بازدید 1429

راه‌اندازی خط تولید زیردریایی‌های سنگین در ارتش

امیر دریادار حبیب الله سیاری شب گذشته در همایش تبیین دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه یزد به صفات زیبایی همچون دارالعباده، دارالعلم و حسینیه ایران شناخته می‌شود، اظهار داشت: مردم یزد تمامی صفات زیبا و پسندیده را دارند و همراه بودن با این مردم افتخار بسیار بزرگی است.
کد خبر: ۱۱۶۲۵۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰ 04 February 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، وی تصریح کرد: دهم فروردین سال ۵۷ یکی از بزرگترین افتخارات یزد است که در تاریخ به ثبت رسیده و در دوران هشت سال دفاع مقدس هم چهار هزار شهید گلگون‌کفن را تقدیم اسلام کردند و این برگ زرین و درخشانی در تاریخ استان یزد به حساب می‌آید.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه به دلیل ماهیت شغلی خود مراسم‌های عزاداری نقاط مختلف کشور را مشاهده کرده، گفت: چند سال قبل مراسم‌های محرم را در استان یزد بودم و در هیچ کجای ایران چنین مراسم‌های پرشور و زیبایی را ندیدم و به معنای واقعی کلمه حسینیه ایران بودن ویژگی خاص این مردم است.

تبیین دستاوردهای ارتش نیازمند شناخت از تاریخ انقلاب است

سیاری در ارتباط با دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: برای اینکه مروری بر دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم، باید نسبت به تاریخ انقلاب آشنایی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: پیش از انقلاب، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در تمام امور مملکت توسط آمریکایی‌ها انجام می‌شد و اینکه ۶۰ تا ۷۰ هزار مستشار آمریکایی در کشور وجود داشت صرفا مربوط به ارتش نبود، بلکه در تمام ارکان حضور داشتند و برای ایران تصمیم می‌گرفتند و ایرانی‌ها آن را اجرا می‌کردند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران خاظرنشان کرد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، استکبار با آن که این تعاریف را برای حفظ منابع نامشروعش کرده بود به هیچ عنوان نمی‌خواست منافعش را با انقلاب از دست بدهد و تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از پیروزی انقلاب کرد و آخرین اقدامش حضور ژنرال هایزن در ایران بود که می‌خواست به وسیله ارتش کودتا انجام دهد، اما با یک حرکت امام این اقدام خنثی شد و آن حرکت فرمان ایشان بود که ارتشی‌ها پادگان‌ها را خالی کنند و در مدت کمتر از 24 ساعت ارتش خالی شد و تنها فرماندهان سرسپرده در ارتش باقی ماندند.

شکست آخرین برنامه آمریکا در زمان طاغوت به وسیله فرمان حضرت امام

سیاری با بیان اینکه همین فرمان سبب شد که آخرین حرکت آمریکایی‌ها ناموفق شود و انقلاب اسلامی ایران پیروز شود گفت: پس از پیروزی انقلاب هم آنها به دنبال شکست ایران برآمدند تا دوباره به ایران بازگردند و نخستین اقدامشان دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی بود، اما در این کار هم موفق نشدند و به دنبال این شکست ترور را در کشور ما ایجاد کردند.

وی با اشاره به اینکه ما از ابتدای انقلاب تاکنون 17 هزار شهید ترور داریم گفت: دشمن از این عرصه هم نتوانست به اهدافش دست پیدا کند و به همین دلیل به جنگ نظامی علیه ایران که دست خالی بود روی آوردند و برآورد انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها این بود که ارتش ایران آمادگی برای مقابله با آنها را ندارد و قطعا شکست می‌خورد به همین دلیل جنگ را به وسیله صدام به ایران تحمیل کردند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: برآورد دشمن این بود که یک هفته‌ای تهران را به محاصره خود در می‌آورند اما در همان روز اول نیروهای جان برکف ایران، دشمن را مورد هدف قرار دادند و تمام محاسبات دشمن به هم ریخت و همان گونه که همه می‌دانیم هشت سال جنگ را به ایران تحمیل کردند، اما در نهایت ایران سربلند شد.

ترور، جنگ تحمیلی و تحریم بخشی از تلاش دشمن برای شکست انقلاب

سیاری عنوان کرد: دشمن پس از ناکامی و شکست در هشت سال دفاع مقدس، تحریم‌هایی که از ابتدای انقلاب ایجاد کرده بودند را شدیدتر کردند و هر روز هم تا به امروز این تحریم‌ها را شدت بخشیدند و در کنار آن تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی را هم در دستور کار خود قرار دادند.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند استکبار پس از تهاجم و شبیخون فرهنگی به ناتو فرهنگی روی آوردند، عنوان کرد: دشمن در ابعاد مختلف فرهنگی پای کار آمدند و عملا ما امروز در جنگ نرمی قرار داریم که ماموریت آن تسلط پیدا کردن بر ذهن‌های جوانان و آینده‌سازان کشور است تا با این نفوذ و تسلط، باورها و عقاید را تغییر دهد و به این وسیله، افکار و ساختار کاری و به دنبال آن رفتار را با تغییر روبه‌رو کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این تغییر رفتار و افکار و باورها به این معنی است که حرکت جوانان در مسیری قرار گیرد که دشمن می‌خواهد افزود: کلمه استعمار که به معنای آبادانی است تاکنون به سه نوع معرفی شده و نخستین نوع آن استعمار کهنه است.

سیاری ابزار استعمار کهنه را لشگرکشی دانست و گفت: کشوری که می‌خواست استعمار کهنه انجام دهد به آن کشور لشگرکشی نظامی می‌کرد و با استقرار در آن کشور ضمن اینکه مردم آن کشور را استثمار می‌کنند، منافع خودشان را برمی‌دارند به عنوان اینکه به دنبال آبادانی هستند.

وی افزود: استعمار نو دومین نوع استعمار است که ابزار آن لشگرکشی نیست، بلکه گماردن حاکمان کشور توسط دولت استعمارگر است که نمونه آن مثل قبل از انقلاب خودمان است که تمام تصمی‍م‌گیران کشور سرسپردگان آمریکایی‌ها بود.

دشمن در تلاش است تا استعمار فرانو را در ایران پیاده کند

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: استعمار سوم فرانو است که نه نیاز به لشگرکشی دارد و نه نیاز به گماردن نیروهای خودشان، بلکه تنها باید اذهان جوانان کشور مستعمره را به نفع خودشان تغییر دهند و امروز دشمن در حال تلاش است که در ایران این نوع را پیاده کند اما جوانان این مرز و بوم هم با بصیرت هستند و دشمن را به خوبی می‌شناسند و باید بدانیم که تنها راه مقابله با استعمار فرانو همین بصیرت و بیداری و دشمن‌شناسی جوانان است.

سیاری خاطرنشان کرد: امروز همه اعتقاد داریم که اگر دشمن با برآورد اشتباه خود اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد، جوانان امروز بسیار بهتر از دوران ابتدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس در برابر دشمن ایستادگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ارتش در قبل از انقلاب تجهیزات نظامی جدید و به روز داشت، اما این تجهیزات به لحاظ نرم‌افزاری به هیچ عنوان در اختیار ایران نبود و توان تعمیر آن را نداشتیم گفت: پس از انقلاب و در دوران هشت سال دفاع مقدس ایران نیاز به تجهیزات نظامی پیدا کرد و چون به ما نمی‌دادند به فرمان حضرت امام خمینی(ره) خودمان اقدام به ساخت آن کردیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در زمان جنگ به جایی رسیدیم که گلوله توپخانه جیره‌بندی بود و دلیل آن این بود که قدرت ساخت را در کشور نداشتیم، همچنین کمبود موشک، لوله توپ، قطعات ناو و موارد دیگر داشتیم که باید راهی برای رفع آن پیدا می‌کردیم و این راه علم ساخت بود و به آن دست پیدا کردیم.

سیاری خاطرنشان کرد: تمام آرزوی دشمن منهای شکست انقلاب این بود که از خفگی ژئوپلوتیکی خلیج فارس خارج شود و به این بخش تسلط کامل داشته باشد، اما نتوانست به این هدف خود هم دست پیدا کند و حتی ذره‌ای از خاک جمهوری اسلامی ایران به دست دشمن نیفتاد و تمام خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهدا آزاد شد در حالی که اوایل انقلاب دشمن مقدار زیادی درون خاک ایران وارد شده بود.

وی عنوان کرد: صدامی که می‌خواست آقای عرب شود و به جای ایران ژاندارم منطقه شود به بدترین وضع ممکن توسط همان‌هایی که حمایتش کردند با مشکل مواجه شد، اما ایران روز به روز اقتدارش را افزایش داد.

تمام متخصصان ساخت تجهیزات و ادوات نظامی کشور ایرانی هستند

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: امروز تمام متخصصان ساخت تجهیزات و ادوات نظامی ایران در داخل کشور آموزش دیده‌اند و نیروهای بومی هستند، البته ارتباط علمی با دنیا را با حفظ عزت و اقتدار خود داشتیم.

سیاری با بیان اینکه تامین تجهیزات سه راه بیشتر ندارد گفت: خرید از دیگر کشورها، ساخت به صورت مشترک و تحت لیسانس و ساخت در داخل و خودکفایی این سه راه تامین تجهیزات نظامی است که ایران راه سوم را با تکیه بر ظرفیت نیروهای نخبه داخلی انتخاب کرد و با توکل به خدا توانستیم انواع تجهیزات پیشرفته روز را در داخل کشور تولید کنیم.

وی افزود: به حدی پیشرفت کردیم که تمام تجهیزاتمان هم در وزارت دفاع و هم در ارتش ساخته می‌شود و از قابلیت‌های بسیار زیاد و بالایی برخوردار است، عنوان کرد: یکی از دانشجویان دانشگاه‌های ارتش به تازگی به پهپادهای پرسه زن روی آورده و موفق به ساخت آن شده است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: در ابتدای انقلاب و زمان جنگ ایران تنها سه سامانه پدافند زمین به هوا داشت، ولی امروز به جایی رسیدیم که به دلیل تعدد بسیار بالای این سامانه‌های پدافندی، نمی‌دانیم در رزمایش‌ها از کدام یک استفاده کنیم.

سیاری خاطرنشان کرد: امروز انواع و اقسام موشک ها و تجهیزات برای ساخت هواپیماهای جدید و هواپیماهای نسل‌های نو در کشور تولید شده و دانش تولید پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی و دفاعی جهان را در اختیار داریم.

وی گفت: از ابتدای انقلاب تا پایان دفاع مقدس ما هیچ زیردریایی نداشتیم، اما امروز خط تولید ناوشکن، زیردریایی‌های سبک و سنگین داریم و در حال راه‌اندازی خط تولید زیردریایی سنگین هستیم.

سیاری ادامه داد: امروز ناوشکن‌های جماران، سهند، دنا، سبلان، البرز و دیگر ناوشکن‌های ایران یکی پس از دیگری تولید شده‌اند و همچنان ناوشکن‌های جدید در کشور در حال تولید است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مقام معظم رهبری چند سال پیش فرمودند که نیروی دریایی ایران باید راهبردی شود، عنوان کرد: از زمانی که مقام معظم رهبری این دستور را دادند نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بالغ بر 5 هزار نفتکش بزرگ را در مقابله حمله دزدان دریایی ایران حفاظت کرد و هیچ مشکلی برای آنها پیش نیامد.

سیاری تصریح کرد: سال گذشته ما اعلام کردیم که می‌خواهیم به اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی برویم که آمریکایی‌ها گفته بودند ایران این کار را نمی‌تواند انجام دهد، اما ما با 60 هزار کیلومتر دریانوردی از مقابل 55 کشور دنیا عبور کردیم و همه این کشورها منتظر بودند که ایران برای سوخت‌گیری و تعمیرات درخواست پهلوگیری بدهیم، اما حتی یک درخواست هم ندادیم و این مسیر را رفتیم و برگشتیم.

جهان منتظر خبر مهمی از اقتدارآفرینی جدید نیروی دریایی ایران باشد

وی افزود: قطعا در سال پیش رو باید منتظر خبری باشید که بسیار بزرگتر و اقتدارآفرین‌ترین‌تر از این اقدام نیروی دریایی در سال گذشته باشیم که اقتدار دریایی ایران را هر روز بیشتر و بیشتر می‌کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: قبل از انقلاب تمام تاکتیک‌های ما غربی بود، اما امروز همه می‌دانند که حتی یک تاکتیک و دکترین نظامی ما غربی نیست و تماما به دست نیروهای داخلی نوشته شده است.

سیاری به سیل مردادماه امسال یزد اشاره کرد و گفت: هیچ جایی در کشور وجود ندارد که حادثه‌ای از جمله سیل و زلزله رخ دهد، اما ارتش در آن محل برای امدادرسانی و کمک حضور نداشته باشد.

وی افزود: تمام این خدمات، حمایت‌ها و کمک‌ها به واسطه شعار و اعتقادی است که ما در ارتش داریم و آن این است که ارتش برای همه ملت ایران است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: پشتیبانی ملت قهرمان ایران اسلامی از نیروهای مسلح اگر نبود هیچ موفقیتی حاصل نمی‌شد و تمام موفقیت‌ها و دستاوردهایی که در طول این سال‌ها داشتیم همه و همه به دلیل همین پشتیبانی است که مردم به خوبی از نیروهای مسلح داشته‌اند.

دشمن را به خوبی رصد می‌کنیم و اشراف دقیق اطلاعاتی به منطقه و جهان داریم

سیاری ادامه داد: امروز دشمن را به خوبی رصد می‌کنیم و با اشراف اطلاعاتی دقیق و کامل به منطقه و جهان سمت و جهت تهدید را به خوبی تشخیص می‌دهیم و سناریو مقابله با این تهدیدها را به خوبی در اختیار داریم و به همین دلیل هم امنیت ایران در منطقه کاملا تضمین است.

وی با بیان اینکه امروز ایران به دستاوردها و اقتداراتی رسیده که نه تنها امنیت کامل داریم، بلکه دهان تمامی دشمنان را به خاک رسانده‌ایم گفت: امروز به حدی توانمندی داریم و نیروهای مسلح ما پا در رکاب هستند که در هر عرصه زمین، دریا، هوا و هر جایی تهدیدی وجود داشته باشد قابلیت مقابله را داریم و این نشان می‌دهد که ما از تهدید محور عبور کردیم و به قابلیت محوری دست یافته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار
وب گردی