بازدید 31269

دستاورد‌های مهم موشکی ایران در سال ۹۷؛ سال پیشرفت بالستیک‌ها

امیر سرتیپ حاتمی، آماده سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف و قدرت تخریب زیاد را از ویژگی‌های برجسته موشک کروز «هویزه» برشمرد و گفت: «موشک کروز زمینی برد بلند «هویزه» دستان بلند نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاع موشکی کروز بوده و موفقیت در دستیابی به این فناوری پس از موشک کروز زمینی سومار با برد ۷۰۰ کیلومتر گامی مؤثر در افزایش توانمندی نیروهای مسلح و قدرت بازدارنگی کشور محسوب می‌شود.»
کد خبر: ۸۸۸۱۱۲
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰ 03 April 2019

حوزه موشکی در سال ۹۷ یکی از دوره‌های باشکوه خود را گذراند. در این سال چند موشک استراتژیک و نقطه زن مانند «دزفول»، «هویزه» و موشک نقطه زن «فاتح مبین» رونمایی شد.

به گزارش «تابناک»؛ در سال ۹۷ نیز حوزه موشکی یکی از دوره‌های باشکوه خود را پشت سر گذاشت. در این سال موشک بالستیک و هوشمند زمین به زمین «دزفول»، موشک کروز برد بلند زمینی «هویزه»، موشک کروز هواپایه «قاصد ۳»، موشک نقطه زن «فاتح مبین»، موشک «فکور» و موشک «شفق» به نمایش درآمد تا سال ۹۷ را یک سال ویژه در صنعت موشکی کشور کند.

بنا بر آنچه «مهر» نوشته است: در ادامه مختصر قابلیت‌های برخی از مهمترین موشک‌های بومی رونمایی شده در سال ۹۷ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱- موشک بالستیک هوشمند زمین به زمین «دزفول»

موشک بالستیک هوشمند زمین به زمین «دزفول» در مراسمی با حضور سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه و سردار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه همزمان با دهه مبارک فجر در کارخانه زیرزمینی تولید موشک‌های بالستیک سپاه رونمایی شد.

سرلشکر جعفری در این مراسم درباره نمایش کارخانه زیرزمینی تولید موشک‌های بالستیک نقطه‌زن سپاه برای نخستین بار، گفت: «رونمایی از این شهر تولید موشک در اعماق زمین، پاسخی به یاوه‌گویی‌های غربی‌هاست که تصور می‌کنند با تحریم و تهدید می‌توانند ما را محدود کرده و از اهداف بلندمان بازدارند.»

فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز در این مراسم امنیت ملت ایران را خط قرمز نیروهای مسلح برشمرد و اظهار کرد: «با وجود توطئه‌ها و تهدیدات دشمن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، طبیعی است ما نیز به حرکت خود ادامه دهیم و امروز به پاس پایداری و مقاومت خوزستانی‌های غیور، به ویژه مردم قهرمان و مقاوم دزفول در دفاع مقدس، از موشک هوشمند زمین به زمین "دزفول "رونمایی کردیم که آخرین دستاورد و محصول حوزه تحقیقات نیروی هوافضای سپاه است.»

موشک هوشمند دزفول از خانواده موشک ذوالفقار با برد ۱۰۰۰ کیلومتر و دارای فناوری‌های جدیدتری نسبت به ذوالفقار است. سردار حاجی زاده درباره موشک هوشمند دزفول می‌گوید: «این دستاورد مهم به لحاظ ابعاد و اندازه به هندسه موشک ذوالفقار بسیار نزدیک است؛ موشک ذوالفقار ۷۰۰ کیلومتر بُرد دارد اما موشک دزفول هزار کیلومتر بُرد داشته و افزایش ۳۰۰ کیلومتری بُرد آن به واسطه به‌کارگیری فناوری‌های جدید در این محصول دفاعی است، قدرت انهدام و تخریب این موشک نیز به دلیل نوع موادی که در سر جنگی آن به کارگیری شده، دو برابر موشک ذوالفقار است.»

۲- موشک کروز برد بلند زمینی «هویزه»

موشک کروز برد بلند زمینی «هویزه» یکی دیگر از دستاوردهای موشکی کشورمان در سال ۹۷ بود که در آستانه یوم الله ۲۲ بهمن و با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سردار امیر علی حاجی زاده در نمایشگاه اقتدار ۴۰ در مصلی تهران رونمایی شد.

موشک «هویزه» توسط متخصصان سازمان صنایع هوا فضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، این موشک دارای بردی بیش از ۱۳۵۰ کیلومتر است که علیه اهداف زمینی ثابت استفاده می‌شود.

امیر سرتیپ حاتمی، آماده سازی و واکنش سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف و قدرت تخریب زیاد را از ویژگی‌های برجسته موشک کروز «هویزه» برشمرد و گفت: «موشک کروز زمینی برد بلند «هویزه» دستان بلند نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاع موشکی کروز بوده و موفقیت در دستیابی به این فناوری پس از موشک کروز زمینی سومار با برد ۷۰۰ کیلومتر گامی مؤثر در افزایش توانمندی نیروهای مسلح و قدرت بازدارنگی کشور محسوب می‌شود.»

دستاوردهای مهم موشکی ایران در سال 97؛ سال پیشرفت بالستیک‌ها

۳- موشک کروز هوا پایه «قاصد ۳»

موشک کروز هوا پایه «قاصد ۳» که توسط سازمان جهاد خودکفایی نیروی‌های مسلح و با تلفیقی از علوم هوافضا و دانش هوایی کشور و مطابق با نیاز عملیاتی در حوزه‌های آفندی و پدافندی طراحی شده است یکی دیگر از دستاوردهای دفاعی رونمایی شده در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» و در مصلای تهران به نمایش گذاشته شد.

این موشک قابلیت نصب روی جنگنده بمب‌افکن «اف ۴» را دارد و با بهره‌گیری از جستجوگر تصویری مختصات هدف را دریافت کرده و اطلاعات لازم را به کابین خلبان ارسال می کند. خلبان می‌تواند از طریق این جستجوگر بر هدف، قفل تصویری انجام دهد و اهداف مورد نظر را تا شعاعی بیش از ۱۰۰ کیلومتر مورد اصابت قرار دهد.

این کروز هوا پایه که در حال گذراندن مراحل تست نهایی خود است، کاملاً بومی است و مشابه خارجی ندارد.

۴ - «موشک اخگر» جدیدترین سلاح پهپاد های ایرانی

موشک «اخگر» به عنوان جدیدترین سلاح پهپاد های ایرانی برای نخستین بار در نمایشگاه اقتدار ۴۰ رونمایی شد.

موشک اخگر جدیدترین سلاح پهپادهای ایرانی است که از فاصله ۳۰ کیلومتری و از پهپاد قابلیت شلیک به سمت اهداف را دارد. اخگر که مجهز به یک موتور میکروجت است، با سرعت ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت از سرجنگی ۷ کیلوگرمی برخوردار است.

۵- موشک «فاتح مبین»

۲۲ مرداد سال ۹۷ با حضور امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نسل جدیدی از موشک‌های صددرصد ایرانی به نام «فاتح مبین» رونمایی شد. «فاتح مبین» مجهز به جستجوگر پیشرفته و هوشمند با قابلیت نقطه‌زنی در زمین و دریاست.

امیر حاتمی «فاتح مبین» را موشکی چابک، رادارگریز، تاکتیکی و نقطه‌زن معرفی کرد که قادر است در همه ساعات شبانه‌روز و شرایط محیطی و جنگ الکترونیک دشمن، اهداف خاص مورد نظر را در روی زمین و دریا تشخیص داده و مورد اصابت قرار دهد.

«فاتح مبین» را می‌توان نسل پیشرفته موشک‌های نقطه زن و کوتاه‌برد ایران به حساب آورد. پیشتر موشک‌های «فاتح ۱۱۰» و «فاتح ۳۱۳» توسط متخصصان هوافضای کشورمان تولید شده و در چرخه تجهیزات نیروهای مسلح وارد شده بودند. حالا نیز با تولید «فاتح مبین»، تعداد موشک‌های خانواده فاتح به عدد سه رسیده است.

۶- موشک «فکور»

ایران با ساخت و تولید انبوه موشک «فکور» به جمع سازنده‌های موشک هوا به هوا پیوست. موشکی که در جریان رژه ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷ در تهران هم به نمایش درآمد. موشک فکور، موشک هوا به هوای راداری میان برد است که بر اساس آخرین فناوری‌های روز جهان طراحی و ساخته شده و توسط هواپیماهای جنگنده شلیک می‌شود.

دستاوردهای مهم موشکی ایران در سال 97؛ سال پیشرفت بالستیک‌ها

این موشک قابل تعمیم به هواپیماهای شکاری است و بر اساس نیازهای عملیاتی نیروهای مسلح، با همکاری وزارت دفاع و نیروی هوایی ارتش تولید شد است. به گفته امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع کشورمان، این موشک می‌تواند با انواع مختلف جنگنده‌های مهاجم در محدوده عملیاتی خود درگیری داشته باشد.

 

 

۷- سامانه موشکی «کمین ۲»

سامانه موشکی «کمین ۲» یکی دیگر از دستاوردهای دفاعی رونمایی شده ایران در سال ۹۷ است. این موشک ارتفاع پایین بوده و به منظور مقابله با انواع پرنده‌های بدون سرنشین و هدف‌های پرنده در ارتفاع کم مورد استفاده قرار می‌گیرد، که توسط متخصصین داخلی و مطابق با تکنولوژی روز دنیا و کاملاً بومی ارتقا یافته است.

گفتنی است، این سامانه، ارتقا یافته سامانه موشکی «مرصاد» است و در جریان رزمایش‌های پدافندی آزمایش و عملیاتی شده است.

۸- موشک «شفق»

موشک شفق، یکی از موشک‌های عملیاتی روز و مورد نیاز بالگردهای هوانیروز است که در رژه ۲۹ فروردین (روز ارتش) به نمایش عموم درآمد. این موشک با همکاری متخصصان داخلی هوانیروز و صنایع دفاعی تولید شده و کاملاً بومی بوده و بُرد این موشک نسبت به موشک‌های قبلی دو برابر افزایش پیدا کرده است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۲۸
انتشار یافته: ۳۷
در کنار این افتخارات موشکی که مربوط به ده شصت سایر کشورهای جهانه از صفوف گوشت یخی مرغ منجمد پرتقال و ...هم بگید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
سپاه ارتش وظیفه را انجام دادن دولتی ها ندادن این نشونه ضعف دولتی هاست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
برای خاطر همین دهه شصته که نقطه زن هستش و امریکا دارد می سوزد و اتفاقا دارد ازمایش هم می کند؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
اینقدر عقب افتاده هستند این موشکها که وقتی از غزه پرتاب می شود اسراییل نمی تواند بزند تازه این موشک های قدیمی ایران هستند یا موشکهایی که حزب الله حمله کرد و یا سپاه زد به اسراییل
اره جانم تو بخواب بچه های غیور مند ایران کار می کنند
نون و موشک بخوریم یعنی ؟؟!!
از بیکاری و تورم و تحریم چه خبر ؟؟
عربستان تا دندان مسلح هست و خیلی واضح هم دشمنیشون رو بیان کردن.دفاع از کشور واجب ترین امر است.
پاسخ ها
سراب
| Netherlands |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
کشور شما یا کشور ما؟ کشور ما رو که اب برد کسی نبود ازش دفاع کنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
دیگران می خواهند کمک کنند امثال پرچم فرانسه می گویند اب برد و نباید بیایند و وقتی هم نمی ایند می گویند تنها هستیم
کلا فازشون خراب است
دم همشون گرم
ما نباید از ترس تحریم دست از پیشرفت بکشیم چون تا ابد نه امریکا هست نه دلار سرور این قضیه در ده سال دیگر نیست چون هر سال امریکا یک تریلیون دلار بدهکار می شود این در سایت بدهکاران جهانی موجود هست بهتر به جای تلگرام خواند سرچ بزنید یا کلا این موارد دخالت نکنید باید در موشک های ماهواره بر در ماهواره نیروگاه های هسته ای صنعت های مادر خودکفا شویم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
اینایی که منفی میدن از دشمن خطرناکترن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
اشتباه مثبت دادم
ناشناس
| Germany |
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
پیشرفت در این هم است که مردم کشور از حداقل رفاه برخوردار باشند
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۵
مرسی که هستی .
حالا با این موشکها همه مردم ایران خوشبختند۰ کره شمالی بهترش را دارد۰ موشک بازی را رها کنید و تا وقت است به صنایع کار آفرین روی آورید وگرنه با این همه سرمایه گذاری درنهایت مجبور به از بین بردن موشکها میشوید و‌یا مجانی به عربها تقدیم کنید۰
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
کره شمالی با ما مقایسه نکن ما تمدن هفت هزار ساله داریم از اول هم در نظامی اول بودیم ما نفت گاز و خیلی چیزها داریم چی شد هرچی میگم مدل کره شمالی نشون میدید المان هم اولین کشوری بود که داشت اتمی میشد راستی اولین کشوری که بمب اتم ساخت امریکا شد چرا مدل امریکا را مثال نمی زنید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
نابناک دستاوردهای علمی و صنعتی ایران در این سال را هم بگو تا خیال این دلواپسان ابکی راحت شود
آخرش میشیم کره شمالی ورشکسته و عقب افتاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
مدینه فاضله برخی آقایون کره شمالی هستش
ناشناس
| Germany |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
مگر حالا پیشرفته هستیم؟
و سال پیشرفت سریع قیمت ها!
ما بایستی درتمام حوزه ها واقع بین باشیم اینجا همه چیز درهمه یعنی باهمه درکشوری مثل آلمان تمام سازه های صنعتی آنها بهترین است چون زیرساخت صنعتیشان خوبست صنعت خودرو وماشین سازی ولوازم صنعتی ما روی دیده شونده صنعت موشکی وهوافضا میباشند حالا با زمان بیشتر وسرمایه ای که صرف ساخت موشک شده این موشکها همیشه نمیتوانند درتریبونهای نمازجمعه ورادیو پیشرفته باشند امروز راکتهایی که مثل برادربزرگتر خمپاره عمل میکنند هیچ ارزش نظامی ندارند امروز موشک ضد موشک و نقطه زن رادارگریز ارزش دارد والا صدتا بالستیک به سمت دشمن روانه شود ومثل دوتاماهواره اخیر درنطفه خفه شوند خود گول زنی وعوامپروریست اینو بابت تذکر واینکه درحد گلیممان پارادرازکنیم مطرح کردم خودفریبی بدترین نوع عقب افتادگی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
خمپاره
!!!!
دو روز دیگر می ایی و می گویی گلوله
اسرائیلی ها هر سال کشتن 80 هزار ایرانی توسط استر و کشتن وزیر ایران هامان در دور خشارشاه به اسم پوریم جشن میگیرن حتی فیلمش در سال 2006 ساخته شدهone-night-with-the-king-2006 بعد ما روی موشک نابود تفکر غاصب ستمگر کودک کش میزنیم ملت زورشون میاد اینکه دیگه قبل اسلام هست دشمنی اینا با ایران قدرت مند ریشه ای است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
اصلا چنان چیزی نیست بیخود چرت نگو
ما اگر تندروی نکرده بودیم میتونستیم مثل پاکستان بمب اتمی هم داشته باشیم و امنیتمون رو بهتر تامین کنیم و انقدر هم روی کشور فشار نبود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
پاکستان ان پی تی را امضا نکرده بود ساخت وگرنه اجازه نمیدادن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
خود را درگیر مسائل اعراب و اسراییل کردیم و تازه کشورهای عربی نیز طلبکار شده اند

