بازدید ۵۰۷۵
بودجه عمرانی ۹۸ انقباضی بسته شده است
هر چند هنوز به طور کامل از لایحه بودجه سال ۹۸ رونمایی نشده است، اما برخی ارقام کلیدی در این لایحه مشخص شده اند. یکی از ارقام بسیار مهم در لایحه بودجه، میزان بودجه عمرانی است. میزان این بودجه برای سال آینده با رشد ۴.۸ درصدی نسبت به سال جاری به ۶۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که نرخ رشد قیمت مصالح و ماشین آلات مورد استفاده در طرح‌های عمرانی بسیار بیشتر از رشد اندک بودجه عمرانی بوده است.
کد خبر: ۸۵۹۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰ 10 December 2018

رشد ضعیف بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۹۸هر چند هنوز به طور کامل از لایحه بودجه سال 98 رونمایی نشده است اما برخی ارقام کلیدی در این لایحه مشخص شده اند. یکی از ارقام بسیار مهم در لایحه بودجه، میزان بودجه عمرانی است. میزان این بودجه برای سال آینده با رشد 4.8 درصدی نسبت به سال جاری به 65 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که نرخ رشد قیمت مصالح و ماشین آلات مورد استفاده در طرح های عمرانی بسیار بیشتر از رشد اندک بودجه عمرانی بوده است.   

به گزارش تابناک اقتصادی، لایحه بودجه سند مالی است که دولت در آن میزان دخل و خرج سال آینده خود را مشخص می کند. لایحه بودجه طبق قانون هر ساله باید نهایتاً تا تاریخ 15 آذر ماه به مجلس تقدیم شود. امسال نیز دولت لایحه بودجه سال 98 را به مجلس در تاریخ مقرر تقدیم کرد اما به دلیل اینکه مجلس تا 25 آذر ماه دارای جلسه علنی نمی باشد رونمایی از این لایحه بودجه به تاریخ 25 آذر ماه موکول شد. با این تفاسیر اما برخی از ارقام کلیدی لایحه بودجه سال 98 از طریق مصاحبه های انجام شده توسط مسئولین مربوطه منتشر شده است. یکی از این ارقام کلیدی میزان بودجه عمرانی می باشد. بودجه عمرانی یا اعتبارات عمرانی بیشتر در توسعه امور زیربنایی و زیرساخت های کشور هزینه می شود و دولت به عنوان بزرگترین کارفرمای اقتصادی کشور با این نوع بودجه و هزینه آن، می تواند نقش مهمی را در به حرکت در آوردن چرخ های اقتصادی کشور ایفا نماید. به عبارتی بودجه عمرانی می تواند نقش بسزایی را در ایجاد رونق و توسعه اقتصادی ایفا کند.

میزان بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال 98، 65 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. مقایسه این رقم با میزان بودجه عمرانی مصوب شده برای سال 97 نشان می دهد که بودجه عمرانی در لایحه بودجه 98، تنها 4.8 درصد رشد داشته است. این میزان رشد اندک انتقادات بسیاری را با خود به همراه داشته است. در نمودار زیر میزان رشد بودجه عمرانی در ده سال اخیر را ملاحظه می کنید. همان گونه که ملاحظه می گردد رشد بودجه عمرانی در لایحه سال 1398 در مقایسه با بودجه سال 97 (با چشم پوشی از رشد منفی بودجه عمرانی در سال های 93 نسبت به 92 و 97 نسبت به 96) کمترین مقدار مثبت طی ده سال اخیر بوده است.

رشد ضعیف بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۹۸

از طرفی این رشد 4.8 درصدی بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال 98 در مقایسه با بودجه مصوب سال 97، به هیچ عنوان تطابقی با رشد قیمت مصالح و کرایه ماشین آلات مورد نیاز برای طرح های عمرانی ندارد. دو نمودار زیر، از گزارش های مرکز آمار ایران استخراج شده اند. نمودار اول، نرخ رشد برخی مصالح ساختمانی در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد. همان گونه که ملاحظه می شود نرخ رشد قیمت این مصالح بیش از 10 درصد بوده است و در برخی موارد این نرخ رشد قیمت بیش از 100 درصد هم بوده است.

رشد ضعیف بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۹۸

نمودار دوم نیز نرخ رشد کرایه برخی ماشین آلات مورد نیاز برای طرح های عمرانی را نشان می دهد. همان گونه که از این نمودار هم مشخص است، تنها نرخ رشد کرایه دو ماشین پایین تر از ده درصد بوده است و نرخ رشد کرایه باقی ماشین آلات بیش از ده درصد بوده است.

رشد ضعیف بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۹۸

این نمودارها نشان می دهند که به هیچ عنوان رشد 4.8 درصدی بودجه عمرانی نمی تواند جوابگوی این رشد قیمت ها و کرایه ها باشد و به نوعی می توان گفت بودجه عمرانی برای سال آینده انقباضی بسته شده است. در بهترین شرایط برای سال آینده احتمالاً دولت با این بودجه عمرانی بسته شده، بتواند طرح های سال های گذشته را ادامه بدهد و قادر نخواهد بود طرح عمرانی جدیدی را کلید بزند. از طرفی باید به این نکته نیز اشاره نمود که این رشد بودجه عمرانی تنها بر روی کاغذ می باشد و در میدان عمل همواره به دلیل فشارهایی که از ناحیه بودجه جاری به دولت وارد می شود باعث می گردد که دولت از سهم بودجه عمرانی بزند و این سهم را به بودجه جاری اختصاص دهد. به خصوص این که امسال شرایط قدرت خرید کارمندان دولت به شدت افت نموده است و دولت وعده ترمیم این قدرت خرید را برای سال آینده داده است.

اشتراک گذاری
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران بیمارستان کامکار انتخابات آزادراه تهران شمال رامین پرچمی انتخابات مجلس یازدهم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
آخرین اخبار