بازدید ۲۷۴۰
کد خبر: ۸۷۸۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳ 16 February 2019

قانون منع به کار گیری بازنشستگان تقریباً در تمام نهادهای دولتی و زیر مجموعه دولت به اجرا در آمد و تعداد زیادی از مدیران باتجربه و کارآمد علی رغم توانایی برای اداره امور دولتی از این قانون تبعیت کردند و تصمیم خود را برای سپردن صندلی‌های مدیریت به جوانان عملی کردند.

به گزارش تابناک ورزشی، این قانون در ورزش با دست اندازهایی همراه شد اما اکثر چهره‌هایی ورزشی از حمیدرضا گرشاسبی تا احمد ضیایی و سایر مدیران ورزشی به هر نحوی که بود بازنشستگی را قبول کردند و فقط مهدی تاج با استناد به تبصره قانونی در پست خود باقی ماند اما همچنان پرونده این قانون بسته نشده و کماکان در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال اعضای بازنشسته حضور دارند.

پیش از این عنوان شد که مجمع فدراسیون فوتبال درباره این نفرات بازنشسته تصمیم می‌گیرد تا حساسیت نهایت نظارتی از جمله فیفا را به دنبال نداشته باشد. در همان زمان مقرر شد مجمع این فدراسیون در دی ماه برگزار شود که به خاطر برگزاری جام ملت‌های آسیا، این موضوع به بعد از اتمام مسابقات موکول شد؛ اتفاقی که در آن مقطع شاید سنجیده بود و چه بسا در نتیجه تصمیمات در مجمع، تیم ملی متضرر می‌شود.

با وجود اتمام جام ملت‌های آسیا و پیگیری مسابقات باشگاهی در قاره آسیا و در ایران، به نوشته ایسنا هنوز عزم راسخی برای برگزاری مجمع در فدراسیون فوتبال دیده نمی‌شود و در نتیجه اعضای بازنشسته هیأت رئیسه بی توجه به قانون همچنان بر مسند مدیریت حضور دارند.

در چنین وضعیتی، حواس‌ها بیش از پیش متوجه نهادهای نظارتی می‌شود که به عنوان ناظر، اعمال نهادهای دولتی را رصد می‌کنند و بر اجرای هر چه بهتر و درست تر قوانین دولتی تاکید دارند اما نهادهایی مانند سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و حتی وزارت ورزش به عنوان متولی امور ورزش کشور هنوز اقدامی در برابر نقض قانون از سوی فدراسیون فوتبال نداشتند. سوالی که مطرح می‌شود این است که این نهادها چرا اقدام و عمل درخور توجهی در برابر اجرا نشدن این قانون ندارد؟

شاید بیش از همه، این سوال برای چهره‌های بازنشسته مانند احمدرضا ضیایی، رئیس سابق فدراسیون والیبال و محمد صادق فرجی مطرح شود که با وجود تلاش‌های گوناگون برای مستثنی شدن از این قانون ملی، در نهایت قانون را پذیرفتند و کنار رفتند اما همچنان در فدراسیون فوتبال این قانون به مرحله اجرا نرسیده است. چرا نهادهای نظارتی بعد از گذشت چندین هفته از اتمام جام ملت آسیا، هیچ ضرب الاجلی را برای فدراسیون فوتبال برای برگزاری مجمع در نظر نگرفته و رویکرد قانونی و منطقی مناسبی را اتخاذ نکرده است؟

مجمع فوق العاده و استعفای بازنشسته‌های فوتبال چه شد؟

در سوی دیگر، فدراسیون فوتبال نیز علی رغم وعده و عیدهایی که بعد از لغو مجمع در دی ماه داد، هنوز اقدامی برای برگزاری مجدد مجمع قانونی در سال ۹۷ انجام نداده و به گفته اعضای مجمع، هنوز دعوت نامه‌ای برای حضور در مجمع ارسال نشده و دلیل تأخیرهای اعمال شده از سوی این نهاد مشخص نیست.

همچنین وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی ورزش و نهاد عالی دولتی در امور ورزش که در قبال فدراسیون ورزشی مسئولیت دارد، هنوز اقدامی برای تعیین تکلیف بازنشستگان فدراسیون انجام نداده و یا ضرب الاجلی را برای فدراسیون فوتبال در نظر نگرفته و مشخص نیست چرا این وزارت خانه به این موضوع ورود نکرده است.
در نهایت مشخص نیست جسارت گریز از قانون و اجرا نکردن مصوبات مجلس شورای اسلامی که به تأیید عالی‌ترین نهادهای کشور رسیده از کجا حاصل شده و چرا فدراسیون فوتبال توجهی به این موضوع که کاملاً با قانون پذیری منافات دارد، نکرده است.

نکته قابل ذکر اظهارات صفی الله فغان پور، مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال است که اخیراً عنوان کرده که در مجمع پیش رو درباره بازنشستگان تصمیم گیری می‌شود اما او اعلام نکرده که چه زمانی قرار است مطابق قانون مجمع سالیانه فدراسیون فوتبال برگزار شود و همچنان مدت زمان قانون گریزی فدراسیون طولانی‌تر می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا جواد فروغی نازنین ملایی طرح ساماندهی فضای مجازی عید غدیر