بازدید 2773

دومین روز رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱

در ادامه مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، عملیات های مختلفی از جمله «انهدام پهپادهای حمله‌ور توسط سامانه‌های بومی پدافندهوایی مجید و خاتم»، «عملیات بالگردهای هوانیروز در شرایط نامساعد آب و هوا»، «عملیات ترکیبی بالگردهای نیروی زمینی و نیروی دریایی ارتش» و «حضور موفق ابابیل ۵ در رزمایش ذوالفقار ارتش» به اجرا درآمد.
کد خبر: ۱۱۵۷۲۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱ 31 December 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، جزئیات دومین روز رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش به شرح زیر است:

انهدام پهپادهای حمله‌ور توسط سامانه‌های بومی پدافندهوایی مجید و خاتم

در ادامه مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، پهپادهایی نیروهای نارنجی حمله‌ور سازماندهی شده که قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشتند، توسط سامانه‌های راداری گسترش یافته در منطقه عمومی رزمایش، کشف، شناسایی، رهگیری و سپس با هماهنگی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به منظور درگیری و انهدام به سامانه‌ موشکی ارتفاع کم مجید و سامانه کنترل آتش توپخانه‌ای خاتم واگذارکه با شلیک موفق موشک و گلوله‌های توپخانه‌ای از این سامانه‌ها، سرنگون شدند.

سامانه موشکی پدافند هوایی چابک مجید نخستین سامانه موشکی الکترواپتیک با بُرد درگیری ۸ کیلومتر است و با توجه به نوع عملکرد و چابکی و چالاکی و قابلیت جابجای تاکتیکی سریع پس از اجرای عملیات، امکان رهگیری توسط سامانه‌های سیگنالی و شناسایی و هرگونه مقابله توسط دشمن را ناکام می‌گذارد.

همچنین این سامانه مجهز به دوربین بُرد بلند حرارتی است که در این رزمایش ضمن تلفیق با سامانه کنترل آتش توپخانه‌ای راداری خاتم، قابلیت شبکه‌پذیری این سامانه نیز مورد ارزیابی قرار گرفت و با عملکرد دقیق توان رزم نیروی پدافند هوایی ارتش در درگیری با اهداف در بُرد و ارتفاع کم را به‌نحو چشمگیری افزایش داد.

عملیات بالگردهای هوانیروز در شرایط نامساعد آب و هوا

در مراحل عملیاتی رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش، تیپ ۵۵ هوابرد با استفاده از ادوات زرهی و نفربرها و حضور یگان‌های توپخانه، پهپادهای شناسایی و تهاجمی، هوانیروز و تیپ‌های پیاده مکانیزه و با پشتیبانی آتش سنگین نیروی هوایی ارتش مواضع و استحکامات دشمن را منهدم ساختند.

در این مرحله از رزمایش پهپادهای شناسایی تمامی مناطق رزمایش را شناسایی و عکس‌برداری کرده و اطلاعات را برای اجرای عملیات یگان های شرکت کننده به ستاد فرماندهی و کنترل ارسال می کنند،‌ همچنین پهپادهای رزمی و تهاجمی نیز عملیات پشتیبانی را اجرا کردند.

امیر سرتیپ علیرضا شیخ سخنگوی رزمایش با اشاره به حضور بالگردهای هوانیروز در شرایط سخت جوی بیان کرد: بالگردهای هوانیروز ارتش در این مرحله از رزمایش با انجام پروازهای عملیاتی در شرایط نامساعد آب و هوایی توانستند توان عملیاتی خود را به نمایش بگذارند.

وی افزود: این بالگردها با اجرای عملیات هوایی یگان‍های توپخانه و پیاده مکانیزه را در منطقه عمومی رزمایش پشتیبانی کردند.

امیر سرتیپ علیرضا شیخ در پایان خاطرنشان کرد: قدرت آتش سنگین، نقطه زنی و تحرک یگان‍های توپخانه، هوانیروز و ... از جمله ویژگی‌های مهم یگان‌های شرکت کننده در این مرحله از رزمایش بود که اجازه نفوذ به دشمن را در خاک کشور نداده‌اند.

عملیات ترکیبی بالگردهای نیروی زمینی و نیروی دریایی ارتش

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش همچنین گفت: بالگردهای تهاجمی کبرای هوانیروز ارتش برای اولین بار طی یک عملیات مشترک با بالگردهای RH, SH و AB - 212 بر روی عرشه شناورهای نیروی دریایی ارتش عملیات نشست و برخاست را انجام دادند و به اجرای عملیات در شرایط سخت جوی پرداختند.

امیر سرتیپ علیرضا شیخ سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش گفت: این عملیات با توجه به تمامی ظرفیت‍ها و توانمندی‍های هوانیروز ارتش، برای نخستین بار توسط بالگردهای تک‍ور و شکاری هوانیروز در سواحل مکران به صورت مشترک با هوادریا با بالگردهای هوانیروز انجام شد.

وی افزود: مهم‌ترین وجه این عملیات مشترک، افزایش توانایی‍ها و مهارت‍های خلبانان هوانیروز ارتش است.

گفتنی است؛ هوانیروز ارتش در تمامی عملیات ها اعم از آبی خاکی، عملیات رزم شبانه، تسلیح بالگردها و تیراندازی شبانه و... را در رزمایش‌های گذشته با موفقیت انجام داده است.

حضور موفق ابابیل ۵ در رزمایش ذوالفقار ارتش

در ادامه مراحل عملیاتی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش، پهپادهای انهدامی و رزمی آرش، باور و ابابیل ۵ با پرتاب از عرشه ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «سهند» و پرواز از پایگاه پهپادی ارتش در منطقه غرب از فواصل دوردست، اهداف ساحلی را منهدم کردند.

در این مرحله که انواع پهپادهای تهاجمی، شناسایی و رهگیر مشارکت داشتند، پهپاد تهاجمی ابابیل ۵ که به تازگی به یگان پهپادی نیروی دریایی پیوسته است، برای اولین بار در رزمایش سالانه ارتش شرکت و توانست با شلیک بمب قائم به خوبی و با موفقیت اهداف خود را در دریا منهدم کند.

همچنین، پهپادهای شناسایی ـ رزمی کمان ۱۲ نیروی هوایی ارتش از یکی از پایگاه های پهپادی ارتش در جنوب غرب کشور در رزم مشترک پهپادی عملیات شناسایی، رهگیری و مقابله با نیروها در نقش مهاجم را اجرا کردند.

این پهپادها قابلیت انجام انواع عملیات در شرایط مختلف جوی را داشته و ضمن توانایی اجرای پرواز جمع(swarm) قادر هستند فرماندهی و کنترل صحنه نبرد، عملیات ترکیبی، فریب اطلاعاتی، مراقبت، هدف‌یابی، جنگ الکترونیک، شنود و رهگیری، انهدامی و سرکوب سامانه‌های پدافندی را اجرا کنند.

بمب قائم گونه‌ای از بمب‌های هدایت شونده مینیاتوری است که می‌توان آن را توسعه یافته خانواده بمب‌های سدید دانست. این بمب به دو نوع سرجنگی اپتیکی و حرارتی مجهز است و در حال حاضر بر روی پهپادهای مهاجر ۶، ابابیل ۴ و ۵ و کمان ۱۲ نصب می‌شود.

امیر سرتیپ شیخ سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش با بیان اینکه رزمایش، آزمایشگاه آموزش‍ها است، تاکید کرد: رصد تهدیدات با هدف کسب اشراف اطلاعاتی در حوزه‍های ماموریتی و ارتقاء مهارت کارکنان درطرح‍ریزی و بکارگیری توانمندی‌ها و تعیین کفایت طرح‍های عملیاتی در پاسخ به تهدیدات، از اهداف اصلی این رزمایش است.

وی افزود: امنیت پایدار محصول برخورداری از توان خلق امنیت و تجسد آن در سیمای ملت است که جز با خودباوری ایجاد نمی‌شود. رزمایش به منظور هم‌افزایی قدرت با تلفیق توانمندی‌های مختلف و ترکیب هنرمندانه داشته‌ها برای کسب خواسته هاست.

سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۱ ارتش در پایان با تأکید بر اینکه نمایش گوشه‍ای ازتوانمندی‌های عملیاتی و دفاعی، ابزاری است برای ایجاد بازدارندگی و نمایش اقتدار یک ملت، اذعان داشت: نمایش توانمندی‌های نظامی با کارکرد ایجاد امید در مردم به سبب حس اعتماد به نیروهای مسلح برای کفایت دفاع از خود است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی