بازدید 1784
۳

اروپا در فهرست سیاه روابط خارجی ایران قرار ندارد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تاکید کرد: اروپا هیچگاه در فهرست سیاه روابط خارجی ایران قرار نداشته و ندارد و به هر میزان که این کشور‌ها آماده نقش‌آفرینی در توسعه کشور باشند با اقبال طرف ایرانی مواجه خواهند شد.
کد خبر: ۱۱۹۲۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷ 12 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، علی باقری کنی در همایش سراسری اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در اردوگاه شهید باهنر تهران افزود: توجه به ظرفیت شرق، هیچ دلیلی بر بی‌توجهی یا کم‌توجهی به دیگر ظرفیت‌ها نیست.

وی در این حال گفت: تاکید راهبردی رییس جمهور این است که توسعه و پیشرفت کشور و رفاه و آسایش مردم نباید گروگان اراده و تصمیم چند پایتخت غربی باشد.

باقری در بخش دیگری از اظهاراتش، سیاست خارجی را میدان باور‌ها، عقلانیت و هوشمندی برشمرد و با رد القای کسانی که " بهای امنیت و توسعه " را " وادادگی در قبال آرمان‌ها و ارزش‌ها " می‌دانند، تاکید کرد: "پایداری امنیت و توسعه" در گرو "پایبندی به آرمان‌ها و ارزش‌ها" است.

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان گفت: کسانی هم که با پوشش دفاع از ارزش‌ها، تلاش می‌کنند که مذاکره را از نظر ماهوی، ضد ارزش جلوه دهند در عمل می‌خواهند دست نظام را برای تأمین منافع ملی از این ابزار کلیدی و مهم، تهی کنند.

وی، عزم دولت را در مذاکرات رفع تحریم جدی دانست و تاکید کرد: دولت، هرگز مسیر دیپلماسی، مذاکره و تلاش برای تامین منافع ملی از طریق دستیابی به توافقی متوازن را مسدود نکرده است.

باقری با اشاره به تجربه طرف‌های مقابل از تحولات سال گذشته و در عین حال پیوستگی استمرار تعامل و گفتگو میان دو طرف گفت: در صورت واقع‌بینی طرف‌های مقابل و پرهیز آنان از تکرار اشتباهات گذشته، ایران مانعی برای از سرگیری مذاکرات و نهایی کردن توافق نمی‌بیند.

سیاست خارجی موضوع ملی است و دچار سیاسی بازی جریان ها نمی شود

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر نگاه راهبردی دولت به عرصه سیاست خارجی افزود: اگر یگانه خدمت این دولت به سیاست خارجی، جلوگیری از سیاسی بازی با سیاست خارجی باشد، باید آن را دستاوردی راهبردی برای تأمین منافع ملی دانست.

وی تاکید کرد: دولت تحت هیچ شرایطی وارد " سیاسی بازی " برخی جریان‌های سیاسی در عرصه سیاست خارجی نشده و با اهتمام تمام، تلاش کرده است که سیاست خارجی در تراز موضوع ملی بماند و به سطح مسأله یک جریان سیاسی، تقلیل نیابد.

دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اهتمام دولت برای استفاده از همه ظرفیت‌ها برای نقش‌آفرینی در عرصه سیاست خارجی اظهار داشت: دولت سیزدهم درقبال هیچ برگی از صفحات کتاب روابط خارجی و عملیات دیپلماسی در چهار دهه گذشته بی‌اعتنا نیست و کل آن را با ارزش می‌داند، زیرا هر صفحه آن یا درسی برای تجربه و یا سرگذشتی برای عبرت است.
آقای باقری، سیاست خارجی را عرصه اندیشه و فکر دانست و صیانت از هویت ملی شامل سه جنبه اسلامی، انقلابی و ملی را کار ویژه اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

وی گفت: برای اینکه سه جنبه هویت ملی در دل و جان جوانان ایرانی نقش بندد، مدرسه و دانشگاه نقش بسیار مهم و حیاتی در تعمیق و تحکیم باور‌ها و ارزش‌ها دارند باور‌هایی که زیرساخت سیاست خارجی را شکل می‌دهند که در این میان، عامل تربیت، پیش و بیش از آموزش؛ در ساختن فکر، سرشت و منش جوانان عاشق ایران عزیز، نقش دارد.

چتر دیپلماسی دولت سیزدهم بر سر کشورهای همسو با ایران در مسیر توسعه

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر عزم دولت برای استفاده از همه ظرفیت‌ها در مناسبات خارجی افزود: چتر دیپلماسی دولت سیزدهم، هر کشوری را که از اراده کافی و توانایی مناسب برای هماهنگی و هم افزایی در مسیر توسعه و پیشرفت ایران برخوردار باشد، در برمی‌گیرد.

باقری، سیاست تنش‌زدایی در قبال همسایگان را برگرفته از نگاه راهبردی دولت دانست و گفت: احیای روابط با عربستان نشان داد دیپلماسی دولت سیزدهم از اراده و توانایی لازم برای اتخاذ تصمیم‌های راهبردی و بلندمدت برخوردار است.

مذاکره کننده ارشد کشورمان با بیان اهتمام ویژه و مستمر رییس جمهور به تحول و ابتکار در سیاست خارجی اظهار داشت: نقطه قوت و مزیت درخشان دیپلماسی دولت سیزدهم، نقش‌آفرینی مستقیم، موثر، پیگیر و پیوسته رییس جمهور برای تحقق اهداف سیاست خارجی و مدیریت روابط خارجی است.

وی با اشاره به استقبال دستگاه سیاست خارجی از ایده‌ها و پیشنهاد‌های مختلف برای افزایش کارآمدی این عرصه تصریح کرد: خط قرمز نقد سیاست خارجی، همان خط قرمز اجرای سیاست خارجی است که همانا منافع ملی تلقی می‌شود بنابراین، هیچ فرد یا دستگاهی هرچند به نوبه خود، هویت شخصی و حیثیت اجتماعی قابل احترامی دارند، هیچگاه خط قرمز نقد سیاست خارجی نیستند.

باقری با اشاره به ضرورت تعامل تنگاتنگ دانشگاه و دستگاه سیاست خارجی گفت: تعامل دانشگاه و وزارت امور خارجه به نفع رشد علمی در دانشگاه است تا جایی که می‌تواند مرز‌های دانش و پژوهش را جابه‌جا کند و به سود این وزارتخانه هم هست، زیرا ایجاد کارگاه‌های علم و تجربه در سیاست خارجی، زمینه لازم برای تبیین ابعاد پیدا و پنهان سیاست بین‌الملل و درک پیچیدگی‌های روابط بین‌الملل را فراهم می‌کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: بر این اساس، وزارت امور خارجه از ایجاد سازوکاری برای تعامل هدفمند سیاست خارجی و دانشگاه استقبال می‌کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۳
ايا حرفهاي سياسيون كشوررا ميشود باور كرد؟ وشايد بطور كلي حرفهاي مسولين كشور را نمي توان باور كرد. : چون وجوداً وذاتاً براي. مشاغل فوق تربيت واموزش لازم را نديده اند وبراي همين مطالب هست كه جمهوري اسلامي دراين چهل سال درجامعه بين المللي پذيرفته نشدند وموفق هم نبودند شايد اين جمله در موردشان مصداق باشد (نيش عقرب نه از ره كين است ، اقتضاي طبيعتش اين است ). .
اصلا تعارف نکنید، می‌خواید کل اروپا رو در فهرست سیاه قرار بدید تا حساب کار دستشون بیاد! جوری حرف می‌زنید انگار 80 درصد اقتصاد دنیا در دست شماست. روزگار ملت رو سیاه کردید و هنوز هم دم از فهرست سیاه می‌زنید
ولی ایران به خاطر کمک به روسیه کم کم داره وارد فهرست سیاه اروپا میشه !
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه