بازدید 2122
۲

کنعانی: در موضوع زندانیان قبلا با آمریکا به توافق رسیدیم

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد، درخصوص توافق ایران و آمریکا درخصوص تبادل زندانیان، اظهار کرد: واکنش طرف آمریکایی در این رابطه تعجب برانگیز بود. مهم برای ما این است که روند مذاکرات می بایست به نتیجه عملی لازم منجر شود. ایران بارها تاکید کرده و در عمل نشان داده که دیپلماسی بهترین راه برای حل و فصل مشکلات و اختلافات است.
کد خبر: ۱۱۶۷۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶ 13 March 2023

به گزارش تابناک به نقل از شفقنا،  ناصر کنعانی گفت: گفت وگو با آمریکا در ارتباط با مسایل مختلف با آمریکا از طریق واسطه ها ادامه دارد و در موضوع زندانیان قبلا با طرف آمریکایی به توافق رسیدیم.

کنعانی درباره بیانیه مشترک ایران و عربستان با میانجیگری چین و جزئیات از سرگیری روابط گفت: با صدور بیانیه در مسیر بازگشت روابط قرار گرفته ایم؛ این توافق نتیجه یک سال و نیم مذاکرات دیپلماتیک برای رسیدن به نتیجه بود؛ ما دوره های مختلف گفت و گوی دوجانبه ایران و عربستان با نقش آفرینی و میزبانی برخی کشورها انجام شد از جمله پنج دور مذاکره در بغداد و سه دور مذاکره در مسقط.

وی اظهار داشت: قبل از سفر آقی شی به ریاض و سفر آیت الله رئیسی به پکن، ضمن گفت و گوها و مشورت های دیپلماتیک به تهران و پکن ایده هایی مطرح بود و ما در چارچوب ایده های طرف چینی، با این ایده از طرف چین مواجه شدیم که همزمان با سفر آقای رئیس جمهور به پکن نمایندگانی از ایران و عربستان در پکن در حاشیه این سفر نشست های دو جانبه ای داشته باشند و به در این زمینه تصمیم گیری کنند.

وی ادامه داد: طرف ایرانی با اصل موضوع با رویکرد حسن نیت برخورد و موافقت کرد اما معتقد بود با توجه به اهمیت سفر دوجانبه و موضوعات مختلفی که در این سفر با دولت چین داریم، گفت و گوهای ایران و عربستان به زمان مناسب دیگری موکول شود که در همین راستا در زمان سفر و حضور رئیسی در پکن در دیدار خصوصی روسای جمهور در این زمینه بار دیگر گفت وگو شد و آقای شی پیام طرف عربستانی را منتقل کرد و گفت و گوهای وزرای خارجه ایران و چین در این زمینه انجام و ابعاد موضوع مورد توافق قرار گرفت.

وی تاکید کرد: در نهایت توافق شد گکفت و گوهای جدید در سطح بالاتری از کگفت و گوهای بغداد و مسقط انجام و در سطح دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و همتای عربستانی انجامشود؛ البته در ترکیب هیات دیگر مسئولان ذی ربط دو کشور از سیاسی ، امنیتی و نظامی هم حضور داشتند.

وی اظهار داشت: با حسن نیتی که در دو طرف وجود داشت و نقش آفرینی مثبت طرف چینی، طرفین به از سرگیری روابط رسیدند و توافق این بود که بلافاصله بعد از امضای توافق، از سرگیری روابط آغاز شود و حداکثر تا سقف ۲ ماهه سفارت ها در تهران و ریاض و سرکنسولگری ها در مشهد و جده بازگشایی شود.

آقای کنعانی اظهار داشت: وزارت خارجه های دو کشور در حال فراهم کردن مقدمات دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان هستند که امیدواریم در آینده نزدیک شکل بگیرد و روند اجرای توافق به سرعت انجام شود.

وی تاکید کرد: مانعی برای دیدار دو وزیر خارجه در دو کشور وجود ندارد و در کانال‌های دیپلماتیک انشاالله این هماهنگی‌ها صورت خواهد گرفت.

وی همچنین از نقش ارزنده و سازنده دو کشور عراق و عمان که قبل از نشست پکن در میزبانی از دو هیئت نقش بسیار سازنده‌ای داشتند و میزبان تقریباً ۸ دور گفتگوهای دو کشور ایران و عربستان بودند، قدردانی کرد و گفت: تلاش این دو کشور و نهایتاً نقش مکمل و انتهایی که دولت چین در این زمینه ایفا کرد در دستیابی دو کشور ایران و عربستان به اثر گیری روابط سیاسی بسیار حائز اهمیت بود.

آقای کنعانی خاطر نشان کرد: توافق ایران و عربستان می تواند در زمینه های مختلف آثار مثبتی داشته باشد که می توان به بازگشت مناسبات دو کشور و فعال سازی مجدد ظرفیت های دو کشور اشاره کرد و می تواند به همگرایی در منطقه و صلح و ثبات در منطقه بویژه خلیج فارس دارد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲
ما چقدر خوشحالیم
شما با آمریکا به توافق نرسیدید، بلکه با خودتان به توافق رسیدید. وقتی طرف توافق توهمی شما میگه توافقی وجود نداره، یعنی توافقی وجود نداره. به همین سادگی.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی