بازدید ۴۰۶۹
در پاسخ به گزارش «تابناک» رخ داد؛
خبری که روز گذشته در سایت تابناک درباره دیدار رئیس و مدیران سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی منتشر شد، برداشتی غلط از صحبت‌های ریاست سازمان سینمایی است و سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری فیلم‌ها را صرفا برای اعضای شورای پروانه نمایش؛ به نمایش در می‌آورد و چنانچه فیلمی نیاز به نمایش مجدد داشته باشد با اطلاع و نظر مساعد تهیه‌کننده اثر به نمایش در خواهد آمد.
کد خبر: ۷۲۶۰۸۶
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶ 30 August 2017
سازمان سینمایی مواضع سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس را تکذیب کرد
سازمان سینمایی در پاسخ به گزارش هشدارآمیز تابناک مبنی بر نمایش فیلم‌های سینمایی برای گروهی از نمایندگان، اطمینان داد که فیلم‌های سینمایی صرفاً برای شورای پروانه نمایش به نمایش در خواهد و بدین ترتیب موضع گیری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر توافق رئیس سازمان سینمایی و نمایندگان مجلس برای اکران برخی از فیلم‌ها پیش از اکران عمومی برای نمایندگان را تکذیب کرد.
 
به گزارش «تابناک»؛ یک روز پس از آنکه احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با فارس افشا کرد: «در جلسه کمیسیون فرهنگی با رئیس سازمان سینمایی مقرر شد تا فیلم ها قبل از اکران عمومی در موارد خاص و مورد نظر برای اعضای کمیسیون اکران خصوص شوند.»، «تابناک» در گزارشی نسبت به وقوع این اتفاق هشدار داد و تاکید کرد که این وضعیت به نفع سینمای ایران نیست.
 
سازمان سینمایی مواضع سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس را تکذیب کرد 
«تابناک» با یادآوری سابقه چنین درخواست‌هایی به موضع گیری و مخالف رسانه‌ای ایوبی رئیس پیشین سازمان سینمایی اشاره کرد که در مقابل درخواست مشابه برخی نمایندگان مجلس تاکید کرده بود که فیلم‌ها نزد سازمان سینمایی امانت هستند و نمی‌تواند فیلم‌ها را به گروهی به جز شورای پروانه نمایش نشان داد و حضور نمایندگان مجلس در نشست‌های شوراهای پروانه ساخت و نمایش سازمان سینمایی را نیز خلاف اصل استقلال قوا و غیرقانونی تلقی کرده بود.
 
در همین زمینه محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی نیز گفته بود: «یک نگرانی و دغدغه دیگر نمایندگان درباره برخی فیلم‌ها و تمایل آن‌ها به تماشای آثار سینمایی بود و به آن‌ها گفتیم برنامه خود را اساسا بر تعامل در طول پروسه تولید گذاشته‌ایم و امیدواریم این‌کار یک فهم مشترکی را ایجاد کند تا مانع تولید اثری باشد که برای اکران به مشکل برمی‌خورد. با این حال اشتیاق آن‌ها به دیدن فیلم را هم استقبال کردیم چون به هر حال بخشی از شناخت پیدا کردن یک کمیسیون تخصصی از این موضوع تخصصی (سینما) قاعدتا با دیدن ایجاد می‌شود و بنا شد یک امکان نمایش را برای نمایندگان مجلس پیش‌بینی کنیم تا به طور مستقل با هماهنگی‌ای که با صاحبان فیلم‌ها می‌شود یک برنامه سالانه درنظر بگیریم تا مثلا از یکی دو هفته آینده شروع شود تا فیلم‌های مهم و حتی فیلم‌های خارجی را که، می‌توانند دید تخصصی‌تری به نمایندگان درباره سینما دهند تماشا کنند تا دغدغه ایشان را نسبت به فیلم‌هایی که روی پرده هستند، کمتر کند.»
 
سازمان سینمایی مواضع سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس را تکذیب کرد 
با این حال امروز سازمان سینمایی در واکنش به گزارش «تابناک» پاسخی ارائه کرد. در متن توضیحات سازمان سینمایی خطاب به «تابناک» چنین آمده است:
 
«1- خبری که روز گذشته در سایت تابناک درباره دیدار رئیس و مدیران سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی منتشر شد، برداشتی غلط از صحبت‌های ریاست سازمان سینمایی است و سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری فیلم‌ها را صرفا برای اعضای شورای پروانه نمایش؛ به نمایش در می‌آورد و چنانچه فیلمی نیاز به نمایش مجدد داشته باشد با اطلاع و نظر مساعد تهیه‌کننده اثر به نمایش در خواهد آمد.

2- خواهشمندیم قبل از انتشار اینگونه اخبار و مطالب که منجر به ایجاد حساسیت می‌شود، صحت و سقم ماجرا را از مرجع رسمی خبر مطلع شوید.
»

آن گونه که اشاره شد اساساً «تابناک» خبر تازه‌ای منتشر نکرده، بلکه با بازنشر نقل قول سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس و استناد به سخنان این مقام قوه مقننه، نسبت به تبعات این اقدام هشدار داده است. بنابراین پاسخ سازمان سینمایی را می‌توان به منزله تکذیب اظهارات سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر انجام چنین توافقی قلمداد کرد.
 
حال باید صبر کرد و دید آیا فیلم‌هایی که پروانه نمایش ندارند با «اطلاع تهیه کننده اثر» برای برخی نمایندگان مجلس به نمایش در می آیند یا سازمان سینمایی در حراست از استقلال قوه مجریه، از چنین اقدامی پرهیز می‌کند و فیلم‌های سینمایی تا پیش از صدور پروانه نمایش صرفاً برای شورای پروانه نمایش اکران خواهند شد؟
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه اکبر طبری دی بیاسی کوبی برایانت طرح گام کروناویروس سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر طرح تعیین سقف طلاق