بازدید ۲۵۱۴
رئیس جمهور با بیان اینکه برگزاری جشنواره رازی، جلوه‌ای از تشویق خدمتگزاران عرصه سلامت و درمان است، گفت: این یک نشست نمادین است و باید حمایت مالی، حقوقی و علمی در همه عرصه‌ها از یک پژوهشگر و محقق انجام شود.
کد خبر: ۱۱۶۰۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۵ 24 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور روز دوشنبه در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رجب گفت: این نشستی نمادین برای قدردانی از خدمتگزاران بخش سلامت و درمان است و بنده صمیمانه سپاسگزار همه فعالان این بخش هستم.

رئیسی افزود: دانشمندان و پژوهشگران ما در بخش سلامت و درمان علاوه بر آنکه در آزمون بزرگ صیانت از جان مردم در برابر شیوع کرونا خوش درخشیدند، در زمینه تولید واکسن کرونا نیز افتخارآفرینی کرده و ایران را از واردکننده واکسن کرونا به صادرکننده واکسن تبدیل کردند و مردم ایران قدردان این زحمات خدمتگزاران عرصه سلامت هستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز به لطف تلاش‌های محققان و فعالان عرصه سلامت و درمان بیش از ۹۰ درصد داروهای مورد نیاز کشور و بخش عمده‌ای از تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات پیچیده اتاق عمل در شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با کسب استانداردهای جهانی تولید و تجاری‌سازی شده و کاملا با تولیدات کشورهای پیشرفته قابل رقابت هستند.

رئیسی این دستاوردها را محصول دانشگاه و تلاش اساتید، پژوهشگران و ایده‌پردازان دلسوز کشور دانست و تصریح کرد: این محققان باید تشویق شوند تا ایده‌های خود را تبدیل به محصول کنند. امروز باید ایده‌پردازی در دانشگاه مورد تشویق قرار گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برگزاری این جشنواره جلوه‌ای از تشویق خدمتگزاران عرصه سلامت و درمان است، اما این همه کار نیست، خاطرنشان کرد: این یک نشست نمادین است و به دنبال آن باید حمایت مالی، حقوقی و علمی در همه عرصه‌ها از یک پژوهشگر و محقق و کسی که دانایی را به توانایی ضمیمه می‌کند، انجام شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه نخبگان و پژوهشگران باید احساس کنند که مورد حمایت عملی هستند، گفت: یکی از اولین و مهم‌ترین مصادیق حمایت از نخبگان فراهم کردن فرصت شغلی متناسب با شأن نخبگان است.

 رئیسی با اشاره به اینکه در زمان سپری شده از دولت مردمی به لطف خدا توانسته‌ایم با مدیریت بنیاد نخبگان، تعداد زیادی از نخبگان کشور را در دستگاه‌های اجرایی جذب کنیم، افزود: این منتی بر نخبگان کشور نیست بلکه افتخاری برای دستگاه‌ها است که نخبگان را جذب کنند و امروز اینجا عرض می‌کنم که همه دستگاه‌ها در کشور برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند و از جذب نخبگان استقبال می‌کنند.

رئیس جمهور در ادامه ارتباط صنعت با دانشگاه را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر در نظریه‌پردازی، پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها نیاز و مسایل کشور دیده نشود، حتی اگر حائز نمره قبولی باشد و در مقالات معتبر علمی نیز منتشر شود، آنچنان که باید و شاید مؤثر نبوده است.

رئیسی با بیان اینکه پژوهشگران و محققان ما باید نظام مسائل کشور را بشناسند و سمت و سوی تحقیقاتشان در این راستا باشد، تصریح کرد: امروز با تلاش اساتید و پژوهشگران در دانشگاه‌های علوم پزشکی، مرجعیت علمی برای کشورمان در این زمینه ایجاد شده، اما نکته مهم‌تر حفظ و ارتقای این جایگاه است.

رئیس جمهور ادامه داد: از جمله تأکیدات بنده در دولت به وزرا از جمله وزیر بهداشت همواره این نکته بوده است که سرمایه‌گذاری در کنار افزایش بهره‌وری را به شکل توأمان مورد توجه قرار دهند.

رئیسی با بیان اینکه معتقدیم هرگونه هزینه در این عرصه‌ها سرمایه‌گذاری برای کشور است، تصریح کرد: البته روسای دانشگاه‌ها و مسئولان مربوطه باید برای افزایش بهره‌وری در کنار ارتقای سطح علمی پژوهش‌ها تلاش کنند.

رئیس جمهور در ادامه فعالیت ۱۰۱ هزار استاد دانشگاه در مراکز علمی و دانشگاهی را سرمایه‌ای ارزشمند برای کشور دانست و گفت: وجود این عزیزان باید موجب ارتقای علم و فناوری و افزایش تولیدات دانش‌بنیان و فناوری‌پایه باشد که فعالیت پارک‌های علم و فناوری در نقاط مختلف کشور جلوه‌هایی از آن بوده و موجب خرسندی است.

رئیسی در ادامه با اشاره به برپایی نمایشگاه محصولات علمی و فناوری کشور و بازدید میهمانان خارجی از این نمایشگاه و نیز تمجید و استقبال آنان از دستاوردهای متخصصین ایرانی گفت: در اجلاس اخیر بانوان تأثیرگذار و در جریان بازدید شرکت‌کنندگان آن از این نمایشگاه، توانمندی بانوان ایرانی بسیار مورد توجه قرار گرفت و تمجید و تحسین بازدیدکنندگان را در پی داشت.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در این همایش توجه به معیشت و سلامت را از محوری‌ترین برنامه‌های دولت عنوان کرد و اظهار داشت: برغم برخی تنگناها، دولت با همکاری مجلس تلاش کرده است سلامت مردم را به گونه‌ای در اولویت‌های بودجه قرار دهد که مردم در این زمینه دچار مشکل نشوند.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه راه طی نشده بسیار است و برغم همه این پیشرفت‌ها و دستاوردهای ارزشمند نباید به وضع موجود قانع شد، تصریح کرد: کشور ما همچنان به حضور متخصصین در بخش‌های مختلف نیازمند است و همچنین باید شهرستان‌های ما نیز همانند مراکز استان‌ها از وجود آنها بهره‌مند باشند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه امروز دستاوردهای پزشکان و متخصصان ما در حوزه بهداشت و درمان پشتوانه ارزشمندی برای اقدامات علمی و فناوری‌پایه است، تصریح کرد: امروز از گوشه و کنار دنیا می‌شنویم که به این پیشرفت‌ها توجه دارند چرا که دستاوردهای متخصصان ما برای دیگر نقاط دنیا نیز قابل استفاده است.

رئیسی با تاکید بر اینکه امروز رسماً اعلام می‌کنند که استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی جمهوری اسلامی ایران از کشورهای اروپایی بهتر و به صرفه‌تر است، اظهار داشت: این ادراک با سخنرانی و حرف ایجاد نشده بلکه با اقدام و عمل پدید آمده است و امروز مردم حداقل ۱۵ کشور همسایه در قالب گردشگری سلامت از خدمات متخصصان، پزشکان و کادر درمان ما بهره می‌برند و مبلغ دستاوردهای پزشکی ایران نیز هستند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این جایگاه با کیفیت را باید با تلاش مضاعف ارتقا داد و مردم را از نتایج آن بهره‌مند ساخت؛ این نوع گره‌گشایی از زندگی مردم جایگاه بسیار ارزشمندی دارد.

رئیسی در پایان گفت: امیدواریم این تجلیل و کرامت از پژوهشگران بتواند در جهت ترغیب اساتید، پژوهشگران و سایر فعالین حوزه سلامت مؤثر باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
فقط خدمات سلامت نیست که
کلا تو همه چی از همه دنیا برتریم اما نمیدونم چرا انقدر بدبختیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
راست میگی ؟؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
نام کشور و علل بهتر بودن را توضیح دهید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
نمک بر زخم مردم!!!
طیب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
خدا..اعتماد به نفس رو برم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
جل الخالق.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
جناب رئیسی نگو این حرفو. الان به لطف شما خیلی اقوامی‌ در خارج دارند اگر هم نداشته باشند با سرچ ساده متوجه اوضاع می شوند. اگر خودشون خارج نرفته باشند. این حرف اشتباه است اگر نگم دروغ است. خدمات پزشکی در ایران نه کیفیت خوبی دارند و نه هزینه ها مناسب است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
واقعا باید باور کنیم ؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
کیفیت زندگی، محیط زیست ، اقتصاد ، شایسته سالاری ایران از اروپا بالاتر است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
برای شما مسئولین بله بهتر است.هر موقع مثل مردم عادی در بیمارستان های دولتی دنبال جا و پزشک بودی و در داروخانه ها دنبال دارو میدویدی متوجه واقعیات میشدی.
kh
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
من با این حرف مردم، یعنی رفتم که دیگه بمیرم !!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
اقای شیخ برای تو و خانوادات خیلی خیلی بهتر از اروپا است....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
الان کجای اروپا رو می فرمائید شما؟ فکر کنم ایشان کره شمالی رو هم جزء اروپا می دونند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
اینها را باید 10 میلیون تومن بشون بدید بگید یک ماه باهاش زندگی کن

شما که می دونید اینها کجا و چطور زندگی می کنند

تبعیض توی مملکت بیداد میکنه هر کسی به خزانه دسترسی بیشتر داشته باشه استفاده بیشتر میکنه

اقای رییسی برای کارکنان قوه قضاییه در مراکز استانها کلینیک های اختصاصی احداث کرده که تمام خدمات مجانی براشون
ایشون اوضاع کشور
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
دقیقا همینطوره.
ایران خدمات پزشکی بهتری نسبت به اروپا و کانادا داره.

فقط البته برخورداری از اون دو شرط داره.
اول ثروت کافی
دوم پزشک آشنا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
وقتی درکشور داروی انتی بیوتیک وسرم وداروهای بیماران خاص پیدا نمیشود ما از اروپا برتریم وای چه برسد همه دارو ها درکشور موجود باشد میشویم سنبل سلامت دنیااااااااااااااااااااااااا
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی مصوبه مولدسازی حکومت پهلوی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب دهه فجر
آخرین اخبار
وب گردی