بازدید 8421

افشاگری مقام دولتی علیه سجادی: ۹۰درصد سهام استقلال و پرسپولیس هنوز مال وزارت ورزش است

کد خبر: ۱۱۷۸۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۱ 07 June 2023

معاون سازمان خصوصی‌سازی اعتراف و اعلام کرد: مالکیت 90 درصد استقلال و پرسپولیس همچنان به نام وزارت ورزش است.

به گزارش تابناک ورزشی؛ معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: مالکیت ۹۰ درصد سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به نام وزارت ورزش بوده و بابت واگذاری استقلال به وزارت اقتصاد، هنوز مصوبه هیات وزیران گرفته نشده است.

این افشاگری یک مقام رسمی دولتی، دروغ بودن ادعای سجادی درباره اتمام جداسازی مالکیت سرخابی‌ها را اثبات می‌کند. 

میثم پیله‌فروش معاون سازمان خصوصی‌سازی در جلسه امروز مجمع سرخ‌ها در محل ساختمان این باشگاه، درباره برگزاری مجمع استقلال و پرسپولیس بدون حضور اعضای هیات مدیره دو باشگاه اظهار داشت: در سال‌های قبل وزیر اقتصاد، مجامع دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را با حضور شخصی خودشان و وزیر مربوطه و وزارت دادگستری برگزار می‌کردند، اما در سال 1402 برگزاری مجامع به سازمان خصوصی‌سازی تنفیذ شد. این سازمان به واسطه سهامی که دولت در این دو باشگاه دارد، مسئول برگزاری مجامع شده است.

افشاگری مقام دولتی علیه سجادی: ۹۰درصد سهام استقلال و پرسپولیس هنوز مال وزارت ورزش است

وی ادامه داد: از فروردین‌ماه هیاتی در سازمان خصوصی‌سازی برای نظارت بر فرآیند واگذاری دو باشگاه شکل گرفت. در این هیئت، هم نمایندگان سازمان خصوصی‌سازی و هم نمایندگان وزارت ورزش حضور دارند. اولین دستورالعمل این هیئت بررسی وضعیت اعضای هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس بود. شاخص‌هایی تعریف کردیم و گفتیم براساس آن، داوطلب‌های حضور در هیئت مدیره ارزیابی می‌‌شوند. قرار شد مصاحبه‌هایی هم با داوطلبان عضویت در هیئت مدیره این دو باشگاه برگزار شود. حدود 30 نفر رزومه خود را تحویل دادند و قرار شد با آنها مصاحبه صورت گیرد. بعضاً این مصاحبه‌ها بیش از یک ساعت طول کشید. جمع‌بندی‌هایی انجام و قرار شد با برگزاری مجمع اعضای جدید هیئت مدیره معرفی شود. اینکه اعضای هیئت مدیره معرفی شوند به معنای این نیست که اعضا تغییر می‌کنند. این دو موضوع با هم فرق دارد.

معاون سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: اصرار ما بر این بود که در تاریخ 30 اردیبهشت‌ماه مجامع استقلال و پرسپولیس برگزار شود، اما وزیر ورزش درخواست کرد این اتفاق بعد از لیگ رخ دهد و معاون وزارت ورزش تاریخ دیگری را تعیین کرد. بعد از آن تنفسی به این تاریخ خورد و مجامع به 16 خردادماه موکول شد. روز قبل (16 خرداد) وزیر ورزش باز هم درخواست تنفس کرد تا بررسی‌‌های بیشتری صورت گیرد و به همین دلیل به یکشنبه هفته آینده (21 خرداد) موکول شد. این خلاصه‌ای از اتفاقات رخ داده، است؛ اما باز هم تأکید می‌کنم انتخاب اعضای هیئت مدیره به معنای تغییر اعضای هیئت مدیره نیست.

«تأکید می‌کنید انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره به معنای تغییر آنها نیست اما شنیده می‌شود قرار است چند نفر از اعضای هیئت مدیره دو باشگاه تغییر کند». پیله فروش در واکنش به طرح این سؤال گفت: من پاسخی به سؤال شما نمی‌دهم، ولی وقتی ارزیابی‌هایی از عملکرد یک تیم پنج نفره صورت می‌گیرد، قطعاً برخی‌ امتیاز بالاتری دارند و برخی‌ امتیاز کمتری. آیا این به معنای این است که هر پنج نفر تغییر می‌کنند یا هر پنج نفر ابقا می‌شوند؟ قطعاً اینطور نیست. اجازه دهیم در فضایی آرام و با همکاری دو دستگاه ترکیب جدید اعلام شود. 

وی درباره اینکه عدم حضور اعضای هیئت مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در مجامع روز گذشته به نوعی اعتراض به اتفاقات رخ داده بوده و آیا با این شرایط مجمع تاریخ 21 خردادماه برگزار و اعضای جدید معرفی خواهند شد؟ به تسنیم گفت: چاره‌ای جز برگزاری مجمع نداریم. به طور کلی مجامع با چندین هدف برگزار می‌شوند؛ به طور مثال یک مجمع برای بررسی صورت‌های مالی است که در آن اعضای هیئت مدیره باید حضور داشته باشند و از خود دفاع کنند اما گاهی یک مجمع برای انتخاب اعضای هیئت مدیره برگزار می‌شود که در آن اصلاً دلیلی ندارد اعضای هیئت مدیره حضور داشته باشند. اگر حضور پیدا کنند شاید معذوریت‌های اخلاقی پیش بیاید. مجامع با حضور سهامداران شکل می‌گیرد؛ خصوصاً مجامعی که برای انتخاب اعضای هیئت مدیره برگزار می شود.

«چند وقت پیش اعلام شد 90 درصد مالکیت باشگاه استقلال به وزارت اقتصاد و 90 درصد مالکیت باشگاه پرسپولیس به وزارت ورزش واگذار شده تا به این ترتیب فعلاً مشکل مالکیت مشترک این دو باشگاه برای حضور در آسیا برطرف شود؛ اما مجامع هر دو باشگاه هنوز به شکلی یکسان برگزار می‌شود. این موضوع و عدم توجه به آن می‌تواند برای دو باشگاه و حضور در آسیا مشکل‌ساز شود»؟ معاون سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به طرح این پرسش گفت: ما در مسائل فنی ورود نمی‌کنیم. دستگاه‌های تخصصی ورزشی گفتند یکی از مشکلاتی که با AFC داریم مالکیت مشترک دو باشگاه است. ما هم گفتیم که دستگاه تخصصی نیستیم و شما نظر خود را اعلام کنید. سپس آنها گفتند که الان 90 درصد سهام دو باشگاه به نام وزارت ورزش ثبت شده و مالکیت مشترک سهام برای ما دردسرساز می‌شود.

پیله‌فروش افزود: در ادامه اعلام کردند برای حل این موضوع مالکیت 90 درصد سهام یکی از باشگاه‌ها را به نام وزارت اقتصاد بزنیم. به ما گفتند که نظر شما چیست، چون این شرکت‌ها در لیست خصوصی سازی هستند باید اجازه جابه‌جایی سهام از سوی سازمان خصوصی‌سازی داده شود. اعلام کردیم از نظر ما مشکلی ندارد و هر کسی را می‌خواهید معرفی کنید تا سهام یکی از باشگاه‌ها به نام آن شرکت واگذار شود. بعد هم وزارت اقتصاد و دارایی را معرفی کردند.

معاون سازمان خصوصی‌سازی یادآور شد: در جلسه هیئت واگذاری این موضوع با حضور وزیر اقتصاد مطرح شد و گفتند سهام باشگاه استقلال از وزارت ورزش به وزارت اقتصاد منتقل شود. سپس اعلام کردند چون این اتفاق جابه‌جایی اموال بین دو دستگاه دولتی است باید این موضوع در هیئت وزیران بررسی و تأیید شود که اکنون در نوبت بررسی در هیئت وزیران قرار دارد. ثبت مالکیت سهام به نام وزارت ورزش به معنای این نیست که مجمع را آنها باید برگزار کنند. چون این دو باشگاه در لیست واگذاری قرار دارند طبق ماده 18 قانون اصل 44 اعمال حقوق مالکانه دو باشگاه برعهده وزیر اقتصاد است.

وی در پاسخ به این پرسش که «واگذاری 90 درصد سهام باشگاه استقلال به وزارت اقتصاد به مرحله نهایی نرسیده و مالکیت سهام دو باشگاه فعلاً برعهده وزارت ورزش است؟» گفت: بله، هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. باید کلمات را درست به کار ببریم؛ اکنون 90 درصد سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به نام وزارت ورزش است. دستگاهی که باید این موضوع را پیگیری کند وزارت ورزش است و باید در هیئت وزیران از طرح خود دفاع کند تا سهام دو باشگاه جدا شود. این طرح مصوبه هیئت واگذاری و خصوصی‌سازی را لازم داشت که ما تقدیم آنها کردیم. باز هم تأکید می‌کنم باشگاه استقلال و پرسپولیس چون در لیست واگذاری قرار گرفتند اعمال حقوق مالکانه آنها بر عهده وزارت اقتصاد است. درباره بحث مالکیت سهام باید خود وزارت ورزش این موضوع را در هیات وزیران پیگیری کند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم