بازدید 1356

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای کره جنوبی

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در گفت‌وگویی تلفنی، درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کردند.
کد خبر: ۱۱۹۱۴۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۷ 05 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از وزارت امور خارجه، در گفت‌وگوی تلفنی «پارک جین» وزیر امور خارجه جمهوری کره جنوبی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، طرفین در خصوص موضوعات مشترک و مهم دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

وزیر امور خارجه ایران در این تماس، آسیا را جزو اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم عنوان کرد و اظهار داشت: ما معتقدیم قرن حاضر متعلق به آسیاست. جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی دو بازیگر مهم در این قاره به شمار می روند و ما برای روابط دیرینه و دوستانه دو کشور احترام ویژه‌ای قائلیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به حل انتقال دارایی‌های ایران از بانک‌های کره جنوبی تاکید کرد: اکنون می‌توانیم در صفحه جدیدی از روابط دوجانبه گام برداریم و جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به ارتقای مناسبات دو کشور کمک نماید استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به مواضع کره جنوبی در خصوص برخی از موضوعات بین‌المللب، نسبت به ارتقای همکاری‌های دو کشور در منطقه و در مجامع بین‌المللی اعلام آمادگی کرد.

وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز با ابراز خرسندی از توافق صورت گرفته در خصوص انتقال منابع مالی متعلق به مردم ایران از کره جنوبی، آن را نشانه‌ای از تعهد عملی دولت کره نسبت به دولت و ملت ایران و اهمیت تلاش هر دو طرف برای حل این موضوع دانست.

پارک جین، تحولات اخیر در روابط دو کشور را مثبت و معنادار توصیف کرد و با بیان آمادگی کشورش برای تقویت مناسبات دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به عضویت کره جنوبی در شورای امنیت سازمان ملل در دو سال پیش رو، نسبت به همکاری با جمهوری اسلامی ایران در راستای تحکیم صلح و ثبات در خاور میانه اعلام آمادگی کرد.

در این تماس طرفین با بررسی مسائل و مخاطرات زیست محیطی، در خصوص مشارکت موثر در  اجلاس بین‌المللی مبارزه با گرد و غبار که قرار است با همکاری سازمان ملل متحد در تهران برگزار شود، به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

دو طرف همچنین با اشاره به سابقه بیش از شش دهه‌ای روابط دیپلماتیک ایران و کره جنوبی، ورود به هفتمین دهه از روابط دیپلماتیک مشترک را پشتوانه‌ای مهم و ارزشمند در توسعه مناسبات فیمابین توصیف و بر لزوم حفظ و حراست از آن تاکید کردند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو