بازدید ۱۱۳۹۲
نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه
امروز دوشنبه، چهاردهم آذر ماه ۱۴۰۱ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.
کد خبر: ۱۱۵۳۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴ 05 December 2022

در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم

بین الملل تابناک: امروز دوشنبه، چهاردهم آذر ماه ۱۴۰۱ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران ـ که در محل وزارت امورخارجه برگزار شد ـ در پاسخ به سوالی در مورد مواضع متفاوت آمریکایی‌ها در قبال ایران گفت: اولویت آمریکا مذاکرات نیست و تمرکز بر مسائل ها دیگری است. تناقض رفتاری و دوگانگی گفتاری در مواضع اعضای غربی برجام و مشخصات دولت آمریکا وجود دارد. به ویژه دوگانگی در عمل و عدم التزام عملی به تعهدات برجام از سوی دولت آمریکا بود که چنین روند نامناسبی را در توافقنامه برجام ایجاد کرد و هم مانع بهره برداری جمهوری اسلامی ایران از منافع و مزایای اقتصادی برجام شد و هم راهکارهای چند جانبه بین المللی را برای حل و فصل موضوعات پیچیده بین المللی مورد تردید و تشکیک قرار داد و دچار اختلال کرد؛ این نتیجه عملکرد سوء دولت آمریکاست که باید مسئول پاسخگویی رفتار و اقدامات غیر مسئولانه خودشان در این رابطه باشند.

ایران متعهد به برجام بوده و به تعهدات خود عمل کرده است

وی تاکید کرد: مقامات آمریکایی می دانند ایران زیر فشار و با تهدید حاضر به مذاکره و امتیاز نیست، توافق منطق خود را دارد و موضع ایران با مذاکرات برجام کاملاً روشن است. ایران متعهد به برجام بود و به تعهدات خود عمل کرد و دولت خاطی و نقض کننده برجام دولت آمریکا بود و در این ارتباط کشورهای اروپایی عضو برجام هم متاسفانه به تعهدات خود عمل نکردند و نتوانستند خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام را جبران کنند.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: ایران همچنان به روند مذاکره پایبند است و به دنباله به سرانجام رساندن برجام است. برجام نیاز جمهوری اسلامی نیست، نیاز غرب و نیاز اروپا و آمریکا به توافق برجام کمتر از نیاز ایران نیست. طرف ها می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن مذاکرات را جمع‌بندی کرده و به توافق برسند اما توصیه ما مشخصاً به شرکای اروپایی برجام این است که خودشان را تسلیم آمریکا و شرایط تحمیلی آن ها نکنند و ضررها و زیان های آن را متوجه خود نکنند.

عادی سازی روابط دولت‌های منطقه با رژیم صهیونیستی به معنای پذیرش ملت‌ها نیست

وی در پاسخ به سوالی در مورد موضع فلسطینی ها مبنی بر عادی سازی با رژیم صهیونیستی و موضع گیری شیخ عیسی قاسم در این خصوص گفت: موضع ما هم در ارتباط با رژیم صهیونیستی و هم با روند عادی سازی که با فشار دولت آمریکا در منطقه رخ داده است، روشن است. متاسفانه برخی از دولت‌های عربی و اسلامی منطقه در چنین شرایطی به عادی سازی روابط سیاسی با رژیم صهیونیستی تن داده‌اند. معتقدیم حضور رژیم صهیونیستی در منطقه برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست و حقوق ملت فلسطین را تامین نمیکند و ملت فلسطین به درستی معتقدند که روند عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی، خیانت به آرمان ملت فلسطین است؛ لذا موضع دولت ملت های منطقه هم روشن است و مردم بحرین در این روزها همزمان با سفر مقام این رژیم تروریستی دیدگاه خود را علنا اعلام کردند که هم مخالف عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و هم اعلام کردند.

کنعانی افزود: صحنه‌های موجود در میادین مختلف ورزشی در جمع تماشاگران و همچنین در جام جهانی قطر، صحنه آشکاری از ضدیت ملت‌های منطقه و جهان و تنفر از رژیم صهیونیستی اثبات کننده آن است و عادی سازی روابط رسمی بین رژیم صهیونیستی با برخی دولت های منطقه به معنای پذیرش این رژیم از سوی ملت های منطقه نیست و در میزان تنفر ملت‌ها تغییری ایجاد نشده بلکه این تنفر بیشتر هم شده است.

اتهام زنی آمریکا به ایران در استمرار سیاست‌های غلط آن در حمایت از تجاوز به یمن است

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای توقیف یک کشتی ماهیگیری ایرانی حامل مهمات نظامی از سوی نظامیان آمریکایی گفت: ما این ادعا را از منابع خبری شنیدیم و تکرار ادعاها بی اساس بوده و صرفا برای مسائل و بهره‌برداری های سیاسی مطرح می‌شود که نشانه‌ای از تداوم رویکرد مخرب دولت آمریکا به عنوان حامی اصلی تجاوز به یمن اصل است که این رفتار مصوب بحران انسانی غرب و مشخصا در کشور یمن شده است. موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با یمن همواره روشن بوده و ایران همواره از همه ظرفیت خود برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در یمن استفاده کرده و معتقد است که تنها مردم یمن می توانند در ارتباط با سرنوشت خود و بدون دخالت بیگانگان تصمیم‌گیری کنند، بنابراین، اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران در استمرار همان سیاست‌های غلط دولت آمریکا در حمایت از تجاوز به کشور یمن است و همین رژیم و دولتی که مصوبه اصلی خسارت به مردم یمن شده برای فرافکنی، چنین اتهاماتی را متوجه به جمهوری اسلامی ایران می کند.

هرگونه سوء استفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم است

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور، مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و رسانه‌ای نموده و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است؛ لذا هر گونه سوءاستفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

وی ادامه داد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملا شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در اقدامی کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند. این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین المللی است. اقدام آمریکا عملا در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.

حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل یک بدعت است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: کشورهای عضو، آزادانه و مستقلانه به ایران رای دادند. اگر آمریکا و کشورهای همسو با آن موفق شوند در چارچوب سیاست های اعمال فشار و ابزارهای فشار سیاسی علیه ایران ایران را از کمیسیون مقام زن استفاده کنند یک بدعت را پایه گذاری می‌کنند و حق رای آزادانه کشورهای عضو این مجموعه را زیر سوال می برند. کشورهایی عضو شورای امنیت یا عضو شورای حقوق بشر و مجامع حقوق بشری هستند که در تاریخ خودشان مرتکب جنایات بیشمار علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل شدند و اکنون با ابزارهای حقوق بشری اعمال فشار می‌کنند.

کنعانی تاکید کرد: این اقدام اگر اتفاق بیفتد، هم سلب عضویت قانونی ایران در این تشکل و هم سلب حق رای آزادانه و مستقل کشورهای عضو یک مجموعه است. جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت‌های سیاسی و دیپلماتیک خود در حال استفاده است که از یک رویکرد غیر قانونی و سیاسی منفعت طلبانه جلوگیری کند و در این ارتباط به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

احیای روابط ایران و عربستان در راستای تامین منافع طرفین است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد آخرین وضعیت گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: بهبود مناسبات ایران و عربستان را در راستای منافع دوجانبه و منافع منطقه می‌دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کاملا روشن است. گفت‌وگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می‌تواند زمینه‌ساز ازسرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح و منافع مشترک و در چارچوب منافع منطقه‌ای شود. در همین چارچوب عمل کردیم و به کمک دولت عراق پنج دور مذاکره در بغداد داشتیم. باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود. همچنین دولت عراق تلاش‌های سازنده‌ای در این خصوص انجام داده و اعلام کردند برای تکمیل این روند در چارچوب تلاش‌های خود آمادگی دارند و ایران از این موضوع استقبال می کند.

نقش اینترنشنال در تبلیغ فعالیت‌های تروریستی کاملا روشن است

وی همچنین در ادامه در مورد  اقدامات شبکه تروریستی ایران اینترنشنال گفت: موضع ایران در قبال آن رسانه کاملا روشن است، نقش این رسانه به عنوان رسانه تروریستی در دامن زدن به بی‌ثباتی و اغتشاشات داخلی کاملا روشن است و اقدام جمهوری اسلامی ایران نیز در این زمینه کاملا حقوقی و قانونی است و اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که جزییات آن در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد. مجموعه ظرفیت‌های ایران برای برخوردهای حقوقی و قانونی با این شبکه و کشور میزبان و با حامیان مالی آن حتما انجام خواهد شد.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحولات و اتفاقات کنونی در ایران در روابط بین‌المللی اظهار کرد: ما معتقدیم آنچه در داخل کشور ما در این دو ماه و اندی رخ داد، موضوعی داخلی است؛ اما سوء‌استفاده برخی طرف‌های خارجی از این شرایط داخلی برای پیگیری اهداف سیاسی این کشورها موضوع کاملا آشکار و روشنی بود و ما در جلسات گذشته در این زمینه توضیح دادیم.

وی تصریح کرد: از نظر ما استفاده از تحولات داخلی کشورها برای پیگیری منافع سیاسی، کاملا مردود، غیرقابل قبول و محکوم است. متاسفانه تعدادی از کشورهای مشخص در این زمینه اقدامات غیرقانونی و مداخله‌جویانه انجام داده‌ و از رویکردهای غیرسازنده در سوء‌استفاده از تحولات داخلی ایران برای پیگیری اهداف سیاسی خود استفاده کرده‌اند. جمهوری اسلامی در این چارچوب واکنش لازم را در حوزه دیپلماتیک و در سایر زمینه‌های ممکن نشان داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خوشبختانه در مجموع جمهوری اسلامی ایران هم با توجه به هشیاری و بیداری ملت و واکنش حکیمانه و هشیارانه مردم و رد اقدامات تحریک‌آمیز دولت‌های مشخص هم در پرتوی هوشمندی دولت و دستگاه دیپلماسی مناسبات ما با کشورهای مختلف دنیا در چارچوب‌های دوجانبه مبتنی بر مصالح و منافع مشترک در حال پیگیری است.

کنعانی خاطرنشان کرد: شما اخبار و تحولات را دنبال می‌کنید؛ سفرهای دیپلماتیک در سطوح مختلف مقامات و مسئولان و مدیران وزارت امور خارجه، معاونین، مدیران کل و معاونین و شخص وزیر انجام می‌شود و تماس‌های تلفنی در سطوح مختلف برقرار است، مذاکرات تلفنی رئیس جمهور، سفرهای دوجانبه هیات‌های عالی‌رتبه اقتصادی ما با کشورهای مختلف و و میزبانی که صورت می‌گیرد. همچنین اخبار میزبانی نشست‌های گسترده اقتصادی میان شرکت‌های مختلف خارجی با همتایان ایرانی و مناسبت‌های فرهنگی که در قالب توافق‌های دوجانبه است و گفت‌وگوهای امنیتی کشور با کشورهای مختلف و همکاری و تبادل‌های هیات‌های نظامی میان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همه اینها دال بر این است که جمهوری اسلامی خارج از فشارهایی که از سوی برخی طرف‌های مشخص بر ما وارد شده است، در چهارچوب‌های دوجانبه و بین‌المللی، مناسبات دیپلماتیک و روابط خارجی خود را با جدیت و اهتمام پیگیری می کند و ارزشی برای این گونه تلاش‌ها قائل نیست؛ در عین حال نسبت به اقدامات غیرسازنده تا الان واکنش عملی نشان داده و بعد از این هم واکنش نشان خواهد داد.

رابطه ایران و چین، رابطه ای رو به رشد و موفق در یک رابطه دوجانبه است

کنعانی همچنین درباره اجرایی شدن قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت: رابطه جمهوری اسلامی و چین رابطه کاملاً رو به رشد و نمونه خوبی از همکاری‌های موفق دو کشور در رابطه دوجانبه است. ما با یک واقعیت روبه رو هستیم و تحریم‌های قانونی واقعیتی است که امکان همکاری‌های متعارف و به‌ ویژه علنی را با برخی کشورها با محدودیت و مشکل مواجه می‌کند اما روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین خوشبختانه در حوزه‌های مختلف برقرار است.