مگر زمانی گه جنوب لبنان را ازاد کردیم گفتند دستتان درد نکند ، تازه دشمنی را بیشتر کردند
مهدی
| Germany |
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۴
درود بر تو
شوروی از ما موشکهاش خیلی قدرتمندتر بود هواپیماهاش خیلی قدرتمندتر دوربردتر بود بمب اتمی تزار داشت توپولف صدوشصت داشت تولوف نودوپنج داشت بمب پلوتونیومی داشت که دیدن ازمایشش کنن کره زمین نابود میشه بی خیالش شدن چهل هزار تا کلاهک اتمی داشت زیر دریایی اتمی داشت که شش ماه زیر قطب شمال میتونست بمونه و هزاران هزار موشک و تانک داشت دلی تو عرصه اقتصاد نتونست دوام بیاره و بدون اینکه حتی یه تیر هم بهش کسی شلیک کنه و بدون هیچ جنگی از هم فرو پاشید.
به اونهایی که تا بحث توان دفاعی میشه باید گفت عزیز دلم کار اقتدار دست یکیه و اتفاقا داره کارش رو خوب انجام میده و کار اقتصاد دست یکی دیگه برید مطالبه از اونی داشته باشید که اقتصاد رو ویران کرده.
نمیشه به کسی که داره کارش خوب انجام میده گفت تو هم کارت رو خراب کن که اونی که داره گند میزنه شرمنده نشه...!!
فعلا که طوری در مخمصه افتاده ایم که بدون حتی شلیک یک فشنگ در حال نابودی اقتصاد هستیم . با اینکه بنیه دفاعی هر کشور جزو واجباته ولی زیاد هم به اینها دل بستن و شمردن موشکها و نشان دادن زیرزمینشان و متر کردن بردشان چاره کار نیست برادر, ببین کی گفتم......!!!!
چرا پس استفاده نمیکنید؟
چهارتاشو بزنید شاید فرجی شد
صنعت اسلحه سازی یکی از پردرآمد ترین صنایع دنیاست. ما که تولید میکنیم چرا وارد بازارش نمیشیم؟ همه شون رو مفت میدیم به بعضیا و هزینه ش رو هم تحمل میکنیم.خب حداقل پولش رو از عراق و سوریه و لبنان بگیریم
بیش از 20 سال است که ادعا می شود هر سال 10-15 موشک نوع جدید طراحی، ساخت و تولید انبوه شده. حتی آمریکا و روسیه روی هم سالانه این همه تولید انواع موشک های جدید را ندارند و انواع موشک های آنها نسبتاً معدود است.
يعني كشورهايي كه فناوري موشكي ندارن همه بدبختن ؟پيشرفت زماني شيرين و غرور افرينه كه در همه ابعاد باشه ، با پول هر موشكي ميتوان دهها خونه و مدرسه و .... ساخت و مردم عزيز كرمانشاه و هموطنان سيل زده ها رو سرو سامان داد ،
همش ازموشک حرف میزنیدچرا؟...بابا...این مملکت هزاران مایحتاج دیگه هم لازم داره.....همه زندگی ملت وکشورکه موشک نیست....کره شمالی موشک تست کردوزرادخانه اتمی به بیان خودش درست کرد...چی گیرمردمش غیرازبدبختی وعقب افتادگی امده؟....آقای ظریف...بخداقسم مااین زندگی روانتخاب نکردیم.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار