بازدید 4886
۸

فاصله پرداختی پزشک و پرستار باید کم شود

کد خبر: ۷۵۹۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱ 30 December 2017

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، بهبود وضعیت پرستاران را مستلزم تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت دانست.

به گزارش مهر، محمد وحدتی هلان با انتقاد از اینکه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری بعد از گذشت ۱۰ سال هنوز اجرایی نشده و خاک می خورد، گفت: این قانون در ششم تیرماه توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بر اساس آن بتوان از هزینه های بیمه ها کاست و در کنار این خدمات پرستاری نیز دیده شود اما متاسفانه بخت این قانون با گذشت ۱۰ سال هنوز باز نشده و اجرای آن به سبب کمبود منابع به تعویق افتاده است.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس با بیان اینکه جامعه پرستاری در صف مقدم درمان بیماران قرار دارند، افزود: پرستاران نقش بسیار عمده ای در بهبود وضعیت بیماران و تامین سلامتی آنها بر عهده دارند و در واقع کار آنها تمامی ندارد به گونه ای که برخی از آنان به علت سختی و فشار کار جان خود را از دست می دهند.

وی با انتقاد از اینکه اضافه کار اجباری پرستاران سلامت آنها و ایمنی بیماران را به خطر می اندازد، تصریح کرد: هر چند اجرای طرح تحول سلامت نتایج خوبی در جامعه به همراه داشته است اما متاسفانه در این طرح به پرستاران بی توجهی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه با اجرای طرح تحول سلامت فشار کاری پرستاران چندین برابر افزایش یافت اما متاسفانه افزایش حقوق آنها مورد توجه واقع نشد، تصریح کرد: از سویی فاصله کارانه پرداختی پرستاران با پزشکان افزایش یافت و باعث عمیق تر شدن شکاف پرداختی کارانه ها نسبت به گذشته شد.

وحدتی هلان با تاکید بر ضرورت کاهش فاصله بین پرداختی پزشکان و پرستاران، افزود: حق و حقوق پرستاران باید ایفا شود تا بتوانند به درستی به وظیفه خود عمل کنند.

وی با انتقاد از تاخیر ۱۵ ماهه در پرداخت کارانه پرستاران، گفت: بی توجهی نسبت به پرداخت کارانه ظلمی بزرگ و آشکار در حق آنان است برای پرداخت سریع تر کارانه پرستاران می طلبد مجلس و دولت همکاری لازم را با وزارت بهداشت داشته باشند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه مجلس نگاه ویژه ای به رفع مشکلات پرستاران و حوزه سلامت در لایحه بودجه ۹۷ خواهد داشت، افزود: در لایحه بودجه ۹۷ به رفع مشکلات طرح تحول سلامت توجه شده است البته برای تصویب بندهای مربوط به این طرح و جامعه پرستاری در بودجه تلاش لازم را خواهیم داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، بهبود وضعیت پرستاران را مستلزم تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت دانست و گفت: با تامین منابع پایدار پرداختی های پرستاران به موقع انجام می شود البته تعرفه هایی که برای خدمات پرستاری وجود دارد اشفاف نبوده و باید تمامی خدماتی که این قشر ارائه می کنند تعرفه گذاری شده و برای پرداخت آن بودجه لازم پیش بینی شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۸
تفاوت از زمين تا اسمان است بزشكي در بيمارستان صد ميليون ميكيرد وبرستار كه شب وروز كار ميكند يك ميليون وهشتصد هزار تومان دريافتي بزشكان زياد است طرح تحول ان را چند برابر كرد كل جامعه ما فاصله طبقاتي زياد شده اما توايران چند برابر است
چرا فقط پرستارها؟ بقیه ی پرسنل بیمارستانها کار نمی کنند؟ پرستاری که به بهانه سختی کار با بیست سال کار بازنشسته می شود و حقوق سی روزه می گیرد فقط کار می کند؟ بیست سال کار می کند و چهل سال بازنشستگی می گیرد.
چرا از درآمد بسیار ناچیز پرسنل بهداشتی که در شرایط سخت و در روستاها خدمت می کنند کسی سخنی به میان نمی آورد؟
چرا کلیه امور مدیریتی در سطوح وزارتخانه و دانشگاهها به پزشکان و در وهله دوم به پرستاران واگذار می شود در صورتیکه متخصصین مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در مقاطع مختلف دکترا تا کارشناسی ارشد و کارشناسی نباید هیچ پست مدیریتی بگیرند؟ کسانی که برای اینکار تربیت شده اند و می توانند سیستم بهداشت و درمان را از این وضعیت بیرون بیاورند
فاصله پرداختی مهندس و دکتر چطور؟
خب حقوق دکترها رو کم کنین تا به پرستارها نزدیک شن
سلام این صحبتها فقط جنبه خبری داره اگرنه هیچ تحلیل صحیحی پشت ان نیست ...شما توجه میدم که یک پزشک متوسط هفت سال سخت ترین آموزش را میبیند به علاوه دو سال در محروم ترین نقاط طرح میگذراند ولی پرستارهای عزیز عموما یا دو سال یا چهار سال اموزش میبینند و تمام.... همچنین به این چهار سال دوران آموزش تخصص به علاوه دوباره دو سال دوران طرح تخصص را اضافه کنید که مجموعا 15 سال اموزش برای پزشک و زندگی در محرومترین مناطق که حتی دسترسی به اب سالم هم گاها وجود ندارد را به همراه دارد...به اینها خواندن سخت ترین کتب تحصیلی و هم چنین دریافت حقوق حداقلی (1تا2میلیون حقوق در ماه)را در مدت 15 سال اضافه کنید همچنین با اضافه کردن دو تا سه سال اموزش فوق تخصص به همراه دو سال طرح فوق تخصص را در نظر داشته باشید که جمعا مبشود 19 سال تحصیل و خدمات رسانی با حداقل دستمزد که بعضا از حقوق یک کارمند بانکی در این 19 سال کمتر هست....پس مقایسه این دو شغل شریف با هم صحیح نمیباشد...توجه کنید که ما هزاران پزشک داریم که اصلا به دلیل متعادل نبودن دستمزد دیگر طبابت نمیکنند و به شغلهای ازاد روی اورده اند....(بنده خود پزشک طرحی دوران تخصص میباشم که این نوشته تجربیات خودم هست)موفق باشید
پاسخ ها
اکبری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
اقای دکتردر طول دوران درس خوندنتون هم حقوقتون بیشتر یک پرستار با سابقه است ودر ضمن در تمام کشورهای پیشرفته که عدالت بیشتر رعایت میشود حقوق پزشکان و پرستاران تفاوتی چندان ندارد.
هر وقت حقوق بازنشستگان همسان شد فاصله دریافتی پژشک و پرستار هم کم می شود
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی