کد خبر: ۸۸۱۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸ 26 February 2019

صنعت بیمه جمهوری اسلامی ایران در حالی ماه‌های پایانی سال 97 را پشت سر می گذارد که  مرور آمار شش ماهه نخست سال 97 نشان می دهد، حجم حق بیمه‌های تولیدی صنعت با ۲۵.۴ درصد افزایش نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته به حدود ۱۸۳.۳ هزارمیلیارد ریال رسید.

از این میزان ۳۶.۳ درصد حق‌بیمه‌های تولیدی به رشته بیمه شخص‌ثالث و مازاد اختصاص دارد و 20.9 درصد از حق بیمه های تولیدی مرتبط با بیمه درمان است وسهم بیمه زندگی نیز به ۱۴.۸ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید.

به گزارش تابناک به نقل از روابط عمومی بیمه معلم، شرکت های بیمه در این بازه زمانی در حدود ۱۰۸.۷ هزارمیلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با ۶ ماهه اول سال قبل، معادل ۲۳.۲ درصد رشد نشان می‌دهد. ۶۶.۶ درصد از خسارتهای بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد که جایگاه ویژه و اهمیت شرکت های خصوصی بیمه ای را نشان می دهد.
نسبت خسارت صنعت بیمه در این مدت ۵۹.۳ درصد بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱.۱ واحد کاهش نشان ‌داد.

در کنار تلاش های صنعت بیمه برای پوشش بیمه ای بیمه گذاران و روند صعودی افزایش حق بیمه و خسارت پرداختی در بازه مورد بررسی، وقایع و اتفاقات مهمی نیز در سال 97 تا کنون رخ داده که نگاهی بدانها خالی از لطف نیست و چه بسا می تواند برای ترسیم و تدوین چشم انداز شرکتهای بیمه فراروی آنها باشد که در ذیل به آنها اشاره می گردد.

انتصاب رئیس کل بیمه مرکزی و تحولات پیش رو

بدون شک  تغییر رئیس کل بیمه مرکزی از اتفاقات مهم سال 97 است که در اواخر خرداد ماه صورت گرفت به طوریکه با رفتن عبدالناصر همتی و پیوستن به بانک مرکزی، دکتر غلامرضا سلیمانی جایگزین ایشان شد.
خوب است بدانیم  که دکتر همتی با اتکاء به سابقه چندین ساله خود در صنعت بیمه توانست ثبات و ارامش را در صنعت جاری کند و به دنبال ان انتخاب دکتر سلیمانی با سوابق متعدد اجرائی و مالی تکمیل کننده این روند خواهد بود.

خروج ترامپ از برجام و صنعت بیمه

از اتفاقات دیگر سال 97 می توان به خروج ترامپ از برجام و اعمال تحریمهای یک جانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
این خروج سبب گردید برخی قراردادهای بیمه گران با خارج دچار ابهام شود که البته به دنبال هوشمندی بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه، با وجود صندوق تحریم  بر توزیع مناسب ریسک در داخل  کشور تاکید شده است.
البته یکی از ملزومات نگهداری ریسک در داخل کشور به دلیل عدم انتقال ان به خارج، ناشی از تحریمهای موجود با استفاده از ظرفیتهای داخلی و ایجاد کمیته های تحریم در شرکتهای بیمه است که به نظر می رسد بیمه گران باید این مهم را دستور کار قرار دهند.

افزایش قیمت دلار و تاثیر بر روند کاری شرکتهای بیمه

از دیگر اثرات اعمال تحریمهای جدید، افزایش ناگهانی قیمت دلار بود که بدون شک به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر عملکرد شرکتهای بیمه تاثیر داشت که در همین راستا اغلب شرکتهای بیمه طی اطلاعیه ای از بیمه گذاران خود درخواست کردند تا به  افزایش سرمایه بیمه رشته های بیمه ای به خصوص بدنه اتومبیل اقدام کنند.
شرکتهای بیمه در اقدامی مناسب به بیمه گزاران خود اعلام کردند که با توجه به نوسانات قیمت خودرو و ضرورت و اهمیت به روزرسانی قیمت خودروهای بیمه شده و دریافت الحاقیه افزایش سرمایه بیمه بدنه توسط دارندگان این خودروها، توصیه می‌شود به‌منظور جلوگیری از کاهش خسارت متعلقه در صورت بروز حوادث تحت پوشش  نسبت به افزایش سرمایه بیمه نامه خود اقدام کنند.

ظهور 10  استارت اپ جدید و استحکام قدیمی ها

شاید بتوان گفت از مهمترین اتفاقات امیدوارکننده سال 97 در صنعت بیمه ظهور استارت اپهای جدید بیمه ای و اهتمام شرکتهای بیمه برای ارتباط با اینشورتک ها بود که در قالب قراردادهای جدید بیمه گران با این کسب و کارهای نوپا خود را نشان داد.

مسلما این تعامل سازنده برگ برنده صنعت بیمه در تحول گرائی در سالهای آتی خواهد بود.

برگزاری همایش بیمه و توسعه با محور آی تی و تقویت اینشورتک ها می تواند گواهی بر این مدعا باشد که صنعت بیمه کشور عزم خود را برای تحول در خدمت رسانی به بیمه گذاران از طریق اینشورتک ها جزم کرده و این تحول در ساختار بیمه نویدی است که طی سالهای اینده شاهد تغییرات مطلوبی در حوزه خدمت رسانی و ارائه خدمات بهینه به مشتریان باشیم.

از اتفاقات مطلوب این حوزه می توان به خبر رئیس کل محترم بیمه مرکزی مبنی بر تدوین مقررات استارت اپ های بیمه ای و نظارت بر عملکرد انها  اشاره کرد.

تعاملات بهینه بیمه مرکزی با معاونت فناوری نهاد ریاست جمهوری در قالب تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک در جهت سیاست های توسعه اقتصاد دانش بنیان برگ تاییدی بر این اقدامات است.

گفتنی است، تا کنون در سطح کشور ۱۰ استارت آپ بیمه ای وجود دارد که  بیمه مرکزی در حال تنظیم مقررات برای انها می باشد، چرا که نهاد نظارتی تاکید داشته این استارت اپ ها باید ثبت شوند تا از نظر صلاحیت فنی و بیمه ای بررسی گردند.

بر این اساس گام موثر و به موقع بیمه مرکزی در این جهت می تواند در انتظام بخشی به فعالیت استارت اپ ها کمک شایانی داشته باشد.

پرداخت 200میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان

اگر چه سال جاری به لحاظ وقوع حوادث طبیعی تا اندازه ای سال ارامی بود اما شرکتهای بیمه همچنان در حال پرداخت خسارات حادثه دیدگان سال 96 بودند مانند اسیب دیدگان زلزله کرمانشاه و خسارت کشتی سانچی. 
به طوریکه طبق اعلام سندیکای بیمه گران ایران از سوی صنعت بیمه رقمی بالغ بر  ۲۰۰ میلیارد تومان تا کنون خسارت به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت شد که البته این خسارت پرداختی در کنار فعالیت های خیرخواهانه بیمه گران در جهت انجام تعهدات اجتماعی قرار گرفت مانند اختصاص هزینه چاپ سررسید به بازسازی مناطق محروم.

تاکید بیمه گران بر توسعه و ارتقاء بیمه های زندگی

سمینار تخصصی توسعه بیمه‌های زندگی نیز در سال 97 برگزار شد که این امر نشان می دهد صنعت بیمه همچنان در توسعه بیمه های زندگی دارای ظرفیتهای مغفولی است.
در  سمینار تخصصی توسعه بیمه های زندگی ،شرکتهای بیمه بر این امر تاکید کردند که برخی آیین‌نامه‌ها از جمله آیین‌نامه ۶۸ مربوط به بیمه های زندگی و مستمری نیاز به بازنگری دارد ضمن اینکه باید یک برنامه جامع بیمه های زندگی برای همه شرکت‌ها تدوین شود. 
امارها نیز بیانگر ان است که اگر چه رشد بیمه های زندگی در سالهای اخیر روند افزایشی داشته اما همچنان این رشته نیازمند بازنگری و بازبینی است.

روند خصوصی سازی در سال 97 /  ثبت نام یک شرکت بیمه در فرابورس

در سال 97 نیز بنابر سیاستهای ابلاغی اصل 44 قانون اساسی خصوصی سازی سهام دولتی شرکتهای بیمه در دستور کار قرار گرفت.
در اواخر سال 96 سهام دولتی بیمه آسیا به بخش خصوصی واگذار شد و بنابر ان قرار گرفت که سهام دولتی بیمه های البرز و اتکائی امین نیز عرضه شود که همچنان در صف عرضه و در دستور کار قرار دارد.
گفتنی است، سال 97 شاهد ورود شرکت بیمه معلم به فرابورس نیز بود که با ثبت نام این شرکت در کدال روند حرکت بیست ساله این شرکت بیمه ای وارد مسیر تازه ای شد.

حذف مالیات بر ارزش افزوده صنعت بیمه در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس

در فروردین ماه سال 97 بود که رسانه ها خبر دادند  بیمه ها در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده از مالیات معاف می شوند.
این مساله خبر خوشی برای صنعت بیمه است چرا که حذف عوارض تحمیلی و همچنین حذف مالیات بر ارزش افزوده می تواند سبب گردد ، بیمه نامه با قیمت معقول تری به دست مصرف کننده برسد.

به زعم کارشناسان صنعت بیمه  در ایران در حالی روی بیمه شخص ثالث عوارض وضع می کند که جزو خدمات مفید برای جامعه است و حتی برای توسعه آن در کشور باید در این بخش یارانه بپردازد.
لازم بذکر است، بیمه شخص ثالث در شرایطی در صدر فهرست رشته های زیانده صنعت بیمه قرار دارد که حدود 30 درصد از حق بیمه دریافتی از آن بابت عوارض و مالیات از دست می رود تا صرف امور حاکمیتی همچون امدادرسانی به مصدومان و کاهش سوانح جاده ای شود.
حذف مالیات بر ارزش افزوده بر صنعت بیمه در صورت تحقق می تواند خبر خوشی برای بیمه گران باشد.

تغییر اساسنامه شرکتهای بیمه در تطابق آیین نامه حاکمیت شرکتی

در اواخر سال 96 بود که با ابلاغ رئیس کل وقت اساسنامه نمونه شرکتهای بیمه با توافق سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی در چارچوب آیین نامه حاکمیت شرکتی ابلاغ شد.
و عنوان شد که شرکت های بیمه حداکثر شش ماه فرصت دارند که اساسنامه را به تصویب مجامع خود برسانند.
در سال 97 بسیاری از شرکتهای بیمه در مجامع اساسنامه جدید را تصویب و به اجرا در اوردند.
این اقدام گامی موثر در پیاده سازی فرایند حاکمیت شرکتی در جهت اجرای شفافیت در صنعت بیمه محسوب می شود.

با توجه به انچه گذشت باید عنوان کرد که رویدادهای مشروح فوق می تواند هر کدام از سوی صنعت بیمه برای تدوین سند چشم انداز و نقشه راه در دستور کار قرار گیرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
پیاده روی اربعین حسن روحانی آمدنیوز روح الله زم بورس تهران نفتکش SABITI سامانه تردد زائرین جام جهانی والیبال حسین فریدون