بازدید ۹۰۰۸
نقدی به سخنان اخیر امام جمعه قزوین؛
برای همین است که هیچ گاه نزد مردم و قانون پذیرفته نخواهد بود که یک نهاد حاکمیتی، نهاد حاکمیتی دیگری را زیر سؤال ببرد یا با واژه هایی نظیر «منافق» تشکیل دهندگان آن را مورد خطاب قرار دهد. در کشور ما اتفاقا واژه «منافق» یک بار معنایی کاملا مشخص دارد که طبیعتا آن را نمی توان به نمایندگانی که از سوی شورای نگهبان تأیید شده و مردم آنها را انتخاب کرده اند، اطلاق کرد.
کد خبر: ۸۴۲۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۵ 14 October 2018

نماينده ولي فقيه در استان قزوين در خطبه های نماز جمعه قزوین، «نفوذ یک عده منافق در مجلس نگران کننده خوانده است»، با يادآوري تصويب لايحه مربوط به FATF گفته: «هفته گذشته اتفاقي در مجلس شوراي اسلامي افتاد كه دل همه مومنان و انقلابي ها را به درد آورد، اما بايد دانست كه نفوذ يك عده منافق در مجلس بسيار ناراحت كننده است»؛ اشاره او به نمایندگانی بوده که رأی موافق به تصویب FATF داده اند.

به گزارش «تابناک»؛ «آيت الله عبدالكريم عابديني» در خطبه هاي نماز جمعه این هفته قزوین، ضمن انتقاد جدی از تصویب لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی تأكيد كرده است «بايد ديد آيا اگر امام امت و شهدا بودند اجازه امضاي اين قرارداد داده مي شد يا نه - همين موضوع اهميت بالا بردن بصيرت در زمان انتخابات را براي ما روشن تر مي سازد.»

امام جمعه قزوين در ادامه انتقاداتش از مصوبه اخیر مجلس در ارتباط با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم و نمایندگانی که به این لایحه رأی مثبت داده اند، تأکید کرده است: «كساني كه اين قرارداد را امضا كردند، خود را ذليل كرده تا جايي كه مي توان گفت اين گروه از امضا كنندگان همان منافقان هستند.» به کارگیری لفظ منافق برای نمایندگان موافق با یک لایحه موضوعی است که بیان آن از سوی یک امام جمعه بعید است!

به هر حال درست یا غلط نمایندگان مجلس در چهارچوب اختیارات قانونی خود لایحه ای که از سوی دولت به خانه ملت آورده شده، مورد بررسی قرار داده و حتی پیش از بررسی آن در صحن علنی مجلس در یک جلسه با حضور ارگان های مختلف دولتی و حاکمیت مرتبط با سیاست داخلی، سیاست خارجی، دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و نیروهای مسلح کشورمان به بررسی آن پرداخته اند.

آیا نمایندگان تصویب‌کننده CFT منافقند؟!

بنابراین، بخشی از نمایندگان مجلس در جمع بندی نهایی خود به این نتیجه رسیده اند که دادن رأی مثبت و تصویب «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم» می تواند به پیشرفت برخی موضاعات به ویژه مسائل اقتصادی کمک کند و همچنین ایران را به عنوان عضوی از یک کنوانسیون بین المللی به جامعه جهانی نیز معرفی کند.

البته برخی دیگر از نمایندگان مجلس هم که به این مسأله اعتقادی نداشتند و بر این باور بودند که تصویب این لایحه و عضویت ایران در این پیمان بین المللی می تواند ضرر و زیان هایی برای کشور به همراه داشته باشد و مشکلاتی را بر سر راه جمهوری اسلامی و جنبش های مقاومت و محور مقاومت در منطقه ایجاد کند، به لایحه مذکور رأی مثبت نداده و با آن مخالفت کرده اند.

اینکه برخی گروه ها در کشور از طریق فضای مجازی یا پیامک نمایندگان را به خاطر بررسی و یا رأی مثبت به این لایحه مورد شماتت قرار دهند یا اینکه یک امام جمعه از تریبون نماز جمعه واژه منافق را در قبال افراد و نمایندگانی که لایحه مذکور را در مجلس مورد بررسی قرار داده و تصویب کرده اند، به کار ببرد موضوعی است که به هیچ عنوان نمی تواند از آن به عنوان انتقاد یاد کرد، بلکه در بهترین حالت می توان آن را تخطئه و تخریب خواند.

بر اساس اختیارات قانونی که قانون اساسی و قوانین عادی کشور برای مجلس، نمایندگان، دولت، اعضای دولت، قوه قضائیه و مدیران آن تعریف شده و اصل تفکیک قوا در آن منظور شده است، هر یک از این نهادها وظایفی دارند که بر اساس آن عمل می کنند. البته وظایفی هم برای شورای نگهبان در قبال قوانین مصوب تعریف شده که تاکنون بر اساس آن در جمهوری اسلامی عمل شده است.

اختیارات قانونی و وظایف ائمه جمعه نیز کاملا مشخص و مبرهن است. اگر قرار باشد هر کدام از قوا در وظایف دیگری دخالت کند یا به این نظم در انجام وظایف محوله قانونی از طریق تریبون های عمومی خدشه وارد شود، طبیعتا کار به درستی پیش نخواهد رفت و مشکلاتی پیش روی کشور و مردم قرار خواهد گرفت.

برای همین است که هیچ گاه نزد مردم و قانون پذیرفته نخواهد بود که یک نهاد حاکمیتی، نهاد حاکمیتی دیگری را زیر سؤال ببرد یا با واژه هایی نظیر «منافق» تشکیل دهندگان آن را مورد خطاب قرار دهد. در کشور ما اتفاقا واژه «منافق» یک بار معنایی کاملا مشخص دارد که طبیعتا آن را نمی توان به نمایندگانی که از سوی شورای نگهبان تأیید شده و مردم آنها را انتخاب کرده اند، اطلاق نمود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مهدی بازرگان سردار حجازی زینب ابوطالبی سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی