بازدید ۸۳۹۷
۱
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون نوسان نرخ دلار در کانال ۳۷۳۰ تومانی، ایران قیمت نفت سبک خود در بازار آسیا را افزایش داد، کاهش قیمت طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم در بازار جهانی، رکورد 1350 دلاری قیمت طلا تا پایان امسال، توقف تولید ۶ وانت، افزایش یکباره ذخیره ارزی چین و کشف یونیت‌های دندانپزشکی قاچاق در گمرک بوشهر را در بر دارد.
کد خبر: ۷۰۲۰۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۰ 10 June 2017
از «کاهش ارزش پوند با نتایج اولیه انتخابات انگلیس» تا «واکنش به خطر ورشکستگی بانک‌ها»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون نوسان نرخ دلار در کانال ۳۷۳۰ تومانی، ایران قیمت نفت سبک خود در بازار آسیا را افزایش داد، کاهش قیمت طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم در بازار جهانی، رکورد 1350 دلاری قیمت طلا تا پایان امسال، توقف تولید ۶ وانت، افزایش یکباره ذخیره ارزی چین و کشف یونیت‌های دندانپزشکی قاچاق در گمرک بوشهر را در بر دارد.کاهش ارزش پوند با نتایج اولیه انتخابات انگلیس

شوک نتایج انتخابات انگلیس باعث شد تا ارزش پوند این کشور در برابر دلار کاهش یابد. نتایج اولیه انتخابات حاکی از آن است که هیچ یک از احزاب انگلیس نتوانستند اکثریت پارلمان این کشور را به دست آورده و عملاً باید دولت معلق در این کشور تشکیل شود. بر اساس نتایج اولیه پرزا می نخست‌وزیر و رهبر حزب حاکم این کشور در به دست آوردن اکثریت کرسی‌های پارلمان ناکام ماند و همین امر به افزایش نگرانی سرمایه‌گذارانی منجر شد که با اتفاقات روزهای گذشته در شرایط رأی قرار داشتند و هم اکنون ریسک سرمایه‌گذاری آنها افزایش یافته است. البته برخی کارشناسان معتقدند، تأثیر نتایج این انتخابات بر پوند محدودتر از آنچه نتیجه نظرسنجی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پوند داشته است،‌ خواهد بود. مریلینچ آمریکا، بانک آمریکا، اعلام کرده است که بی‌ثباتی خبر بدی برای پوند به انگلیس محسوب می‌شود.

نوسان نرخ دلار در کانال ۳۷۳۰ تومانی

روز چهارشنبه، دلار تحت تأثیر حوادث تروریستی قرار گرفت ولی اعتنای زیادی نکرد تا دامنه نوسانات نسبت به روزهای پیشین تغییر زیادی نکند. در هفته‌های اخیر با حذف ریسک انتخابات و تداوم عرضه صرافی بانک‌ها در کنار کاهش تقاضای آربیتراژی دلار، با رسیدن ارزش جهانی دلار به کف 7 ماهه شاهد نوسان نرخ دلار در کانال 3730 تومانی بودیم.رشد اندک قیمت نفت در آخر هفته

روز جمعه قیمت نفت، پس از کاهش های مستمر در طول هفته، اندکی رشد یافت. کاهش قیمت نفت بر آمده از افزایش های تولید های مستمری ست که موجب افزایش نگرانی تجار از عدم کفایت توافق اوپک برای کاهش تولید نفت و ایجاد تعادل  میان عرضه و تقاضا گردیده است. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت لندن، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۱۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۴۷.۹۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۵.۷۴ دلار صورت گرفت.

ایران قیمت نفت سبک خود در بازار آسیا را افزایش داد

به نقل از رویترز، یک منبع آگاه صنعتی گفت، ایران قیمت رسمی فروش نفت نوع سبک خود را برای خریداران آسیایی در ماه جولای 2 سنت بالاتر از شاخص نفتی عمان/دوبی تعیین کرده که 62 سنت نسبت به قیمت های ژوئن افزایش نشان می دهد. ایران بعد از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های غرب در ژانویه 2016 توانسته میزان صادرات نفت خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و سهم از دست رفته خود از بازار را پس بگیرد.

کاهش بهای طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم در بازار جهانی

قیمت هر اونس طلا در معاملات ساعات پایانی روز جمعه بازار جهانی فلزات گرانبها 1269 دلار و 90 سنت دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به روز گذشته 7 دلار و 90 سنت دلار کاهش داشته است. همچنین هر اونس نقره در بازار جهانی، با افت 22 سنتی به رقم فروش 17 دلار و 29 سنت رسید. هر اونس پلاتین 10 دلار و 90 سنت کاهش قیمت داشت و به رقم فروش 948 دلار و 60 سنت رسید و هر اونس پالادیوم 833 دلار و 20 سنت قیمت گذاری شد که نسبت به آخرین قیمت، 15 دلار و 25 سنت ارزان تر فروخته شد.

قیمت طلا تا پایان امسال رکورد 1350 دلاری را خواهد زد

مؤسسه مالی و سرمایه گذاری "اینتسا سن پائولو" که بهترین پیش بینی کننده قیمت طلا در سه ماه گذشته بوده است، در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده که قیمت هر اونس طلا تا پایان سال 2017 میلادی به بیش از 1350 دلار خواهد رسید. بر اساس این گزارش مؤسسه سرمایه گذاری اینتسا تأکید کرد: افزایش نرخ تورم و تشدید تنش های سیاسی در روسیه، سوریه، کره شمالی عامل اصلی افزایش قیمت جهانی طلا تا پایان امسال خواهد بود.

تولید ۶ وانت متوقف شد

اردیبهشت ماه امسال تولید شش مدل وانت در خودروسازان داخلی متوقف شد. به گزارش ایسنا، در این مدت تولید وانت آریسان ایران خودرو با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده و از ۱۶۲ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به صفر کاهش یافت. تولید وانت وینگل دوکابین دو دیفرانسیل شرکت سازه‌های خودرو دیار نیز متوقف شده و از ۶۱ دستگاه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به صفر رسید. اردیبهشت ماه امسال تولید وانت دیزل Z۲۸ND شرکت زامیاد نیز ۱۰۰ درصد کاهش یافته و از ۶۹۱ دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به صفر کاهش یافت. تولید وانت مزدا دوکابین دوگانه‌سوز گروه بهمن نیز با کاهش ۱۰۰ درصدی همراه بوده و از یک دستگاه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به صفر رسید. در این مدت تولید مینی وانت کارو دیگر محصول گروه بهمن نیز ۱۰۰ درصد کاهش یافته و از یک دستگاه در اردیبهشت ماه سال گذشته به صفر کاهش یافت. تولید وانت کارا گروه بهمن نیز متوقف شده و از ۶۶۹ دستگاه در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ به صفر رسید.

افزایش یکباره ذخیره ارزی چین

آمارهای رسمی دولت و بانک مرکزی چین نشان می دهد که میزان ذخیره ارزی این کشور هم اکنون به سه هزار و ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. ذخیره ارزی چین در ماه می امسال (اردیبهشت - خرداد) ۲۴ میلیارد و ۳۰ میلیون دلار افزایش یافت که بسیاری آن را با سیاست های سخت کنترلی دولت چین و تضعیف ارزش دلار مرتبط می دانند. این اتفاق در حالی می افتد که در ابتدای سال جاری میلادی ذخیره ارزی چین کاهش یافت و برای نخستین بار در سال های اخیر به زیر 3 هزار میلیارد دلار رسید، اما در چهار ماه قبل بتدریج روندی صعودی داشته است. اداره تبادلات ارزی چین روز جمعه در تارنمای خود گزارش کرده که بالا رفتن ذخیره ارزی بی ارتباط با سیاست های کنترلی از یک سو و آزادسازی تجاری و نرخ ارز از سوی دیگر نیست. بانک های چین نیز در حال جمع آوری اطلاعات مرتبط به سپرده های مردمی از جمله سپرده های ارزی چینی ها در داخل و خارج از کشور هستند تا بانک مرکزی و اداره تبادلات ارزی بتوانند در باره وضعیت نرخ ارز تصمیمات مناسب تری اتخاذ کنند.

کشف یونیت‌های دندانپزشکی قاچاق در گمرک بوشهر

مأموران گمرک بوشهر موفق به کشف یک محموله کالای قاچاق شامل یونیت‌های دندانپزشکی شدند. به گزارش مهر به نقل از گمرک ایران، ماموران گمرک بوشهر در بازرسی و ارزیابی از یک فقره اظهار نامه که تحت عنوان کمپرسور اظهار گردیده بود، متوجه شدند کالای درون کانتینر بجز یک ردیف در جلوی کانتینر شامل ۳۸ پالت هر پالت حاوی یک دستگاه یونیت دندانپزشکی است که در داخل پالت ها جاسازی شده و در اظهارنامه تنظیمی ذکری از آن نشده است. بر این اساس مراتب توسط پرسنل گمرک در حضور نماینده صاحب کالا تحت عنوان کشف کالای قاچاق صورتجلسه و پرونده جهت تکمیل و ارسال به مراجع قضایی به واحد حقوقی گمرک بوشهر ارجاع شد. ارزش کالای قاچاق مکشوفه یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال تعیین گردیده است.

واکنش به خطر ورشکستگی بانک‌ها

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی گفت: بانک‌ها و مؤسسات دارای مجوز بانک مرکزی همواره مورد پایش این بانک هستند و خطر ورشکستگی آنها را تهدید نمی‌کند. به گزارش تسنیم، عباس کمره ای درباره نظارت بانک مرکزی بر عملکرد بانک ها و موسسات دارای مجوز، افزود: خوشبختانه بانک مرکزی همواره از طریق بررسی صورت های مالی و عملکرد بانک ها و تطابق آن با ضوابط و مقررات نظارت کافی بر عملکرد سیستم بانکی دارد. این مقام مسئول در بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی از سال گذشته با اخذ ذخایر مطمئن و کافی برای مطالبات و جلوگیری از درآمدهای موهوم، نظارت بر بانک‌ها را آغاز و به صورت موثرتر اعمال و اقدام کرد. به گفته مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی؛ بانک‌ها و مؤسسات دارای مجوز بانک مرکزی همواره مورد پایش این بانک هستند و خطر ورشکستگی آنها را تهدید نمی‌کند. موضوع ورشکستگی بانک ها یکی از موارد مطرح شده در هیاهوی انتخاباتی بود. کمره ای توضیح داد: البته ذکر این موضوع ضروری است که سیستم بانکی ما دارای مشکلاتی است که این مشکلات در یک زمان محدود ایجاد نشده است. به عنوان مثال مطالبات غیر جاری و انباشت دارایی‌های منجمد از جمله موارد و مشکلات فعلی سیستم بانکی است که اقدام درباره آنها آغاز و راهکارهایی تدوین شده است.


اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰
برخورد با موسسات اعتباری هم به دلیل مشکلاتی است که برای بانکها پیش آمده و بانک مرکزی در حال کنترل موجودیها و جلب آنها به طرف بانکها می باشد وگرنه داشتن مجوز و غیره یک بهانه است.این وسط مردم بیچاره ای که از سر بدبختی پولهای خود را در این موسسات اعتباری گذاشته اند ضرر کرده اند وگرنه بعد از سالها تازه یادشان افتاده که این موسسات بدون مجوز هستند؟ موسسه .... هم مجوز ندارد اگر راست می گویید آنرا هم تعطیل کنید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور رمدسیویر واقعه مسجد گوهرشاد ایاصوفیه
آخرین اخبار