بازدید 8959
یک میلیاردو۳۰۰ من زیاد است یا ۴میلیارد ویلموتس؟

حمله هاشمیان به تاج: چرا با ویلموتس اینقدر زرنگ نبودی؟

چقدر زیباست جدایی با اخلاق حرفه‌ای همراه باشد. نباید اینطور باشد که برای ورود خوش آمد بگویند ولی پس از خروج جواب افراد را ندهند با بدترین شکل ممکن بدرقه کنند
کد خبر: ۱۱۸۶۲۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴ 04 August 2023

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: بابت صعود تیم ملی به جام جهانی قطر نه تنها پاداشی نگرفتیم، بلکه مجازات هم شدیم.

به گزارش تابناک ورزشی، وحید هاشمیان درباره کنار گذاشتنش از کادرفنی تیم ملی فوتبال ایران پیش از جام جهانی 2022 قطر، گفت: حرفی که می‌زنم شعار نیست و واقعیت است. از صمیم قلب برای تیم ملی فوتبال آرزوی موفقیت می‌کنم. زمانی که سال 2006 در هانوفر آلمان بازی می‌کردم، در مصاحبه‌ای از من سؤال شد که پس از پایان دوران بازیگری چه کار می‌کنید که گفتم دنبال مدارک مربیگری خواهم رفت. سال 2008 اولین مدرک مربیگری را گرفتم و سال 2011 بازیکن پرسپولیس بودم که مدرک مربیگری A را داشتم. بنابراین، از سال 2008 استارت مربیگری من شروع شد و الان هم دست از یادگیری برنمی‌دارم. پس از پایان دوره‌های مربیگری تصمیم گرفتم به کشورم بیایم و تجربیاتم را در تیم‌های بزرگ یا تیم ملی به اجرا بگذارم. همین الان هم تیم ملی را به باشگاهی ترجیح می‌دهم چون تیم ملی هویت و افتخار است. در زمان کار در تیم ملی، پیشنهادی خوبی از تیم‌های متمول داشتم ولی تیم ملی را ترک نکردم.

حمله هاشمیان به تاج: چرا با ویلموتس اینقدر زرنگ نبودی؟

وی افزود: همیشه قطع رابطه و کار نکردن وجود ندارد ولی چقدر زیباست جدایی با اخلاق حرفه‌ای همراه باشد. نباید اینطور باشد که برای ورود خوش آمد بگویند ولی پس از خروج جواب افراد را ندهند با بدترین شکل ممکن بدرقه کنند. قطع رابطه همه جای دنیا وجود دارد و هر مربی که می‌آید تا آخر نمی‌تواند بماند اما معمولاً تغییر کادر قوانینی دارد؛ یا تیم نتیجه نگیرد یا مربیان به تعهدات‌شان عمل نکنند یا مشکل اخلاقی داشته باشند. آیا فاکتور دیگری برای برکناری مربیان وجود دارد؟ بعد از کنار رفتن، به دلیل اینکه تیم ملی ارجحیت داشت و تا آغاز جام جهانی زمانی نمانده بود، هیچ حاشیه‌ای ایجاد نکردم. این مسئله نه به خاطر ترس بود نه وابستگی.

مربی پیشین تیم ملی خاطرنشان کرد: 4 نامه به مهدی تاج، دو ایمیل به هیئت رئیسه و سه نامه به هدایت ممبینی دادم. به من گفتند قراردادت فسخ شده و نمی‌توانید سرکارتان بروید. زمانی که به قطر رفتم یا در حال دیدن بازی فولاد خوزستان - سپاهان اصفهان بودم، احسان اصولی می‌گوید قصد داریم وحید هاشمیان را حفظ کنیم ولی از طرف دیگر می‌گفتند 1401/05/30 قراردادت فسخ شده است! آن هم در شرایطی که رئیس فدراسیون فوتبال نداشتیم و میرشاد ماجدی سرپرست موقت بود. اگر این کار را در آلمان انجام می‌دادند با مسئول حقوقی چه کار می‌کردند؟

 

هاشمیان ادامه داد: پس از نامه‌های مختلف به مسئولان فدراسیون، دو ماه پیش هدایت ممبینی نامه‌ای به من داد که شما روزی که قراردادتان فسخ شد، نیامدید. آیا من باید هر روز به فدراسیون فوتبال می‌رفتم که بگویم سرکار هستم یا نه؟ آقای ممبینی! بایگانی را ببینید، من 4 نامه ارسال کردم که وضعیتم را مشخص کنید ولی جوابی ندادید. پس از نامه دوم بود که مسئول حقوقی فدراسیون وکیل من را صدا زد و با حرف‌های شعارگونه که وحید آدم با شخصیتی است درباره قرارداد صحبت کرد. به مسئول حقوقی گفتیم کی‌روش یک هفته پس از این ماجرا آمد، چطور امکان داشت که قرارداد فسخ شود؟ پاسخ داد که نمی‌دانم.

هاشمیان که با برنامه ورزشگاه صحبت می‌کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی به کادرفنی پرداخت شد یا نه، گفت: اگر همه جای دنیا تیمی پاداش بگیرد علاوه بر بازیکنانی که زحمت کشیدند، کادرفنی نقشی در این صعود ندارد؟ آیا مربیان نباید از این پاداش بهره‌مند شوند؟ ویلموتس کمتر از 40 روز کار مفید انجام داد و 4.5 میلیون یورو گرفت. من 24 ماه زحمت کشیدم ولی ترک کار نکردم. پاداش این زحمت را نه تنها دریافت نکردم، بلکه جزا هم گرفتم! به خاطر صعود به جام جهانی مجازات شدیم. نه تنها من، بلکه کریم باقری، خانبان و قربانعلی‌پور نیز پاداش نگرفتند. چهار عضو ایرانی کادرفنی از این پاداش بی‌بهره ماندند. نمی‌دانم کادرفنی خارجی وقت (اسکوچیچ) گرفت یا نه و اگر گرفتند، حق‌شان بوده است. آقای تاج 6،7 ماه پیش مصاحبه‌ای انجام داد و گفت تمام مطالبات مربیان در گذشته و زمان کی‌روش پرداخت شده، در صورتی که اصلاً اینطور نیست.

وی ادامه داد: پس از پیروزی برابر عراق و صعود به جام جهانی، آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور به رختکن تیم آمد و در حضور عزیزی‌خادم، رئیس فدراسیون وقت و کادرفنی گفتند همه شامل پاداش این صعود می‌شوند ولی از کادرفنی ایرانی هیچ کسی پاداش نگرفت، جز پاداش‌هایی که وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون بابت پیروزی‌ها دادند.

مربی پیشین تیم ملی یادآور شد: پیش از شروع بازی‌های تیم ملی در بحرین، دو پیشنهاد خوب باشگاهی را بلافاصله رد کردم. مسئول باشگاهی به من گفت به مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش وقت می‌گویم که چه پیشنهادی را رد کردی، به او گفتم این کار را نکن چون اعتقاد دارم تیم ملی مهم‌تر است و بازی‌های مهمی نیز در بحرین داریم. پس از قرارداد فاجعه‌بار ویلموتس، رئیس فدراسیون فوتبالی نداشتیم و وضعیت بدی بود. همان زمان به دلیل اینکه مربی جدیدی قصد داشت بیاید، قصد داشتم استعفا کنم چون گفتم شاید هر مربی بخواهد کادرفنی خودش را بیاورد که در نهایت کنار اسکوچیچ ماندم.

«در اخبار شنیدم اسکوچیچ برکنار و کی‌روش سرمربی تیم ملی شده و جواد نکونام دستیار ایرانی او خواهد بود». هاشمیان با بیان این جمله تصریح کرد: پس از مدتی، آقایان نبی و اصولی مصاحبه‌ای کردند و گفتند هاشمیان را نگه می‌داریم ولی خبری نشد. تاج از طریق منشی خود درخواست دیدار با من را کرد. به او گفتم برای تیم ملی زحمت کشیدم و استعفا نمی‌کنم. تاج گفت با نبی صحبت خواهد کرد تا نتیجه را اطلاع دهد ولی خبری نشد. بازی ایران و سنگال بود که با نبی تماس گرفتم و گفتم وضعیت من را مشخص کنید که هستم یا نیستم.

هاشمیان افزود: سال‌ها در اروپا بازی کرده‌ و قرارداد بسته‌ و یاد گرفته‌ام که نمی‌توان ترک کار کرد. ما به قانون و قراردادمان احترام می‌گذاریم. بعد از مدتی گفتند کی‌روش گفته زمانی نداریم که با مربی دیگری آشنا شویم. برای من بلیت گرفتند که به آلمان بروم. دو نامه به تاج دادم و گفتم تکلیف قراردادم را مشخص کنید. قانونی گذاشته بودند که موافق نبودم، اینکه شخصی بیاید قراردادش را فسخ کند، سه ماه باید خسارت بدهد. این بند در قرارداد مربیان تیم ملی وجود داشت ولی مسئله این است که یکبار گفتند 1401/05/30 قرارداد فسخ شده و یکبار دیگر گفتند زمانی کارتان شروع شد که ویلموتس قراردادش را فسخ کرد. برای فسخ قرارداد، شما باید نامه بدهید تا او را برکنار کنید.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد دادم همین پولی که می‌خواهید بدهید تا مخارج زندگی‌ام شود از طریق مطالبات‌تان در فیفا بدهید. آنها گفته بودند می‌توانید این کار را انجام دهند. آقای نبی به وکیل من گفت قرارداد هاشمیان را فسخ نکرده‌ایم، ممبینی گفته بود قرارداد اتوماتیک‌وار فسخ شده است و حالا نبی مدعی شد که قرارداد فسخ نشده است. نبی از من بابت رفتارهایی که شد، عذرخواهی کرد. آقای تاج! آقای نبی! چرا با ویلموتس این رفتارها را نکردید؟ آقای تاج! شما که این همه در قراردادم زرنگ هستید یک میلیارد و 300 میلیون من زیاد است یا 4 میلیارد ویلموتس؟ من 24 ماه حقوق نگرفتم، آیا کار را زمین گذاشتم؟ الان که حرف می‌زنم به خاطر برخوردهاست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی