بازدید 5371

شکلات تلخ ضرر هم دارد؟

اگر روزانه یک تکه شکلات تلخ ۷۰ درصد مصرف کنید، تاثیر زیادی در بهبود وضعیت هیپرپلازی مغز دارد. همچنین به دلیل داشتن فلاونول و پلی فنول، مصرف کاکائو به پیشگیری از سکته مغزی و زوال عقل کمک زیادی می‌کند.
کد خبر: ۱۱۶۰۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷ 21 January 2023

به گزارش تابناک، بهداشت‌نیوز نوشت: شکلات تلخ بیشتر به عنوان یک ماده خوراکی برای تقویت حافظه شناخته شده است.

مصرف این ماده غذایی با فواید بی شماری همراه است. از جمله خواص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکلات تلخ بیش از ۶۵ درصد با مقدار زیادی کاکائو ترکیب شده است. به دلیل داشتن مقدار زیادی کاتچین و پلی فنل (نوعی آنتی اکسیدان) می‌تواند به بهبود وضعیت بیماران قلبی کمک کند. همچنین شکلات تلخ با درصد بالا در تنظیم فشار خون هم مؤثر است.

کمک به سلامت بدن

یکی دیگر از خواص شکلات تلخ ۹۶ درصد کمک به بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن است. از آنجا که این ماده خوراکی حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان است، با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه می‌کند. در نتیجه در بهبود التهابات بدن مؤثر است. همچنین به دفع مواد زائد و سمی از بدن کمک می‌کند.

گفته می‌شود مصرف مداوم شکلات تلخ (بیش از ۵۰ درصد) به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند.

بهبود وضعیت خلق و خو

یکی دیگر از فواید مصرف شکلات، آرامش ذهنی و سلامت روان است. از آنجایی که این ماده باعث ترشح اندروفین در بدن می‌شود، میزان استرس را کاهش می‌دهد. در نتیجه به بهبود وضعیت خلق و خو کمک زیادی می‌کند. همچنین شکلات تلخ به دلیل داشتن تئوبرومین و کافئین باعث کاهش افسردگی می‌شود.

تقویت حافظه با کمک شکلات تلخ

اگر روزانه یک تکه شکلات تلخ ۷۰ درصد مصرف کنید، تاثیر زیادی در بهبود وضعیت هیپرپلازی مغز دارد. همچنین به دلیل داشتن فلاونول و پلی فنول، مصرف کاکائو به پیشگیری از سکته مغزی و زوال عقل کمک زیادی می‌کند.

مضرات شکلات تلخ

با وجودی که شکلات تلخ فواید و خواص زیادی دارد، اما نباید از مضرات آن غافل شوید. کافئین بالا یکی از مضرات این ماده خوراکی است که باعث بی‌خوابی می‌شود. مصرف زیاد آن اسهال، کم آبی بدن و اضطراب شدید را به همراه دارد. همچنین باعث بروز سردرد میگرنی، بیماری پوستی و یبوست می‌شود. در زنان باردار مصرف شکلات تلخ باعث وزن کم جنین و یا تحریک زودرس می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی