بازدید 7617
با تحولات منطقه و جهان

اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران/ گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران/ قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه / هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق

اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران، گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران، قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه، هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق و شکایت از نتانیاهو به دلیل تحریک خشونت علیه معترضان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.
کد خبر: ۱۱۶۵۵۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹ 26 February 2023

اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران/ گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران/ قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریمهای جدید اروپا علیه روسیه/ هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق

بین الملل تابناک: اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران، گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران، قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریم‌های جدید اروپا علیه روسیه، هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق و شکایت از نتانیاهو به دلیل تحریک خشونت علیه معترضان، از مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران 

ویلیام برنز (بیل برنز) رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) شامگاه شنبه به وقت محلی در مصاحبه با شبکه سی بی اس در پاسخ به سوال "مارگارت برنان" مجری این شبکه مبنی بر اینکه آیا سران جمهوری اسلامی ایران تصمیمی برای ساخت سلاح هسته ای دارند، گفت: تا جایی که می‌دانیم، اعتقادی نداریم که سران ایران تصمیمی برای ازسرگیری برنامه تسلیحاتی که در پایان سال ۲۰۰۳ تعلیق کرده بودند، گرفته باشند.
 
رئیس سازمان سیا در این مصاحبه ـ که در محل کار او ضبط و بخش هایی از آن پخش شد ـ در عین حال با تکرار ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم در ایران مدعی شد: اما دو پایه این ابزار، برنامه غنی‌سازی ایران بسیار پیشرفت کرده و اگر بخواهند در چند هفته می‌توانند به غنی‌سازی ۹۰ درصدی برسند و سامانه‌های موشکی نیز که قابلیت حمل سلاح اتمی را دارند، بسیار پیشرفت کرده‌ است.
 
بیل برنز گفت، شواهدی نداریم که ایران تصمیمی برای ازسرگیری برنامه ساخت سلاح هسته ای داشته باشد؛ اما در عین حال ادعا کرد سایر ابعاد این چالش، در حال پیشرفت است.
 
به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه بلومبرگ به تازگی با انتشار گزارش ادعایی، به نقل از دو مقام دیپلمات ناشناس مدعی شد که در نتیجه بازرسی‌های اتمی صورت گرفته در ایران طی هفته گذشته، مقادیری اورانیوم غنی‌شده با غلظت نزدیک سطح مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی کشف شده است.
اظهارات جدید رئیس سازمان سیا درباره برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران/ گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران/ قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریمهای جدید اروپا علیه روسیه/ هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق
 
این رسانه آمریکایی ادعا کرد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است تا چگونگی انباشت اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۴ درصد توسط ایران را روشن کند.» بلومبرگ این ادعا را در کنار گزارش تحریک آمیز خبرگزاری رویترز قرار داد که دو هفته پیش ادعای تغییراتی را در تاسیسات اتمی فردو مطرح و در این گزارش تلاش کرد، به سهم خود در پروژه سیاه‌نمایی برنامه اتمی ایران بدمد.
 
در این راستا، کشورهای اروپایی و آمریکا در ادامه مواضع خصمانه خود علیه برنامه صلح‌آمیز هسته ای ایران، خواستار تحقیقات آژانس اتمی در این رابطه شدند.
 
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این زمینه اظهار داشته است: به تازگی نشریه بلومبرگ مطلبی را منتشر و آن‌ها موضوع جدیدی را ضد ایران مطرح کرده اند. آن‌ها مدعی شده اند، ایران غنی سازی ۸۴ درصدی را آغاز کرده است. اول از همه باید بگویم که این غنی سازی نبود بلکه بخشی از اتم بود که حتی نمی‌توان آن را زیر میکروسکوپ دید. آن‌ها حالا مدعی شده اند که این ذره را دیده اند.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می گوید: حتی اگر این موضوع را دیده باشند، این یک موضوع طبیعی است؛ برای مثال زمانی که ما غنی سازی ۵ درصدی انجام می‌دهیم، ۱۱ ذره در آن دیده می‌شود. زمانی که غنی سازی ۲۰ درصدی انجام می‌دهیم، ۵۷ ذره در آن دیده می‌شود. ما مواردی در گذشته از گزارش دهی در این رابطه داریم؛ این موضوعی طبیعی است که باید حل و فصل شود؛ چرا؟ چون این یک رویداد طبیعی در مقوله غنی سازی است. برای مثال شما به دستگاه غنی سازی خوراک با غنای ۵ درصد را می‌دهید و ماده با غنای ۲۰ درصد دریافت می‌کنید. این دستگاه‌ها به سرعت می‌چرخند.
 
گفت وگوی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با وزیر دفاع آمریکا درباره ایران
 
شنبه شب یوآف گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت که با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا درباره ایران گفت و گو کرده است.

گالانت در ادامه تلاش نافرجام رژیم صهیونیستی برای خطرناک جلوه دادن برنامه هسته ای ایران مدعی شد: در این گفت وگو بر ضرورت تشدید اقدامات برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای گفت وگو کردم.

وی در این گفت وگو از تلاش ها برای آرام کردن منطقه کرانه باختری پیش از اعیاد و ضرورت توقف هر گروه اقدام تروریستی علیه شهرک نشینان خبر داد.

تلاش های رژیم صهیونیستی در حالی است که خود این رژیم چندین کلاهک هسته ای دارد؛ اما از پیوستن به ان پی تی و هرگونه سازمانی که فعالیت هسته ای این رژیم را زیر نظر قرار دهد، خودداری می کند.

ادعای این مقام صهیونیست همزمان با انتشار گزارش ادعایی تارنمای شبکه "بلومبرگ" آمریکا در خصوص برنامه هسته ای ایران رخ می دهد.

این شبکه به نقل از دو مقام دیپلمات ناشناس ادعا کرد، در نتیجه بازرسی‌های اتمی صورت گرفته در ایران طی هفته گذشته، مقادیری اورانیوم غنی‌شده با غلظت بالا کشف شده است.

بهروز کمالوندی، معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این باره تصریح کرد که ادعای بلومبرگ «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق است و وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی غنی‌سازیِ بالای ۶۰ درصد نیست.»

وی خاطرنشان کرد: «مایه تأسف است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان به عنوان ابزار سیاسی برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.»

قرار گرفتن نام چند نهاد ایرانی جزو تحریم های جدید اروپا علیه روسیه

اتحادیه اروپا در بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه، نام چند نهاد و شرکت ایرانی را به بهانه حمایت نظامی از مسکو در فهرست تحریم قرار داده است.

بر اساس این گزارش، طبق اعلام اتحادیه اروپا در دهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه، نهادها و شرکت‌هایی که در حمایت از صنایع نظامی روسیه در جنگ اوکراین مشارکت دارند، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران، سازمان جهاد خودکفایی سپاه، صنایع هوایی شاهد، صنایع هوایی قدس، شرکت پرآور پارس و شرکت اوج پرواز ما دو نفر از جمله شرکت‌ها و نهادهای ایرانی هستند که به بهانه حمایت نظامی از روسیه در فهرست تحریم‌های جدید اروپا علیه مسکو قرار دارند.

لازم به ذکر است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نخستین سالروز آغاز جنگ اوکراین، با دهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، نماینده سوئد در اتحادیه اروپا گفت که کشورهای عضو این اتحادیه با بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه موافقت نمودند.

در همین راستا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جزییات بسته دهم تحریم های این اتحادیه علیه روسیه را اعلام کرد.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد، اتحادیه اروپا دهمین بسته تحریمی علیه روسیه را تصویب کرده است.

بنا به اعلام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بسته جدید تحریمی اروپا علیه روسیه، ۱۲۱ شخص حقیقی و حقوقی در لیست سیاه قرار گرفته اند.

این مقام اتحادیه اروپا در توییتر خود آورد: بسته تحریمی جدید علیه روسیه ۱۲۱ شخص حقیقی و حقوقی را در هدف قرار می دهد، محدودیت های تازه ای بر واردات و صادرات (این کشور) وضع و (پخش برنامه های) رسانه های تبلیغاتی روسیه را در این اتحادیه ممنوع می کند.

بنا به نوشته خبرگزاری تاس، بنا به فهرست تحریمی جدید اتحادیه اروپا، پخش برنامه های شبکه های روسیا الیوم و اسپوتنیک عربی در اروپا ممنوع شد.

همچنین این تحریم ها شامل تجهیزات ویژه، قطعات یدکی و الکترونیک نیز می شود. بنا به اعلام تاس، ارسال کالاها و فناوری های دو منظوره اروپا از طریق روسیه ممنوع شد تا بدین طریق از دور زدن تحریم ها جلوگیری شود.

هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در عراق

شامگاه شنبه منابع خبری از هدف قرار گرفتن کاروان نظامی آمریکا در جنوب عراق خبر دادند.

بر اساس این گزارش، یک کاروان لجستیک ائتلاف بین المللی تحت سرکردگی آمریکا هدف بمب کنار جاده‌ای قرار گرفت. این کاروان نظامی آمریکا با دو بمب کنار جاده‌ای در استان الدیوانیه در جنوب عراق هدف حمله واقع شد؛ اما هیچ گونه تلفات انسانی به همراه نداشت.

این نخستین بار نیست که کاروان نظامی آمریکا در عراق هدف حمله قرار می‌گیرد. پارلمان عراق خروج نظامیان آمریکایی از این کشور را تصویب کرده است.

شکایت از نتانیاهو به‌دلیل تحریک خشونت علیه معترضان

در ادامه جنگ قدرت و تنش سیاسی در رژیم موقت صهیونیستی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم به تحریک خشونت علیه معترضان ضد کابینه خود متهم شد.
 
حزب کارگر رژیم کودک‌کُش صهیونیستی بامداد یکشنبه از نتانیاهو به‌ دلیل اظهاراتش مبنی بر لزوم «کوبیدن مُشت» بر دهان اپوزیسیون و تحریک به خشونت علیه معترضان، شکایت کرد.
 
به نوشته وبگاه تایمز اسرائیل، «مِراف میکائیل» رهبر حزب کارگر در توئیتی با اشاره به ثبت شکایت در اداره پلیس علیه نتانیاهو، خواستار انجام شدن تحقیقاتی پیرامون اظهارات تحریک‌آمیز او علیه معترضان و اپوزیسیون شد.
 
میکائیل با حمله لفظی به نخست‌وزیر تل‌آویو، گفت: «نتانیاهو بار دیگر در حال تحریک کردن و دامن زدن به خشونت است. مرتبه قبلی که ما به فتنه‌انگیزی او بی‌توجهی کردیم، به یک قتل ختم شد. این بار اجازه تکرار آن را نمی‌دهیم.»
 
شامگاه شنبه بود که حدود ۱۶۰ هزار تن از ساکنان سرزمین‌های اشغالی برای هشتمین هفته پیاپی تظاهرات گسترده‌ای را علیه سیاست‌های کابینه نتانیاهو برگزار کردند.
 
پنج روز قبل نیز اعضای پارلمان رژیم جعلی صهیونیستی پس از هشت ساعت جلسه، با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف، لایحه جنجالی کابینه راستگرا، برای کاهش اختیارات دستگاه قضایی را در قرائت اول، تصویب کردند. 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
خواب بدی برای ایران در جنگ اکراین دیده اند تحریم سازمان ها و اشخاص ایرانی مبنای حقوقی خواهد شد برای گرفتن غرامت سنگین از ایران چه بسا صد سال نفت و گاز و منابع دیگر ایران را ببرند به بهانه غرامت روس‌ها هم به زیرکی پایان کار را حدس زده اند فردای روز در مقابل یک امتیاز ایران را در مقابل غرامت هزار میلیارد دلاری تنها خواهند گذاشت لطفا زودتر پای ایران را از جنگ بیرون بکشید غرب اجازه به روس‌ها نمی دهد مثل سوریه پیروز میدان باشد هر چند در سوریه هم پیروز نشد در مقابل ترکیه و لشکر کشی ترکها کوتاه آمد سوریه برای غرب ارزشی نداشت و همین و هزار سال دیگر سوریه صد پیش هم نخواهد شد غرب در سوریه هم پیروز شد گرفتن هزینه‌های انسانی و مالی بدون بازگشت از ایران و سوریه بدون دخالت مستقیم خودشان هدف آمریکا و اسرائیل و اروپا بود
روابط ایران و روسیه دولت امریکا را دچار چالش می کند بخاطر همین علیه روابط ایران با روسیه یا چین شایعه پراکنی می کنند. همانطور که امریکا در سوریه دچار چالش شدند.
آنچه که مسلم است فقط رابطه با غرب باید حلال مشکلات معرفی شود،
نتیجه مدیریت امریکا ظهور طالبان و القاعده بود، محیط زیست ویران و این همه ناههنجاری و ناامنی. این امریکا قابل تقسیم شدن به چند کشور را دارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۷
همین حالاشم چند کشور هست مگه نمیدونید قوانین ایالتها
با هم متفاوته. رمز پیشرفت ایالات متحده در هماهنگی همین ایالاتهاشه
کمبود نیروی کار در کارخانه‌ها غوغا می کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۷
پس چرا میگن بیکاری زیاده؟ چرا میگن شغل برای جوانان نیست؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۷
متخصص نیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۷
کار هست ولی با این حقوق هایی که میدن کسی حاضر به کار کردن نیست من خودم شاغل در کارخانه هستم با سابقه بالای 25 سال سه ماه حقوقم رو، رو هم کنم به روز میشه یه سکه!!!
شاید الان کسی پیدا بشه بگه تو که به جای کارکردن نشستی داری توییت میزنی همین حقوقم نصفش زیاده، به عرض برسونم که امروز مرخصی ام
تحریم های کشورهای غربی یک زنگ خطر برای کشورهایی است که می خواهند خودشان باشند.
ایران به هیچ وجه نباید خودش را با جنگ روسیه و اکرلین در گیر کند. ما امنیت کشور خودمان را باید تامین کنیم، جلوی اتهامات اروپا هم باید بایستیم. اینها اهدافی دارند که به ایران تهمت میزنند.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم