بازدید 1780
صدای آمریکا مدعی شد

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا احتمالاً به زودی

«صدای آمریکا» گزارش کرد که به زودی احتمالاً تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده انجام خواهد گرفت.
کد خبر: ۱۱۹۳۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶ 18 September 2023

 

به گزارش  تابناک، شبکه «صدای آمریکا» در گزارشی نوشت که تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا احتمالاً‌به زودی انجام خواهد شد.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده و ایران به زودی توافق تبادل زندانیان را که شامل پنج زندانی آمریکایی می‌شوند، به اجرا درمی‌آورند.

پیش از این، وبگاه تحلیلی «بلومبرگ» به نقل از افراد مطلع مدعی شده بود که قرار است تبادل زندانی بین ایران و ایالات متحده تا دوشنبه انجام شود.

«جان کربی» شخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هفته گذشته به صدای آمریکا گفته بود که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا امیدار است که انتقال زندانیان «در روز‌های آتی» انجام شود.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا» ابراز امیدواری کرده بود که با تکمیل انتقال دارایی‌های مسدود شده ایران از بانک‌های کره جنوبی به قطر، پنج تبعه آمریکایی که در ایران در بازداشت هستند، «ظرف روز‌های آتی» به ایالات متحده بازگردند. 

سه تن از زندانیان آمریکایی که در این تبادل نام آن‌ها برده شده است، شامل «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و «مراد طاهباز» می‌شوند.

در این گزارش آمده است که سه زندانی آمریکایی به همراه یک زندانی آمریکایی دیگر که نامی از وی برده نشده است از زندان اوین به بازداشت خانگی فرستاده شده‌اند و یک زن آمریکایی که ظاهراً قرار است بخشی از توافق تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن باشد، نیز از قبل در بازداشت خانگی است.

هیأت نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک نیز به صدای آمریکا تأیید کرده است که فهرست زندانیان ایران شامل «کاوه لطف‌الله افراسیابی»، «مهرداد انصاری»، «امین حسن زاده»، «رضا سرهنگ‌پور کفرانی» و «کامبیز عطار کاشانی» می‌شود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که انصاری و کفرانی در حال گذراندن محکومیت‌های زندان فدرال هستند و افراسیابی، حسن زاده و کفرانی در آزادی تحت نظارت قبل از محاکمه بودند.

پیش‌تر روزنامه نیویورک‌تایمز پیش از این گزارش داد که پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانیانی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند، از زندان آزاد خواهند شد. این روزنامه همچنین مدعی شد حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهند شد.

علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران (پنجشنبه) شب ۱۹ مرداد ماه در پی انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران اعلام کرد: فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که چند سال است به طور غیرقانونی توسط آمریکا توقیف شده، آغاز شد. ایران تضمین لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌است. آزادی چند ایرانی که به‌طور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری