بازدید 4164
اسحاق جهانگیری:

به خاطر کار آفرینان قول می دهم که بمانم

معاون اول رئیس جمهور از صنوف و فعالان اقتصادی درخواست کرد که مراعات حال مردم را در قیمت کالاها داشته باشند و گفت: شبکه ای منظم برای توزیع کالاهای اساسی تشکیل می شود.
کد خبر: ۸۶۷۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷ 08 January 2019

معاون اول رئیس جمهور از صنوف و فعالان اقتصادی درخواست کرد که مراعات حال مردم را در قیمت کالاها داشته باشند و گفت: شبکه ای منظم برای توزیع کالاهای اساسی تشکیل می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، در مراسم اعطای نشان امین الضرب در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با بیان اینکه امروز شورای عالی سران سه قوه تشکیل شده بود که بنده پیش از این جلسه در آن حضور داشتم، گفت: اتاق بازرگانی تهران طی سال های گذشته گام های موثر و مفیدی را با پشتوانه اعتماد بخش خصوصی و فعالان اقتصادی برداشته که در روند توسعه کشور نیز موثر بوده که از جمله آن انتخاب نشان امین الضرب به منظور معرفی افراد موثر در حوزه های مختلف اقتصادی بوده است.

جهانگیری اتاق

معاون اول رئیس جمهور افزود: انتخاب کارآفرین برتر در بخش خصوصی از سوی بخش خصوصی به معنای ترغیب همه شرکت ها و موسسات و نیز شهروندان به این موضوع است که کارآفرینی یک نیاز مهم و ملی امروز ایران به شمار می رود و کارآفرین با کشف و خلق فرصت های جدید می تواند کشور را از موانع پیش رو عبور دهد.

وی تصریح کرد: حتی اگر کشور با محدودیت های تحریم نیز مواجه نبود باز هم نیازمند کارآفرینی بودیم، چرا که افق های گسترده ای برای توسعه اقتصاد ایران باید باز می شد، چه اینکه دشمنان ایران هم اکنون تلاش دارند که آینده تیره و تاری را پیش روی ملت ما به جای بگذارند.

وی گفت: بر این اساس ما مسئولیت داریم تا بتوانیم در شرایطی که با آن مواجه هستیم، افق های مهم و بزرگی را پیش روی کشور باز کنیم که این کار از عهده فعالان اقتصادی برخواهد آمد، اما در این شرایط پیچیده، رویکردها و سازو کارهای متعارف شناخته شده که به دلیل فرسایش، فساد و ناکارآمدی کارساز نیستند، قابلیت عملیاتی ندارند، این در حالی است که  وقتی با موضوع جدیدی مواجه می شویم به سمت همان راهکارهای گذشته می رویم، در حالی که نیازمند راهکارهای جدیدی برای برون رفت از مشکلات هستیم.

معاون اول رئیس جمهور کشف و خلق فرصت های کارآفرینی را پیش نیاز توسعه امروز دانست و خاطرنشان کرد: دو گروه امروز به عنوان کارآفرین نشان گرفتند که از جمله آنها دو صنعتگر باسابقه هستند و البته کارآفرین های جوان نیز در این حوزه معرفی شدند، پس کارآفرینی ایران باید به سمت فناوری های جدید، ارتباطات نو و بر اساس تغییرات جمعیتی و اقتصادی که در کشور اتفاق می افتد، حرکت کند.

جهانگیری گفت: جوانان و زنان می توانند کارآفرینان بزرگی شوند که تغییرات بزرگی را در اقتصاد ایران ایجاد کنند، به خصوص اینکه تغییرات جدیدی هم اکنون در دنیا در حوزه اقتصاد در حال انجام است، این در شرایطی است که اکنون با یک واقعیت بزرگ تاریخی روبرو هستیم که هم در سطح فردی و هم در سطح عمومی و اجتماعی و تمدنی شکل گرفته اند به این معنا که عده ای افول و عده ای ظهور کرده و برخی بنگاه ها نیز هم اکنون وجود خارجی ندارند اما در مقابل حتی این تصور نیز وجود نداشت که برخی کارآفرینان جدید روی کار بیایند.

وی تصریح کرد: در جایی که افراد موفق شده اند تا هماهنگ با تغییرات خودشان نیز تغییر کنند، صعود کرده اند اما اگر در مقابل تغییرات مقاومت کنند، در میان چرخ دنده های آن نابود می شوند که این روند در بنگاه های اقتصادی نیز قابل رؤیت است.

جهانگیری افزود: باید در محیطی که کار کرده و فعالیت می کنیم نسبت به تغییرات آگاهی کامل داشته باشیم تا خود را از خطرات مصون بداریم، بنابراین جامعه پویا جامعه ای است که تغییرات را شناخته و خود را با آن تطبیق می دهد، این در شرایطی است که این تغییرات بسیار پرشتاب بوده و نیاز به تحولات اساسی در همه مسائل را بیش از هر زمان دیگری گوشزد می کند.

این عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه  نباید اجازه دهیم که در چرخ دنده های تغییر قربانی تغییر شویم، بلکه باید با اتکا به توانایی های علمی و نخبگان کشور از این مسئله سربلند بیرون آییم، گفت: البته مسئولیت مشترکی نیز در مقابل همه تک تک آحاد جامعه وجود دارد و آن اینکه با شناسایی و تقویت فرصت های کارآفرینی نگرانی و ابهام نسبت به آینده را از کشور کاهش داده و اعتماد و سرمایه مهم اجتماعی را در نسل جوان ارتقا بخشیم. این در شرایطی است که در مقطع فعلی کشور به شدت به این موضوع نیاز دارد که همه به یکدیگر کمک کرده تا با اعتماد به نفس جدی به خلق فرصت های جدید پرداخته و از این مرحله عبور کنیم.

وی اظهارداشت: دهه اخیر فعالان اقتصادی و تولیدی کشور به طور خاص شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند اما تحریم های سال ۹۰ به بعد که تا سال ۹۴ ادامه یافت و البته تحریم های مجددی که از امسال به کشور بازگشته است، فشار حداکثری را بر روی فعالان اقتصادی و صاحبان کارخانجات وارد کرده و البته مردم مظلوم ایران را هم نشانه گرفته است.

جهانگیری با اشاره به بیماری مزمن اقتصاد ایران گفت: امروز موضوع بودجه دولت تبدیل به یک چالش جدی کشور شده که در کنار آن چالش هایی مثل نقدینگی و مسائل زیست محیطی را نیز نباید از یاد برد. این در شرایطی است که امروز مهمترین مسئله کشور در خوزستان ریزگردها، در سیستان شن های روان و در کل کشور مسئله آب یک ابرچالش محسوب می شود. بنابراین این چالش ها از گذشته وجود داشته و باید بر روی آنها متمرکز می شدیم که موضوع جدیدی به اسم تحریم ها اکنون پیش روی ایران قرار گرفته است. این در حالی است که آمریکائی ها در سال ۹۰ و ۹۱ مهمترین استدلال خود برای تحریم را عدم پایبندی ایرانیان به قوانین بین المللی و حرکت به سمت سلاح های کشتارجمعی بود که حتی برخی از مردم نیز خواستار مذاکره با آنها بودند و ما نیز هزینه بسیاری دادیم تا در دولت دکتر روحانی گفتگوهای طولانی در مذاکره با آمریکا شکل گرفت که در نهایت منجر به شکل گیری برجام شد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برجام نشان داد که برای مشکلات بزرگ بین المللی می توان از چنین الگویی استفاده کرده و مسائل مردم را حل کرد اما این بار آمریکائی ها می خواهند به دنیا چه موضوعی را گوشزد کنند. در حالی که تحریم ها برگشته و مهمترین استدلال رئیس جمهور آمریکا برای بازگشت این تحریم ها آن است که ایرانی ها کلاه گشادی بر سر آنها با توافق برجام گذاشته اند. پس او مقابل ۶ قدرت بزرگ دنیا ایستاده است در حالی که همه این کشورها پشت ایران در این توافق هستند و با تعویض رئیس جمهور آمریکا همه آنها با چالش مواجه شده اند.

وی اظهارداشت: ما مذاکره کرده، توافق کردیم و شورای امنیت نیز ایران را تائید کرد. در حالی که آمریکا با زورگویی نمی خواهد ایران قدرتمند در منطقه وجود داشته باشد و آنها اجازه داشته باشند که برعلیه مردم منطقه هر سیاستی را اعمال کنند. همانطور که داعش را درست کردند تا عراق و سوریه را به چالش بکشند در حالی که ایران اجازه نداده است. این در شرایطی است که ترامپ معتقد است ۷ هزار میلیارد دلار در منطقه هزینه کرده است اما به نتیجه ای در منطقه نرسیده است. پس او اکنون تصمیم گرفته تا بر مردم و فعالان اقتصادی ایران فشار وارد کند. اما باید برای آن فکری کرد.

جهانگیری گفت: تصور من این است که شرایط فعلی، وضعیت بسیار دشوار و سختی است اما با شناختی که از کشور و فعالان اقتصادی دارم، بر این باورم که این دوره یک دوره طولانی نخواهد بود چرا که بسیار بی منطق و بی پشتوانه است. پس این زمستان سخت گذر خواهد کرد و ما موفق بیرون خواهیم آمد.

وی گفت: آنها می خواهند معیشت مردم در سختی قرار گیرد و فروپاشی داخلی حاصل شود. در حالی که حتی اگر به فروپاشی نظام هم دسترسی پیدا نکردند، حداقل بتوانند فروپاشی اقتصادی داشته باشند. پس ما نباید این اجازه را به آنها بدهیم. اما مسئولان اقتصادی باید بپذیرند که در چنین شرایط سختی انسجام داشته و خود را دست یک سری افراد تندرو قرار ندهند تا به اختلافات در جامعه دامن زده شود.

وی گفت: انسجام امروز از نان شب برای کشور واجب تر است در حالی که عده ای زیر همین فشارها در حال له شدن هستند. در حالی که عده ای نشسته اند که به جای حل مشکلات مردم قصد دارند فقط رغیب را از صحنه خارج کنند در حالی که باید مردم را نجات داد. چرا که یک غول به اسم آمریکا مردم را تحت فشار قرار داده است.

وی که لحظاتی دچار هیجان و بغض شده بود ادامه داد: یک کارآفرین به دنبال این است که بتواند کارگر خود را تامین کند در حالی که به بخش خصوصی گفته می شود که آنها دنبال سودهای آنچنانی هستند در حالی که این ظلم به کارآفرینان است چرا که آنها می خواهند سفره کارگرانشان را باز نگهدارند پس باید ابتدا انسجام لازم را داشته و مسائل اقتصادی برای حل مشکل اولویت بندی کنیم. به این معنا که اولویت اول این باشد که معیشت مردم دچار مشکل نشود.

شبکه ای منظم برای توزیع کالاهای اساسی تشکیل شود

وی گفت: هرچقدر که درآمد ارزی داریم اولین کالایی که باید وارد کشور شود باید کالاهای اساسی باشد. پس من از تجار و صنوف محترم خواهش می کنم تا برای رعایت حال ملت خود همه تلاش خود را بکنند. این زمستان تمام خواهد شد و مردم قضاوت می کنند که چه کسانی در این مدت به فکر آنها بوده اند پس باید در قالب یک شبکه توزیع سراسری کالاهای مناسب را به دست مردم بدهیم. پس کاسبان علاوه بر اینکه سود متعارف دارند، باید برای تامین معیشت مردم کار کنند.

خبرگزاری مهر دیروز در گزارشی با عنوان «فروش گوشت‌های تنظیم بازاری به رستوران‌ها و کبابی‌ها!» از خروج بخش عمده ای از گوشت تنظیم بازاری از شبکه توزیع خبر داده و به نقل از یک مقام مسئول نوشته بود: گوشت تنظیم بازاری که وارد شده، باید به  قیمت حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شود اما ایراداتی در چرخه توزیع این گوشت های وارداتی وجود دارد که گاهی موجب می شود این کالاها سر از جای دیگری در بیاورند و به صورت آزاد به فروش برسند. به گفته وی، بعد ازاینکه این گوشت‌ها از  شرکت پشتیبانی امور دام خارج می شود تا توزیع گردد و به دست مصرف کننده نهایی برسد، بدلیل ضعف شبکه توزیع و فقدان نظارت، توسط عده ای  از این چرخه خارج شده و به کبابی ها، رستوران ها و  اماکن دیگری  فروخته می شود. 

جهانگیری در ادامه سخنانش اظهارداشت: باید درآمدهای ارزی کشور را افزایش و صادرات را احیا کرد به این معنا که من همه مشکلات پیش روی صادرات در امروز را می دانم و حاضرم ساعتهای دیگری را هم وقت بگذارم و صحبت های شما را بشنوم. این در حالی است که ما به درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نیاز داریم و باید تمام تلاش خود را برای رونق صادرات به کار بریم. این در حالی است که ترامپ دست بر روی کاهش فروش نفت ایران گذاشته است اما ما با صادرات محصولاتی مثل پوشاک و سایر کالاها نیاز اصلی کشور را برآورده خواهیم کرد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اولویت بعدی ما احیای تولید است. البته امروز مهمترین مسئله واحدهای تولیدی به دلیل تغییرات نرخ ارز، نقدینگی است. که تامین آن باید در دستور کار دولت و اتاق های بازرگانی و البته نظام بانکی باشد و اتاق هم باید بگوید که با توجه به محدودیت ها، چه روش هایی برای تامین نقدینگی وجود دارد. البته ما هم به همه محدودیت ها توجه داریم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: تصور من این است که اگر در این مقطع صادرات کشور، تامین ارز مورد نیاز کشور و زندگی مردم را تامین کند، حتماً از این شرایط سخت عبور خواهیم کرد. ضمن اینکه در این شرایط سخت مردان بزرگ باید به میدان بیایند و ما می توانیم به خوبی اقدام موثری را انجام دهیم. البته در دوران سخت است که شجاعت، خلاقیت و نوآوری به داد کشور می رسد و من هم از همه فعالان اقتصادی انتظار دارم تا بنگاه های خود را سرپا نگهداشته و اجازه آسیب به آنها را ندهند.

وی گفت: به خاطر شما کارآفرینان هم که شده قول می دهم که بمانم و آنچه که در توان دولت است را به صحنه بیاورم تا با کمک و مشورت شما از این دوره عبور کنیم. من به خاطر شما می مانم.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی