بازدید 3756
۹

نحوه ثبت اعتراضات معلمان به نتایج رتبه‌بندی

کلیه مراحل ثبت اعتراض رسیدگی و تعیین رتبه همکاران به صورت الکترونیکی در بستر سامانه MYMEDU.IR و به صورت شفاف و به تفکیک مولفه‌ها انجام خواهد شد.
کد خبر: ۱۱۶۸۴۴۱
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵ 19 March 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، دستورالعمل نظارت و پاسخگویی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان را ابلاغ کرد که به موجب این دستورالعمل مهلت ۱۰ روزه‌ای برای ثبت اعتراض فرهنگیان به رتبه‌های اعلامی‌شان درنظر گرفته شده است.

صادق ستاری‌فرد خطاب به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها، در راستای اجرای نظام رتبه بندی معلمان در اجرای مواد ۸ و ۱۴ آیین نامه اجرایی، قانون نظام رتبه بندی معلمان مصوب جلسه ۱۴۰۱.۳.۱۸ هیئت وزیران و بند ب ماده ۵ شیوه نامه آیین‌نامه اجرایی ابلاغ و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن به مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و در سطح استان به مدیر کل آموزش و پرورش و رئیس هیئت ممیزه استانی واگذار شده است.

در مقدمه این دستورالعمل آمده است: اکنون در اجرای جزء (۲) بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و به منظور اجرای کیفی فرایند تعلیم و تربیت، اعتلای کرامت و منزلت اجتماعی فرهنگیان، استمرار نظام پرداخت‌ها بر اساس تخصیص شایستگی، تقویت انگیزه و رضایت‌مندی شغلی معلمان و در راستای عمل به سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش، نظام رتبه‌بندی معلمان با مشارکت و تلاش کلیه اعضای هیئت ممیزه مرکزی استان و مناطق، فرایند تخصیص رتبه و صدور احکام مربوطه را اجرا کرده‌اند.

در راستای وظایف قانونی رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی و به منظور استیفای حقوق همکاران و در اجرای مواد ۸ و ۱۴ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه بندی معلمان مصوب جلسه ۱۴۰۱.۳.۱۸ هیئت وزیران و بند ب ماده ۵ شیوه‌نامه آیین‌نامه اجرایی در راستای ایجاد وحدت رویه و اتخاذ فرآیند مشترک رسیدگی به شکایات، دستورالعمل رسیدگی و پاسخگویی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان ابلاغ می‌شود.

در ادامه به برخی بندهای مهم دستورالعمل مذکور اشاره می‌شود:

 میز تکریم و پاسخگویی به مراجعین رتبه‌بندی تشکیل می‌شود

تبیین اهداف قانون رتبه بندی معلمان، اطلاع‌رسانی و تبیین نحوه رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی هدف مدنظر از تشکیل میز تکریم و پاسخگویی است. باید فضای مناسب گفت‌وگو و دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات همکاران در خصوص نحوه اجرای رتبه‌بندی فراهم شود.

راهبری و نظارت بر میزهای تکریم و پاسخگویی مناطق یا میز پاسخگویی استان با مسئولیت رئیس اداره ارزیابی استان خواهد بود.

نحوه رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان

- ثبت اعتراض: با توجه به ماده (۸) آیین نامه اجرایی، قانون هرگونه اعتراض فردی به نحوه رسیدگی ارزیابی و رتبه تعیین شده همکاران مشمول نظام رتبه بندی معلمان به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه رتبه بندی معلمان انجام می‌پذیرد.

- کلیه مراحل ثبت اعتراض رسیدگی و تعیین رتبه همکاران به صورت الکترونیکی در بستر سامانه MYMEDU.IR و به صورت شفاف و به تفکیک مولفه‌ها انجام خواهد شد.

- ثبت اعتراضات در هیئت ممیزه بالاتر و پس از رویت کارنامه رتبه بندی توسط همکاران ذی نفع آغاز و تا ۱۰ روز قابل ویرایش است.

- پذیرش و ثبت اعتراض خارج از سامانه مربوط و یا خارج از مهلت مقرر قانونی، امکانپذیر نیست.

- اعلام اعتراض از رویه و عملکرد کلی یا تصمیمات نوعی - تصمیماتی که برای همه یا تعداد زیادی از مشمولین حق یا تکلیف ایجاد می‌کند- هیئت‌های ممیزه شهرستان منطقه ناحیه و یا استان از طریق سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش و بدون قید، زمانی قابل دریافت و رسیدگی است.

- مرجع رسیدگی به اعتراضات فردی مشمولین به ترتیب در رتبه های آموزشیار معلم و مربی معلم؛ هیئت ممیزه استان و مشمولین رتبه های استادیار، معلم دانشیار معلم و استاد معلم؛ هیئت ممیزه مرکزی است.

 فرآیند رسیدگی به اعتراضات

کارگروه تخصصی نظارت و پاسخگویی به اعتراضات حوزه ستاد و استان با بهره‌گیری از ظرفیت کارگروه‌های تخصصی استان و مناطق به عنوان بازوان اجرایی، نسبت به رسیدگی به موارد اعتراضی در سطح منطقه استان و ستاد به شرح زیر اقدام می‌کند:

- اولویت رسیدگی به پرونده‌ها جهت تکریم همکاران پیشکسوت و با سابقه رسیدگی به اعتراضات با اولویت بازنشستگان همکاران دارای سنوات ۳۰ سال و بالاتر سپس به ترتیب سنوات صورت می‌گیرد.

- به استناد بند (ب) ماده ۵ شیوه‌نامه نظام رتبه‌بندی معلمان، فرآیند رسیدگی به موارد اعتراضی با مسئولیت کارگروه نظارت و پاسخگویی به اعتراض توسط کارگروه‌های تخصصی آغاز و مراتب به فوریت در کارگروههای تخصصی هیئت ممیزه ذیربط، بررسی و چنانچه با استفاده از طرق ممکن قانونی ملاحظه و بررسی مجدد مدارک و اسناد بارگذاری شده قبلی، استعلام جدید از مراجع قانونی به عمل آید و یا مراجع ارزیابی مندرج در آیین نامه اجرایی، قانون کسب، اطلاع مشاهدات رفتاری و مصاحبه و عند اللزوم دعوت از فرد معترض و بررسی حضوری مدارک و مستندات ابرازی یا مورد ادعا و ... اعتراض همکار مشمول وارد تشخیص داده شود، پیشنهاد اصلاح امتیازات مؤلفه ها و عناوین مورد اعتراض به صورت سیستمی به هیئت ممیزه بالاتر ارجاع خواهد شد.

- در صورت اعتراض به عناوینی که نیاز به ارائه مستند نداشته و جنبه توصیف رفتار همکار را دارند کمیته‌های تخصصی، اعتراض را در شاخص‌های رفتاری ذیل، بررسی و گزارش رفتار می‌کنند.

- مستنداتی که در هر یک از شایستگی‌های مورد اعتراض بارگذاری شده، توسط کارگروه تخصصی بر اساس مولفه‌های " تاریخ، موضوع، صحت امضا، تطابق با شایستگی و تکراری بودن مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکی از گزینه‌های تعریف شده در سامانه انتخاب می‌شود.

- در صورت عدم وضوح و یا عدم احراز صحت سند، کارگروه تخصصی می‌تواند همکار را جهت دریافت مستندات مورد نظر دعوت کند.

- پس از بررسی پرونده در صورت نیاز و یا صلاحدید، کارگروه تخصصی می‌تواند مستندات مربوط به شایستگی‌های حرفه‌ای و تخصصی را به ارزیاب ارجاع کند.

- چنانچه در ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز برای سنجش شایستگی‌های معلمی و تجربه افراد مشمول، محرز شود که فردی اطلاعات خلاف واقع در اختیار هیئت ممیزه قرار داده است قطعا مراتب جهت رسیدگی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان ارجاع داده می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۹
فقط حرف
حقه بندی
با این رتبه بندی حقوق معلمان از کارگران صفر کمتر شد
مشکل روش نمره دادن است . 20 نمره برای درس خواندن در تربیت معلم چرا ؟ شوراهای مدرسه امتیاز کمتر دارد . چرا آویزان های وزرات خانه بیشترین رتبه ها را اخذ کرده اند ؟
کلکی که دولت به معلما زد تاریخی بود
درود بر دولت مرفهان. باباتون رو با رتبه بندیان مسخره کنید. این وزیر فقط به درد صعود به قله دماوند می خورد وگرنه نه درکی از اهمیت آموزش و پرورش دارد و نه اهمیت تامین زندگی معلم. همین بی توجهی است که نسلهای زد به وجود می آورد، اگر اینها ده دقیقه با این دانش آموزان سر کرده بودند به درد زایمان راضی می شدند. بابا لا مذهب ها لااقل حقوق این ماه را بدهید. البته از کسانی که در دوره وزارتشان دکل به آن بزرگی گم می شود توقعی بیشتر از این نداریم.
سلام علیکم
با احترام به استحضار می رسانم ضمن خدمتهای اخیر که اینترنتی می باشد مورد تایید من نیست چون اکثرا از طریق دزدی کسب شده و اگر ضمن خدمتها حضوری باشد بهتر است من ضمن خدمت ندارم فقط خودم را موظف می دانم همیشه یک ربع زودتر در کلاس درس حاضر شوم بیست دقیقه دیرتر از دانش آموزان کلاس را ترک نمایم لازم به ذکر است که کار اصلی و تاثیر گذار معلمان هیچ نوع مدرکی ندارد خواهشمندم معلمان را بیشتر از این تحقیر نکنید لذا چون اولیاء محترم ارتباط نزدیکی با همکاران دارند تنها سند استفاده از نظرات آنها می باشد که فلان معلم چگونه کار می کند و سابقه ی کار و مدرک تحصیلی هم مهم است بقیه ی مدارک درخواست شده هیچ گونه ارزشی ندارد و تحقیر معلمان محسوب می شود و باعث می گردد که نظم آموزش و پرورش به هم بخورد.
حالا قبل از لااقل یک علی الحساب براشون واریز کنید رتبه بندی پیشکش!!
خدا از سر تقصیر بانیان حال و روز الان معلما نگذره.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه