بازدید 2284

انتقاد عضو کارگزاران از موضع انتخاباتیِ جبهه اصلاحات

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: برخی با استفاده از پیش‌ثبت‌نام می‌خواهند اصلاح‌طلبان در انتخابات ثبت نام نکنند تا هزینه ردصلاحیت از دوششان برداشته شود.
کد خبر: ۱۱۸۵۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱ 01 August 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از نامه نیوز، موضوع پیش‌ثبت‌نام نامزدها محل اختلاف‌نظر برخی نیروهای سیاسی قرار گرفته است؛ عده‌ای آن را مناسب می‌دانند و می‌گویند با این سازوکار تازه قانونی شورای نگهبان بررسی دقیق‌تری بر نامزدهای انتخابات مجلس خواهد داشت و برخی هم آن را سدراه برخی گروه‌های سیاسی برای حضور همه‌جانبه در انتخابات تلقی می‌کنند.

علی‌محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «اخیرا سخنگوی جبهه اصلاحات اعلام که باتوجه به تغییرات قانون انتخابات و وجود پیش‌ثبت‌نام از شانزدهم مرداد به مدت یک‌هفته مهلت ثبت‌نام اولیه نامزدها وجود دارد، جبهه اصلاحات هیچ نظری درباره چگونگی ورود به انتخابات اعلام نمی‌کند و افراد مخیر به ورود یا عدم ورود به انتخابات هستند. ممکن است برخی بخواهند به صورت فردی و نه حزبی وارد انتخابات شوند که جبهه اصلاحات تکلیفی بر اینها ندارد و دستشان را باز گذاشته است. به هر حال مشخص است که اواخر مرداد هیچ حزب اصلاح‌طلبی نمی‌تواند لیست خود را ببندد؛ به همین دلیل جبهه اصلاحات فعلا موضعی نگرفته است. حزب کارگزاران هم هنوز موضع رسمی خود را اعلام نکرده است».

بدو نیاز به نصب، ساده و کاربردی

او ادامه داد: «اخیرا گفت‌وگویی از وزیر کشور دیدم و یادداشتی از روزنامه جوان خواندم که در هر دو از وجود پیش‌ثبت‌نام تمجید شده بود؛ گفته شده بود که جلوآوردن ثبت نام نامزدها بسیار مناسب است زیرا شورای نگهبان می‌تواند دقیق‌تر و با وقت بیشتری صلاحیت‌ها را بررسی کند و حتی به نوعی مطرح شده بود که جلوی افرادی که می‌خواهند با ردصلاحیت‌شدنشان هزینه ایجاد شود، گرفته می‌شود. از مجموع شرایط و نظرها من برداشتم این است که برخی نمی‌خواهند اصلاح‌طلبان در انتخابات ثبت نام کنند تا هزینه ردصلاحیت از دوششان برداشته شود. با این شرایط من باور دارم جبهه اصلاحات باید موضع می‌گرفت و می‌گفت همه چهره‌های شاخص در انتخابات ثبت نام کنند تا اگر قرار باشد همه ردصلاحیت شوند، حداقل معلوم شود که نگذاشتند اصلاح‌طلبان در انتخابات وارد شوند. حتما سکوت گزینه مناسبی نیست. اصولگرایان که راحت‌اند و می‌دانند که تأیید صلاحیت می‌شوند؛ این اصلاح‌طلبان هستند که نمی‌دانند شرایط چگونه پیش خواهد رفت».

این عضو حزب کارگزاران سازندگی همچنین بیان کرد: «من از آنهایی که می‌گویند شورای نگهبان به وقت زیادی برای بررسی صلاحیت‌‌ها نیاز دارد، تعجب می‌کنم. وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و دادگستری‌ها می‌توانند به راحتی استعلام دهند؛ از سوی دیگر شورای نگهبان در همه شهرستان‌ها دفاتر دائمی دارد و در طول چهارسال همه چیز را رصد می‌کند و اطلاعات همه نیروهایی که احتمال حضورشان در انتخابات می‌رود، در اختیارش است؛ پس دیگر چرا باید چنین زمان زیادی از پیش‌ثبت‌نام تا انتخابات وجود داشته باشد؟»

نمازی در پایان گفت: «با وجود پیش‌ثبت‌نام احتمال ائتلاف‌های احزاب و گروه‌ها پایین می‌آید و در مجموع اگر قرار است مشارکت حداکثری رقم بخورد، پارامترهای این مهم با شرایط کنونی وجود ندارد و به هر دلیلی و به هر شکلی نامزدهای یک جناح سیاسی امکان حضور در انتخابات را نداشته باشند، عملا رقابتی شکل نمی‌گیرد که در پی‌اش مشارکت بالا برود».

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی