور تورمی نه تنها جواب نمیدهد بلکه عوارض بدی دارد. این مالیات موجب خارج شدن چرخه تولید و سرمایه گذار از ساخت مسکن شده و دولت هم که از تولید عاجز است. مشکلات هزاران بار بیشتر میشود.واقعا نمایندگان اصلا فکر نمیکنند آنچه بازار مسکن را متعادل میکند و حتی کاهش میدهد سرمایه گذاری و عرضه بیشتر از تقاضاست. همین و بس. بقیه راهکارها فقط وضعیت را بدتر میکند. عرضه >تقاضا=کاهش قیمت.این اصل است. با سیاست گذاری ناآگاهانه درد مردم را بیشتر نکنید. بد نیست نمایندگان اندکی وقت بگذارند و تجارت مطالعه کنند. با شعار مشکلات حل نمیشود.
پاسخ ها
رضا
| Canada |
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بلاخره یک نفر پیدا شد که کمی سواد اقتصادی داشته باشد.برادر اگر شما کاهش ارزش پول ملی را اعمال کنی هیچ کاری حتی خریدن طلا و خودرو سودی ندارد که شما دنبال گرفتن مالیات عایدی باشی و این مالیات برای کشوری است که ارزش پول ملی آن ثابت باشد مانند اروپایی ها یا عرب های خلیج فارس وگرنه در کشور ما دولت با بی ارزش کردن پول ملی صدها هزار میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران از دولت و خصولتی ها را نابود کرده است و مالیات ۱۰ سال بعد را هم به قیمت نابودی تولید گرفته است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
امام جمعه تهران گفت غذا ندارید بخورید روزه بگیرید جنااااااب سقف بالاسر نداریم چیکار کنیم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
آسمان خدا میتونه یه سقف باشه. افق دیدتون را بالا ببرید لطفا
عظیم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
وضو بگیر بشن زیر سقف آسمان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
آسمان خدا سقف هست در صورتی که جایی برای نشستن داشته باشی ..
ناشناس
| Belgium |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مهم کفه, کف.سقف مهم نیست
ناشناس
| Austria |
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
همه کارای سخت رو میذارید روو دوش دولت سقف بالاسرت هم از دولت میخوای؟ مشکل بیکاری و گرانی و تورم و ازدواج رو حل کرده فقط یه مشکل مسکن مونده اونم خودت حل کن دیگه داداش
اینقدر پر توقع نباش
شوربخت،،
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
هرچه که این مسئولین گفتند برعکس شده اگر نخرید پشیمان میشوید گفته باشم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
شما هم نمی گفتید کسی پول نداره خانه بخره.
باقرفتحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
ما که داخل این چهل سال ندیدیم قیمت مسکن بیاد پایین
جناب وزیر
وعدهای تو خالی به مردم ندهید کاش چن روزی مثل مردم عادی زندگی می کردی
جناب وزیر
تا بدونی این زندگی کردن نیست....فقط برای زنده ماندن تلاش میکنیم ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
داداش از این حرف خوشگل رو رفیفت وزیر صنعت و معدن هم برای خودرو خیلی گفت . بعد چی شد؟ بهتره تو دیگه شروع نکنی
شهرام
|
Singapore
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
هرچه بگندد نمکش میزنند. وای به روزی که وزیر مسکن بگه مسکن نخرین.مثل فروشنده ای که بره سر خیابان بگه مردم از من خرید نکنین
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
وقت آن نرسیده با سلطانهای مسکن نیز مانند سلطان سکه برخورد شود . این کار آنها اخلال در اقتصاد کشور و مکیدن خون مردم و ناراضی تراشی نیست . از جناب آقای رئیسی خواهش میکنیم شخصا به این مورد ورود کنند . چطور ممکن است کسی با کار سالم 2500 واحد مسکونی داشته باشد و آنرا احتکار کند و یک شبه قیمت مسکن را بالا ببرد !!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
فعلا خانه نخرید فعلا ماشین نخرید فعلا غذا نخورید
فقط خواهرم خجالت را رعایت کن تا جریمه نشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
جناب وزیر شما دستور بفرمایید آهن و میلگرد و سیمان و آلومینیوم که اکثر آنها توسط دولت تولید می شود را ارزان کنند مسکن هم ارززان می شود اکثر زمین های حاشیه شهرها هم که در تملک دولت است و ......
ناشناس
|
Sweden
|
۰۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
وزیر جان حال نداریم بخندیم
حامد
|
United States
|
۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
یا آقایان اطلاع ندارند یا خودرا به بی اطلاعی میزنند . اگر نگاهی به رشد قیمت مصالح طی یک سال گذشته بیاندازیم.از سیمان تا لوازم برقی و .... میبینیم همه ۲ تا ۳ برابر شده حالا توقع داشتید قیمت مسکن ثابت بمونه . بله شاید قیمت زمین تحت تاثیر دلالی خیلی بالا رفته که البته اون متاثر از رشد قیمت مصالح وارزه ولی لطفا به مردم ادرس غلط ندید انبوه سازی که با این مصالح ودستمزدهای جدید ساخته هیچ وقت خونشو مفت نمیده . سال ۹۲ هم همین مساله بوجود امد همه دیدند که قیمت پایین نیامد فقط رکود عجیبی بوجود آمد .تو این مملکت قیمتی که بالا رفت محاله دوباره پایین بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مملکت و مردم نابود شدند
مهرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
چرا پس توصیه نمیکنید مردم ماشین نخرند و اگر کمپینی تشکیل بشه که مردم خودرو نخرید از انها با عنوان خائن نام میبرید.
یک بام و دو هوا که نمیشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
فعلاخانه نخريد!!!!!! خودرو نخريد!!! گوشت نخريد!! مرع نخريد!! و .... آخه اين هم شد مملكت داري؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بارها گفتم /..........خانه به قیمت تمام شده با سود 10 درصد .تعیین قیمت مصالح بکار برده شده دران توسط کارشناس دادگستری . دادن برگه ومهر ان .(که هیچ کس نتواند گران از ان بخرید یا بفروشد) بستن درب بنگاههای معاملاتی دزد و تعطیلی این صنف .ثبت در دفاتر اصلی دولت .ثبت اسناد .ارائه از طریق اینترنت .......این قانون سخت است اجرا نمی کنید .........................این همه دانشجوی عمران و معماری داریم که از بکاری در خانه هستند .از وجود کار شناسی انها در دادگستری استفاده کنید ....بگذارید مردم مزه قانون را بفهمند ..
خبر خوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
با سلام و ادب
آقای وزیر که قبلا استاندار مازندران بودن هر چند در طی این مدت کوتاه فرصت ارائه خدمات چشمگیر نشد در هر حال ، آقای دکتر وقتی که یک شبه سیمان از 11 تومان به 15 تومان می رسه و در پی آن بلوک هم از 800 به 900 می رسه آیا انتظار کاهش قیمت مسکن وجود داره ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
نخرید و نخورید و نپوشید و ... علی برکت الله
ع س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
نميدانم كاش حرف نزنن اين بهتر ،راه كارها مردم وعزيزان مستاجررا دل آزرده ميكنه مالكان وسرمايه گذاران اين عرصه را دلسرد ميكنه . سرمايه گذار وخريدار در آرامش ميتوانن بهتر ين معامله وتعامل راداشته باشن فقط شما دولت مردان سلطان سازي نكنيد مراقب باشيد قيمت مصالح ساختمان (سيمان كاشي اجر آهن ميلگرد و.....)ثبات داشته باشد بقيه حل مي شود مثلا يك مثال قيمت گيره كاشي از صد تومان يك دفعه هفت صد وپنجاه شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
منظورش قیمت کاذب است نه واقعی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
آقای وزیر مشکل مسکن را حل کردند مسکن نخرید
شهرام رودپیمای رشت آبادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مسئله ی مسکن یا خرید مسکن برای امثال اینجانب که بیش از 25 سال است کار می کنیم و راه شرافتمندانه طی

مینماییم به یک غول عظیم تبدیل شده است . قیمت مسکن در هر شرایطی همیشه وحشتناک بوده است .

و در حال حاضر هم عذاب الیمی است که ما گرفتارش هستیم ..... وحشتناک است .............مسکن خوب در ایران

برای امثال ما دست یافتنی نیست .......و ما همینطور باید زجر بکشیم و در نهایت بی خانمان بمیریم ............
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
بیشتر بساز بفروش ها وابسته به دولتی ها و غیر دولتی ها هستند به این دلیل هیج اقدامی برای حل مشکل مسکن یا مالیات بر خانه های خالی انجام نمی دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
همه چيز توي ايران سلطان داره سكه ، مسكن ، قير، شكر و........ ! خدايا خودت به ما ملت رحم كن.
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
قبلا وزیر ارتباطات گفته بود فعلا موبایل نخرید تا ارزون بشه
ارزون نشد که هیچ
هرروز گرون تر شد که الان دیگه نمیشه خرید
به حرف وزرای این دوره هیچ اطمینانی نیست
فقط حرف دارند عمل نمیکنند
بی خانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
مگه کسی توی این وضعیت توان خرید خونه داره؟بهتره بفرمائید فعلا کسی خونه اجاره نکنه
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
وزیر جان خودشو ناراحت نکن . ما بخواهیم هم دیگر نمیتوانیم خانه بخریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
کارمند باشی، دهه شصتی هم باشی یعنی ته سوختنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
یاد اوایل انقلاب می افتم ، آقای معممی اعلام میکرد که مردم برای خرید ملک اقدام نکنید، قیمت زمین را صه فیر میکنیم . صه فیر ایشان شد این
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
خوش به حال خودم که خر ندارم, از قیمت جو خبر ندارم
ناشناس
|
France
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
به کشور سلطان پرور ایران خوش آمدید
مری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
باشه نمی‌خریم.
.
.
.
(پیامک‌های اخطار معوقات بانکی را پاک می‌کند!)
ناشناس
|
France
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
به به وزیر داریم چه وزییییییییییییری
ناشناس
|
Japan
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
یاد تیتر روزنامه اول انقلاب افتادم
همه ملت ایران را صاحب خانه میکنیییم !
نادرررر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
تو این وضعیتی ک دولت توان نداره کاری برا قیمتای کذابی مسکن کنه همین عدم خرید خیلی موثره ک قیمتا دیگه بالا نره شما مطمعن باشید اگ الان مردم مثل قبل عید توان خرید خونه رو داشتن قیمتها بازم صعودی میشد خدا شکر ک توان خرید فلج شد ک حداقل بیشتر از این گرون نشه
ایرونی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
اینها هربار میگویند یه چیزی ارزان میشه نخرید سریع بخرید چون 10برابر میشه
علی دشتستانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
تاکنون قیمت هیچ چیزی در این کشور پایین نیامده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
راه حل ، ساخت مسکن انبوه برای مستأجران تهرانی بخصوص کارکنان دولت از طریق تعاونی های مسکن است. امسال از تمام مستأجران شهر تهران ثبت نام کنید و سال آینده مسکن در اختیارشان قرار دهید. پول پیش و پرداخت ماهیانه ار طرف مستأجر ها به نحوی که بعد از 20 سال تمام همه هزینه های مسکن پرداخته شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
من بعد از عمری شکست به کاری داشت سر نوشتم محتول می کرد ، اما پول لازم بدوم و می خواستم خانه ام را بفروشم اما دیگر به لطف حرف این آقا ، جز با به حراج گذاشتن خانه ای که عمری برای آن زحمت کشیدم نمی توانم خانه ام را بفروشم. ...
نخرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
جای این حرفاتون مالیات ۶۰ درصدی بر خانه دوم یا حداقل خانه سوم وضع کنید خانه که هیچی پفک هم ارزون میشه.پول مالیات را هم در تولید هزینه کنید کار واشتغال درست میشه،یه جورایی با پول همین پولدارها که خون مردم را چند سال تو شیشه کردن میشه مملکت را دوباره برگردوند البته اگر بذارند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری بیماری کاوازاکی طرح شفافیت آراء مینیاپولیس اعتراض به کشته شدن جورج فلوید
آخرین اخبار