بازدید 2148

نخستین واکنش نظامی آمریکا به تحولات نیجر

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که مواضع برخی نیروها و تجهیزات نظامی خود را در داخل نیجر تغییر می‌دهد و شماری از پرسنل غیر ضروری را از نیامی خارج می‌کند.
کد خبر: ۱۱۹۱۹۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴ 08 September 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از المیادین، مقامات آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند که پنتاگون در اولین اقدام بزرگ نظامی آمریکا در نیجر پس از کودتا در این کشور، تصمیم به جابجایی برخی نیرو‌ها و تجهیزات در داخل خاک نیجر و خارج کردن تعداد کمی از پرسنل غیرضروری گرفته است.

«سابرینا سینگ» سخنگوی پنتاگون تأیید کرد که جا به جایی نیرو‌های آمریکایی بین پایگاه‌های نظامی این کشور در نیجر از روی احتیاط انجام شده است.

سینگ در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین تاکید کرد که علیرغم نگرانی آمریکا از تحولات اخیر در برخی کشور‌های غرب آفریقا، همچنان به تعهدات خود در منطقه متعهد است.

وی در ادامه سخنان خود مدعی شد: تحولات اخیر در برخی از کشور‌های غرب آفریقا برای ما نگران کننده است، زیرا ما همچنان از دموکراسی و رهبران منتخب در آنجا دفاع می‌کنیم. به همین دلیل، شما تعهد ما را در نیجر می‌بینید و امیدواریم که اوضاع در آنجا از راه‌های دیپلماتیک به طور مسالمت آمیز حل شود.

سینگ تصریح کرد: بر این اساس هیچ تغییری در وضعیت نیرو‌های ما در نیجر ثبت نشده است و انتقال و جا به جایی نیرو و تجهیزات در داخل پایگاه‌های ما در نیجر از سر احتیاط صورت گرفته است، اما امیدواریم که در این کشور راه حل دیپلماتیکی برای بحران پیدا شود.

سخنگوی پنتاگون همچنین تاکید کرد که واشنگتن هرگز از کنترل ارتش بر اختیارات رئیس جمهور یا دولت منتخب دموکراتیک حمایت نمی‌کند. "‌

مقامات آمریکایی از تعیین تعداد پرسنل و افرادی که از پایگاه هوایی ۱۰۱ در نیامی، پایتخت نیجر، به پایگاه هوایی ۲۰۱ در «آگادز» نقل مکان خواهند کرد، خودداری کردند.

پیش از این تصمیم، ۱۱۰۰ سرباز آمریکایی در این کشور غرب آفریقا مستقر بودند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی