پنجمین کارت زرد مجلس به دولت رئیسی

نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر صمت قانع نشدند

آقای فاطمی امین در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ عنوان کرد که برای صنعت خودرو ۲ برنامه ۶ ماهه و ۲ ساله داریم که این دو برنامه به افزایش عرضه و عدم افزایش قیمت کمک می کند. امروز کلاه خود را قاضی کنید آیا قیمت خودرو افزایشی پیدا نکرده است،
کد خبر: ۱۱۵۴۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶ 13 December 2022

تابناک ـ نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر صمت درباره افزایش قیمت خودرو قانع نشدند و به او کارت زرد دادند.

وزیر صنعت صبح امروز برای توضیح در مورد علل افزایش شدید قیمت خودرو طی روز‌های اخیر به مجلس رفته بود که نمایندگان مجلس با ۱۱۰ رأی موافق، ۱۲۵ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر در صحن از توضیحات وزیر صمت در این باره قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.

علی جدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معدن در تشریح سوال از وزیر صمت گفت: در اجرای ماده (۲۰۷) آیین‌نامه داخلی مجلس، پرسش از وزیر صمت در مورد علل افزایش قیمت خودرو در جلسه رسمی سه شنبه مورخ ۳۰/۰۱/۱۴۰۱ کمیسیون با حضور نمایندگان محترم عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال کنندگان از پاسخ‌های ارائه شده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (۳) ماده (۲۰۷) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد.

در متن گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره سوال مذکور آمده است: متاسفانه شاهد هستیم بعد از 50 سال حمایت بی چون و چرا دولتها و مجلس ها خودروسازی ما توان تامین نیاز داخل را نداشته و به روش های مختلف این ضعف خود را پوشانده و اقدام به افزایش قیمت ها می کند.

رشیدی کوچی در تشریح سوال از وزیر صمت:
همچنان لاتاری برای قرعه کشی خودرو برقرار است/با همین فرمان باید منتظر پژو ۲۰۶، ۸۰۰ الی ۹۰۰ میلیون تومانی باشیم

جلال رشیدی کوچی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۲ آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح سوال خود از وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قصه خودرو، قصه شیرینی نیست، عنوان کرد: زمانی که آقای فاطمی امین تصدی وزارت صمت را برعهده گرفتند مشخصا دو قول را در برنامه‌های مختلف تکرار کردند.

نماینده مردم مرودشت و پاسارگاد و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی دو قول وزیر صنعت را حذف قرعه کشی خودرو و ثبات قیمت عنوان و تصریح کرد: بنده و بسیاری از نمایندگان دیگر که سوال و استیضاح را مطرح می‌کنیم نه با دولت پدر کشتگی داریم و نه با هیچ یک از وزرا بلکه حرف ما حرف مردم است. آقای رئیس جمهور نیز وعده‌های وزیر صمت را نیز تکرار کرده است.

وی اضافه کرد: آقای فاطمی امین در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ عنوان کرد که برای صنعت خودرو ۲ برنامه ۶ ماهه و ۲ ساله داریم که این دو برنامه به افزایش عرضه و عدم افزایش قیمت کمک می‌کند. امروز کلاه خود را قاضی کنید آیا قیمت خودرو افزایشی پیدا نکرده است، همین ۲- ۳ روز قبل ارزان‌ترین خودرو تولیدی شرکت سایپا ۳۰ میلیون تومان گران شده است.

رشیدی کوچی افزود: در ۲۵ مهر ۱۴۰۰ در حاشیه نشست اتاق بازرگانی نیز آقای فاطمی امین عنوان کرده است برنامه‌ای داریم تا قرعه کشی خودرو به زودی حذف شود، آیا قرعه کشی خودرو حذف شده، امروز انتهای سال ۱۴۰۰ قرار داریم، ولی همچنان لاتاری برای قرعه کشی خودرو برقرار است و مردم ناچارند در این لاتاری ثبت نام کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: لاتاری یعنی ما جایی ثبت نام کنیم که چندین برابر پول دهیم و یک خودرو تحویل بگیریم. مردم امروز از چه مسئله‌ای ناراحت هستند؟ از همین وعده‌های بی عمل. وقتی پشت تریبون حرف می‌زنیم و عمل نمی‌کنیم در مردم نارضایتی ایجاد می‌شود.

رشیدی کوچی تصریح کرد: هرگاه در مجلس و دولت بحث خودرو مطرح شد، خودروسازان قیمت را بالا بردند و این دهن کجی به دولت و مجلس بود. در پایان سال ۱۴۰۱ قرار داریم و ما در این شرایط به تثبیت قیمت خودرو نیز راضی هستیم، اما همین امروز نیز شاهد افزایش قیمت خودرو هستیم.

وی با بیان اینکه مردم امروز به سختی می‌توانند خودرو دسته دوم تولید داخل را تهیه کنند، گفت: در آبان ۱۴۰۰ عنوان شد که در ۱۴۰۱ قرعه کشی خودرو نخواهیم داشت و به این سمت می‌رویم که بیش از نیاز داخل خودرو تولید کنیم، اما این در حالی است که به هیچ یک از این وعده‌ها عمل نشد و فقط ۳۰ درصد افزایش ظرفیت تولید داشتیم.

وی اضافه کرد: در ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ در برنامه نگاه یک آقای وزیر عنوان کرد که به مردم اطمینان می‌دهیم از اواسط سال آینده بسیاری از مسائل در زمینه قرعه کشی و کیفیت حل شود، امروز در انتهای سال ۱۴۰۱ آیا این مسائل حل شده است.

رضایی کوچی تاکید کرد: امروز کسی نمی‌تواند به کارخانه خودروسازی پول دهد و ماشین تحویل بگیرد، پس اگر استنادی صورت می‌گیرد نباید به قیمت کارخانه استناد شود چرا که با این مدل عرضه و قیمت‌های فضایی در بازار این اجازه به مردم داده نمی‌شود با قیمت کارخانه خودرو معامله کنند بنابراین استناد ما باید به قیمت بازار آزاد باشد.

رشیدی کوچی با مقایسه قیمت خودرو‌های تولیدی داخل، گفت: سمند ال ایکس ساده که معمولی‌ترین خودرو تولیدی بعد از پراید در ایران به شمار می‌آید، ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، ۲۳۲ میلیون تومان بوده و امروز ۳۷۵ میلون تومان است. این بدان معنا است که وقتی من در دانشگاه صحبت می‌کنم جوان معترضی عنوان می‌کند آقای نماینده مجلس اگر پس از دوران تحصیلم به سرکار بروم و ماهی ۲۰ میلیون تومان هم حقوق دریافت کنم که دریافت نخواهم کرد بعد از ۲ سال کار کردن تازه می‌توانم یک سمند ساده در کشور خریداری کنم.

وی ادامه داد: پژو پارس ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، ۲۶۰ میلیون تومان بوده که امروز ۴۰۰ میلیون تومان شده، پژو ۲۰۶ تیپ ۲، ۲۴۰ میلیون تومان بوده در حال حاضر ۳۹۵ میلیون تومان است. به جای اینکه مسائل را حل و فصل کنیم دائم وعده می‌دهیم و می‌گوییم چرا مردم ناراحتند.

این نماینده مردم در مجلس، تاکید کرد: آنچه که عیان است این بوده که اقدامات شما نه تنها باعث کاهش قیمت نشده بلکه موجب افزایش قیمت خودرو نیز بوده است.

رشیدی کوچی در بخش دوم اظهارات خود پس از استماع پاسخ وزیر، صحبت‌های وزیر را بهانه دانست و گفت: این صحبت‌ها بار‌ها و بار‌ها مطرح شده و اگر ما با همین فرمان پیش برویم باید منتظر پژو ۲۰۶، ۸۰۰ الی ۹۰۰ میلیون تومانی باشیم، پارسال هم گفتم که باید منتظر پژو ۲۰۶، ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیون تومانی باشیم که خیلی‌ها خندیدند.

وی یادآور شد: ما وقتی از خودرو صحبت می‌کنیم از یک درد ناعلاج صحبت می‌کنیم، مردم امروز دسترسی به اینترنت دارند و مردم فهیمی هم هستند چرا خودرو‌های تولید داخل را به ۳ برابر قیمت آن به مردم می‌فروشیم. خودرو تیگو ۸ پرو با قیمت یک میلیارد و ۸۰۰ به فروش می‌رسد در حالی که در کشور‌های همسایه با قیمت ۸۰۰ الی ۹۰۰ میلیون تومانی معامله می‌شود، تا وقتی انحصار خودرو در دست ۲ خودروساز باشد وضعیت همین خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس، گفت: برخی می‌گویند مثل اصحاب کهف هستیم، وقتی از غار بیرون آمدیم قیمت‌ها چندین برابر شده بود، چرا مردم باید برای خودرو‌های خارجی نیز قیمت ده برابری پرداخت کنند که برخی از آن‌ها حتی در خارج از کشور از رده هم خارج شدند.

وی اضافه کرد: در کشور جنگ زده عراق خودرو‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بنز و بی ام و معامله می‌شود. چرا ما باید خودرو در بورس کالا معامله کنیم و وقتی سوال می‌کنیم می‌گویند قصد داریم کشف قیمت کنیم در حالی که خودرو فیدیلیتی با ۴۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی صحبت از تولید خودرو اقتصادی می‌شود، خودرو اقتصادی تعریف دارد. هرگز خودرو اقتصادی که از آن صحبت می‌شود زیر ۷۰۰ میلیون تومان به مردم عرضه نمی‌شود. ما تا امروز بد عمل کردیم و مردم ناراحت هستند، مقام معظم رهبری نیز فرمودند مردم ناراحتند و حساب خودروسازان را از بقیه صنایع جدا کردند، چرا حتی به حرف، ولی امر خود نیز گوش نکردیم.

نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس اضافه کرد: خودرو سازمان تملیکی نیز در بازار ارائه شد و، چون عرضه کم بود عده‌ای همه آن را خریدند و همان خودرو افزایش قیمت داشت. مردم دنبال ماشین هستند و خودرو یک کالای سرمایه‌ای نیست بلکه یک کالای مصرفی صفر است.

وی افزود: این مردم نیستند که بنزین مصرف می‌کنند بلکه خودرو‌های تولیدی شما هستند که بنزین مصرف می‌کنند، چرا خودرو هیبریدی که در ۱۰۰ کیلومتر ۲ لیتر مصرف می‌کند خودرویی تولید می‌شود که در ۱۰۰ کیلومتر ۱۵ لیتر مصرف بنزین دارد.

به گزارش خانه ملت در نهایت جلال رشیدی کوچی از توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت قانع نشد و سوال خود را به رأی مجلس گذاشت.

وزیر صمت در صحن علنی:
اولین خودرو‌های وارداتی هفته آینده در گمرک خواهد بود/ راهکار کاهش قیمت خودرو، افزایش عرضه و تصویب طرح مالیات عایدی بر سرمایه است

سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه، ۲۲ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال جلال رشیدی کوچی مبنی بر علت افزایش قیمت خودرو توسط خودروسازان علیرغم دستور و تأکید صریح رئیس جمهور و مخالفت مجلس با بیان اینکه بحث شیرین خودرو باعث شده که به طور مرتب در صحن برای پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان حاضر شوم، گفت: اگر به دنبال تعادل در بازار خودرو هستیم باید عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کرد و هر چقدر شکاف عرضه و تقاضا بیشتر باشد بازار متلاطم‌تر و تحت تأثیر نرخ ارز خواهد بود.

وی افزود: در ۸ ماهه اول سال جاری نسبت به ۸ ماهه سال گذشته ۳۲ درصد عرضه خودروی سواری افزایش پیدا کرد و همچنین در آبان ماه ۱۲۲ هزار دستگاه انواع خودرو‌های سبک و سنگین تولید شده که تولید آبان ماه سال جاری رکورد ۵ ساله را شکست. همچنین خودرو‌های سنگین نیز ۱۷۶ درصد افزایش پیدا کرد و بر روی توازن تولید کنندگان متمرکز شدیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: سال گذشته خودروسازانی غیر از ایران خودرو و سایپا حدود ۷۰ هزار خودرو تولید کردند و در سال جاری به ۲۰۰ هزار دستگاه رسیده است، یعنی سهم تولید خودرو‌های از ۷ درصد به ۱۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: دستاورد‌های خوبی در حوزه تولید داشتیم و شیب تولید خودرو افزایشی بوده و ایران خودرو اوایل امسال قول داد که حدود ۱۰ هزار دستگاه و سایپا حدود ۸ هزار دستگاه تولید کند.

فاطمی امین یادآور شد: هفته گذشته ایران خودرو طی یک هفته ۱۵ هزار دستگاه و سایپا حدود ۱۱ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است. همچنین اگر بتوانیم واردات را محقق کنیم؛ عرضه و تقاضا متعادل خواهد شد و موضوع واردات ارز اوایل سال جاری به صورت جدی پیگیری شد و با همراهی رئیس سابق کمیسیون صنایع در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کردیم و استدلال‌های ما را پذیرفت که برای تنظیم بازار به واردات نیاز داریم و در نهایت طرح مذکور تصویب شد و دغدغه‌هایی در مورد تأمین ارز خودرو وجود داشت که با مذاکرات صورت گرفته با بانک مرکزی موفق شدیم و اوایل شهریور ۱۴۰۱ آیین‌نامه خودرو در دولت تصویب و هیأت تطبیق ایراداتی به آن وارد کرد که در اوایل آبان ماه در نهایت آیین‌نامه قطعی شد.

وی ادامه داد: طی دو ماه گذشته فراخوان دادیم و ۴۰۰ متقاضی برای واردات خودرو تقاضا دادند که از این تعداد ۲۷ متقاضی دارای شرایط اولیه بودند و ۴ متقاضی ثبت سفارش انجام دادند که در نهایت هفته آینده خودرو‌های وارداتی وارد گمرک خواهد شد و در واقع این پروسه تنها دو ماه زمان برد در حالی که سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ که واردات خودرو مجاز شد، دو سال طول کشید.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: بر این اساس برخی از خودرو‌ها از قرعه‌کشی خارج شدند و با واردات خودروها، عرضه را افزایش خواهیم داد؛ به دلیل اینکه بین عرضه و تقاضا شکاف وجود دارد، بازار خودرو به بازار سوداگری تبدیل شده است و طی ۳ تا ۴ سال گذشته همواره قیمت خودرو در بازار آزاد با قیمت دلار بالا و پایین شده است و هر زمان که قیمت ارز افزایش یافته، قیمت خودرو نیز افزایش یافته و با کاهش قیمت ارز قیمت خودرو نیز کاهش یافته است، به دلیل اینکه بین عرضه و تقاضا شکاف وجود دارد و در واقع افرادی برای حفظ ارزش پولشان و پیشگیری از تورم انتزاعی نسبت به خرید سکه و خودرو اقدام می‌کنند و خودرو به نادرستی تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده که نباید می‌شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراین اگر به دنبال تعادل در بازار خودرو هستیم باید همان طور که عرضه را افزایش می‌دهیم بر روی این موضوع نیز متمرکز شویم و برای کاهش قیمت خودرو باید هر چه سریعتر طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شود، خوشبختانه این طرح در دستور کار مجلس و کمیسیون تخصصی بوده که تقاضا داریم در اسرع وقت تصویب شود تا سوداگری‌ها در بازار خودرو کاهش یابد.

فاطمی امین بیان کرد: برای خودرو‌های شرکت سایپا قرعه‌کشی نداریم و برای برخی از خودرو‌های ایران خودرو نیز این کار انجام شده و با روندی که در تولید و واردات وجود دارد این موضوع حل خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه عرضه و تقاضای بازار خودرو متوازن نیست، گفت: این موضوع ناشی از آشفتگی نظام ارزی است؛ تلاطم ارزی بر روی فولاد و لوازم خانگی تأثیر نداشت، زیرا توانستیم در فرصت محدودی عرضه ورق فولاد را به تقاضا برسانیم بنابراین قیمت فولاد تحت تأثیر شوک‌های ارزی قرار نگرفت و این یعنی اقتصاد مقاومتی، زیرا تاب آوری را افزایش دادیم تا با شوک‌های بیرونی قیمت‌ها به هم نریزد و همان طور که توانستیم بازار فولاد و لوازم خانگی را از آشفتگی‌های ارزی رها کنیم، با کمک شما نمایندگان نیز خواهیم توانست بازار خودرو را از آشفتگی‌های ارزی نجات دهیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه صنعت خودرو صنعتی پرچالش است، یادآور شد: ما ۴ سال برای اصلاح این صنعت از شما نمایندگان زمان خواستیم و برنامه‌ای ۳ مرحله‌ای تهیه کردیم که اولین برنامه سواد تولید بوده که محقق شده است و باید به ما فرصت داده شود تا برنامه مذکور را به مرور اجرایی و عملیاتی کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری ۳ خودرو را از رده خارج کردیم و تا سال آینده نیز ۱۲ خودروی جدید وارد بازار خواهد شد و در گذشته به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاده بود؛ یکی از چالش‌های عمده ما در صنعت خودرو تشکیلات شبه دولتی است و بخشی از آن با تغییر مدیران اصلاح خواهد شد و یکی از موضوعات دیگر واگذاری خودروسازان است که از سال گذشته به این موضوع ورود کردیم و دو هفته گذشته مجوز اولین واگذاری شرکت خودروسازی صادر شد و برای نخستین بار در کشور خودرو‌های ناقص فراخوان شدند و بیش از ۱۰۰ پروژه کیفیت در حوزه خودرو در حال اجرا است و جایگزینی محصولات نیز اتفاق افتاد و سال آینده نیز اولویت‌هایی را نیز پیش‌بینی کردیم.

فاطمی امین با تأکید بر اینکه چالش‌های سد راه صنعت خودرو برون زا بوده، گفت: مهمترین راهکار حل این مسئله افزایش عرضه و تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه است و چالش‌های این صنعت با همفکری و همدلی شما نمایندگان حل خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۳۸
انتشار یافته: ۶۴
هیچکس از کارای این مجلس قانع نمیشه
پاسخ ها
saleh
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
چه فایده دارد این کارت زردها سوء مدیریت و وعده های تو خالی کمر مردم را شکسته است ؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
چرا نماینده ها از خود رییسی سوال نمی کنند؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
نمایش سوال و استیضاح مدت ها است که تکراری و کهنه شده است.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
به روش چرتکه نمی توان مملکتداری کرد. حتی با کامپیوتر 286 بدون هارد متعلق به 30 سال پیش، نمی توان نرم افزارهای امروز را اجرا کرد.
اینقدر برخورد خشن لازم نبود... دریغ از راستگویی ...دریغ از مدیریت و دریغ از مجلس.....
هیچ راهکاری وجود ندارد! خودرو همانند دیگر کالا ها با ارز وطلا بالا میرود.وقتی ذخایر ارزی ما اوضاع بدی دارد از ماشین و مسکن و اجاره بها بگیر تا گوشت ومرغ و همه چیز گران تر هم میشود.مملکت تقریب ورشکسته ست چقدر میخوان پول بی پشتوانه چاپ کنند که انهم تورم را بالاتر میبرد.اقتصاد ما به مصیبت دردناکی دچار شده وبا خوردن اشکنه واین حرفا درست نمیشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
راهکار خیلی آسان هست و در دنیا تجربه شده
آن هم مالیات بر سوداگری هست که از بخش طلا و ارز و خودرو و مسکن می گیرند و تورم کم ایجاد می شود و قیمت ها بی حد بالا نمی رود
در ایران هم به خاطر تورم 40 درصدی الان اگر مالیات سنگین از دلال ها که در طول یک سال چند بار خرید و فروش می کنند آن هم با نرخ مالیات بالای 100 درصدی دیگر نه ارز بالا می رود و ثابت می شود به خاطر همترازی با تورم جهانی و فقط بقیه اجناس متناسب با تورم بالا می رود آن هم خیلی کم
ولی چرا انجام نمی شود خدا داند
بيست تا هم كارت زرد بگيره ، ككش نمي گزه
این کارت زردها نتیجه ای هم داره؟ یا فقط برنامه اینه که بعد قانع نشدن برگردن سر کار خودشون؟
حرف ها و کارهای نمایشی نمایندگان مشخص هست سیاسی هست
نمونه آن چرا خوردو گران می شود و نباید گران شود! جلل الخالق با تورم 40 درصدی انتظار دارند ماشین با فرمان ثابت حرکت کند و هیچ اتفاقی نیفتد!!! حال بماند شکافی که ایجاد شده بین کارخانه و بازار خودش کاملا گویا هست که بازار بر اساس تورم عمل می کند و آن هم جدای از رانتی که بین این شکاف هست
قیمت اجناس ترمز بریده وزیر صمت نگاهش به خودروسازان است تا مصرف کنندگان
اقای وزیر مشکلی نداره ، مشکل اصلی مجلس هست که در زمان استیضاح هر کس حق حساب خودش را گرفت و بیشتر از دوره اول رای مجلس به وزیر، تائیدش کردند، الان هم حق حساب تموم شده و دارن کارت زرد می گیرند
حرف مردم اینه برای چی خودرو بی کیفیت با این قیمت نجومی به مردم فروخته می‌شود؟ با ۴۰۰ ملیون پول الان میشه در بازار مناطق آزاد یا کشور های همسایه یه خودرو با کیفیت خارجی گرفت
اول بفرمایید تخصص و سوابق وزیر محترم در چه زمینه ای هست در ثانی توی این کشور نه تنها وزیر بلکه تمام سه قوه با تمام وجود جمع شوند نمی توانند حریف خودروسازها شوند پس بیخودی شعار ندهید.
میدانم که منتشر نمیکنید اما افزایش قیمت خودرو ارتباط مستقیم به افزایش تعداد آقازاده هایی دارد که در همین امسال خارج از هر ضابطه ای در خودرو سازی استخدام شده اند و چون اهل کار و تفکر هم نیستند دنبال سمتهایی با درآمد بالا بدون انجام دادن کاری مشخص می گردند و حقوقشان باید از گرده مردم تامین گردد
مجلس تامل گر باعث فقر مردم شده .....
بی انصاف کارتابل ماشین را دادی بورس نمایشگاه داران با نام ایل و تباران قیمت را نجومی بالا برده اند اگر توان و عرضه انجام کار را ندارید چه اصرار دارید م
آقا کسی چرا پاسخگو نیست قییمت کوویک سال 99، 79 میلیون تومان سال 1400، 140 میلیون تومان سه ماه پیش 200 میلیون تومان و هفته پیش 250 و امروز 280میلیون تومان!!!!!!! مملکت صاحب نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
نه نداره
داریوش
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
درود
عجب مملکت امام زمان صاحب داره....اما الان غیبت هستند هر کی به هر کی است
اگه مجلس شهامت داره بجای دادن کارت زرد به وزیر به رییسی کارت قرمز بده که با اقدامی غیر کارشناسنانه بدون تجزیه تحلیل ظرفیت اجتماعی با فشارهای مستمر و جانفرسای اقتصادی موجب انباشت خشم عمومی و انفجارش در جامعه شد و با افزایش بی اعتمادی و نارضایتی ضربان عمیق جبران ناپذیری را بر پیکر جامعه ایران بزرگ وارد اورد اما اسفا که مجلس و همه در برابر این واقعیت اشکار چشم فرو بسته و بجای نقد نقش روابط عمومی او را ایفا میکنند.‌ واقعا اگر اقدامات غیر علمی و غیر عملی ابشان نبود با چنین معضل اجتماعی مواجه میشدیم. کافیست واقع نگر باشیم و کلاه مان را قاضی کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
برادر یه چیزی بگو که آخه در ظرفیت ابرام باشه! تجزیه و تحلیل ظرفیت اجتماعی آخه؟
ابرام تا همین سال پیش فقط دستور میداده...حالا فاز اجرا ورداشت شد رئیس جمهور...ولی دیگه دلیل نمیشه فکر کنی چون رئیس جمهور پس تجزیه و تحلیل بلده! تهه کلاس ششم علوم اجتماعی و مدنی بود.
اگر نمایندگان مجلس مستقل و مقتدر بودند تاکنون بارها این وزیر برکنار شده بود
باید برکنارش می کردید که نکردید...

البته خود نماینده ها هم همچین به فکر ملت نیستن... کلاً باید مسئولین رو بریزن بیرون یه مشت جوون با فکر نو بیارن... اینا دیگه هر کاری بلد بودن کردن... خدا رو شکر آقازاده ها هم که وضعشون توپه... اگر فرصت شد یه فکری هم برای ملت بیچاره بکنید
نماینده ها نگران نباشید و مطمئن باشید وزیر یک خودرو از خودرو سازهای داخلی براتون هدیه میگره حالا قانع شدید!!!!
نتیجه دادن گزارس دروغ به دولت همینه
حاجی این مجلس یه خروجی مثمر داشته تا حالا یه نفر توضیح بده ما قانع بشیم
پاسخ ها
کمال فراهانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
بله قربان خروجی خواستید از مجلس من بجای یکی چندتا میگم انصاف هم چیز خوبیه
.خروج پرستاران ازکشور
.چهل تمومن شدن دلار
.پرکشیدن مرغ وگوشت از سر سفره ها.رواج فساد ورانت در کشور در لابی فای نمایندگان
.بیکاری جوانان

.نارضایتی مردم
البته خرید از سیمونی از ترکیه زد وبلند متروپل ووو بماند
پس دوست عزیز نگران خحروجی نباش
مجوز ورود خودرو خارجی به نماینده ها بده همشون ازت حمایت میکنن
ایشان مقصر نیست- ارز گران میشود و همه چیز بعد از آن- جلوی ارز را بگیرید و وزیر اقتصاد را به مجلس بیارین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
در این شرایط خودرو به قیمت تولید کارخانه
ارایه می شود و تابعی از نرخ ارز نیست بلکه در بازار آزاد قیمتها هر روز با نوسان مواجه می شود و از این محل سودی را نسیب دلال ها می گرداند و در این حالت حتی خریدار هم مصرف کننده واقعی نیست و خودرو را برای بدست آوردن سود و به عنوان سرمایه خریداری می کند.
داریوش
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
درود
مگر دست وزیر اقتصاد کشور است...حتی دست رییس بانک مرکزی هم نیست....فقط میدان می تواند جهت عوض کنه تا دلار متوقف بشود
مجلس اینقدر کارت زرد بدهد تا کارت زرد دانش دربیاد آش کشک خاله هست بخوری پاته نخوری هم پاته
تا بخواد کارت قرمز بگیره اونم اگر بگیره دنا شده یک میلیارد
بعد کی مشکلات حل میشه ؟
تاسف بارِ
چرا قانع نمیشین باباجون قانع بشین و خداتونم شکر کنین اینا برای ما فی سبیل الله ازدل وجون مایه میزارنن وگرنه هیچ کس برای ما. مردم آقایی هم نمیکند
چرا رندگی وسرنوشت وابروی مردم اینقدربی ارزش شده بابا این آقایان همه چیز را بدتر کردند وبا این همه اعتراض پاسخگو هم نیستند .
این وزیر جنس این کارنیست
بیشتر قر وفر داره باید می شد وزیر ارشاد

اقای رییسی مردیم ما از رایی خود به شما پشیمانیم چرا ما ارامش نداریم
خودرو
دلار
مرغ
گوشت
امروز هم پرده کرکره
کمرتون رگ به رگ نشد کارت زرد دادید؟ آقایان نمایندگان چه کسی باید جواب مردم را بدهد؟ این همه ظلم به مردم تاوان دارد، اگر معتقد به معاد هستید چطور میخواهید جواب مردم را بدهید؟ میدانید این گرانی کمرشکن چه زندگی هایی را از بین میبرد ، باعث میشود چقدر از مردم برای امرار معاش مجبور به گناهان مختلف شوند؟ شما مسئول هستید.
یک افغانی تقریبا شده 400 تومان یعنی 4000 ریال

چه کردید با پول ملی و سرمایه مردم
از ابن رييس جمهور و اين وزرا و نمايندگان انتظار هيچ اصلاح و بهبودي نداشته باشيد ، سير تصاعدي بدبختي و فقر و فلاكت مردم تا ابد ادامه خواهد بافت ، تا روزي كه بميريم و از دست اينها راحت بشيم ،
کاش وعده ی مسئولین عقوبتی متناسب با وعده ی داده شده داشت. کاش خیلی ها مسئول نمی شدن
نه این مجلس بدرد می خورد نه دولت فقط دارید وقت تلف می کنید . بزودی دلار ۴۵۰۰۰ تومان و تورم بالای ۶۰ در صد .
هیچوقت نه به فکر مردم بوده اید نه کشور .منابع کشور رو به اسم تولید خودرو دارید حدر میدهید و محیط زیست رو آلوده میکنید درحالیکه همه دنیا درحال تولید خودروی هیبرید و برقی هستند شما موتورهای ۲۰ سال پیش رو استفاده میکنید بعدم سره قیمت بنزین منت میزارید سره مردم!فقط به فکر رانت خوردن و سیاسی کاری هستید نخ پیشرفت اصلا بلد نیستید مملکت داری رو
فاز این کارت زردا چیه؟ تو فوتبال ۲ تا بگیری بعدش اخراجی! اینجا مثکه انتها نداره میتونی ۲۰ ۳۰ تا کارت زرد بگیری برگردی سرکارت، از
۳۰ به بعدش احتمالا صورتی میگیری!
وزير محترم سمت : برای صنعت خودرو ۲ برنامه ۶ ماهه و ۲ ساله داریم که این دو برنامه به افزایش عرضه و عدم افزایش قیمت کمک می کند.
اگر عدم افزايش قيمت در برنامه ريزي شما هست كه مردم چندان اميدي ندارن چون همين الانهم به كار گزاري واگذار شده كه خو همين هزينه هاي خريدار رو افزايش داده.
آقاي وزير سمت به كدوم سمت حركت ميكنيد.
ضربه ای که اقای ریسی به این اعتماد عمومی زد از اول انقلاب تا الان بی سابقه بوده است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
البته بعد از روحانی
این مجلس اگر مجلس واقعی بود الان این اقا از وزارت برکنار شده بود و ریس جمهور هم در مجلس مورد سوال قرار گرفته بود
من فقط می دانم تا وقتی ایران خودرو و سایپا مشتریان پا به قرص و مانده در صف خرید داره بی عقل نیست که برای بهتر کردن کیفیت هزینه کنه حالا هی شما کارت زرد برای اون بیرون بیاورید
کیفیت با رقابت بوجود میاد / کیفیت با فراوانی همراستا است / کیفیت با جریان واردات متعادل و بدون محدودیت و بدون انحصار خودرو امکان پذیر است و هر کس دنبال روش دیگری است کاملا راه اشتباهی در پیش گرفته است
آقا مهم تر از هر استیضاح و توضیح خواستنی کشوندن وزیر خارجه و رئیس جمهور به مجلسه درباره زبان درازی و دخالت چین در امور داخلی کشوره آقا این از نون شب واجب تره امروز این حرف مفت زده فردا وسط تهران نفس کش می طلبه حالا نیکزاد بگه ببخشید چین رو نفهمید چی زر زد!!!
بیشتر کشورها وقتی توان تولید ندارند حداقل برای دو هدف از سرمایه گذاری خارجی استفاده می کنند
اول مصرف داخلی دوم مصرف خارجی
متاسفانه ما در بیشتر کالاها از هیچکدام از این دو فرصت استفاده نکرده و یا بازار را کاملا بر واردات آن بسته و محدود کرده و یا کاملا باز کرده ایم
در بازار پر از گوشی های موبایل ساخت چین و هند و مالزی و تایلند است اما دریغ از مسئولین ما که حداقل کاری کنند که بازار داخل توسط گوشی های مونتاژ ایران با همکاری سرمایه گذار خارجی پر کند
فرصت سوزی تا کی باید ادامه داشته باشد؟
بیشتر کالاهای پرمصرف داخلی به همین نحو است من جمله خودرو
یا در افراط کامل و منحصرا دست تولید کننده داخلی است تا از کیفیت بزند و مثلا خودرو بی کیفیت تحویل مردم بدهد و یا در تفریط است و بازار کاملا در اختیار کشورهای خارجی است و حداقل از صنعت مونتاژ آن در داخل هم خبری نیست و حد تعادلی برای آن وجود ندارد
با روشی که وزیر صمت در پیش گرفتن و خودرو ها رو در بورس عرضه میکنند. باعث شده که یک پول باد آورده ای رو برای شرکتها و حوزه های ذیربط به ارمغان بیاوره. در اینصورت خیلی از خانواده هایی که خودرو مناسب ندارند دیگر از عهده تامین آن بر نمی آیند. بلکه دولت با اتخاذ تصمیماتی مانند ممنوعیت فروش پنجساله خودرو های تحویلی و ارائه خدمات بیمه صرفاً به خریدار اولیه خودرو و اعضای درجه یک خانواده ایشان و اخذ مالیات به میزان مابه التفاوت قیمت کارخانه و قیمت بازار از فروشنده منصرف از مبلغ معامله طی مدت پنج ساله اشاره شده می توانست نسبت به تغییر نگرش سرمایه ای به خودرو به ضرورت خودرو برای رفع نیاز خانواده ها اقدام کنند.
ماشین خونه رو ولش کن همین مواد غذایی در یاب ببین گرانی، سو تغذیه بچها۰ که اینده این کشورن برا من دیگه فرقی نمیکنه ۵۰ سالم ه ده سال دیگه اگه باشم فکر بچه ها اینده ایران رو اینها میسازن بخدا گرونی به همون خدای یکتا
کشور دچار حالت وارانگی است حالت وارانگی یعنی وقتی یک مسئول حرف و وعده ای می زند عکس آن اتفاق می افتد و بخاطر همین وقتی مردم عکس العمل بظاهر مثبتی از دهان مسئولی می شنوند مطمئن می شوند که باید عکس آن عمل کرد و بیشتر از وعده او نگران و ترس برشان می دارد تا امیدوار شدن
حالا این وارانگی دلیل خودش را دارد یا اینکه مسئولین سواد آن کار را ندارند و یا صحبت های آنها بیشتر جنبه درمانی و سیاسی بودن و تبلیغاتی و اثبات منیت را دارد
چه هنگام کشور از حالت وارانگی خارج می شود خودش یک علم است که افراد آگاه و دانشمند باید درباره آن نظر بدهند
من کاری به دلار و یورو ندارم بحر حال کشورهای غربی و اروپایی طبیعتا از لحاظ اقتصادی قوی و یک موضوع طبیعی است
اما من می خواهم بدانم که چرا پول ما نسبت به افغانی و دینار عراقی چرا ذلیل و خوار شده است؟؟؟
افغانستان که نه نفت دارد و نه گاز و کاملا وارد کننده است و کشوری است که تا مدت های مدیدی درگیر جنگ های خانمان سوز بوده و الان هم ثبات سیاسی چندانی ندارد و کاملا طرد شده از جامعه بین الملل است
آقای رییسی ... سید عزیز دولت شما در چند وزارتخانه کلیدی آمادگی و اراده لازم برای نجات کشور از بحران را ندارد.... باید ضربتی خودتان با کارگروهایی از اساتید و فعالان مربوطه اقدام جدی بکنید ... مردم خسته اند ... یک میلیون مسکن شوخی نیست..!
این سری بریم بورس کالا پول مون رو از دست بدیم
این دولت وکابینش توکدوم مسئله ای موفق بوده که توقضیه خودرو موفق باشه بدبختی وفلاکت مملکت رو گرفته بعدآقای رئیسی ازموفقیت توشعارهایی که داده داره حرف میزنه اینا معلو م نیست مردم روچی حساب کردن بازفردا روزی که موقع انتخابات میشه یادشون میوفته برن سراغ مردم بادروغهای جدید
سایپا ماشین داغون را به قیمت گزاف به مردم میدهد حالا هم مجوز واردات 5 خودرو را گرفته که باز سودش در جیب ساپا برود چه کسانی یا چه کسی پشت مافیای خودور هست که حتی سود واردات را هم می خواهد در همان جیب برود
از عید از گلوی زن و بچه زدم که تا آخر سال 206 بخرم .حالا باید پراید بخرم .
واقعا نمابنده درست‌گفت بابا جمع کن بدهید بخش خصوصی ببینیم بهترمیشه یا نه....واقعا خداوندرحم بفرمایند.
آقای نماینده محترپم مجلس خدایی هروقت وزیرمیادمجلس فرداخودروگران میشودفکرکردیدخودروهاراکی میخری یی مشت دلال اینهاخودروبرای فروش بردن بورس هرکسی قیمت بالاترخریدمال آن میشود(چوب )می زنندخودرو۷۷۲ میلیونی فیدلیتی یک میلیاردوصدوده خریدکی اینهارامیخری دلال صدمیلیون سودمی کنی خداوکیلی سنگ مردم به سینه نزنیدمی خودم سه بار۲نفری ثبت نام کردم فقط دروغ دروغ
صد تا وزیر عوض بشه صد با مجلس اتها را احضار وانها تو ضیح‌بد هند هیچی درست نمی شود فقط سر گر می وسر کاری هستیم
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی