بازدید 22305

صفر تا صد ماجرای تعطیلی شنبه به‌جای پنج‌شنبه

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه ۳۶ تشکل اقتصادی درنامه‌‌های جداگانه‌ به رئیس مجلس خواستار تعطیلی «شنبه» به‌جای «پنج‌شنبه» شده‌اند گفت: جایگزین کردن تعطیلی شنبه بجای پنج‌شنبه یک تصمیم اصلاحی و امید بخش برای جامعه است.
کد خبر: ۱۲۳۷۱۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۶ 13 May 2024

 صفر تا صد ماجرای تعطیلی شنبه به‌جای پنج‌شنبه

به گزارش تابناک به نقل از میزان - محسن پیرهادی در جمع خبرنگران با تاکید بر اینکه تصمیمات ملی و اصلاح برخی رویه‌ها نیازمند انجام مباحثات علمی و عمیق است، گفت: برغم مانور و اتهام تراشی برخی منتقدان و مخالفان،پس از بررسی های دقیقی که صورت گرفت عیان شد،تغییر تعطیلی از «از پنج شنبه و جمعه» به«جمعه و شنبه» منع شرعی و قانونی ندارد و تصمیمی حاکمیتی محسوب می‌شود که صرفا نیاز به یک عزم و رویکرد اصلاح بر اساس منافع و مصالح کشور دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه برای روشن شدن صحت ادعای مخالفان طرح مذکور از دفاتر آیات عظام ناصرمکارم شیرازی،نوری همدانی به صورت شفاهی و تلفنی واز دفتر آیت‌الله عظما علوی گرگانی به صورت کتبی در خصوص تشبه تعطیلی شنبه با یهودیت استفتا کرده ایم، ادامه داد: فحوی مشترک پاسخ کتبی و شفاهی دفاتر این مراجع بزرگوار تقلید بر این نکات تاکید داشت که اصلاح روندها بر اساس سبب انتفاع جامعه اسلامی و مسلمین  بلا مانع است در خصوص جابجایی تعطیلات چون جز مباحث حکومتی وحاکمیتی محسوب می‌شود،تشخیص حاکم شرع متبع است و تنها روز جمعه است که به دلیل سفارش بر برپایی نماز جمعه مقدس شمرده شده است.

پیرهادی تاکید کرد: دفاتر سه مرجع بزرگوار تاکید داشتند: «صرف تعطیلی شنبه تشبه با یهودیت محسوب نمی شود.»

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی (ره)
وی ادامه داد: همچنین در استفتای  شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری و استفتای کتبی از دفتر حضرت امام (ره) نیز در پاسخ به این سوال حرمت و اشکالی برای تعطیلی شنبه نفرمودند.

نماینده مردم تهران گفت: متاسفانه برخی صداها  به غلط، صدای حاکمیت تلقی می شود، تولید دوقطبی اقتصاد و ایدئولوژی اگر خواست برخی مخالفان طرح هم نباشد، اما خروجی کلی موضع گیری آنهاست که نه تنها به مصلحت کشور نیست بلکه منجر به یاس اجتماعی از اصلاح رویکردها می‌شود.

 درخواست کتبی ۳۶ تشکل اقتصادی از مجلس برای تعطیلی شنبه
پیرهادی،در ادامه با بیان اینکه با تقویت صدای مخالفان پیشنهاد تعطیلی شنبه و ظن به محاق رفتن ایده تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه در هفته‌های اخیر ۳۶ تشکل اقتصادی از جمله چندین اتاق بازرگانی، اتحادیه، انجمن وسندیکا وارد میدان شدند و درنامه‌‌های جداگانه‌ای به رئیس مجلس خواستار تعطیلی«شنبه» به‌جای «پنج شنبه» درطرح افزایش تعطیلات آخرهفته شده‌اند، گفت: وظیفه فعالان اقتصادی، علما، فضلا، مسئولان و نخبگان است که در این‌باره این تصمیم ملی روشنگری کنند و مسئولانه و آینده نگرانه در اینباره اعلام موضع کنند.

تعطیلی جمعه مقدس است
پیرهادی تاکید کرد: روز جمعه، روزی آیینی و دینی است و در فرهنگ ما، روز دین و خانواده نام گرفته، لذا جمعه باید تعطیل بماند، اما تعطیلی پنج شنبه موضوعیتی ندارد و اگر به شنبه منتقل شود، این ظرفیت را خواهد داشت که ما همچون اغلب کشورها، روز‌های پنج‌شنبه کار کنیم و شنبه تعطیل باشیم.

وی درادامه با بیان اینکه در این مصاحبه بنا دارم به دیگر ابهامات پرتکراری که درباره اهمیت تعطیلی شنبه مطرح می‌شود پاسخ دهم ،افزود: به‌دنبال  طرح پیشنهادی تعطیلی «شنبه» به جای «پنج شنبه» سوالات متعددی در بین طیفی از نمایندگان و اذهان عمومی شکل گرفت، موضوعاتی چون«ثمرات تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه چیست؟»،«مگر حجم مراودات و تعاملات اقتصادی و بین المللی ایران با جهان در روزگار تحریم چقدر است که به الگوی جهانی تعطیلات آخر هفته دنیا هماهنگ شویم؟ » و... ازمهمترین سوالات و ابهامات مطرح شده است که در ادامه به آنها پاسخ خواهم داد .

 نظرات فقهای شورای نگهبان ملاک عمل قرار گیرد
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه اساس پیشنهاد بنده به کمیسیون اجتماعی برای جایگزینی تعطیلی «شنبه» به جای «پنج شنبه»در لایحه ارجاعی دولت بر پایه اخذ نظر از برخی علما و مراجع، کار کاشناسانه و نظرات فعالان اقتصادی و دانشگاهیان و مطالبات مردمی بود، ادامه داد: اگرچه در زمان ارایه پیشنهادم به کمیسیون این پیشنهاد به دلیل ثمرات آشکار آن و ادله‌ای که شرح داده بودم در سریعترین زمان ممکن با اکثریت آرا در کمیسیون تصویب شد اما تردید جمعی درباره حرمت تعطیلی پنج‌‍شنبه و مقدس بودن تعطیلی شنبه در مناسک یهودیان سبب شد جمعی از دفاع در برابر این پیشنهاد عقب نشینی کنند و به جای ادله و بحث کارشناسانه،زمین تصمیم‌گیری در این باره را به مخالفان آن واگذار کنند این در حالی است که در خصوص این پیشنهاد همچون هر مصوبه دیگری در بحث تطبیق با شرع و قانون اساسی باید نظرات فقهای محترم شورای نگهبان ملاک عمل قرار گیرد و نباید مجلس نگاه شتاب زده یا پیش دستانه ای در این باره داشته باشد و به دلیل مخالفت احتمالی شورای نگهبان از مطالبه مردمی صرف نظر کند، بنابراین به همکارانم توصیه می‌کنم بهتر است تصمیم گیری درباره ایراد شرع تعطیلی شنبه را به  فقهای شورای نگهبان واگذار کنیم .

ثمرات تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه چیست؟
عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه در تصمیمات ملی  و اصلاح رویه‌ها تابو ساز نباشیم و نظرات کارشناسانه و خیر جمعی را ملاک قرار دهیم، ادامه داد: بسیاری از فعالان اقتصادی به‌ویژه فعالان حوزه تجارت بین‌الملل،جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور تحمیل تعطیلی ۳ روزه در روند کاری‌شان گلایه‌مندند؛ چراکه تلاقی تعطیلی جمعه در ایران با تعطیلات شنبه ویکشنبه قاطبه کشورهای دنیا خسارات زیادی را متوجه فعالیت‌های آنها کرده است حال آنکه با تعطیلی پنج شنبه این تعطیلات تحمیلی به ۴ روز افزایش خواهد یافت.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید براینکه اتخاذ رویکردی که تعطیلات آخرهفته ایران را با اغلب کشورهای دنیا هماهنگ کند، اقدامی ضروری است،تصریح کرد: آنچه بر این ضرورت می افزاید افزایش هماهنگی و کاستن فاصله زمانی در مراودات منطقه‌ای و تعاملات با کشورهای مسلمان حوزه خلیج فارس است.

پیرهادی گفت: در یک نمونه از این خسارات بخش‌های ستادی منطقه آزاد تجاری کشور ما روز‌های پنج‌شنبه و جمعه تعطیل است. روز‌های شنبه و یک‌شنبه هم اغلب کشور‌های دنیا تعطیل هستند. این یعنی مجموعه‌های متولی تجارت در کشور ما، تنها در سه روز دوشنبه و سه‌شنبه و چهارشنبه می‌توانند با هر مجموعه خارجی، مذاکره یا تعامل داشته باشند. این یعنی ما بیش از نیمی از هفته را از دست می‌دهیم و این برای یک کشور در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی فاجعه و دردناک است.

ساماندهی اقتصاد به عنوان اولویت اول کشور تصمیمات بزرگ می‌طلبد
 پیرهادی با تاکید بر اینکه نباید با شبهه افکنی و نگاه سلیقه ای مردم را از حقوق اساسی‌شان محروم کرد،ادامه داد: ایران با تجارت ۱۱۳ میلیارد دلاری  بین‌المللی جزو كشورهایی است كه تعاملات تجاری مناسبی با دنیا دارد. متأسفانه بعضی‌ها بدون درنظرگرفتن آمار، ایراد می‌گیرند تعاملی با كشورهای دنیا نداریم و تعطیل نبودن شنبه اهمیتی ندارد.

به گفته پیرهادی اولویت اول کشور در شرایط فعلی، اقتصاد است و باید توجه کنیم که حل مسائل بزرگ ،تصمیمات بزرگ می‌طلبد.

تحقق مطالبات مردمی جامعه را امیدوار می‌کند
پیرهادی تاکید کرد: پیگیری مطالبات مردمی وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و تاخیر در توجه و تحقق مطالبات به حق مردم زیبنده خانه ملت نیست، اصلاح امور و تحقق به مطالبات به حق مردم، براساس کار کارشناسانه و پیروی از الگوی‌های موفق دنیا سبب جامعه را امیدوار و اعتماد مردم به مسئولان را دو چندان خواهد کرد.

 عضو هیات رئیسه مجلس با اعتقاد به اینکه آزمون و خطا در سیاستگذاری‌ها و چشم‌بستن برالگوهای تثبت شده وکارآمد منطقه‌ای و بین‌المللی بیشتر از اینکه منجر به توسعه عدالت و رفع نواقص شود، به ابهام و سردرگمی جامعه می‌انجامد، ادامه داد: تصمیم‌گیری در جایگزین کردن تعطیلی شنبه بجای پنج‌شنبه یک تصمیم اصلاحی و امید بخش برای جامعه است، مضاف بر این  با توجه به وضعیت دشوار اقتصادی کشور باید هرایده، مدل و روشی که در وضعیت اقتصادی کشور تحول ایجاد می کند را بی‌درنگ پیگیری کنیم، متأسفانه ایام فعالیت و روزهای کاری مورد استفاده در کشور ما، برای تعامل با کشورهای منطقه و جهان نامناسب و نامتناسب است و ما را دچارخود تحریمی کرده است.

کشور‌های مسلمان حاشیه خلیج فارس ۱۵ سال پیش شنبه را تعطیل کردند
پیرهادی افزود:۱۵ سال پیش عمده کشور‌های اسلامی و کشور‌های حوزه خلیج فارس برای بهره مندی بیشتر ازتعاملات بین المللی، در تصمیمی واحد روز‌های تعطیلات پایان هفته خود را از «پنج‌شنبه و جمعه» به «جمعه و شنبه» تغییر دادند، اقدام مشترکی که موید اهمیت همگامی با تعاملات و مراودات بین المللی و منطقه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه ایران و جیبوتی تنها کشو‌هایی هستند که تعطیلات آخرهفته شان یک روزه است، ادامه داد: شمار تعطیلات اغلب کشور‌های جهان بین ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است؛ در ایران، اما با احتساب ۲۷ روز تعطیلی رسمی -اعم از تعطیلات ملی، شمسی و قمری- و ۵۲ روز تعطیلی جمعه‌ها شمار روز‌های تعطیلی تنها به ۷۹ روز می‌رسد، اگر تعطیلات آخرهفته به ۲ روز افزایش یابد، شمار کل تعطیلات در ایران ۱۲۵ روز خواهد شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۲۱
کلا ماه تعطیله من کارمند هام مگه چقدر ارزش افزوده ایجاد میکنن که بتونم ماهی 13 14 میلیون بهشون بدم؟ اینجوری کسب و کارهای کوچیک مثل ما نمیتونه کارآفرینی کنه
پاسخ ها
تنها
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
برای ۲۰۰ دلار حقوق در ماه سکته نکنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۵
همینطوری هم کارنمیکنند وواقعا مردم رااذیت میکنند حالا با چه منطقی یک روز به تعطیلی انها اضافه میکنید
سلام،خدا خیرتان دهد جناب پیر هادی از اینکه به فکر بالا بردن روحیه کاری کارمندان و بالطبع افزایش بهره وری و کارایی و از همه مهمتر تقویت کانون گرم خانواده ها هستید. ان شاالله همیشه پیروز باشید.
یعنی چی که با دوتا کلمه همه چی جایز میشه؟ دارن تعطیلیای مارو از پنجشنبه میندازن شنبه حتما چندسال بعدم از جمعه میندازن یکشنبه بهونه تعامل با دنیارو میارن،
بدون توجه به سخن پیامبر که فرموند: درهیچ امری شبیه به یهودیان نباشید.
یعنی تا الان کسی به فکرش نرسیده بود که چرا ما و جیبوتی هماهنگ هستیم نه با کل دنیا؟
فقط خودت ینفری کارکن تا

ارزش افزده ات زیاد بشه
طرح بسیار خوب و مفیدی هست.
از جمله مزایای این طرح، فرصت کافی برای استراحت، بازیابی، کسب نشاط همچنین در کنار خانواده و فرزندان بودن،هست.
آره شنبه رو هم تعطیل کنید تا از چهارشنبه تا یکشنبه کشور تعطیل باشه.کشته های جاده هم دوبدابر بشه
چون ما از اول جمعه را برای استراحت و نماز جمعه قرار دادیم برایمان تغییر آن سخت است ولی تغییر در راه پیشرفت لازم است در جنگی برای حمله روز تغیین کردد که پیمبر فرمودن روز روز خداست دستور حمله صادر شد و موفق هم بود ول ما در هفته ۴ روز از دنیا عقبیم صلاح کشور ربطی به اسرائیل یا غیره ندارد
اگر شنبه تعطیل بشه خیلی خوب هست هم برای اقتصاد کشور با جهان هم در بحث صرفه انرژی در ادارات وغیره .
54 روز تعطیل به تقویم اضافه کردین. شما اگه مسئول هستید چرا به ضرر کشور عمل میکنید؟
به خدا اسراییلی نیستیم که شنبه ها به جای پنج شنبه ها تعطیل باشیم !!!!!!!!!!!!!!
از کارمندان بیمارستان ها یادتون نره
مگه کنسل نشد کلا؟
اصلا خوب نبست همون پنج شنبه باشه بهتر اولا بیشتر مراسم ها در پنج شنبه برگرار میشود شنبه اصلا خوب نبس
اروپا شنبه ها تعطیل. ایران تعطیل نیست. اروپا نسبت شب و روز ، شب است ، آیا اونا شب بانکهاشون کار میکند و مراودات بانکی انجام می دهند چون در ایران روز است. اگر اونا شبها بانکاهشون مشغول هستند خوب پس چرا در ایران جمعه ها بانکها مون تعطیل هستند؟ فعالیت داشته باشند..
من فقط متوجه این قضیه مراودات بانکی نمی شومما هر چه تعطیلاتمان را جابجا کنیم باز هم اونجا شب است و اینجا روز. جریان چیه؟ جه ایدئوژی پشت این سناریو است؟!
و اگر شرق است که مراودات داریم . پس این عده مرگشان چیست؟
تعطیلی شنبه موضوع مدیریتی است و نباید آنرا به مسائل مذهبی ارتباط داد. نباید از این قاعده که تشبه به کفار حرام است سوء استفاده نمود. برق، خودرو، تلویزیون، هواپیما، تلفن و سایر فناوری های نوین را کفار (غیر مسلمانان) اختراع و به ما معرفی نمودند، چون صهیونبست ها، شنبه تعطیل هستند ما نباید تعطیل باشیم، پس با این استدلال باید بجای خودرو از الاغ و بجای برق از شمع استفاده کنیم!!!!!
مگر مجلس اختیار تام برای قانون گزاری ندارد که برای تصمیم. گیری مراجع و دفاتر مشورت می‌کند قانون اساسی بهترین ملاک است!
کاری اصلی مردم ول کردن دنبال تعطیلی شنبه هستند.این هم مثل جلو عقب کشیدن ساعت می شود .
این تصمیم فقط برای یه عده تجار بین المللی خصوصی و دولتی خوبه، ولی خیلی از کارهای داخلی با این تصمیم دچار افت میشن ،چون، پنجشنبه بعد از یه روز کاری و خیلی از کارها نصف ونیمه فعالیت دارن ولی شنبه بعد از یه روز تعطیله و عملا هیچ استفاده ای برای تولید داخلی نداره که هیچ تجارت داخلی رو هم ضعیف میکنه،
بعد هم الگوی ما مگه یکسری کشور حاشیه خلیج فارس هستن که کلا اقتصاد داخلی ندارن و همه فعالیتشون تجارت خارجیه
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری