بازدید 3309

تجدید ارزیابی سرمایه­‌گذاری­‌های بانک آینده؛ انتخاب یا ضرورت؟

اهمیت روزافزون شفافیت اطلاعات در تصمیم­گیری ناظران و سرمایه‌گذاران، نقش بهبود گزارشگری بنگاه­‌های اقتصادی را دوچندان می‌کند؛ که این امر، کشف ارزش ذاتی سرمایه­‌گذاری­‌ها را به طور محسوسی متأثر می­‌سازد.
کد خبر: ۱۱۵۶۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵ 25 December 2022

تجدید ارزیابی سرمایه­‌گذاری­‌های بانک آینده؛ انتخاب یا ضرورت؟

به گزارش ایلنا، به بیانی می­‌توان گفت که هر بنگاه­ اقتصادی دارای ارزشی پنهانی است که با توجه به پایین بودن سطح کارایی اطلاعاتی بازار سرمایه و عدم تقارن اطلاعاتی در بین ذینفعان، آشکار ساختن آن اهمیت می­‌یابد؛ که این مهم، در خصوص بانک­‌ها؛ به عنوان بزرگ‌ترین واسطه‌­های اقتصادی کشور دارای نقشی، به مراتب، توانمندتر می‌­باشد.

در جمع اعضای صنعت بانکی کشور، بانک آینده به واسطه ارزشمند بودن دارایی‌های خود، به ویژه، در بخش سرمایه­‌گذاری‌­ها، نیازمند شفافیت افزون‌تر، وضعیت مالی، در گزارشگری مالی خود است.

 چرا که، با بررسی صورت­‌های مالی بانک مذکور، در بخش­‌های تسهیلات وتعهدات کلان و سرمایه­‌گذاری‌­ها، به راحتی می‌­توان به بهای تمام شده پروژه‌­های عمرانی در دست احداث شرکت­‌های این بانک خصوصی بزرگ دست پیدا کرد. به این صورت­ که، منابع سپرده‌­گذاران، تحت تأثیر شرایط ادغامی تأسیس بانک، صرف پروژه­‌های ملی و شهری فاخری همچون بازار بزرگ ایران، مجتمع چند منظوره فرمانیه، هتل روتانای مشهد، پروژه مشهد مال و غیره  شده است؛ که ویژگی اصلی و مشترک جملگی آنها، انحصار ملی و بین‌­المللی در جانمایی جغرافیایی، نوع معماری و کیفیت مصالح ساختمانی به کار گرفته شده در آنها می­‌باشد.

به طوری­ که متخصصان حوزه ساخت و ساز را در مواجهه با ارزشگذاری واقعی آنها با چالش روبرو نموده است. با این وصف، مدیران بانک آینده، طی اعلام مکتوب در سامانه اطلاع­‌رسانی کدال، اعلام نمودند اقدامات لازم به منظور افزایش سرمایه بانک، از محل تجدید ارزیابی سرمایه­‌گذاری­ها در جریان می­‌باشد؛ که پیام­‌آور مثبتی برای سهامداران بانک و حتی صنعت بانکی کشور است.

بانک آینده، اخیراً، ارزش جاری کارشناسی شده دارایی­ های فیزیکی بازار بزرگ ایران (ایران مال) و هتل روتانای مشهد مقدس، به عنوان بخشی از پروژه ­های عمرانی شرکت­های زیر مجموعه خود را، به ترتیب، به مبالغ1.931.660 میلیارد ریال و 215.000 میلیارد ریال افشا کرده است. در حالی­ که، ارزش دفتری کل سرمایه­‌گذاری‌های بانک در صورت­‌های مالی منتهی به پایان شهریور ماه سال1401، مبلغ 808.000 میلیارد ریال افشا شده است.

بر اساس پیش­‌بینی کارشناسان بازار سرمایه، فزونی ارزش جاری سرمایه­‌گذاری‌­های پروژه‌­محور بانک آینده، موجبات بهبود قابل توجه حقوق مالکانه و شفاف نمودن استحکام ساختار مالی آن را فراهم می­‌کند.

با این وصف، هیأت مدیره این بانک پیشرو در حوزه تکمیل پروژه­‌های عمرانی ملی، پیشنهادهای مثبتی را در مجمع عمومی فوق­‌العاده صاحبان سهام بانک برای افزایش سرمایه خواهد داشت.

 

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی