بازدید 73840

حج عمره به زودی برقرار می‌شود

 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی، حج امسال را «موفق» توصیف کرد و از احیای سفر عمره مفرده ایرانی ها در آینده نزدیک با تصمیم شورای عالی حج و زیارت خبر داد. 
کد خبر: ۱۱۸۳۹۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۲ 19 July 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین« سیدعبدالفتاح نواب» در نشست خبری با اهالی رسانه با تشریح عملیات حج ۱۴۰۲، افزود: ما پیگیر هستیم سفرهای عمره هر چه زودتر راه اندازی شود.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری افزود: مقدماتی باید در ایران انجام بگیرد که برخی از آنها انجام شده است. انشاءالله شورای عالی حج و زیارت به ریاست رییس جمهوری تشکیل می شود و به دنبال آن عمره راه اندازی خواهد شد.

وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم که در فصل عمره سال جاری این کار انجام شود و کسانی که در نوبت عمره هستند، بتوانند مشرف شوند.

سرپرست حجاج ایرانی در این مراسم گفت: خدا را شاکر هستیم که الطاف الهی شامل حال مسلمانان جهان به ویژه ملت مسلمان و قهرمان ایران شد و حج موفق دیگری در صحیفه اعمال زائران ایرانی رقم خورد.

بیشتر بخوانید 

وی افزود: امسال گرم ترین سال حج در طول ۲۵ سال اخیر و در عین حال، طولانی ترین مدت حج بود زیرا دولت میزبان تغییراتی در این زمینه انجام داده بود اما با وجود آنکه، تعداد پدران و مادران مسن و افراد سالمند در این حج بیش از سال های قبل بود - چون در سال ۱۴۰۱ به دلیل شرایط سنی نتوانسته بودند در حج حضور یابند –، به شکر خدا، مناسک آن بخوبی برگزار شد و بسیاری از آنها از حج بخوبی بهره بردند.

حجت الاسلام نواب یادآور شد: با این حال، برخی از زائران مسن به دلیل بیماری های زمینه ای با مشکلاتی در انجام مناسک مواجه شدند و به همین دلیل، باید در برنامه سال های بعد تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.

*خادمان سنگ تمام گذاشتند

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: با وجود آنکه تعداد خادمان حج امسال به منظور افزایش تعداد زائران، کاهش یافته بود اما آنها، خادمان خیلی خوبی برای زائران خانه خدا بودند و در همه بخش ها سنگ تمام گذاشتند.

نواب گفت: ما همچنان بیش از ۹۷۰ هزار نفر زائر ثبت نام شده حج تمتع داریم و این نگرانی وجود دارد که به دلیل افزایش سن و طولانی شدن مدت انتظار، بسیاری از آنها نتوانند به حج تمتع مشرف شوند. به همین دلیل، هر چه تعداد خادمان کمتر شود و روادید حج در اختیار زائران قرار گیرد، به نفع همه است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خاطرنشان کرد: امسال با فعالیت ها و همکاری همه بخشهای امور حج و زیارت اعم از بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر پنج کاروان زائر نسبت به سال های قبل بیشتر اعزام شد. به عبارت دیگر، به اندازه بیش از پنج کاروان، هزینه کمتری نیز برای خادمان حج صورت گرفت.

*برنامه های فرهنگی خوب بود

سرپرست حجاج ایرانی در باره وضعیت برنامه های فرهنگی حج اظهارداشت: برنامه های حج امسال در حوزه برنامه های فرهنگی و جهاد تبیین بسیار خوب بود و نسبت به سال های گذشته حدود ۵۰ درصد حضور در برنامه های فرهنگی و محافل انس و معرفت نیز افزایش یافته بود.

وی افزود: همایش های فرهیختگان در زمان حضور همه زائران ایرانی در مکه مکرمه نیز از برنامه هایی بود که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

حجت الاسلام نواب با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با خادمین زائران حج امسال خاطرنشان کرد: در رابطه با امر تمدنی حج و مسائل فرهنگی، مطالب و برنامه های خوبی را اساتید دانشگاهها و حوزه بیان داشتند که جمع بندی و تبدیل به کتاب خواهد شد. علاوه بر آن، مقالات، همایش ها و نشست های بسیار خوب بین المللی در موسم حج امسال برگزار شد.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: در رابطه با زائران نیز سرکشی از هتل ها هر روز انجام شد و زائران بدون هیچ واسطه ای حرف دلشان را با خادمین خود اعم از مسئول بعثه و رییس سازمان حج و زیارت بیان کردند.

وی در این زمینه از تلاش های «سیدعباس حسینی» رییس سازمان حج و زیارت قدردانی کرد و گفت :« ایشان، انصافا در همه برنامه ها فعال و کوشا بود و تلاش فراوان داشت.»

*نوآوری در حج امسال

مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین از نوآوری هایی در حج امسال برای زائران ایرانی خبر داد که از سوی بعثه ، سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر انجام شده است.

وی برای نمونه گفت: امسال برای اولین بار بخش عمده ای از زائران کاروان های «مدینه بعد» با استفاده از قطار سریع السیر حرمین از مکه به مدینه مشرف شدند.

نواب افزود: در هیات پزشکی هم برای آنکه شمار پزشکان و کادر درمان اعزامی را کاهش دهند، از پزشکان و کادر درمان زائر که علاقه مند به خدمتگزاری بودند، در سرزمین وحی استفاده شد که تجربه بسیار موفقی بود.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: پزشکان و کادر درمان زائر قبلا در کربلا و اربعین خدمت کرده بودند اما تجربه آن در حج وجود نداشت. امسال با برنامه ریزی خوبی که مرکز پزشکی کرده بود، تعداد فراوانی از پزشکان و کادر درمان زائر برای خدمت به حجاج حضور پیدا کردند و علاوه بر آن، مرکز پزشکی حج و زیارت به پزشکان بسیار خوب و فداکاری دست یافت که با وجود آنکه هزینه سفر را خودشان پرداخته اند اما در سرزمین وحی به زائران خانه خدا و یار حبیب، پیامبر رحمت (ص) خدمت بی منت کرده اند.

حجت الاسلام نواب، انجام برخی اقدامات در بعثه مقام معظم رهبری به منظور انجام بهینه امور و با چارچوب ها و قواعدی بهتر از گذشته را نیز از نوآوری های این بخش برشمرد.

*طواف و نماز زائران ایرانی برای رهبر معظم انقلاب

سرپرست حجاج ایرانی گفت: ما در حج در مجموع، با مردمی روبرو بوده و هستیم که قانع اند و بیش از آنکه از خودشان صحبت کنند و دنبال خواسته های نفسانی باشند، تذکر می دهند که جلوی هر گونه اسراف گرفته شود.
وی افزود: حتی وقتی آنها تاکید دارند وضعیت طبخ غذا باید بهتر شود، برای آن است تا همه غذاها مصرف شود. این نگاه مردم، نگاه مثبت و از روی خیرخواهی و دلسوزی است. آنها به دنبال منافع شخصی خود نیستند بلکه حفاظت از منافع عمومی کشور عزیزمان را می خواهند.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: «شب ها و سحرهای مسجدالحرام جای همه عزیزان خالی بود. حقیر شاهد بودم همه کسانی که آنجا بودند با اشک چشم دعا می کردند . بارها در مسجدالحرام و در هتل ها که حضور پیدا می کردم، زائران با اشک به من می گفتند خدمت رهبر معظم انقلاب شهادت بده که اینجا دعاگوی ایشان بودیم، برای آقا طواف کردیم و برای ایشان نماز خواندیم.»

وی گفت: «عشق زایدالوصفی که بین رهبر و رهرو وجود دارد، در این سفر کاملا مشهود بود و انصافا در هیچ کشوری در جهان چنین رفتاری وجود ندارد و حق هم همین است.»

حجت الاسلام نواب با بیان اینکه «کشوری که رهبر آن یک مجتهد جامع الشرایط باشد، با رهبرانی که در کشورهای دیگر وجود دارند، قابل مقایسه نیست»، از خدای بزرگ خواست«توفیق قدردانی نعمت هایش به ویژه نعمت عظمای ولایت را روزی همه ما بگرداند.»

*علت تاخیر هواپیماهای حامل حجاج

سرپرست حجاج ایرانی در باره دلایل بروز تاخیر در پروازهای حامل حجاجی که به کشور بر می گردند، اظهارداشت: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران همه تلاش خود را می کند تا بتواند زائر را به وقت برساند اما سه مساله موجب می شود تاخیرهایی در این زمینه صورت بگیرد؛ نخست، کشور میزبان اجازه نمی دهد ما از همه امکانات خود از جمله ظرفیت دیگر شرکت های ناوگان هوایی ایران استفاده کنیم. علت دوم، تسریع در روند بازگشت زائرانی ایران است زیرا همه کاروان هایی که در طول یک ماه وارد عربستان شده اند حالا در طول ۲۰ روز می خواهند برگردند و همین مساله، مشکلاتی در اجرا پیدا می کند.

وی علت تعجیل در برگشت حجاج را ناشی از آن دانست که مردم و حجاج می خواهند به عزاداری های سالار شهیدان و همچنین برنامه ها و ولیمه خود در دهه اول محرم برسند.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری، سومین علت تاخیرها را ناشی از مدیریت کاروان ها دانست که باید زائران را زودتر به فرودگاههای جده و مدینه برسانند تا هواپیما معطل نشود.

*پیشنهادهای ایران به عربستان برای رفع مشکلات حجاج

سرپرست حجاج ایرانی در باره مشکلات حجاج ایرانی در جمرات و سرزمین منا اظهارداشت: در منا به دلیل ماندگاری زیاد زائران و محدودیت امکانات، مشکلاتی از جمله در زمینه سرویس های بهداشتی برای زائران همه کشورها وجود دارد. علاوه بر آن، عمل حلق (تراشیدن موی سر مردان) هم در آنجا صورت می گیرد و سرویس های بهداشتی در زمان تراکم زائران پاسخگو نیست.

نواب افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۹ به عربستان پیشنهاد کرده بود افرادی هستند که حاضرند سرویس های بهداشتی منا را به صورت دو طبقه بسازند و از پشت بام آنها نیز برای عمل حلق استفاده شود تا کار تراشیدن موی سر جلوی بانوان و در مسیر تردد حجاج نباشد.

وی افزود: عربستان این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت طرحی که خودمان داریم بهتر است اما در حالی که ما انتظار داشتیم شرایط بهتر شود ولی متاسفانه، وضعیت آنجا همچنان مشکلاتی را دارد.

سرپرست حجاج ایرانی، دومین مشکل منا را در مسیر جمرات بیان کرد و توضیح داد: برای اینکه زائر ما در منا به جمرات مشرف شود و در مسیر حرکت اذیت نشود، به کشور میزبان پیشنهاد دادیم آمادگی داریم در سایبان زدن مسیرها کمک بکنیم.

وی افزود: هر چند، آنها نیازی به کمک کشورهای دیگر ندارند و سرمایه گذاری های کلانی در زمینه های مختلف نیز انجام داده اند ولی در عین حال، حاضر بودیم کمک بکنیم تا مسیر تردد زائران ایرانی سرپوشیده شود.

نواب خاطرنشان کرد: حتی اگر سال ۱۳۹۴ خیابان ۲۰۴ منا سرپوشیده بود، آنقدر افراد از کل جهان اسلام شهید نمی شدند اما آنها این پیشنهاد را هم نپذیرفتند و شوربختانه، امسال نیز مسیری که برای بازگشت از جمرات برای ایرانی ها انتخاب کرده بودند، خیلی بد بود.

وی گفت: ما مراتب عدم خرسندی خود را بابت این موضوع به مسئولان حج و عمره عربستان اعلام کرده ایم چون مسیری را به ما داده بودند که در گرمترین ساعات روز و طولانی ترین مسیر جمرات بود و در مسیرها نیز نیازمندی های زائر وجود نداشت.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: این وضعیت موجب شد ما تعداد زیادی گرمازده داشته باشیم که ادامه انجام مناسک آنها با کندی و سختی مواجه شده بود.

حجت الاسلام نواب با بیان اینکه «کشور میزبان خدمات زیادی می دهد اما اگر مشورت با کشورهای خدمات گیر بکنند، خیلی بهتر است»، آمادگی ایران را برای ارایه پیشنهادات مناسب به مسئولان حج و عمره عربستان برای بهبود خدمات به زائران اعلام کرد.

وی گفت: ایرانی ها می توانند مشاوران خوبی برای خادمین زائرین در عربستان باشند و مسئولان آن کشور باید از این ظرفیت استفاده کنند تا در سال های بعد مشکلات کمتر شود، همانطور که تاریخ نشان داده است پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) هم با ایرانی ها مشورت می کرد و نمونه آن، سلمان فارسی بود که فتح خندق با پیشنهاد او محقق شد.

*مطالبات از شرکت مطوفین عربستان

خبرنگاری از سرپرست حجاج ایرانی در باره پرداخت مطالبات شرکت مطوفین عربستان سوال کرد. آقای نواب گفت: مسئولان سازمان حج و زیارت این موضوع را با وزارت حج و عمره عربستان مطرح کرده اند و آنها هم پذیرفته اند که این مطالبات را پرداخت کنند.

وی افزود: به مسئولان سازمان حج و زیارت تاکید کرده ایم که این مطالبات حق همه زائران ایرانی است و پس از دریافت آن، باید با صاحبان آن پرداخت شود.

*تاثیر احیای مناسبات سیاسی دو کشور بر حج امسال

نماینده ولی فقیه در باره تاثیر احیای مناسبات سیاسی ایران و عربستان بر همکاری های دو کشور در زمینه حج گفت: امسال رفتار رفاقت گونه مسئولین کشور میزبان بهتر بود وعلاوه بر آن، چون نمایندگان سیاسی کشورمان در آنجا بودند یک پشتوانه برای ما محسوب می شدند.

وی ابراز امیدواری کرد رابطه بین کشورهای اسلامی هر روز بهتر و بیشتر شود زیرا « برخوردهایی که الآن میان کشورهای اسلامی هست، زیبنده هیچیکدام از آنها نیست. ما همه برادر هستیم . باید سعی کنیم دوستانه بنشینیم، اشکالاتمان را برطرف کنیم و در جهت هم افزایی هم کار کنیم.»

سرپرست حجاج ایرانی همچنین از برگزاری برنامه های قاریان پیشکسوت و گروه تواشیح ایران در مسجدالحرام، مسجدالنبی و در جمع کاروان های ایرانی و کشورهای دیگر خبر داد و با ابراز خرسندی از تاثیرات آن گفت: ما با قرآن بهتر می توانیم امر دیپلماسی را پیش ببریم.

*برنامه های اهل سنت

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در پاسخ به سوال خبرنگاری در باره برنامه های بعثه برای کاروان های اهل سنت در حج امسال اظهارداشت: اهل سنت و شیعه همه هموطنان ما هستند و سازمان حج و زیارت و مجموعه بعثه و مرکز پزشکی در انجام وظایف خود به زائر نگاه می کنند نه به مذهب او.

وی افزود: هر زائر در هر شرایط و دارای هر مذهبی باشد، وظیفه ما خدمتگزاری به او و احترام به شخصیت زائر است که به لطف خدا این کار انجام می شود.

حجت الاسلام نواب تصریح کرد: تمام برنامه های فرهنگی که برای کاروان های شیعه داریم، عین همان برنامه را برای کاروان های اهل سنت هم داریم. علاوه بر آن، امسال در برنامه شبی با اندیشمندان و پیشکسوتان اهل سنت از سه نفر از علمای بزرگ اهل سنت که پیشکسوت در امر حج و تاثیرگذار در منطقه خودشان بودند، نیز تقدیر شد.

*بازنگری در وضعیت اعزام افراد سالمند به حج تمتع

سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به سوالی در باره وضعیت افراد سالمند در حج امسال اظهارداشت: پزشکانی که سالمندان را معاینه کرده بودند، برای اینکه سد راه حج آنها نشوند، بسیاری از افراد دارای بیماری های زمینه ای مثل بیماران کلیوی و دیالیزی یا مبتلا به آلزایمر را تایید کرده بودند در حالی که امکانات پزشکی و درمانی ما در عربستان با محدودیت هایی مواجه است.

وی افزود: وقتی تعداد زیادی از اینگونه بیماران به حج تمتع اعزام شوند، مجموعه کاروان را درگیر می کنند. باید آنها را هفته ای چند بار بطور مرتب برای دیالیز ببرند. علاوه بر آن، امسال تعداد زیادی آلزایمری داشتیم که کاروان را زمین گیر می کنند چون برخی از آنها راه و مسیر خود را گم می کنند و مشکلات بسیاری برای مجموعه و کاروان به بار می آورند.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری تصریح کرد: باید هیات پزشکی برای اینگونه بیماران تصمیمی بگیرد که افرادی که آمدن آنها به حج تمتع مشکل دارد و انجام اعمال آنها به صورت اضطراری و نیابتی است یعنی فرد زائر به دلیل مشکلات نمی تواند به داخل مسجدالحرام برود یا سعی صفا و مروه یا رمی جمرات انجام دهد و ناچار است این کار را افراد دیگری به نیابت از او انجام دهند، به راحتی برای سفر حج تمتع تایید نشوند چون اینگونه افراد نمی توانند از مناسک حج بهره ای ببرند.

وی یادآور شد: بسیاری از این افراد در حج تمتع، همراهی ندارند و بار مشکلات و مسائل آنان بر دوش خادمان کاروان می افتد که از قضا، تعداد آنها نیز با هدف افزایش تعداد زائران در سال جاری و سال های بعد کم شده است.
سرپرست حجاج ایرانی به همین دلیل توصیه کرد این افراد که استطاعت جسمی ندارند و نمی توانند اعمال خود را انجام دهند، فیش حج تمتع خود را واگذار کنند و به جای آن به سفر عمره بروند.

حجت الاسلام نواب گفت:« ما از عزیزانی که ثبت نام حج تمتع دارند، خواهش می کنیم اگر وضعیت خودشان را می دانند و توانایی لازم برای انجام مناسک را با توجه به گرمای هوا، طولانی بودن زمان و دوربودن مسیرهای آن ندارند، فیش خود را تبدیل به حج عمره کنند . به این ترتیب، هم زیارت خانه خدا کرده اند و هم، چون استطاعت جسمی ندارند، بر آنان حرجی نیست.»

امسال ۸۷ هزار و ۵۴۹ زائر ایرانی از سوم خرداد تا دوم تیر برای انجام مناسک حج تمتع راهی سرزمین وحی شدند و پس از انجام مناسک، روند بازگشت آنها از دوازدهم تیر با هواپیماهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) از شهرهای مکه و مدینه آغاز شده است.

بنا بر آخرین گزارشها، تاکنون نزدیک به ۷۰ هزار زائر ایرانی وارد کشور شده اند و سایر حجاج نیز تا دوشنبه آینده( دوم مرداد) خاک عربستان را ترک خواهند کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۷
خدارا شکر
استاد!!!!!!! رائفی پور باز هم قرار است تشریف ببرند؟؟؟؟؟
۱. مشکلات سیاسی را زودتر حل کنید.
۲ حجاج مسن را در صورت ناتوانی معاف و بقیه را اولویت دهید طوری که تا دوسال دیگر حاجی بالای ۷۵ نباشد.
۳ ظرفیت اعزام را با دیپلماسی فعال افزایش دهید
۴ حج دریایی و زمینی را احیاء کنید.
۵ در یک کلام حج را مردمی کنید و دست مافیا را قطع کتید
الان رائفی پور بعنوان مثال جزو کادر درمان بود یا زائر سالمند یا!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
به تو چه؟ شاید قبلا ثبت نام کرده بود
نو آوری مسئولین حج در مراسم حج اخیر :
مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین از نوآوری هایی در حج امسال برای زائران ایرانی خبر داد که از سوی بعثه ، سازمان حج و زیارت و مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر انجام شده است.

وی برای نمونه گفت: امسال برای اولین بار بخش عمده ای از زائران کاروان های «مدینه بعد» با استفاده از قطار سریع السیر حرمین از مکه به مدینه مشرف شدند. !!!!
چنان صحبت می کنید انگار خط راه آهن سریع در عربستان را مسئواین حج ایران احداث نموده اند!!
این صحبت ها جای شرمساری دارد مسئول محترم
افراد بالاي 60 سال را) ه حج تمتع ببرید که چند سال چشم انتظار هستن
حج عمره ؟؟؟؟چه صیغه ای است ؟

بگویید عمره مفرده . حج فقط درفصل ذیحجه است
خدا رو شکر
آن شالله قسمت همگی بشه
سلام علیکم بعنوان زایر خانه دوست درحج امسال از زحمات خادمان حج و زیارت ورفتاربسیارمودبانه ومملو ازسعه صدر وصبر جمیلشان سپاسگذارم ان شاالله مزد واقعی شأن را از حضرت دوست دریافت کنند
از لحاظ پزشکی نسبت به سالهای قبل بسیار درسطح پایین بود وپزشک هیچگونه آشنایی با مریضان خود نداشتند قبلا پزشک کاروان اطلاعات کافی از هم کاروانی های خود داشتند ولی امسال هم تعدادپزشک کمتر وهم دارو
رائفی پور در سخنرانی میگه مستاحرم خوب مستاجر چرا به حج تمتع می رود مگر نه این هست تمتع مال مستطیع ها هست
باسلام خدمت سازمان حج و زیارت
الان ازثبت نام حج عمره میگذردای کاش برنامه هم برای اینها کنند که سن همه اینها هم
بتوانند زوتر اعزام شوند
حالا چرا بعضیا دق میخورن که آقای رائفی پور رفته مکه
در صورت موافقت عربستان با حج مفرده اعزام حجاج به بخش خصوصی واگذار گردد تا با بهترین مدیریت و ارزانتر اعزام گردند سازمان حج و زیارت شرایط اعزام و دخالت ندارد چون با بدترین مدیریت و پشتیبانی رضایت مردم را نمی تواند برآورد.
یاد بگیرید از بن سلمان چجوری برای مملکتش پول درمیاره ، سیل دلارهای ایرانی برای رفاه ملت عربستان در راه است
سلام
من زائرامسال بودم قبل ازرفتن بهمون میگفتن روزی ۱۰میلیون براتون هزینه شده وقدرشوبدونید ولی ۴روززودتربرگشتیم ایران حالانفری ۴۰میلیون پولمون چی میشه
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو