بازدید ۴۲۲۴
واعظ آشتیانی در گفت و گو با آزادی:
مصوبه اخیر مجلس در مورد ممنوعیت نمایندگی بعد از سه دوره متوالی در صورت تایید شورای نگهبان تاثیر قابل توجهی بر ترکیب مجلس یازدهم خواهد داشت. مهم‌تر از همه اینکه علی لاریجانی کرسی ریاست را واگذار می‌کند. واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که این مصوبه بیش از همه به نفع اصولگرایان است.
کد خبر: ۸۸۲۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۸ 03 March 2019
مصوبه اخیر مجلس در مورد ممنوعیت نمایندگی بعد از سه دوره متوالی در صورت تایید شورای نگهبان تاثیر قابل توجهی بر ترکیب مجلس یازدهم خواهد داشت. مهم‌تر از همه اینکه علی لاریجانی کرسی ریاست را واگذار می‌کند. واعظ آشتیانی فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که این مصوبه بیش از همه به نفع اصولگرایان است.

او در گفت و گو با «آزادی» با اشاره به اینکه این مصوبه وجوه مثبت و منفی دارد، گفت: «این مصوبه قطعا چالش‌هایی به همراه داد اما وجه مثبت آن این است که یک نماینده تا آخر عمر در مجلس نمی ماند و به دیگران نیز فرصت داده می‌شود.با این وجود باید در نظر داشت که هر نماینده‌ای با رای مردم به مجلس راه یافته است.»

واعظ آشتیانی ادامه داد: «این مصوبه همچنین می‌تواند باعث جوان‌گرایی در مجلس شود. قطعا ورود نیروهای جدید به مجلس موجب افزایش نگاه‌های کارشناسی‌تر می‌شود و این موجب ارتقای مجلس خواهد شد.»

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین با تاکید بر لزوم وجود نگاه کارشناسی پشت قوانین مجلس، مصوبه اخیر را از جمله موارد چالش‌ساز خواند و گفت: « باید دید که شورای نگهبان این مصوبه را با قانون اساسی مطابق می‌داند یا خیر. به اضافه اینکه امیدوارم این قانون نیز مثل قانون منع به کارگیری بازنشستگان نباشد یعنی در عین حال که مثبت است، چالش‌ساز نشود. به اعتقاد من شخصا وجوه مثبت و منفی این مصوبه با هم برابر است و تصمیم‌گیری در مورد آن نیاز به کارشناسی بیشتر دارد».

وی افزود: «مصوبه مذکور مشمول حال لاریجانی نیز می‌شود. توجه داشته باشید که اداره کردن مجلس نیاز به پتانسیل و قدرتی خاص است و نبود لاریجانی خود چالشی برای مجلس است.»

واعظ آشتیانی در پاسخ به این پرسش که مصوبه اخیر به نفع کدام جریان سیاسی خواهد بود، به «آزادی» گفت: «این مصوبه به نظر من بیشتر به نفع اصولگرایان است. اصلاح طلبان با توجه به اینکه مدعی اثرگذاری بر انتخاب روحانی هستند و عملکرد دولت در بخش اقتصادی و سیاسی با چالش‌هایی مواجه است قطعا ریزش آرا خواهند داشت. هرچقدر هم که برخی از اصلاح‌طلبان بخواهند از عملکرد دولت برائت بجویند فضا به نفع آن‌ها تغییر نمی‌کند. البته نباید فراموش کنیم که هیچ چیز در جامعه ایران قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است شرایط تا زمان انتخابات تغییراتی داشته باشد».

این فعال سیاسی اصولگرا ادامه داد: «نمی‌توان از حالا قضاوت قطعی داشت زیرا اگر دولت در سال آتی راهکارهای مدبرانه‌ای در حوزه اقتصاد ارائه کند به اصلاح طلبان کمک می‌شود اما بعید می‌دانم که چنین شود».

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پیام عدم مخالفت لاریجانی با این مصوبه چیست و آیا می‌تواند نشانه ورود او به انتخابات 1400 باشد؟ گفت: «بله ، من هم همین برداشت را دارم. سال گذشته نیز تحلیلی در این خصوص کرده بودم و گفتم که دلیل همراهی لاریجانی و دولت این است که او جایگزین روحانی در دولت بعد خواهد شد. اکنون نیز عدم مقاومت در مقابل این طرح را نشانه فکر کردن در مورد انتخابات 1400 می‌دانم.»
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
جشنواره موسیقی فجر دادگاه روح الله زم آزادراه تهران شمال احمد صمدی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب