بازدید ۱۰۳۶۹
۳
پیمانه اقتصادی؛
این پیمانه موضوعاتی همچون نمودار رشد لاک پشتی شاخص کل بورس، گران شدن سکه طرح قدیم، پیش بینی قیمت جهانی طلا طی هفته جاری، شروع متفاوت دلار و یورو در بازار آزاد، سقوط قیمت سنگ‌آهن به ۴۴ دلار، نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن و تخم‌مرغ، سبقت رشد اقتصادی آلمان از آمریکا، پرداخت بهای برگ سبز چای از هفته آینده و اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید را در بر دارد.
کد خبر: ۶۹۳۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴ 14 May 2017
از «تداوم صعود آرام بورس و افت دلار» تا «اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.


به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون نمودار رشد لاک پشتی شاخص کل بورس، گران شدن سکه طرح قدیم، پیش بینی قیمت جهانی طلا طی هفته جاری، شروع متفاوت دلار و یورو در بازار آزاد، سقوط قیمت سنگ‌آهن به ۴۴ دلار، نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن و تخم‌مرغ، سبقت رشد اقتصادی آلمان از آمریکا، پرداخت بهای برگ سبز چای از هفته آینده و اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید را در بر دارد.رشد لاک پشتی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه 23 اردیبهشت ماه 96 با افزایش 14 واحدی به رقم 80 هزار و 142 واحد رسید. شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با رشد 5 واحدی به رقم 27 هزار و 566 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با 63 واحد افت، عدد 17 هزار و 489 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) 50 واحد کاهش داشت و به عدد 13 هزار و 723 واحد رسید. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افت همراه بود و با کاهش 91 واحدی به رقم 87 هزار و 535 واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز همانند سه شاخص قبلی افت داشت و با کاهش 24 واحدی به رقم  55 هزار و 700 واحد رسید ولی شاخص بازار دوم در پایان روز کاری بورس، با افزایش 230 واحدی، عدد 177 هزار و 134 واحد را به نمایش گذاشت. در بازار فرابورس نیز امروز شاخص با کاهش 1.7 واحدی به رقم 922 واحد رسید.

از «تداوم صعود آرام بورس و افت دلار» تا «اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید»

سکه طرح قدیم گران شد

در جریان معاملات روز شنبه بازار  آزاد تهران، قیمت انواع سکه با کاهش صد تا سه هزار تومانی مواجه شد و فقط سکه طرح جدید، افزایش ۴ هزار تومانی را تجربه می کند. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۵۰ تومان، طرح قدیم یک میلیون و ۱۷۶ هزار تومان، نیم سکه ۶۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان، ربع سکه ۳۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه یک گرمی ۲۶۲ هزار تومان است.

پیش بینی قیمت جهانی طلا طی هفته  جاری

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که برای نخستین بار در 3 هفته اخیر کارشناسان اقتصادی معتقدند که قیمت جهانی طلا در روزهای آینده با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش در نظرسنجی این هفته کیتکونیوز 17 کارشناس اقتصادی شرکت کرده اند که از این تعداد 12 نفر معادل 71 درصد به افزایش قیمت طلا رای داده اند، 2 نفر معادل 12 درصد پیش بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد و 3 نفر معادل 18 درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا بدون تغییر خواهد بود. در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز هم 693 نفر شرکت کرده اند که از این تعداد نیز 361 نفر معادل 52 درصد به افزایش قیمت طلا رای داده اند ، 239 نفر دیگر معادل 34 درصد نیز پیش بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبرو خواهد شد و 93 نفر معادل 13 درصد نیز اعلام کردند قیمت طلا تغییری نخواهد داشت. به نقل از سایت طلا، در نظرسنحی هفته گذشته اکثر کارشناسان اقتصادی 47 درصد به کاهش قیمت طلا رای داده بودند. 48 درصد سرمایه گذاران بین المللی نیز پیش بینی کرده بودند که قیمت طلا با افزایش روبرو می شود. از ابتدای سال 2017 تاکنون 65 درصد پیش بینی های کارشناسان اقتصادی و 53 درصد پیش بینی های سرمایه گذاران بین المللی درباره روند قیمت طلا درست بوده است. افشین نبوی تحلیلگر ارشد موسسه ام کی اس سوییس تاکید کرد: من شگفت زده نخواهم شد اگر قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش روبرو شود، پس از آنکه در روزهای گذشته با کاهش نسبی همراه شده است.

شروع متفاوت دلار و یورو در بازار آزاد

در پایان معاملات بازار آزاد ارز اولین روز هفته، هر دلار آمریکا با افت 9 ریال نسبت به پایان هفته قبل، به طور میانگین به رقم 37 هزار و 487 ریال فروخته شد. هر یورو نیز بر خلاف دلار، با رشد 12 ریال نسبت به روز پنج شنبه، به رقم فروش 41 هزار و 74 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار شنبه، 10 هزار و 329 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته، 2 ریال گران تر بود.

سقوط قیمت سنگ‌آهن به ۴۴ دلار

تحلیلگران "بی ام آی ریسرچ" دورنمای سنگ آهن را مورد بازبینی قرار دادند و اکنون انتظار دارند متوسط قیمت هر تن سنگ آهن امسال به ۶۵ دلار، در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ دلار و تا سال ۲۰۲۱ به ۴۴ دلار کاهش پیدا کند. طبق گزارش این تحلیلگران، اگرچه کاهش قیمتهای سنگ آهن زودتر از زمان مورد پیش بینی کاهش اتفاق افتاده اما مطابق با دیدگاه این شرکت است که قیمتها با وجود عوامل بنیادین ضعیف رشد کرده اند و در سال ۲۰۱۷ با تصحیح روبرو می‌شوند. این تحلیلگران در ادامه خاطرنشان کردند اگرچه ذخایر سنگ آهن در حال حاضر در رکورد بالایی قرار دارد (۱۳۲.۴۵ میلیون تن در مارس سال ۲۰۱۷) اما انتظار می‌رود مصرف قوی فولاد تا پایان سال به کاهش ذخایر و جلوگیری از سقوط قیمتها به رکورد پایین سال ۲۰۱۶ کمک کند. بر پایه گزارش بخش تحقیقاتی گروه فیتچ، تولیدکنندگان بزرگ از هزینه‌های پایین سود برده و به افزایش تولید ادامه می‌دهند که قیمتها را پایین نگه خواهد داشت. به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش ماینینگ، سنگ آهن پس از اینکه اواسط فوریه به رکورد بالایی صعود کرد، ماه جاری تحت تاثیر کاهش قیمتهای فولاد و هشدارها نسبت به مازاد عرضه سنگ آهن به بازار، روند نزولی پیدا کرد.

نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، نرخ جدید مرغ و انواع مشتقات آن را اعلام کرد و گفت: قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته، حدود ۸۵۰ تومان افزایش یافته است. مهدی یوسف‌خانی در گفتگو با مهر اظهار داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۴۷۰۰ تومان است. وی اضافه کرد: همچنین نرخ این کالا در عمده فروشی درب کشتارگاه  ۶۴۰۰ تومان(نقدی)، تحویل درب واحدهای صنفی ۶۵۵۰ تومان (نقدی)، تحویل درب واحدهای صنفی: ۶۷۵۰ تومان (غیر نقدی) و خرده فروشی واحدهای صنفی ۷۲۰۰ تومان (نقدی) است. یوسف‌خانی افزود: همچنین قیمت هر کیلوگرم ران مرغ با کمر ۶۲۰۰تومان، ران مرغ بی کمر ۷۲۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۱۲۰۰۰ تومان، سینه با کتف ۱۳۰۰۰ تومان و فیله مرغ ۱۵۰۰۰ تومان است.  

قیمت انواع تخم‌مرغ در میادین تره‌بار

قیمت تخم مرغ در میادین میوه‌ و تره‌بار باتوجه به نوع بسته بندی و تعداد تخممرغ در هر بسته متفاوت است به طوریکه بسته های دربدار با قیمت بیشتری به دست خریدار می‌رسد. قیمت انواع بسته بندی تخممرغ در میادین میوه‌و تره‌بار به شرح جدول زیر است:

از «تداوم صعود آرام بورس و افت دلار» تا «اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید»

پرداخت بهای برگ سبز چای از هفته آینده

رئیس سازمان چای کشور گفت: بخشی از بهای برگ سبز خریداری شده، از هفته آینده به حساب چایکاران واریز می‌شود. محمدولی روزبهان گفت: در حال حاضر ۱۴۶ کارخانه چای سازی در مناطق چایکاری شمال کشور، به خرید برگ سبز چای با نظارت و مدیریت سازمان چای مشغول هستند. وی همچنین از خرید ۲۰ هزار تن برگ سبز از چایکاران کشور خبر داد و اظهار داشت: خوشبختانه از این میزان برگ سبز، چهار هزار تن چای خشک استحصال شده است.

سبقت رشد اقتصادی آلمان از آمریکا

به گزارش اداره آمار فدرال آلمان(Destatis)، بزرگترین کشور اقتصادی اروپا(آلمان) در سه ماهه اول سال 2017، رشد چشم گیری داشته است و این رشد را مدیون احیای تجارت جهانی و فعالیت های انجام شده در زمینه ساخت و ساز، می باشد. با توجه به آمارهای اعلام شده، اقتصاد این کشور 0.4 درصد رشد یافته و این در حالی است که سه ماه گذشته هم، اقتصاد آلمان پیشرفت خوبی را تجربه کرده و 0.6 درصد در این زمینه رشد داشته است. نسبت به سه ماهه اول سال 2016 که آخرین رشد چشم گیر آلمان در آن موقع با 0.7 درصد رقم خورده بود، پیشرفت اخیر نیز برای این کشور پیروزی بزرگی به حساب می آید. طبق آمارهای اعلام شده، اقتصاد آلمان با گذر از کشورهای آمریکا، انگلستان و فرانسه که در این مدت نرخ رشد پایینی داشته اند، در صدر ایستاده است. نرخ رشد سه ماه اول امسال آمریکا، انگلستان و فرانسه به ترتیب 0.2، 0.3 و 0.3 بوده است.

اجماعی نفتی برای تمدید توافق کاهش تولید

جبار العيبي وزير نفت عراق و نيز نورالدين بوتارفا وزير نفت الجزاير در کنفرانس خبري مشترک اعلام کردند که کشورهاي عضور اوپک و نيز برخی از کشورهاي غير اوپکي که در پيمان کاهش توليد همکاري داشته اند براي توافق کاهش توليد به مدت شش ماه ديگر در سال ۲۰۱۷ ميلادي به اجماع رسيده اند. وزير نفت الجزاير گفت: روند کاهش توليد براي شش ماه آينده سال جاري ميلادي انجام مي گيرد و عراق و الجزاير موضع متحد براي تمديد روند کاهش توليد دارند و اين موضوع به طور رسمي، در نشست روز بيست و پنجم ماه جاري ميلادي در وين اعلام مي شود. به گزارش بلومبرگ، در راستاي توافق اوليه کاهش توليد نفت از سوي اوپکي ها و برخي غيراوپکي قرار شد در نيمه نخست سال جاري ميلادي عرضه جهاني نفت از سوي آنها ۱.۸ ميليون بشکه در روز کاهش يابد که بازار نفت به تعادل مجدد برسد و خبرها حاکي از سطح فوق العاده پايبندي کشورها به اين پيمان است. البته پيش از اين هم، وزير نفت عربستان و وزير انرژي روسيه اشتياق خود را براي تمديد کاهش توليد نفت در نيمه دوم سال جاري ميلادي اعلام کرده بودند و وزير نفت عربستان هم گفته بود که مطمئن است که توافق کاهش توليد در نيمه دوم سال ۲۰۱۷ ميلادي انجام ميشود

فراخوان اجباری برای دو خودروساز به‌دلیل مشکل ایمنی

هیوندای و کیا اعلام کردند درپی درخواست دولت کره مبنی بر فراخوان اجباری، حدود 240 هزار خودرو را در کره‌جنوبی فراخوان می‌کنند. این فراخوان به‌دلیل مشکل ایمنی این خودروها انجام می‌شود.به گزارش رویترز، این نخستین‌باری است که وزارت حمل‌ونقل کره فرمان فراخوان اجباری خودروهای هیوندای و کیا را صادر کرده است. این فراخوان یک ضربه برای هیوندای محسوب می‌شود. این شرکت هم‌اینک از پایین بودن سهم بازار خود در کره‌جنوبی رنج می‌برد. وزارت حمل‌ونقل کره از دادستانی این کشور خواسته است تحقیقاتی را انجام دهد تا مشخص شود آیا این دو خودروساز به‌طور غیرقانونی نقص خودروهای خود را مخفی کرده‌اند یا خیر. این نقص 12 مدل ازجمله الانترا، سوناتا، سانتافه و جنسیس را در بر می‌گیرد. کیم گوانگ هو، مهندس هیوندای موتور نقص این خودروها را فاش کرده و پس از آنکه هیوندای و کیا از فراخوان داوطلبانه خودروهای‌شان خودداری کردند، دولت آنها را وادار به فراخوان کرده است.


اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
**** این فراخوان یک ضربه برای هیوندای محسوب می‌شود. این شرکت هم‌اینک از پایین بودن سهم بازار خود در کره‌جنوبی رنج می‌برد **** امروز کره ای ها خوروهای المانی امریکایی و ژاپنی سوار می شوند لطفا تابناک یک مقایسه در زمینه تولید خودرو از ابتدا در ایران و کره منتشر کند و اعلام کند صنعت خودرو ایران اگر همچون 40 سال پیش ادامه پیدا میکرد امروز در چه جایگاهی بود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۴
رشد شاخص بورس ساختگي است يعني اكثر شركتها منفي هستند و بورس با بلوكي معامله كردن شاخص را مثبت نشان ميدهد. خواهشمنديم شما به اين مساله دقيق بپردازيد بلكه مسئولين مربوطه هم از اين نمايشها دست بردارند.
ظریف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۵
خداروشکر پراید و تبیا و پژو و... تولید داخل ما نقصی ندارند و گرنه فراخوان میکردند اونوقت برای مسولین بد میشد. نه ما راضی ام هیچ نقصی ندارن خداروشکر
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری حسن دیاب سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی