بازدید 2477
۶

تکذیب ادعای بازگشت به تحصیل متخلفان کنکور ۱۴۰۱

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس گفت: ادعای تخلف هزار نفر در آزمون سال ۱۴۰۱ و بازگشت به تحصیل کذب است و سال گذشته اجازه داده نشد کسانی که شبهه تقلب در کنکور دارند، در دانشگاه ثبت نام کنند.
کد خبر: ۱۱۸۲۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۸ 10 July 2023

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علی خضریان افزود: کسانی که مدعی تخلف هزار نفر در آزمون سال گذشته و بازگشت به تحصیل ایشان هستند، کافی است فقط سند سه نفر متخلف بازگشت به تحصیل را نشان دهند؛ این ادعا درست نیست.

وی در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر احراز تقلب هزار داوطلب رشته مهندسی و پزشکی کنکور سال ۱۴۰۱ و ورود آن‌ها به دانشگاه گفت: در آزمون‌های سال‌های گذشته طرز کار غلطی در سازمان سنجش وجود داشت؛ داوطلبانی که دارای شبهه تخلف و یا تقلب در آزمون سراسری بودند، می‌توانستند در دانشگاه‌ها ثبت نام کنند و مانعی برای ثبت نام آن‌ها وجود نداشت. منتهی بعد از اینکه این افراد چند ترم در دانشگاه تحصیل می‌کردند، آنها را جهت شرکت در آزمون مجدد فرا می‌خواندند.
 
سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی ادامه داد: در حالی که آزمون مجدد برای آن است که مشخص شود آن فرد در کنکور تقلب کرده یا خیر؛ منتهی طبق نص صریح ماده قانون ۱۱ رسیدگی به جرائم آزمون‌های سراسری باید برگزاری آزمون برای «داوطلبان» کنکور باشد که شبهه تقلب به آن‌ها وارد می‌شود. پس علی‌القاعده شامل دانشجویان نمی‌شود.
 
خضریان یادآور شد: کمیسیون اصل ۹۰ این طرز کار غلط را پیگیری کرد که گزارش تخلف سازمان سنجش در برگزاری آزمون مجدد هم در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت شد. در همان گزارش تأکید شد که باید سازمان سنجش آزمون مجدد را در بازه زمانی داوطلبی فرد انجام دهد؛ لذا در صورت نیاز می‌تواند از ثبت نام داوطلبان دارای شبهه تقلب در دانشگاه جلوگیری و برای آن‌ها آزمون مجدد در همان بازه زمانی برگزار کند.
 
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: بر همین اساس با پیگیری کمیسیون اصل ۹۰ استفساریه‌ای در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با نظر کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس و همچنین اعلام موافقت سازمان سنجش به تصویب رسید و بعد از آن نیز این طرح استفساریه در صحن علنی مجلس درباره تفکیک داوطلب از دانشجو و نحوه رسیدگی به شبهات تخلف داوطلبان در آزمون‌های سراسری به تصویب رسید و در آنجا به صراحت آورده شد که باید آزمون مجدد از داوطلب تا پیش از ثبت نام در دانشگاه گرفته شود. موضوعی که در تابستان سال ۱۴۰۱ تصویب شد و به تأیید شورای نگهبان هم رسید و اکنون این تفسیر از قانون جاری است.
 
خضریان در ادامه بیان کرد: براین اساس برای اولین بار در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ با اعلام سازمان سنجش از ثبت نام افرادی که شبهه تقلب نسبت به آن‌ها وجود داشت، در دانشگاه‌ها جلوگیری شد تا آن‌ها آزمون مجدد دهند این اتفاق با پیگیری کمیسیون اصل ۹۰ و مصوبه مجلس شورای اسلامی در طرح استفساریه رخ داد؛ لذا باز هم می‌گویم که سال گذشته برای اولین بار اجازه داده نشد کسانی که شبهه تقلب در کنکور دارند، در دانشگاه‌ها ثبت نام کنند و از این افراد برای آزمون مجدد دعوت شد.
 
عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس ادامه داد: بر این اساس کسانی که در آزمون مجدد پذیرفته شدند و توانستند اثبات کنند که تخلفی در کنکور نداشته و درصد‌های آزمون را خودشان به دست آورده‌اند، در دانشگاه‌ها ثبت نام کردند. البته افرادی هم بودند که نتوانستند درصد‌های لازم را در آزمون مجدد به دست آورند و به همین دلیل آن‌ها از ثبت نام در دانشگاه بازماندند.
 
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این توضیحات نشان می‌دهد که ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه یکسری متخلفان کنکور سال گذشته توانستند وارد دانشگاه شوند و بعد آن‌ها را برگرداندند غلط است. ضمن اینکه ادعای دیگر این است که متخلفان و متقلبان وارد دانشگاه شده اندکه ادعایی نادرست است، چون براساس مواد ۶ و ۱۰ قانون رسیدگی به جرائم آزمون‌های سراسری اگر سازمان سنجش در هر مرحله‌ای تخلف و تقلب را اثبات کند، می‌تواند مانع ادامه تحصیل افراد شود که در این باره هیچ اختلاف نظری میان دستگاه اجرایی و مجلس وجود ندارد.
 
وی با یادآوری اینکه موضوع مورد اختلاف ماده ۱۱ قانون رسیدگی به جرائم آزمون‌های سراسری بود، تصریح کرد: بحث بر سر وجود شبهه تخلف و تقلب است یعنی سندی مبنی بر تخلف و تقلب وجود ندارد و سازمان سنجش باید این شبهه را رفع و سپس به ثبت نام اقدام کند. کمیسیون اصل ۹۰ این موضوع را پیگیری کرد تا طرز کار غلطی را اصلاح کند که شبهه تخلف پیش از ثبت نام داوطلب در دانشگاه برطرف شود. وقتی که یک فرد در دانشگاه درجه یک دولتی ثبت نام و دانشجو می‌شود یعنی برای او بودجه بیت‌المال هزینه شده و یک کرسی را اشغال می‌کند این معنایی ندارد که آن فرد چند سال تحصیل کند و بعد سازمان سنجش بگوید که به دلیل شبهه تخلف باید آزمون مجدد دهد آن هم در شرایطی که صراحت ماده ۱۱ قانون به داوطلبی فرد برمی‌گردد نه این‌که او دانشجو شده باشد. طبیعتاً این طرز کار غلط و نادرست باعث می‌شد فردی که دانشجو شده نیز از نظر حقوقی پیگیری کند و در حالی که احتمال تقلب وی وجود داشت، از لحاظ حقوقی دست برتر داشته باشد.
 
خضریان درباره این‌که شبهه تخلف چگونه اثبات می‌شود، اظهار کرد: شبهه تخلف برای زمانی است که سوابق تحصیلی فرد با درصد‌های آزمون همخوانی نداشته باشد. یا اینکه پاسخ‌های منفی آزمون سراسری او شباهت قابل تاملی با دیگر پاسخ‌نامه‌ها داشته باشد و یا اینکه دستگاه‌هایی گزارش‌هایی مبنی بر احتمال ارتباط فرد با گروه‌های متخلف را اعلام کند؛ اگر دو دلیل از این سه دلیل برای فرد محرض شود، باید طبق قانون سازمان سنجش شبهه تقلب را به آن فرد نسبت داده ،به برگزاری آزمون مجدد اقدام کند.
 
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه سال گذشته هزار نفر در آزمون سراسری تقلب کردند، گفت: تعداد افرادی که شبهه تقلب به آن‌ها نسبت داده می‌شود هم هزار نفر نیست، چه برسد به این‌که تعداد متخلفان و متقلبان را هزار نفر عنوان کنیم. این حرف به معنای ایجاد شبهه درباره اصل آزمون سراسری است و این‌که اساس آزمون استاندارد لازم را نداشته است. بنده میزان تقلب و تخلف در آزمون را نمی‌دانم و سازمان سنجش باید اعلام کند، اما مطمئنم که به این عدد هزار نفر نمی‌رسد.
 
خضریان گفت: از طرف دیگر طرز کار غلط سازمان سنجش هم با پیگیری مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل ۹۰ اصلاح شد و کسانی که شبهه تقلب بر آن‌ها وارد است در دانشگاه ثبت نام نمی‌شوند مگر این‌که آزمون مجدد داده و درصدی را در آزمون به دست آورد که نشان دهد آن‌ها تقلب نکرد‌ه‌اند. بر این اساس کسانی که مدعی تخلف هزار نفر در آزمون سال گذشته و بازگشت به تحصیل ایشان هستند، کافی است فقط سند سه نفر متخلف بازگشت به تحصیل را نشان دهند؛ این ادعا درست نیست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۶
تا امروز هر چه را تکذیب کرده اید واقعیت داشته

افزایش بنزین
شلیک به هواپیما
و ....
تکذیب کنید تا ما مطمین شویم که درست است
خيلي گندش درامد تكذيبش كردند
بندگان خدا اگر متخلفی کشف بشه که دیگه تخلفی اتفاق نمی افته پس متخلفها همیشه وجود دارند
خضریان اگر صادق و راستگو است، لیست اسامی این هزار نفر را به افکار عمومی معرفی کند تا ما مردم خود با بررسی میدانی به ایشان و امثال ایشان بگوییم، تکذیبه ایشان درست است یا غلط.
باشه بابا، شما خوبید
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو