بازدید 37760

واکنش محسن رضایی به پرسشی درباره حصر/ چگونگی تغییر ساختار مجمع مشخص شد/پاسخ به چرایی حضور احمدی‌نژاد در مجمع

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نخستین نشست‌خبری خود پس از انتصاب رئیس و اعضای جدید این مجمع، تغییرات ساختاری مجمع را تشریح کرد. رضایی همچنین به پرسش خبرنگارها در خصوص ارجاع ماجرای حصر به مجمع پاسخ گفت.
کد خبر: ۷۲۳۸۳۱
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶ 22 August 2017
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نخستین نشست‌خبری خود پس از انتصاب رئیس و اعضای جدید این مجمع، تغییرات ساختاری مجمع را تشریح کرد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مورد مرکز مطالعات باید بگویم، این مرکز به دبیرخانه منتقل می‌شود و انحلال مرکز مطالعات قطعی است.

به گزارش «تابناک»، رضایی گفت: از مقام معظم رهبری که مسئولانی را در مجمع برگزیدند و اعضایی را منصوب کردند تا امر کارشناسی در سطح عالی کشور ادامه پیدا کند، تشکر می‌کنم. همچنین ما همواره شاهد اهتمام ایشان به نظریات کارشناسی در طول دوران رهبری ایشان بوده‌ایم.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام در ربع قرن فعالیت خود در امر سیاست‌گذاری و حل اختلافات بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تاکنون 292 مصوبه را به نتیجه رسانده که 187 مورد از آنها موارد اختلافی مانند مبارزه با فساد، پیشگیری از جرایم و رسیدگی به دارایی مسئولان بوده، همچنین این مجمع 46 معضل را در دوران فعالیت خود مانند مسأله‌ای که در مورد بودجه سری که باید در اختیار رئیس جمهور باشد و در دوران اصلاحات مطرح شد و همچنین موارد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان در مورد بانک مرکزی را حل و فصل کرده است.

واکنش  محسن رضایی به سوالی درباره حصر/ چگونگی تغییر ساختار مجمع مشخص شد

تا کنون 40 سیاست کلی در مجمع تصویب شده

رضایی تصریح کرد: در دوران فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام 40 سیاست کلی تصویب شده و در طول 632 جلسه صحن مجمع 16 استفساریه به آیین‌نامه و 1300 مصوبه رسیدگی شده است. 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به فعالیت کمیسیون‌های مجمع تشخیص خاطر نشان کرد: این کمیسیون‌ها برای تهیه خوراک لازم در صحن مجمع 1083 جلسه برگزار کرده‌اند و از این مورد می‌توان به بررسی سیاست‌های محیط زیست و یا سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که موجب گشایش در ورود بخش خصوصی به حوزه اقتصادی کشور شد و همچنین سند چشم‌انداز 20 ساله و اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

وی با اشاره به دلایل ایجاد مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط امام گفت: حضرت امام این مجمع را برای بن‌بست شکنی و ارتقای کارآیی نظام به وجود آوردند، با وجود مجمع تشخیص هیچ چیز نمی‌تواند در کشور به بن بست برسد و در حقیقت این مجمع اتاق فکر جمهوری اسلامی است که می‌تواند در موارد لزوم هر مشکلی را قانونی رسیدگی و حل و فصل کند.

رضایی با اشاره به اینکه جایگاه مجمع تشخیص از نظر شرعی هم بسیار مهم است، گفت: مسأله اسلامی شدن قوانین در کشور از دو طریق قابل پیگیری است. یکی توسط شورای نگهبان است که هر زمان قانونی را مخالف شرع و اسلام تشخیص بدهد آن را رد کرده و هیچ قانون غیراسلامی از این طریق اجازه ورود به ادارات کشور را ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مجمع تشخیص مصلحت از نظر اثباتی به رهبر انقلاب کمک می‌کند تا با ابلاغ سیاست‌های کلی امر ولایت را در کشور اعمال کند لذا وقتی امر ولایت ابلاغ می‌شود مجلس و دولت می‌بایست کارهای خود را در چهارچوب این سیاست‌ها تنظیم کنند. در حقیقت شورای نگهبان و مجمع تشخیص اسلامیت نظام را هم مواظبت می‌کنند و هم در کشور جاری و ساری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بارها بین شورای نگهبان و مجلس اختلافاتی به وجود آمده است که آنها در یک رده بالاتر یعنی در مجمع تشخیص بر اساس مصلحت کشور و مردم حل و فصل شده و بسیاری از گره‌های کشور از این طریق گشوده شده است.

رضایی افزود: برای بازنگری در قانون اساسی شورایی تشکیل می‌شود که همه شخصیت‌های حقیقی مجمع عضو آن هستند و این امر جایگاه مجمع تشخیص مصلحت را مهمتر می‌کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره حکم رهبر انقلاب درباره اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: بنا به شرایط فقهی و قانونی مجمع باید یکی از فقهای بزرگ به ریاست این مجمع می‌رسید که مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله شاهرودی را به این سمت برگزیدند. آیت‌الله شاهرودی از شاگردان شهید صدر بودند و از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کردند و همچنین رابط بین حضرت امام و آیت‌الله صدر نیز بودند. ایشان همچنین با کمک شهید حکیم، مجلس اعلای شیعی عراق را راه‌اندازی کرده ضمن اینکه سه تن از برادران ایشان نیز شهید شدند.

مسائل شخصی افراد به مجمع تشخیص ارتباطی ندارد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص پرونده های مفتوح محمود احمدی نژاد در قوه‌قضائیه و حضور او در مجمع تشخیص، گفت: مسائل شخصی افراد از نظر قانونی به مجمع هیچ ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: مجمعی که می‌خواهد بالای سر شورای نگهبان باشد باید ریاستش را یکی از فقها و مجتهدان برعهده بگیرد. ساختار مجمع تشخیص و مصلحت آن نیز به کلی تغییر خواهد کرد. همه سازمانهای وابسته مانند مرکز مطالعات راهبردی و حوزه ریاست در دبیرخانه مجمع ادغام می‌شوند و این کار به چابک‌سازی تشکیلات مجمع کمک خواهد کرد.

همچنین تعداد اعضای مجمع از 44 تن به 49 تن رسیده که دو نفر از آنها یعنی آیت‌الله شاهرودی و آیت‌الله جنتی هم شخصیت حقوقی و هم شخصیت حقیقی مجمع تشخیص هستند. ما همچنین موظف شدیم همه سیاست‌های کلی را ساماندهی کرده و آیین‌نامه نظارتی مجمع نیز تغییراتی خواهد داشت. ضمن آنکه بخشی از کارهای مطالعاتی و پژوهشی مجمع به دانشگاه های کشور سپرده خواهد شد.

رضایی در ادامه نشست‌خبری و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره ادغام مجموعه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار داشت: در مورد مرکز مطالعات باید بگویم که این مرکز به دبیرخانه منتقل می‌شود و انحلال مرکز مطالعات قطعی است. درباره مسأله نظارت نیز قرار شد هیأتی توسط اعضای مجمع تعیین شوند که آن هیأت مستقیم برامور نظارتی رسیدگی داشته باشد.

وی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره جدید تصریح کرد: در بخشی از حکم رهبری آمده است که به اینکه سیاست های مجمع تشخیص مصلحت نظام به چه میزان اثربخش بوده است، پاسخ داده شود؛ یعنی پاسخ دهیم که سیاست های اصل 44 باید به همین شکل کنونی نوشته شود یا تغییر کند. بر همین اساس گروهی را تعیین می‌کنیم که به مسائل سیاست گذاری نگاهی دوباره داشته باشند و در این راستا از نظر کارشناسان نیز استفاده خواهند کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه دولت چگونه می‌تواند به اعتماد مردم پاسخ دهد باید بگویم که دولت اگر بتواند به وعده های داده شده در چارچوب سیاست های کلی کشور عمل کند نظر مردم جلب خواهد شد.

رضایی با اشاره به دور جدید فعالیت‌ها و همچنین تغییر مأموریت‌های اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تغییر مأموریت‌ها محدود به ماه‌های اخیر نمی‌شود و بسیاری از این جمع بندی‌ها در سه چهار سال گذشته و با حضور مرحوم هاشمی رفسنجانی انجام شده بود چه از لحاظ سیاست گذاری و چه نظارت.

وی در رابطه با محل برگزاری جلسات مجمع نیز گفت: محل مجمع قطعا از مکان کنونی به مکان دیگری منتقل خواهد شد و زمان اعلام محل جدید جلسات مجمع بعد از قطعی شدن اعلام خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر سفر سرلشکر باقری به ترکیه و اینکه آیا احتمال عملیاتی مشترک با ترکیه در آینده نزدیک وجود دارد یا خیر و اهداف عملیات احتمالی چه خواهد بود، اظهار داشت: درباره سفر سرلشکر باقری باید بگویم که بحث مهمی در منطقه جریان دارد، مبنی بر تجزیه شمال عراق که این موضوع نگرانی‌هایی را برای ما و کشورهای منطقه و همچنین کشورهای همسایه به وجود آورده است که به اعتقاد ما تجزیه شمال عراق سرآغاز بی ثباتی در منطقه است.

رضایی ادامه داد: ایران بر این باور است، در هیچ کشوری نباید تغییرات ارضی و جغرافیایی انجام شود. بنابراین حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه از اولویت‌های سیاست خارجی ماست.

وی افزود: با سفر سرلشکر باقری جدیت ما در این مسئله نشان داده شد که نباید در مرزهای کشورهای منطقه هیچ گونه تغییری ایجاد شود.

مسئله حصر در دستور کار مجمع نیست

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر احتمال ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع اعتصاب غذای یکی از سران فتنه و علل و خواسته های وی از این اعتصاب غذا تصریح کرد: درباره مسأله حصر زمانی مجمع می‌تواند ورود پیدا کند که این موضوع به ما ارجاع داده شود و در موقعیت کنونی تنها شورای عالی امنیت ملی و قوه قضاییه مرجع رسیدگی به این موضوع هستند.

رضایی با اشاره به طرح مجلس مبنی بر مبارزه با اقدامات ماجراجویانه آمریکا گفت: باید مطالعه بیشتری در خصوص این موضوع انجام شود ولی آنچه که مشخص است، نوعی محاظفه کاری از سوی مسئولان کشورمان در خصوص برجام می‌بینیم چرا که در خود برجام راه‌کارهای مناسبی به منظور عکس العمل نشان دادن علیه اقدامات آمریکا پیش بینی شده است؛ اما این واکنش‌ها در اقدامات مسئولین کشورمان دیده نمی‌شود که امیدواریم، کمیسیون نظارت بر برجام مطالعه بهتری در این موضوع داشته و پاسخ‌های مناسب‌تری بدهند.

وی با بیان اینکه مجلس دهم با رأی اعتماد خوبی که به کابینه دولت داد، نشان داد که اختلافی میان دولت و مجلس وجود ندارد؛ بنابراین، انتظار مردم از دولت دوازدهم بیشتر خواهد بود و انتظار ما نیز از دولت پیاده سازی اقتصاد مقاومتی با تأکید بر افزایش اشتغال و تولید است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر تغییرات و ورود افراد جدید به مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: مجمع با جایگاهی که در امر نظارت برکشور دارد، باید با تجربه‌ترین اعضای کشور که در سطوح بالای اجرایی سابقه داشته باشند، استفاده کند. البته ما در تغییرات جدید از نسل  سوم و چهارم بااستعداد و صاحب نظر که از قبل شناسایی شده اند، استفاده خواهیم کرد تا در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام شروع به فعالیت کنند.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # حج # رفح
وب گردی