بازدید ۱۴۰۸
کد خبر: ۸۹۶۵۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴ 04 May 2019

گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد.

سنگ آهن

به گزارش «کالاخبر»،هفته گذشته در بازار واردات چین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد از حدود ۹۳ دلار به ۹۴.۶ دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. پایین آمدن موجودی بنادر و رشد تقاضا به بهبود قیمت کمک کرد. عرضه نیز هنوز تحت فشار است. البته با توجه به این که اواخر هفته چینی ها به تعطیلات رسمی روز جهانی کارگر رفتند فعالیت زیادی در بازار دیده نشد. هفته گذشته موسسه اعتبارسنجی فیچ میانگین قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۹ را حدود ۷۵ دلار  پیش بینی کرد و اظهار داشت نیمه دوم سال روند نزولی قیمت جدی می شود.

از طرفی بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها نزولی بود و آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۵۸ دلار به ۵۶.۴ دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۶.۴ دلار به ۵۴.۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

قراضه

هفته گذشته متوسط قیمت قراضه سنگین ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه ۵ دلار افت داشت و ۳۰۴ دلار هر تن سی اف آر شد. در کل فعالیت بازار ناچیز بود و خریداران به دنبال تخفیف بیشتر بودند. درخواست های خرید به کمتر از ۳۰۰ دلار هم رسید. قراضه آ۳ روسیه نیز در ترکیه حدود ۲۹۱ دلار هر تن سی اف آر بود که حدود ۲ دلار افت داشت.

قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن ۲۸۵ دلار هر تن فوب و نسبتا در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۳۰۲ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

بیلت

اغلب روزهای هفته قبل بازار بیلت سی آی اس در تعطیلات عید پاک و روز جهانی کارگر بود از این رو فعالیت زیادی رویت نشد. قیمت ها نسبتا ثابت مانده ولی روند نزولی قراضه در ترکیه می تواند بازار بیلت را نیز نزولی کند. پیشنهاد قیمت مشخصی در بازار نبود ولی قیمت ها بین ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد.

در جنوب شرق آسیا بیلت سی آی اس ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در ترکیه بیلت وارداتی ۴۳۰ تا ۴۳۵ دلار هر تن سی اف آر بود و اخیرا نزولی بوده است. بیلت در بازار داخلی ترکیه ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن بود و تقاضا ناچیز، قیمت هم نسبت به هفته قبل تا ۱۰ دلار افت داشت. قیمت پیشنهادی صادراتی ترکیه نیز ۴۳۰ دلار هر تن فوب بود.

در چین بازار بیلت در ثبات نسبی بود و ۵۲۹ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد. بیلت صادراتی نیز ۴۷۸ دلار هر تن فوب و بدون تغیر ماند. با توجه به وضعیت فعلی میزان معاملات در بازار فولاد ساختمانی در چین، حجم معاملات کمتر شده در حالی که ظرفیت تولید بالا مانده است و تقاضا در ماه می احتمالا افت بیشتری خواهد داشت. از این رو تحلیل گران احتمال افت قیمت فولاد را در چین در ماه جاری زیاد می دانند.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار هر تن فوب و در رکود بود. با افت ارزش لیر در ترکیه قیمت میلگرد داخلی تا ۹ دلار بالا رفت و تا ۵۶۹ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد چرا که کارخانه ها مواد اولیه خود را اغلب دلاری خریداری می کنند.

در بازار سی آی اس  میلگرد صادراتی حمل ژوئن از ۴۶۵ تا ۴۸۰ دلار دو هفته قبل به ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن فوب رسید. بازار منتظر فعالیت هفته پیش روست تا روند آن روشن تر شود.آخرین متوسط قیمت میلگرد صادراتی چین حدود ۵۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که در ثبات بوده ولی خریدار خوبی ندارد .چینی ها باید قیمت ها را پایین تر بیاورند تا بتوانند با محصول ترکیه رقابت کنند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.در بازار آمریکا نیز میلگرد ۱۰ دلار افت داشت و ۶۸۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

ورق

هفته گذشته قیمت ورق گرم در بازار چین ۷ دلار بالا رفت و ۶۰۱ تا ۶۰۳ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات نیز ورق گرم ۳ دلار رشد داشت و ۵۲۹ دلار هر تن فوب شد. البته اغلب روزهای هفته بازار در تعطیلات بود باید دید روزهای آتی روند بازار چین چطور خواهد شد. در کل تقاضا در بازار داخلی چین کم و موجودی انبارها رو به افزایش است از این رو فولادسازان چینی سعی خواهند کرد با کاهش قیمت تمایل به خرید را در بازار صادرات افزایش دهند. اخیرا در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین در ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار هر تن فوب معامله شده است.

در ترکیه آخرین قیمت پیشنهادی کارخانه ها برای ورق گرم در بازار داخلی ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات نسبی بود البته خریدارها در ۵۰۰ دلار درخواست خرید دادند. ورق گرم وارداتی به ترکیه نیز ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود در حالی که دو هفته قبل تا ۲۰ دلار بالاتر بود.

ورق گرم صادراتی سی آی اس تا ۸ دلار افت قیمت هفتگی داشت و ۴۷۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی آمریکا ورق گرم از ۶۷۰ دلار به ۶۵۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم با کمتر از ۱۰ یورو افت ۴۸۳ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات مجلس یازدهم آنفلوانزا استان تهران جنوبی بودجه 99 بندر ماهشهر عبدالحمید ریگی جشنواره سینماحقیقت لیلا واثقی پایتخت 6 امیرحسین فتحی