بازدید 7095

۵ استان رکورددار سوءتغذیه کودکان

رئیس هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان با اشاره به ۵ استان رکورددار سوءتغذیه کودکان، علل بروز بدغذایی در کودکان را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۱۶۱۳۳۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵ 26 January 2023


به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، علی‌اکبر سیاری امروز در نشست خبری هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کمک به بهبود تغذیه کودکان در کشور از اهداف برگزاری این کنگره است. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این همایش به آن پرداخته می‌شود، تغذیه کودکان و شیرخواران و سوءتغذیه است.

وی افزود: سوءتغذیه در کودکان به دو دسته تقسیم می‌شود یکی کمبود مواد پروتئینی و قندی و ریزمغذی‌های موردنیاز برای رشد کودک است. دوم چاقی است که یک اپیدمی جهانی در دنیاست که ریشه آن در بیش‌خواری و تغذیه ناسالم و کم‌تحرکی است.

رئیس هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان با اشاره به این‌که شیوع کرونا به دلیل افزایش کم‌تحرکی، چاقی در کودکان را افزایش داد، ادامه داد: اگر بخواهیم چاقی مدیریت شود باید چهار تخصص پزشک، کارشناس تعذیه، روانشناس و کارشناس تربیت بدنی در همکاری با یکدیگر در درمان کودکان چاق، فعالیت کنند.

سیاری در پاسخ به سوالی مبنی بر استان‌های دارای بیشترین آمار سوءتغذیه کودکان تصریح کرد: سوءتغذیه کودکان بیشتر در سیستان بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی شایع است و استان گیلان نیز رتبه اول چاقی کودکان را دارد.

رئیس هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان ادامه داد: بخشی از علت سوءتغذیه به فقر اقتصادی و بخشی به فقر علمی و فرهنگی باز می‌گردد، ثابت شده در خانواده مادرانی که سواد تغذیه‌ای مناسبی دارند میزان سوءتغذیه کمتر است. آنچه در کنار وجود و تولید غذا و میزان دسترسی به غذا اهمیت دارد، انتخاب درست مواد غذایی برای کودکان است. گا‌ها شاهد دسترسی مردم به مواد غذایی هستیم، اما در زمان خرید غذا، مواد غذایی مناسبی را انتخاب نمی‌کنند.

وی درباره علل بدغذایی کودکان نیز تشریح کرد: کودکان بدغذا یا دچار اختلالات تغذیه‌ای به چند گروه تقسیم می‌شوند، برخی کودکان هیچ غذایی مصرف نمی‌کنند که بخشی از آن، به نوع برخورد مادر بازمیگردد برای مثال مادران دچار وسواس، گا‌ها اصرار دارند کودک حتما از نوع خاصی غذا استفاده کند و یا به وزن بیشتری برسد که این امر باعث بدغذا شدن کودکان می‌شود. مادران باید توجه داشته باشند که هر کودکی در مسیر خود رشد می‌کند و باید طبق کارت رشد کودکان، افزایش وزن آن‌ها پیش برود. این موارد در مراکز بهداشت به مادران آموزش داده می‌شود.

 

وی افزود: دسته دوم کودکان بدغذا، کودکانی هستند که در ارتباط و خلق و خو، رفتار و مصرف غذا مشکل دارند که باید خدمات روانشناسی را نیز در کنار رژیم موردنیاز خود دریافت کنند. دسته‌ای از کودکان نیز بعضی از مواد غذایی را نمی‌خورند یا فقط از یک نوع ماده غذایی استفاده می‌کنند که این مشکل نیز در حیطه اختلالات روانی قرار می‌گیرد و باید حتما مشاوره روانشناسی دریافت کنند. در مواردی که کودک دچار بد غذایی می‌شود، مادر و کودک از نظر جسمی و روانی باید تحت مشاوره قرار بگیرند.

سیاری تاکید کرد: نباید با زورگویی و فریب دادن و تهدید و تشویق به کودکان غذا داد؛ برای مثال نباید صرفا در ازای غذا خوردن به کودکان اجازه داد که تلویزیون تماشا کنند، زیرا این کار باعث تنفر کودک از روند غذاخوردن می‌شود در حالی که باید غذا خوردن را به فرآیندی لذت‌بخش برای کودکان تبدیل کرد.

وی از راه‌اندازی کلینیک سبز برای درمان کودکان چاق خبر داد و گفت: این کلینک به صورت آزمایشی (پایلوت) در بیمارستان کودکان مفید راه‌اندازی شده و پس از مدتی در هر استان راه‌اندازی می‌شود. در این کلینیک‌ها، معاینه کودکان توسط پزشک و متخصص تغذیه انجام می‌شود و در صورت تشخیص زمینه‌های روانی موثر در بروز سوءتغذیه کودکان، کودک و مادر به مشاور روانشناسی ارجاع داده می‌شوند. در این کلینیک‌ها دستورالعمل‌های لازم برای درمان کودکان دچار چاقی و سوءتغذیه ارائه می‌شود.

رئیس هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان با بیان اینکه تغذیه در بیمارستان‌ها نیز از مسائل مهمی است که باید در بخش کودکان به آن توجه شود، بیان کرد: گاهاً کودکان به دلیل سوءتغذیه بستری می‌شوند و یا طی مدت بستری به دلیل بیماری یا عدم رسیدگی مناسب دچار سوءتغذیه می‌شوند در همین راستا دستورالعملی با کمک کارشناسان تغذیه طراحی شده تا در بیمارستان‌ها اجرا شده و سوءتغذیه را کاهش دهد که این موضوع نیز یکی از محور‌های کنگره امسال است. بسیاری از سرطان‌های کودکان قابل درمان است و نحوه تغذیه در هنگام درمان کودکان مبتلا به سرطان و بیماری‌های مزمن نیز از مباحث دیگر کنگره است.

به گفته وی، هجدهمین کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان توسط انجمن علمی تغذیه کودکان ایران با همکاری انستیتو تغذیه و صنایع غذایی ایران از ۱۰ تا ۱۲ اسفندماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری