بازدید 6543

افزایش چند برابری تزریق واکسن با کشف سویه‌های جدید کرونا در کشور / ضرورت انتشار آمار‌های بروز واکسیناسیون در کشور

دقت در آمار‌ها نشان می‌دهد، در یک ماه اخیر، شمار واکسن‌های تزریق شده از میانگین حدود هزار و ۵۰۰ دوز در روز، در هفته گذشته به میانگین بیش از ۹ هزار تزریق در روز رسیده است؛ افزایش شش برابری که رشد چشمگیری محسوب می‌شود و نشان از درک اوضاع توسط شماری از هموطنانمان دارد که می‌دانند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹، واکسیناسیون است.
کد خبر: ۱۱۵۸۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷ 07 January 2023

افزایش چندبرابری تزریق واکسن با کشف سویه‌های جدید کرونا در کشور/ ضرورت انتشار آمار‌های بروز واکسیناسیون در کشوردر پی شناسایی سویه‌های جدید ویروس کرونا در کشور و احتمال شکل گیری موج جدید بیماری کووید ۱۹، مراجعه به مراکز واکسیناسیون افزایش یافته است.

به گزارش «تابناک»؛ با اعلام شناسایی چند ویروس تازه از زیرمجموعه‌های ویروس سارس کو ۲ در کشورمان، نگرانی از شکل گیری موج جدید بیماری اوج گرفت؛ اتفاقی که در برخی کشور‌ها از جمله چین ـ که موفق شده بود ابتلا را به "صفر" نزدیک کند ـ رقم خورده و موجب شده که شمار مبتلایان و در پی آن، تعداد فوتی‌ها فزاینده افزایش پیدا کند و بار دیگر نگرانی از کرونا اوج بگیرد.

وضعیتی که در کشورمان هم در حال رقم خوردن است؛ این را می‌شود از آمار واکسن‌های تزریق شده در هر روز دریافت که روند افزایشی نشان می‌دهد و به نسبت هفته‌ها و ماه‌های اخیر، افزایشی چند برابری یافته است؛ اتفاقی خوب که هنوز سرعت کمی دارد و تا رسیدن به وضعیت ایده آل و رفع نگرانی‌ها از شکل گیری موج هشتم بیماری، فاصله زیادی دارد.

با نگاهی به آمار‌ها پی خواهیم برد که در یک ماه اخیر، شمار واکسن‌های تزریق شده از میانگین حدود هزار و ۵۰۰ دوز در روز، در هفته گذشته به میانگین بیش از ۹ هزار تزریق در روز رسیده است. افزایش شش برابری که رشد چشمگیری محسوب می‌شود و نشان از درک اوضاع توسط شماری از هموطنانمان دارد که می‌دانند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹، واکسیناسیون است.

نکته قابل توجه در این میان، نامشخص بودن نرخ واکسیناسیون در گروه‌های سنی متفاوت و در نقاط مختلف کشور است که می‌بایست در تفسیر آمار‌های فوق مورد توجه قرار گیرد، اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در اتفاقی ابهام آفرین و سوال برانگیز، ماه هاست از ارائه این آمار‌ها سر باز می‌زند و پیگیری‌ها از ایشان در این خصوص راه به جایی نبرده است.

به این ابهامات بی پاسخ، ارائه نشدن آمار تفکیکی واکسیناسیون در دوز‌های مختلف را هم باید افزود که این سوال بی جواب را به دنبال دارد که براستی چند درصد ایرانیان به طور کامل علیه بیماری واکسینه هستند، چه میزان از هموطنان مان کمتر از ۶ ماه است که آخرین دوز واکسن را دریافت کرده و بالاترین سطح ایمنی را مقابل بیماری دارا هستند و در میان آن‌هایی که از تزریق آخرین دوز واکسن شان بیش از ۶ ماه گذشته، چند درصد در زمره گروه‌های در معرض خطر قرار می‌گیرند.

افزایش چندبرابری تزریق واکسن با کشف سویه‌های جدید کرونا در کشور/ ضرورت انتشار آمار‌های بروز واکسیناسیون در کشور

نکته‌ای کلیدی که در کاهش آمار‌های کرونایی و از آن مهم تر، کاهش شمار فوتی‌های کرونایی تاثیر به سزایی دارد؛ واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر مانند بیماران زمینه‌ای و افراد مسن که در صورت ابتلا به بیماری، احتمال بالاتری برای وخیم شدن حالشان وجود دارد و جانشان بیش از دیگر بیماران در معرض خطر قرار می‌گیرد؛ بیمارانی که ضرورت دارد هرچه سریعتر برای دریافت واکسن یا تزریق دوز اضافه مراجعه کنند و می‌شود با ارائه آمار‌های شفاف در این باره، از رسانه‌ها و حتی افکار عمومی برای تشویق ایشان به تکمیل واکسیناسیون بهره گرفت.

موضوعی که بار‌ها مورد تاکید رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا یعنی رئیس جمهور نیز قرار گرفته و از وزارت بهداشت به عنوان متولی پیشگیری و درمان بیماری و مجری عمده مصوبات ستاد ملی خواسته تا در زمینه تشویق مردم به واکسیناسیون گام برداشته و از رسانه‌ها کمک بگیرد؛ دستور کاری که باید ببینیم چه زمان اتخاذ خواهد شد.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۷
واکسنهایی مانند سینوفارم و برکت که از ویروس ضعیف شده تهیه شده اند طبق نظر کارشناسان در جهت مقابله با این سویه جدید چندان موثر نیست .
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
کدوم کارشناسان.؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
علی جان این واکسن ها بر اساس ویروس اولیه کرونا هست ولی ویروس جدید هم واکسن گریز هست و هم نسبت به واکسن اولیه مخفی تر عمل میکنه پس تاثیری در مبتلا نشدن و یا حتی کشندگی نداره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
واکسن هم باید هر طور که مسئولین میفرمایند عمل کند . حتما بعد از این مدت فهمیده که اینجا حرف مسئولین عالیرتبه ملاک است
قراره مدارس و دانشگاه ها تعطیل بشن؟؟؟
واکسنی که بعد از سه سال هنوز تاییدیه نداره به درد خودتون میخوره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
احسنت تایید نشد و نخواهد شد
با ساخت واکسنهای جدید ما قدرت برتر در تولیدات دارویی جهان شده ایم و باید به دانشمندان جوان خود افتخار کنیم و از همکاری بنیاد برکت و ستاد فرمان‌امام هم تقدیر شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
برادر بلند شو رسیدیم.خواب نمونی؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
از انتی بیوتیک وسرم مشخص هست قدرت برتر جهانیم منتهی ازاخر
تا بحال هيچ كدام از مسئولين ذي ربط در مورد اينكه واكسن هاي موجود در كشور تا حد مي تواند در برابر سويه هاي جديد ، اثرگذار باشد ؛ هيچ صحبتي نكرده اند و همين موضوع بر بي اعتنايي و بي اعتمادي مردم در تاثير اين واكسن ها ، افزوده است
لیست واکسن های موجود اعلام شود.
آیا استرازنکا هنوز هم در لیست واکسن های قابل انتخاب هست یا خیر؟
واکسن هایی که هیچ کدام برای سویه های جدید بروزرسانی نشده اند به هیچ دردی نمی خورن و مثل آب مقطر میمونن. واکسن های برکت و سینوفارمی که برای سه سال پیش هستند در این سویه جدید کارایی ندارند.

تنها واکسن هایی که در جهان برای سویه های جدید آپدیت شده اند مدرنا و فایزر هستند که در کشور ما موجود نیست
در بین دوستان واطرافیانم بیشتر کسانی که واکسن تزریق کردن درگیر بیماریهای عجیب وغریب مثل درد گردن ودست ،لرزش عظلات،فراموشی،ریزش مو،افسردگی ،سردردهای بی دلیل،زانو درد و..........شدن .من که احتمال مبتلا شدن رو به تزریق واکسن ترجیح میدم.صلاح مملکت خویش خسروان دانند
لطفا یه آمار بدین از میزان صادرات واکسن‌های تولید شده در کشور با ذکر نام واکسن، میزان صادرات و کشور مقصد، میخوایم میزان پیشرفت ادعایی در تولید و صادرات واکسن رو بدونیم، روحیه مون خوب شه
این سویه جدید کرونا تقریبا تمام واکسنها ناکارامد؟هستند ولی میزان کمی هم که کارایی دارند باعث میشود که در زمان درمان کوتاه شود،ولی در عرض دو روز ریه ها را درگیر میکند و نفس کشیدن بسیار سخت است و سرفه امان نمی دهد و طول درمان ان طولانی است و عوارضی از خودش جا می گذارد؟بهترین کار برهیز است که نگیرید.و بیشتر جوانان و بچه ها می گیرند؟برعکس قبلی؟؟
برای زیر ۱۸ سال دو نوبت تزریق واکسن انجام شده، که مربوط به سال قبل هست.
آیا نوبت سوم لازم نیست؟ با توجه به سن این افراد که از ۶ تا ۱۸ سال دارند و دانش آموز هستند؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
وب گردی