بازدید 2467

ناجی مردم از آلودگی هوا کیست؟

این شهر دودی است. شاخص آلاینده ها بالاست. سالانه تعدادی از شهروندان بر اساس آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. عضو شورا می گوید آلودگی خسارت ۲ میلیارد دلاری برای پایتخت دارد.
کد خبر: ۱۱۶۰۸۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۶ 23 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، آلودگی هوا مدت زیادی است که گریبانگیر تهران و کلان‌شهرهای دیگر شده و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و همچنان قربانی می‌گیرد.

قوانین و مقررات زیادی در خصوص موضوع آلودگی هوا وجود دارد. اما اجرای این قوانین در رفت و برگشت بین سازمان‌های مسئول رها شده است. بسیاری از پروژه‌های زیست محیطی به حال خود رها شده و همچنین شاهدیم که سازمانها و ارگان‌های مربوطه به وظایف خود در زمینه قانون هوای پاک عمل نمی‌کنند.

از تصویب قانون هوای پاک در سال ۹۶ تا رها شدن وظایف /دلایل آلودگی هوا چیست؟

برخی می‌گویند خلأهای قانونی وجود دارد و باید قانون هوای پاک تغییر کند. یکبار در سال ۱۳۷۴ مصوبه‌ای درباره آلودگی داشتیم و همچنین در سال ۹۶ هم قانون هوای پاک در مجلس تصویب شد.

جمعیت، وسایل نقلیه و سوخت‌های فسیلی، پالایشگاه‌ها و مصارف خانگی، وارونگی دما، فصول سرد و... از جمله عوامل آلاینده در تهران هستند.

مسوولان منتظر بادند/برف و باران هم حریف آلودگی نشد

آلودگی هوا به یک پدیده غالب در تهران تبدیل شده و هر ساله شاهدیم که در نیمه دوم سال به دلیل وارونگی دما، آلودگی در پایتخت افزایش می‌یابد و در روزهای سرد به اوج خود می‌رسد. هر چند که مسئولین منتظرند که بادی بوزد تا آلودگی جابجا شود.

برف و باران هم بارید اما حریف آلودگی تهران نشد چرا که باید فقط باد بوزد تا الاینده‌ها جابجا شوند.

تهران امروز آلوده تر است/پیچیدن نسخه موقت برای تهران از سوی کمیته اضطرار

برخی از ایستگاه‌های تهران از مرحله هشدار هم عبور کرده‌اند و امروز هوا آلوده تر است. براساس جداول شاخص کیفیت هوا از عدد صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۰ تا ۱۰۰ قابل قبول، ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام افراد، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۵۰۰ بسیار خطرناک است.

مدتی است که مدارس پی‌درپی تعطیل می‌شوند/۲۵ درصد سفرهای شهری مربوط به سفرهای آموزشی است

آلودگی هوا زندگی شهروندان را تحت‌الشعاع قرار داده است. کمیته اضطرار هم تشکیل جلسه می‌دهد و با تعطیلی مدارس، زوج و فرد کردن خودروها از در منزل، ورزش نکردن در فضای باز و... نسخه موقت برای آلودگی می‌پیچد. مدتی است که مدارس پی‌درپی تعطیل می‌شوند تا جایی که وزیر آموزش و پرورش گفت وقتی مدارس تعطیل می‌شود بچه‌ها در خانه نمی‌مانند و سفرها همچنان ادامه دارد و مدیران شهری هم می‌گویند فقط ۲۵ درصد سفرهای شهری مربوط به سفرهای آموزشی است.

شهردار تهران هم می‌گوید در موضوع آلودگی هوا ۲۲ دستگاه مسئول هستند و تنها شهرداری مسئول نیست اما ما بیشتر از حد وظایف خودمان ورود کرده ایم.

بر اساس این گزارش، حتی بهشت‌نشینان نامه‌ای به دولتی‌ها نوشتند و خواستار رفع آلودگی شدند اما تاکنون اعلام نشده که جواب این نامه داده شده یا خیر؟

دستگاه‌های متولی اصلی آلودگی هوا باید گزارش عملکرد خود را به مردم ارائه کنند/چرا آلودگی هوا حل نمی‌شود؟

مهدی پیرهادی عضو شورای شهر تهران می‌گوید که دستگاه‌های متولی اصلی آلودگی هوا باید گزارش عملکرد خود را به مردم ارائه کنند و مردم بدانند که چرا آلودگی هوا حل نمی‌شود. حتی در بسیاری از موارد دغدغه‌ای برای رفع آلودگی هوا وجود ندارد.۱

آلودگی هوا خسارت ۲ میلیارد دلاری برای تهران دارد/ کدام عوامل شهروندان را راهی بیمارستان کرد/زندگی در شهر دودی

آلودگی هوا به صورت مستقیم بر سلامت شهروندان تأثیر می‌گذارد و سالانه قربانیان زیادی می‌گیرد.سوده نجفی عضو شورای شهر تهران می گوید که آلودگی هوا خسارت ۲ میلیارد دلاری برای تهران دارد. سردرد، کاهش هوشیاری، حمله قلبی، سوزش چشم، تنگی و سفتی قفسه سینه، سرفه، افزایش فشار خون و... از جمله مواردی است که شهروندان را طی چند هفته گذشته راهی بیمارستان کرده است. پایتخت‌نشینان همچنان در یک شهر دودی زندگی می‌کنند و تهران در ماه‌های آبان و آذر و دی و بهمن روزهای آلوده زیادی را تجربه کرده است.

البته هشدار داده شده که تا چند روز آینده شاخص آلایندگی بالاست، باز هم تنها راهکار برای کاهش آلودگی هوا از سوی مسوولان چیست؟ البته گفته شده که معادن کارخانه سیمان هم تعطیل شده است و یکی از مصوبات کارگروه این بوده که واحدهای تولید شن و ماسه و آسفالت و بتن فعالیت خود را فعلا متوقف کنند.

از سختی تنفس در تهران تا بحرانی شدن آلودگی هوای تهران/اگر بادی نوزد شاهد آلودگی هستیم

سالهاست که از بحرانی شدن آلودگی هوای تهران می‌گذرد. تنفس در تهران به سختی انجام می‌شود. وارونگی در فصل سرد سال زمانی رخ می‌دهد که لایه‌هایی از هوای گرم بالای هوای سرد در مجاورت کره زمین قرار گیرد و اگر بادی نوزد شاهد آلودگی هستیم.

همچنان مسئولان بر سر یافتن علت آلودگی هوا با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند/دولت وظایف خود را به درستی انجام نداد/گره آلودگی هوا به دست رئیس‌جمهور باز می‌شود

با وجود اینکه لوایح و قانون‌های زیادی در خصوص رفع آلودگی وجود دارد، اما می‌بینیم که دستگاه‌های مسئول در این زمینه به وظایف خود به درستی عمل نمی‌کنند. چند سال است که قانون هوای پاک تصویب شده اما همچنان مسئولان بر سر یافتن علت آلودگی هوا با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته و توپ را در زمین یکدیگر پاسکاری می‌کنند. دولت باید به وظایف قانونی خود در زمینه توسعه مل و نقل عمومی بپردازد اما متأسفانه این وظایف به درستی انجام نشده و حتی دولتی‌ها ۱۵ درصد پیش‌پرداخت خرید ۶۳۰ دستگاه واگن از چینی‌ها را هم نداده‌اند در صورتی که اگر حمل و نقل توسعه یابد بسیاری از مشکلات آلودگی برطرف می‌شود.

حبیب کاشانی عضو شورای شهر تهران می‌گوید: گره آلودگی هوا به دست رئیس‌جمهور باز می‌شود. این موضوع درباره جان انسانهاست و باید این مشکل حل شود و فقط شهرداری در این زمینه مسئول نیست. باید با ترک‌فعل‌ها در این زمینه برخورد شود.

آلودگی سیاسی ممنوع/ انداختن مشکل آلودگی هوا بر گردن شهردار تهران نه تنها بی‌انصافی است بلکه بی‌اطلاعی و از روی بغض و کینه است

برخی آلودگی هوای تهران را سیاسی می‌کنند. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران می‌گوید: نباید آلودگی هوا را سیاسی کنیم. ما به دنبال این نیستیم که بگوییم قبلی‌ها مقصرند، این کارها بچه‌بازی است. در مورد آلودگی هوا جان مردم مطرح است اما متأسفانه در مسئله آلودگی هوا دچار آلودگی سیاسی شده‌ایم.

چمران معتقد است انداختن مشکل آلودگی هوا بر گردن شهردار تهران نه تنها بی‌انصافی است بلکه بی‌اطلاعی و از روی بغض و کینه است. بیش از ۲۰ دستگاه در آلودگی هوا نقش دارند و همه آنها باید پای کار بیایند تا بتوانیم این مشکل دیرینه را حل کنیم.

آلودگی همچنان در تهران ادامه دارد. در برنامه چهارم توسعه به موضوع توسعه حمل و نقل عمومی به جد توجه شده است اما باید تمام دستگاه‌های متولی پای کار بیایند و نسخه‌پیچی موقت جوابگوی رفع مشکل دیرینه نیست. حال باید دید چه زمان دستگاه‌های مسئول برای رفع مشکل دیرینه تهران پای کار می‌آیند؟ اما باید گفت که در این شهر دودی مردم به سختی نفس می‌کشند و باید هر چه سریع‌تر این مشکل برطرف شود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۱۳
مثل همیشه خدای کریم
یه باد بفرسته پاک میشه
مسئولین بذار راحت باشن
دولت باید هرچه زودتر:

۱. صادرات گاز را قطع کند و بجای مازوت سوزی، گاز برای نیروگاه های حرارتی استفاده کند

۲.بنزین پتروشیمی، تولید نکند و بنزین سوپر وارد کند

۳.میزان اکتان بنزین یورو داخلی را استاندارد کند

۴.بجای گاز، برق تولید کند و برق را جایگزین گاز کند برای دستگاه های گرمایشی

۵.موتورسیکلت ها و خودروهای برقی وارد یا تولید کند و جلوی تولید موتورسیکلت ها و خودروهای با سوخت فسیلی را بگیرد و ممنوع کند

۶.نسبت به نصب و تعویض مرتب فیلتر کارخانجات آلاینده جدی باشد
ملت رو گول نزنید..
وقتی از مازوت استفاده می کنید،هیچوقت هوا پاک نمیشه
ارتباطی به باد و غیره نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
چرا برادر. اگر مازوت رو از گوگرد پاک کنند حل میشه.
فقط شهردار زاكاني !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
عامل: تصمیمات اشتباه اقتصادی و سیاسی است که باعث شده به دنبال آن به دلیل مشکلات اقتصادی عامه و ملاحظات سیاسی داخلی نتوان قیمت انرژی را متناسب سازی کرد. فرهنگ مصرف هم ارتقا داده نشده و قیمت پایین آن فرهنگ مصرف انرژی را کاهش هم داده و باعث شده مصرف انرژی به شدت بالا برود و دودش به چشم همه. از پایه یک سری سیاست های کلان باید اصلاح شود، اقتصاد شکوفا شود، فرهنگ صحیح اموزش داده و برایش الگو سازی شود. وگرنه با این فرمون و با افراد و سیاست های بی عمل شعارمحور شرایط بدتر الودگی هم در انتظار است.
فعلا که همه چیزمان به همه چیزمان می آید!
هر چی هست داخل بنزین است. مشکل بنزین برطرف بشه، قسمت اعظم آلودگی برطرف خواهد شد.
فقط و فقط تولید بنزین با کیفیت و استفاده از فیلتر در خودروها و کارخانجات. حداقل 90 درصد مشکل حل میشه.
خوب معلوم است دولت انقلابی همه ی مشکلات را در اسرع وقت به روش انقلابی حل خواهد کرد و به اصطلاح انقلابی ها «جمع» خواهد کرد.
از هر کسی بپرسید مسئول آلودگی هوا را سریع به شما معرفی می کند بعد مسئولین در خصوص این موضوع بدیهی اختلاف نظر دارند خودروهای تولید بی کیفیت با متوسط مصرف چند برابر میانگین جهانی عامل اصلی آلودگی هوا و ضعف حمل نقل عمومی که یک ساعت در ایستگاه ولیعصر به معلم یا امام خمینی به معلم باید منتظر اتوبوس بود و مسیراهای دیگر چه انتظاری دارید
با فرمان رئیس جمهور همه چی حل میشه.....
مشکل الودگی در کشور وجود گوگرد زیاد در انواع سوختهاست که این هم ناشی از فرسوده بودن 10 پالایشگاه کشور است که فرسوده بودن هم ناشی از ناتوانی در بازسازی است که ناتوانی در بازسازی هم به خاطر بی پولی است که بی پولی هم به خاطر تحریم است که البته تحریمها هم کاغذ پاره هستن هم برکت!
با سلام،
- با توجه به وضعیت موجود آلودگی هوا، و با توجه به قانون هوای پاک که در شرایط اضطراری آلودگی هوای ناسالم، از طریق کمیته اضطرار آلودگی هو،ا با تعطیلی مدارس و غیر حضوری شدن، حداقل آسیب کمتری به کودکان معصوم منتقل می شد و آگاهی به خانواده ها در مورد کاهش فعالیت های تحرک در سطح شهر همراه بود، راهکار موقت و مسکنی در شرایط سال های جاری بود.
- آیا عدم تعطیلی مدارس در شرایط آلودگی شدید و شرایط قرمز و ناسالم و عدم توجه به مر قانون توسط مسولین (وزیر آموزش و پرورش و ..)، و عدم توجه و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، و عدم نظارت و تذکر مقام های قضایی ، آیا راهکاری برای شکایت والدین که نگران سلامت فرزندان خود هستند، از طریق دیوان عدالت اداری یا کمسیون اصل 90 مجلس از تمامی مسولینی که با زیر پا گذاشتن قانون هوای پاک، و بر طرف کردن صورت مساله و مشکل آلودگی هوا با عدم تعطیلی مدارس، باعث تشدید اضطراب و نگرانی کودکان دانش آموز و والدین شده اند، وجود دارد و موثر است؟
...
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو