بازدید 3756

حمایت امارات از دیپلماسی در حل مسائل هسته‌ای ایران

«حمد الکعبی»، نماینده امارات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه گفت کشورش از دیپلماسی برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.
کد خبر: ۱۱۸۶۸۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۸ 07 August 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، الکعبی که در یک جلسه با موضوع منع اشاعه هسته‌ای در شهر وین حضور داشت گفت: «امارات همچنان به حمایت از دیپلماسی و گفت‌وگو برای رفع نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره برنامه هسته‌ای ایران ابراز «نگرانی عمیق» کرد و خواستار همکاری تهران با بازرس‌های آژانس اتمی شد. او مدعی شد برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران «مصارف صلح‌آمیز واقعی» ندارد. 
طبق گزارش پایگاه انگلیسی‌زبان «نشنال» گفت ایران باید نگرانی‌های آژانس را رفع کرده و «درباره نیت صلح‌آمیز فعالیت‌هایش اعتمادسازی کند.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران  تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش عمل کرد، اما بعد از آن اعلام کرد به موجب مفاد مندرج در برجام تعهداتش ذیل این توافق را کاهش خواهد داد.

ایران بعد از برداشتن ۵ گام برای کاهش تعهدات، سرانجام ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

نماینده امارات درباره فعالیت‌های جبرانی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام گفت: «چنین اقداماتی نه با برجام سازگارند و نه هیچ مصرف واقع‌بینانه صلح‌آمیز دارند و کماکان منبع نگرانی عمیق برای کشور من می‌باشند.»

وی اضافه کرد: «ما از ایران می‌خواهیم تمامی نگرانی‌های مرتبط پادمانی را به گونه‌ای قابل راستی‌‌آزمایی، بهنگام و کامل حل و فصل کند و از انجام هر اقدامی که می‌تواند پادمان‌های آژانس و رژیم جامع منع اشاعه را به خاطر بیندازد خودداری کند و درباره مقاصد و ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای خود اعتمادسازی بیشتری انجام دهد.»

در این نشست نمایندگان سایر کشورها نیز درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهارنظر کردند. «آیدان لیدل»، یکی از مقام‌های دولت انگلیس گفت که برنامه هسته‌ای ایران «پیشرفته‌تر از هر زمان دیگر» است و خطرات آشکاری برای امنیت منطقه و جهان ایجاد می‌کند. 

نماینده کره جنوبی هم گفت امیدوار است ایران با آژانس اتمی همکاری‌های کاملی داشته باشد. 

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفندماه گذشته اعلام کردند به توافقی برای ادامه همکاری‌های مشترک دست پیدا کرده‌اند.

در آن بیانیه آمده بود ایران و آژانس به توافق رسیده‌اند «تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.»

در پی این سفر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود که خردادماه در اختیار اعضای این سازمان قرار رگفت از مختومه شدن برخی پرونده‌های ادعایی علیه ایران خبر داد. 

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه