۸۹۴۸بازدید
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه تیتر‌هایی همچون هزار و یک واحد رشد برای شاخص کل بورس، دلیل صف خرید ۲۰ میلیونی یک شرکت، بهای جهانی بیت کوین بالا رفت، دپو ۸۰ هزار خودرو به دلیل کسری قطعات در انبارها، سبد نفتی اوپک ۶۳.۴۳ دلار معامله شد، صادرات ۱۱.۵ میلیارد دلاری در بهار ۹۸، کاهش قیمت‌ها در بازار سکه، کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و کاهش بدهی‌های خارجی ایران را در بر دارد.
کد خبر: ۹۱۰۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰ 08 July 2019

تابناک اقتصادیپیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون هزار و یک واحد رشد برای شاخص کل بورس، دلیل صف خرید ۲۰ میلیونی یک شرکت، بهای جهانی بیت کوین بالا رفت، دپو ۸۰ هزار خودرو به دلیل کسری قطعات در انبارها، سبد نفتی اوپک ۶۳.۴۳ دلار معامله شد، صادرات ۱۱.۵ میلیارد دلاری در بهار ۹۸، کاهش قیمت‌ها در بازار سکه، کاهش قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و کاهش بدهی‌های خارجی ایران را در بر دارد.

مرکز آمار: نرخ بیکاری بهار ۱۰.۸ درصد شد

مرکز آمار ایران: بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار در بهار ۹۸، بررسی نرخ بیکاری افراد ده ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۱۰.۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧)، ١.٣ درصد کاهش یافته است. در بهار ١٣٩٨، به میزان ۴۰.۶ درصد جمعیت ١٠ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ٠.٥ درصد کاهش داشته است. جمعیت شاغلین ١٠ ساله و بیشتر در این فصل ٢٤ میلیون و ٣٨٢ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ١٣٩٧)، ٣٢١ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱.۵ درصد و کشاورزی با ١٨.٩ درصد قرار دارند. نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاکی از آن است که ۲۳.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار ١٣٩٨ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ١٣٩٧) ١.٨ درصد کاهش یافته است. بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ١٣٩٨، ۱۰ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٩.٣ درصد از شاغلین ١٠ ساله و بیشتر، ٤٤ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

هزار و یک واحد رشد برای شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه، با افزایش ۱۰۰۱ واحدی معادل ۰.۴۱ درصد به رقم ۲۴۶ هزار و ۴۴۷ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۲۸۱ واحدی معادل ۰.۴۱ درصد به رقم ۶۹ هزار و ۱۹۳ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۵۴۷ واحدی معادل ۰.۹۲ درصد، عدد ۶۰ هزار و ۵۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۳۷۲ واحدی معادل ۰.۹۲ درصد به رقم ۴۰ هزار و ۹۱۲ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۱۵۲ واحد افزایش معادل ۰.۴۲ درصد را رقم زد و به سطح ۲۷۶ هزار و ۶۹۵ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با  ۸۳۷ واحد افزایش معادل ۰.۴۶ درصد به رقم ۱۸۲ هزار و ۳۶۸ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۵۴۸ واحد افزایش معادل ۰.۲۳ درصد همراه بود و عدد ۴۸۶ هزار و ۷۰۸ واحد را به نمایش گذاشت.

مرکز آمار: نرخ بیکاری بهار ۱۰.۸ درصد شد/ حقوق ۲۰ میلیون تومانی ۱۶ درصد افزایش یافته است/ تازه ترین از بدهی های خارجی ایران/ چرا دلار برخلاف انتظار کاهشی شد؟

آیفکس در ارتفاع ۳۲۰۱ واحدی/ دلیل صف خرید ۲۰ میلیونی یک شرکت

روز گذشته، وهور در حالی با صف خرید ۲۰ میلیونی پس از سهم عرضه اولیه‌ای هفته گذشته بیشترین حجم تقاضا را داشت که طی روز‌های آتی این شرکت بورسی دو واحد بخار در نیروگاه جهرم را بهره برداری می‌کند، خبری که انتشار آن صف خرید سنگین این سهم فرابورسی را در معاملات امروز رقم زد. به گزارش بورس تابناک، دیروز شاخص کل فرابورس با رشد ۸.۵ درصدی در ارتفاع ۳ هزار و ۲۰۱ واحدی قرار گرفت؛ بنابراین، ارزش کل معاملات بیش از ۶۹۹.۸ میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۱۸۶ برگه سهم طی ۱۸۳ هزار و ۴۶ نوبت معاملاتی بود. 

بهای جهانی بیت کوین بالا رفت

بهای جهانی بیت کوین با سه درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۴۸۶ دلار رسیده است. این رقم با بررسی چارت هفتگی خود با کاهش ۷.۶۸ درصدی روبه رو شده است. گزارشهای خبری نشان می‌دهد، کشورهایی مانند چین، درباره استخراج ارزهای دیجیتال مقررات بسیار سختگیرانه‌ای دارند؛ به طوری که سازمان‌های مقررات گذار کشور چین هیچ رمز ارزی را به عنوان پول قانونی به رسمیت نمی‌شناسند و سیستم بانکداری این کشور هم نه‌تنها خدمات مربوط به این ارزها را ارائه نمی‌کند، بلکه از پذیرش آن‌ها هم منع شده است.

دپو 80 هزار خودرو به دلیل کسری قطعات در انبارها 

امیر خجسته عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس در گفت‌وگو باخبرگزاری خانه‌ملت  با اشاره به برخی زمزمه ها مبنی بر اینکه در صورت تامین نشدن تسهیلات موردنیاز قطعه سازان احتمال گرانی خودرو وجود دارد، گفت: ادعای قطعه سازان بهانه جدیدی است که قیمت خودرو را افزایش دهند در حال حاضر مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان آشفتگی زیادی در صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی ایجاد کرده است. شرکت‌های خودروسازی به حیات خلوت عده‌ای تبدیل شده است که فقط به دنبال منافع مادی خود هستند. به نقل از خانه ملت، خجسته بیان کرد: خودروسازان باید قیمت تمام شده تولید را محاسبه کرده و با 10 درصد سود خودرو را به فروش رسانند اگرچه مقرر شد؛ خودروسازان نحوه محاسبه قیمت خودرو را شفاف اعلام کنند اما از این اقدام سرباز می‌زنند چراکه با شفاف سازی دستشان برای مردم رو می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران آب، برق و گاز با قیمت‌های ناچیزی در اختیار صنایع قرار می‌گیرد بنابراین افزایش قیمت خودرو براساس رشد نرخ دلار پذیرفتنی نیست، تصریح کرد: 80 هزار خودرو به دلیل کسری قطعات سطحی و جزیی در انبارها دپو شده است که باید هرچه سریعتر تکلیف تعیین شود، هرچند خودورسازان با بهانه‌هایی مانند نبود قطعه، عدم عرضه به بازار را توجیه می‌کنند اما این موضوع از نظر ما احتکار است.

حقوق ۲۰ میلیون تومانی ۱۶ درصد افزایش یافته است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در نامه ای به دکتر لاریجانی خواستار بررسی تخلفات دولت در افزایش حقوق ها شد و گفت: گزارش ها حاکی از این است که علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان، پایین ترین حقوق ۲.۵ درصد و حقوق ۲۰ میلیونی ۱۶ درصد افزایش داشته است. حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت، از ارسال نامه ای به رییس مجلس برای بررسی تخلفات دولت در افزایش حقوق ها خبر داد و گفت: در این نامه از دکتر لاریجانی درخواست شده تکلیف افزایش حقوق کارکنان شاغل و بازنشسته براساس مصوبه قانونی مجلس مشخص شود.

سبد نفتی اوپک 63.43 دلار معامله شد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان پنج‌شنبه 13 تیر با  74 سنت افزایش 63.43 دلار در هر بشکه فروخته شد. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه 3 ژوئن (12 تیر) 62.69 دلار در هر بشکه معامله شده بود. متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به 5 جولای یعنی 14 تیرماه 63.95 دلار بوده است. این نوع نفت تاکنون در سال جاری میلادی به طور متوسط 65.4 دلار در هر بشکه معامله شده است. نفت اوپک سال 2018 به طور متوسط 69.78 دلار در هر بشکه فروخته شده بود. سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

صادرات ۱۱.۵ میلیارد دلاری در بهار ۹۸

سرپرست سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: با وجود تمام بحث‌ها و محدودیت‌هایی که تحریم‌ها برای ما به وجود آورده، خوشبختانه تراز تجاری سه ماهه کشور مثبت است. محمدرضا مودودی اعلام کرد: در سه ماهه ابتدایی امسال ما حدوداً ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که نسبت به عملکرد سال قبل آماری نسبتاً مشابه را نشان می‌دهد. در کنار آن ۱۰.۲ میلیارد دلار واردات نیز به ثبت رسیده که کاهش ۸.۷ درصدی داشته است.

انجمن ملی سیب زمینی: کاهش قیمت از هفته آینده

رئیس هیأت مدیره انجمن ملی سیب زمینی درباره آخرین تحولات بازار سیب زمینی اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو سیب زمینی کهنه در میادین میوه و تره بار ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ و سیب زمینی نو ۵ هزار تومان است و متاسفانه به سبب مشکلات نظارتی و سودجویی دلالان و عوامل واسطه، اختلاف قیمت تا خرده فروشی‌ها بسیار بالاست. وی با اشاره به اینکه عرضه سیب زمینی از عجب شیر و اصفهان در حال انجام است، افزود: طی یک هفته آینده با ورود انبوه سیب زمینی نو از مناطق همدان، طارم، زنجان، شیراز، عجب شیر و اصفهان قیمت‌ها بر مدار کاهشی در بازار قرار می‌گیرد.

نیازی با اشاره به دلایل افزایش نامتعارف قیمت سیب زمینی در بازار بیان کرد: تأخیر در کشت سیب زمینی ناشی از وقوع سیل، سرما و بارندگی‌های شدید در کنار کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی به دلیل متضرر شدن کشاورزان در سال گذشته و افزایش هزینه‌های تولید اعم از نهاده ها، اجاره بها زمین، حقوق و دستمزد و حمل و نقل موجب شد قیمت سیب زمینی با نوساناتی در بازار روبه رو شود. رئیس هیأت مدیره انجمن ملی سیب زمینی با بیان اینکه مشکلی در تولید سیب زمینی نداریم، گفت: با عرضه سیب زمینی‌های کشت بهاره پیش بینی می‌شود که قیمت محصول از هفته آینده کاهش چشمگیری داشته باشد، اما هم اکنون نمی‌توان درصدی برای آن اعلام کرد. وی با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سیب زمینی در بازار به شمار می‌رود، بیان کرد: طی روز‌های آتی با ازدیاد عرضه محصول از مناطق مختلف، بازار به تعادل می‌رسد به طوریکه برای تولیدکننده و مصرف کننده مقرون به صرفه است. /باشگاه خبرنگاران جوان

کاهش قیمت ها در بازار سکه به دنبال ثبات نرخ جهانی و ارز

در پایان معاملات روز گذشته، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با کاهش 20 هزار تومانی به رقم 4 میلیون و 400 هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با افت 65 هزار تومانی، 4 میلیون و 600 هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر نیم سکه بهار آزادی به رقم 2 میلیون و 370 هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به رقم یک میلیون و 540 هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی بدون تغییر 990 هزار تومان بود و هر گرم طلای ۱۸ عیار، 432 هزار و 500 تومان ارزشگذاری شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار آب شده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، با کاهش 25 هزار تومانی به رقم یک میلیون و 875 هزار تومان رسید. همچنین با کاهش تقاضا در بازار، حباب سکه با افت 10 هزار تومانی، به سطح 340 هزار تومان رسید.

دلار و یورو در صرافی های بانکی با کاهش قیمت عرضه شدند

در پایان معاملات روز گذشته، بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس دلار آمریکا به قیمت 12800 تومان خریداری شد و با کاهش 50 تومانی نسبت به روز شنبه، به قیمت 12900 تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو، به نرخ 14700 تومان خریداری شد و در مقابل به قیمت 14800 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که این نرخ نسبت به روز شنبه، 50 تومان کاهش داشته است.

چرا دلار بر خلاف انتظار کاهشی شد؟

دنیای اقتصاد نوشت: برخی از نوسان‌گیران انتظار داشتند بازار در روز یکشنبه به‌واسطه اعلام گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران، حرکت در مسیر افزایشی را ادامه دهد، ولی در این روز، بازار بر خلاف انتظار این دسته با افزایش فروش‌ها مواجه شد. 

برای افت قیمت دلار در روز یکشنبه و تغییر مسیر آن پس از سه افزایش متوالی، دیدگاه‌های مختلفی مطرح شد. عده‌ای افزایش فروش‌های فنی را عامل کاهش قیمت دانستند؛ گروهی افت قیمت حواله درهم را عامل نزول قیمت عنوان کردند؛ در این میان، عده‌ای نیز افزایش عرضه ارز توسط بازارساز را عاملی برای کاهشی شدن بازار می‌دانستند. هرچند که گروهی اعتقاد داشتند صحبت‌های عراقچی مبنی‌بر امکان بازگشت آمریکا به مذاکرات ۱+۴ در صورت برداشتن تحریم‌ها انتظارات برخی فعالان بازار را تحت‌تاثیر قرار داده است. آخرین دسته بیشتر خبرهای پیرامون آمادگی بازار متشکل ارزی برای آغاز به کار را در تغییر مسیر دلار موثر می‌دانستند. در این میان، نقش بازارساز برای کاهش فاصله قیمتی صرافی‌های بانکی با بازار آزاد را نیز نباید از نظر دور داشت. دیروز در ابتدای روز قیمت دلار توسط بازارساز ۱۳ هزار تومان اعلام شد که اختلاف چندانی با بازار آزاد نداشت، هر چقدر قیمت در بازار آزاد پایین آمد، بازارساز نیز قیمت صرافی‌های بانکی را کاهشی کرد. دیروز حدود ساعت ۴ بعدازظهر تابلوی صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار را عدد ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان ثبت کرد. مهم‌ترین عاملی که از نگاه فعالان منجر به افزایش قیمت دلار در ابتدای هفته شد، افزایش نرخ حواله درهم بود. درهم که در ابتدای هفته تا محدوده ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی جهش کرده بود، روز یکشنبه به طور کلی مسیر دیگری را برای حرکت انتخاب کرد و حتی تا سطح ۳ هزار و ۵۵۰ تومانی عقب نشست.در این شرایط می‌توان افت قیمت این ارز را یکی از عوامل اثرگذار بر روند بازار ارز داخلی دانست. هرچند تحلیلگران فنی باور داشتند نوسان‌گیران پس از چند روز رشد متوالی و احساس افزایش عرضه ارز، تصمیم گرفتند از موقعیت خرید خارج شوند و وارد پوزیشن فروش شوند.

بدهی‌های خارجی ایران 7درصد کاهش یافت

بررسی آمار بدهی های خارجی ایران نشان می دهد که در سال گذشته شاهد روند کاهشی حجم بدهی های کوتاه، میان و بلند مدت کشور بوده‌ایم. بر اساس تازه ترین آمار بانک مرکزی، میزان بدهی های خارجی (تعهدات بالفعل) در پایان سال ۱۳۹۷ به ۹ میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار رسید که شامل ۲ میلیارد و ۱۵۱ میلیون دلار بدهی کوتاه مدت و هفت میلیارد و ۱۸۷ میلیون دلار بدهی های میان مدت و بلند مدت است. حجم بدهی خارجی کشور در دوره مورد بررسی بر مبنای یورو نیز معادل هشت میلیارد و ۲۳۰ میلیون یورو بوده که یک میلیارد و ۸۹۶ میلیون یورو مربوط به بدهی های کوتاه مدت و ۶ میلیارد و ۳۳۴ میلیون دلار نیز به بدهی های میان و بلند مدت تعلق داشته است. میزان بدهی های خارجی (تعهدات بالفعل) در پایان سه ماه سوم پارسال (آذر ۱۳۹۷) معادل ۱۰ میلیارد و ۳۴ میلیون دلار بوده که شامل سه میلیارد و ۱۷۴ میلیون دلار بدهی کوتاه مدت و ۶ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار بدهی های میان مدت و بلند مدت است. مقایسه میزان بدهی‌های دولت در پایان سه ماهه چهارم با فصل پاییز نشان می‌دهد که در این دوره سه ماهه، حدود ۶۹۵ میلیون دلار (معادل ۶.۹ درصد) از حجم بدهی‌های خارجی کشور کاسته شده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
چرادلاربرخلاف انتظار کاهشی وبورس افزایشی شد؟
جوابش فقط یک کلمه هست
دستکاری !!!
پاسخ ها
علی
| United Arab Emirates |
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اکثر اقلام خوراکی از سیب زمینی و پیاز و میوه و سبزی و رب و کمپوت و لبنیات تا ماهی و مرغ و تخم مرغ را برای دستیابی به ارز های خارجی
از طریق مرزها با صدها تریلی خارج میکنند
مردم زیر فشار کمبود و گرانی له خواهند شد
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
در اینستاگرام فیلمی است از گمرک جنوب و صادرات دام به کشورهای حاشیه خلیج فارس!!!!
گوشت واردات می کنند و از ان طرف صادرات!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
آخی طفلی

بالا خرید داشته ناراحت شده ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
نرخهای اعلام شده دلارکاملا فیک وغیرواقعی و دستوری هستند قیمت واقعی باانچه روی تابلوصرافی هامیبینیداختلاف محسوس دارد بخصوص اگربخواهید دلارحواله کنید قیمت بسیاربالاترازاین حرفهاست
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
حواله گران شده
ارز فیزیکی در تجارت مفهومی ندارد
م ب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
چقدر کارمندا بدبختند که به سختی زندگی می کنند هیچی نمیگن هیچکسم به فکرشون نیست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
ایران تنها کشور دنیاست که نرخ رشد اقتصادی ان منفی و انهم ۵ درصد و ۸ درصد است ولی میران نرخ بیکاری ان تغییر نمی کند. افرین به مرکز امتر و مسولان دولتی ان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
کارگر ها و صنایع کوچک و مشاغل ازاد به شدت تحت فشار هستند اونوقت میگی کارمند ها که سر برج حقوق میگیرند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
ناشناس ۰۹:۱۴ رشته تحصلیی شما چیه؟
اصلا شما میدونی رشد اقتصادی چیست؟
چون بخشی از رشد اقتصادی ایران را تولید نفت و گاز تشکیل میدهد کاهش آن به معنی افزایش بیکاری و افزایش آن به معنی کاهش بیکاری نیست
مطالعه کنید لطفا
ناشناس
| Canada |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
عزیز. نرخ اشتغال متوسط در دنیا ۵۰ درصد است یعنی از هر دو نفر یکی باید اشتغال داشته باشد ولی این میزان در ایران ۲۵ درصد است یعنی از هر چهار نفر یکی اشتغال دارد ولی نرکز امار و بانک مرکزی از بیکاری تعریف خود را دارند که ده درصد اعلام می کنند. ولی در کجای دنیا شما میبینید که مثلا تولید خودود نصف شود یا پروانه ساخت واحدهای مسکونی نصف شود ولی میزان بیکاری هم کاهش یابد. اقتصاد بدون نفت ایران هم رشد شدید منفی دارد. می بیند که درسمانون خوندیم و لی درس توجیه و سفسطه را نخواندیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اگرمیخواهیدبدانبدنرخ واقعی دلارچفدراست کافییت به نحوه محاسبه قیمت لوازم خانگی وکامپیوترو خودرو نگاه کنید
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
سلام
اگر احتکار است چرا به مراجع قضایی معرفی نمی شوند؟ و چرا خود قوه قضاییه ورود نمی کند؟
مگر مدیریت ایران خودرو و سایپا منصوب خود دولت نیست؟
اولین رکن، اطلاع رسانی شفاف است.. چرا صدا و سیما از این همه خودرو بازدید نمی کند و از کمبود قطعات خودروها گزارش تهیه نمی کند؟ چرا سراغ قطعه سازان نمی رود و حرفهای آنها را برای مردم پخش نمی کند؟
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
افزایش درامدها بسیار ناعادلانه است. مصوبه مجلس با اجرایی دولت 180 درجه فرق میکند! مجلس ورود کند.
پاسخ ها
علی
| United Arab Emirates |
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
نمایندگانی که اکثرا دنبال انتخابات بعدی هستند
وقت و تجربه رسیدن به کار اصلی شان را ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اینها اگر یک نفر یک ساعت کنار خیابان دستفروشی کند او را شاغل به حساب می آورند و از جمعیت بیکاران حساب نمی کنند یا دانشجویی که پایان نامه برای دیگران می نویسد...بعد حساب می کنند 10 درصد بیکار هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
چه پولهایی که در این مملکت خورده میشه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
مردم دنیا دنبال پیشرفت و تکنولوژی و شناختن فضا و کهکشانها هستن
ما درگیر قیمت سیب زمینی و حباب طلا و بیکاری و گرونی و تورم و حقوق نجومی و .......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
مگه حقوق بالای 5 میلیون هم داریم...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
نورچشمی ها و ژن خوبها و پسران دخترانشان و داماد و عروسشان و حتی نوه شان....
بدون هیچ مدرک و تخصصی پشت میز می نشییند و کام خود را از زندگی میگیرند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
شاخص بورس و قیمت ارز همه عددسازی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
با احتساب تحریم ها قیمت واقعی دلار باید حدود 8 هزار تومان باشد و بقیه حباب است
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
نه دلار ۱۰۰۰ تومان است
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اشتباه میفرمایید...دلار فقط یک نرخ دارد و آن هم ۱۲۲۶ تومان است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اقتصاد دستوری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
بیکاری بیداد می کند انوقت نرخ بیکاری طوری گزارش شده که انگار همه چیز گل و بلبل است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اره .بدهی های ایران کاهش یافته !!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
مردم از وضع اقتصادی کلافه شده اند اقایون ادعاهای خاص می کنند و همه چیز اقتصادی عالی است فقط مردم ظاهرا مشکل دارند که جور دیگری اقتصاد را حس می کنند.
همان روش اقای احمدی نژاد را دولت فعلی پیش گرفته و بدیهیات اقتصاد را چیز دیگری نشان میدهند.
رشد اقتصادی را دیگر رویشان نشد بگویند مثبت و گرنه اون را هم میگفتند ولی با رشد اقتصاد منفی انگاه بورس بعد از عید تا الان یکسره صعودی و رشد !!!!!!!!میشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
رشد اقتصادی را گفته اند منفی ۶ منتهی بورس مثبت در مثبت.
مثل دانش اموزی است که بگویند مردود شده امسال ولی کارنامه اش را تا تحویلش میدهند همه نمراتش نه تنها نزدیک ۱۰ نیست بلکه اکثر نمران روی ۱۷ ولی معدلش را زیر ۱۰ اعلام می کنند و باید مجددا درس بخواند.
الان هم با رشد اقتصاد منفی چگونه میشود معدل بورس مثبت باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من دیپلم و لیسانسه و فوق لیسانسه نمی فهمم
خ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
من تمام هم و فکرم این است که قیمت سیب زمینی چه وقت کاهش پیدا می کند، اگر دولت حداقل این یه کار رو انجام دهد، آنوقت میشه گفت دولت یک دولت جهادی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
وضعیت حقوق کارمند خیلی افتضاح شده با وجود کرایه خانه از زیر خط فقر هم عبور کرده اند. واقعا این مدل افزایش حقوق ها تبعیض محض و اوج بی عدالتی بوده. حداقل امسال که در شرایط بد اقتصادی هستیم در این مورد عدالت به خرج می دادید و مانند پاداش شب عید یکسان عمل می کردید. نه این که به یک کارمند 500 تومان حقوق اضافه بشه به یکی 3 میلیون تومان...
مگه همه در یک مملکت زندگی نمی کنیم و گرانی برای همه شرایط مشابه نداریم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
در امد مشاغل ازاد مثل نجاری اهنگری مشاغل ساختمانی به دلیل رکود شدید کمتر از قبل شده و از طرف دیگر بیمه درمانی و غیره افزایش شدیدی داشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اگر حقوق 20 تومانی که البته حقوق خالص بدون هیچ اضافه کار و پاداش و این حرفهاست 16 درصد افزایش یافته پی دریافتی اون فرد به حدود 48 میلیون با احتساب 16 درصد در حالت نرمال میرسه|!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اونوقت من کارگر چی؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
با این محاسبه ات ابرو قشر کارگر رو بردی
منوچهر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
تابناک ممکنه شرح وظایف انجمن سیب زمینی را بنویسید تا ما هم بدانیم که انجمن در رفع عوامل نوسانات قیمت سیب زمینی چه نقشی دارد.
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
سر نخ تعیین قیمت دلار در بازار با توجه به فضای شدید امنیتی حاکم بر بازار و اختیارات کامل به صرافی های ملی و تغییرات مهندسی نرخ دلار توسط بانک مرکزی کاملاً در دست دولت و بانک مرکزی است در واقع قیمت دلار مترسگی ست و واقعی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
نزدیک یارانه ها که میشه ارز گران میشه البته تصادفی
زینال بندری
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
تو هم مثل اینکه ارز بالشی زیاد داری هان ناقلا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
احتمالا مسئولان مرکز آمار هم از پشت شیشه ماشینشان آمار بیکاری را استخراج میکنند !!!
شاید هم تا بیشتر یازده بلد نیستند بشمارند که هیچ وقت آمار بیکاری از یازده درصد بالا نمیزند.!!!
یا شاید وجود اینهمه مجرد دختر و پسر که به پنجاه سالگی رسیده اند بخاطر درگیری زیاد با کار و شغل است و فرصت ازدواج ندارند.!!!
با دست کاری آمار ی که مثل روز روشن است ،فردای قیامت جواب اینهمه آدم که ازدواج باید نیمی از ایمانشان را کامل کند و نتوانستند به آن برسند ،چگونه خواهند داد؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
ببین به‌کجا رسیده ایم که (با کمال احترام) بیانه ای انجمن بین‌المللی سیب زمینی برامون محم شده!!
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
ادم دلسوزو باوجدان برای وطنم ارزو است که این روزها کیمیاست.. شما چطور؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
ايران بيکار نداره مرکزآمار درست ميگه اين 10درصدهم الکي ميگن يه وقت چشم نخوريم چون همه ماسرکاريم سالهاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
همه از بیکاری رنج می برند و بدبختی گلوی مردم را گرفته و گزارش غلط می دهند . عجب روزگاری ..............ازدواج صفر .وسایل خانه نیست و یا بسیار گران ..جوانان بلای 60درصد بیکار و یا سرکاری ..........عجب گزارشی ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
مرکز آمار: نرخ بیکاری بهار ۱۰.۸ درصد شد.

درست بفرمائید : 100/8% درصد شده.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
این اعداد در برای کارانه های پزشکی بیشتر به شوخی شبیه هست.
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
افرین بر این دولت متدبر.همه چی اروم و خوب هست، اون از دلار که قیمتش داره روز به روز میشکنه،اون از بیکاری که اصلا افزایش پیدا نمیکنه،اون از بورس که سبزرنگه،اون از تولید که کارخانه ها و کارگاهها دارن شب و روز کار میکنن،صادراتمون هم که زیاد شده،بدهی های خارجی هم که کاهش یافته،سیب زمینی هم که قرار قیمتش پائین بیاد،کلا همه چی ارومه و مردم هم خوشبختن،دیگه چی میخوان من نمیدونم،فقط نمیدونم چرا امروز که یه جنسی رو به یه قیمت میخرم دو روز دیگه یه مقدار پول بیشتری از قبل باید بدم که اونم مهم نیست چون واقعا همه چی داره بخوبی و خوشی پیش میره!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
به قيمت واقعي دلار هم مي رسيم . شب درازه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اگر تأخیر در کشت سیب زمینی ناشی از وقوع سیل، سرما و بارندگی‌های شدید در کنار کاهش سطح زیر کشت سیب زمینی.. میدانستید چرا مجوز صدور انرادادید
اینجا که اسان نمی داند قسم حضرت عباس را قبول کند یا دم خروس را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
با این آماری که مرکز آمار در باره بیکاری داده فکر کنم بزودی باید نیروی کار وارد کنیم
خدا کند در اینمورد دیگرمارا تحریم نکنند
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
۵۰ درصد آمار بیکاری درسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
در ایران چون سازمانهای واقعا مستقل ارزیابی کننده نداریم،آمارهایی که توسط دولت داده میشود،قابل اعتماد نیست.مردمی هم که کمترین اطلاعات اقتصادی دارند،میفهمند که این آمارها با واقعیات زندگی آنها انطباق ندارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
انجمن ملی پیاز نداریم ?
انجمن ملی گوجه فرنگی , چی ?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
حقوق ۲۰ میلیونی با ۱۶ درصد افزایش معادل ۳ میلیون و دویست هزار تومان معادل ۲ برابر حقوق یک حداقل بگیر فقط افزایش حقوق راه ؟! علی برکت الله ؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
دیشب فکر میکردیم قیمه بدون سیب زمینی و گوشت هم میشه درست کرد پس هنوز بحران نداریم
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
به نام خدا که هیچ فریاد رسی جز او نمی تواند ظلمی که به بندگانش شده جبران نماید

اینجانب 10 مهر 97 برای اولین بار بعد 36 سال از زندگی خود خودرو ساینا موعد تحویل تیر 98 ثبت نام نمودم و در تاریخ 10 مهر97 15 میلیون به حساب سایپا واریز کردم که آن زمان قیمت کارخانه خودرو مذکور 30 میلیون تومان بود،دی ماه همان سال قیمت خودرو مذکور 44 اعلام شدو در تیر امسال پس از فروش فوری هایی که با قیمت 53 توسط سایپا زده شد،تازه دعوتنامه ارسال گردید و قیمت 60 میلیون 900 هزار زده شد،در روز بعد پس از دلسرد شدن 5 میلیون از قیمت قبلی کسر گردید ولی با توجه به وضعیت بوجود آمده و اینکه در سایت تحویل خودرو را 60 روز دیگر قید نموده اند و بدعهدی های قبلی و ترفند های تغییر تاریخ تحویل به تاریخ دعوت نامه اینجانب از خرید خودرو منصرف شدم و پس از مراجعه به نمایندگی اعلام شد که احتمالا پول اینجانب را هم دو ماه دیگر خواهند داد.

من این مورد را نوشتم که هم اطلاع رسانی نمایم و هم اعلام نمایم که از هیچ کدام از مسئولینی که در این وضعیت نقش دارند نمی گذرم که خانواده من با دو فرزند 2 و 5 ساله را معطل نمودند و اعلام نمودند که از کارخانه خودرو بخرید...
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
دلار70 ریال ..... نبود .......خریدار نداره
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
انجمن ملی سیب زمینی؟ خداییش نشنیده بودم تاحالا. وسط این خبرای بد خندیدم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
خخخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
از وقتی که حقوق کارگرها را اضافه کردید درصدبالایی از کارفرماها
اقدام به کاهش نیرو کرده اند
اونوقت این مرکز امار میگه بیکاری کاهش پیدا کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
اقدامات و خدمات دولت به ایرانیان:
ساندن قیمت پیاز به مرغ
رساندن قیمت مرغ به گوشت قرمز
رساندن قیمت گوشت قرمز به قیمت گوشی
رساندن قیمت گوشی به قیمت ماشین
رساندن قیمت ماشین به قیمت خونه
رساندن قیمت خونه به قیمت کارخونه
عقیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
فک کنم اونایی که با وانت آشغال جمع میکنن رو هم شاغل دونسته ...

درضمن خیلیا از اینکه بیفتن دنبال کار نا امید شدن و افتادن گوشه تاریک زندگیشون دارن میمیرن
اینا تو آمار بیکاران دیده نمیشن...

البته اضافه کنم این ایرانی که میگن با ایران ما فرق داره بازم ...
چون من هرکیو میبینم دنبال کاره و شدیدا از بیکاری رنج میبره و زندگیش فاجعه بار در سختی و خطره .
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهدی ترابی قطع یارانه آمدنیوز روح الله زم رستاخیز آذرآب اراک محمد حسین رستمی حسین فریدون شبنم نعمت زاده