وی ادامه داد: رایزنی‌های مستمر برای توسعه مناسبات دو کشور وجود دارد و آمار و ارقامی هم که از حجم مبادلات، همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور منتشر می‌شود و شما هم از آن مطلع هستید، دلیل روشنی است بر موفق بودن و رو به پیشرفت بودن همکاری‌های دو کشور ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اقتضائات فعالیت در شرایط جاری و مشخصا تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه‌ای که دولت آمریکا تحمیل کرده، مانع از علنی کردن بسیاری از همکاری‌های دوجانبه ایران با برخی از کشورها و یا ورود ما به جزئیات می‌شود اما به طور کلی می‌توان گفت، روند اجرای توافقات دوجانبه ایران و چین هم در چارچوب برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله و هم در چهارچوب سایر توافقات دوجانبه روند رو به جلو و رو به پیشرفتی است و این روند مبتنی بر اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور، رو به پیشرفت خواهد بود.

سفر آقای باقری در مسیر ارتقای مناسبات مابین صورت گرفته است

وی درباره سفر آقای باقری به سه کشور قطر و روسیه و هند گفت: سفر آقای باقری به این سه کشور هم در چارچوب سیاست همسایگی، سیاست آسیامحور صورت گرفت و هم در مسیر استمرار گفت‌وگو و رایزنی‌های مقامات مختلف جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مورد اشاره برای رایزنی و تبادل نظر درخصوص ارتقای مناسبات و همکاری‌های دوجانبه کشور ما با کشورهای مورد نظر انجام شد که در این ارتباط اطلاع‌رسانی لازم صورت گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مذاکرات ما با این کشورها در حوزه‌های مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و موضوعات مورد علاقه بین‌المللی ادامه دارد و این سفر در این چارچوب صورت گرفت و عملاً در تکمیل گفت‌وگوها و مشورت‌ها و رایزنی‌های سیاسی دو کشور بود.

کنعانی خاطرنشان کرد: درخصوص مذاکرات و تبادل پیام با آمریکا که اشاره کردید، وقتی ما با کشورهای دوست به ویژه کشورهایی که در موضوع مورد توجه افکار عمومی به ویژه بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها دارای نقشی هستند، می‌نشینیم طبیعتاً در چنین نشست‌های دوجانبه‌ای درباره این موضوعات و موضوع مشخص هم گفت‌وگو و تبادل نظر صورت می‌گیرد.

دولت عراق مصمم است نیروهای خود را در مرز ایران با اقلیم کردستان مستقر کند

وی درباره دستاوردهای سفر آقای سودانی به تهران و امنیت مرز ایران و عراق گفت: سفر آقای السودانی، نخست وزیر عراق به تهران، سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی رئیس جمهور از ایشان به تهران و در چارچوب موضوعات مختلفی که ما با دولت عراق در حوزه همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی داریم، انجام شد. گفت‌وگوهای پرثمر و مفیدی به ویژه در حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری مطرح شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: مباحث مرزی، یکی از موضوعات مورد اهتمام جدی ماست و امنیت مرزی برای ما با اهمیت است. در این سفر دوباره بر اجرای نتایج گفت‌وگوهای قبلی هیات‌های تخصصی دو کشور تاکید شد و دولت عراق در این زمینه هم قول پیگیری و اجرای تعهدات را دادند. خوشبختانه ما اخبار خوبی را در این روزها شنیدیم؛ اینکه دولت عراق مصمم است نیروهای دولت مرکزی را در مرزهای مشترک دو کشور به ویژه در طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق مستقر کند.

کنعانی افزود: قطعاً تحقق این اقدام می‌تواند گام بسیار مثبت و رو به جلو در راستای تحکیم امنیت و ثبات در مرزهای مشترک دو کشور باشد و امیدواریم بتواند با استمرار و تقویت این گام‌ها و اقدامات دیدگاه‌ها و انتظارات جمهوری اسلامی مبنی بر تامین امنیت کامل مرزی در مرزهای مشترک دو کشور ایجاد و حاصل شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳۷
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۹۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
باید بمب اتم بخریم! وقتی میشه از روسیه و کره شمالی خرید چرا بسازیم؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
جنگ نظامی اولویت 2 است اولویت اول اقتصاد مردم عادی است .....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
لطفا بهانه جویی نکنید

مگر در دو سال اول بایدن که انهمه التماس کرد و

امتیاز فروش نفت و وارد کردن دلارهایش را دادند

شما مذاکره کردید؟؟؟

برعکس با کنار گذاشتن ظریف و عراقچی و آوردن باقری

و تیم ۴۰ نفره جلیلی با درخواستهای بیربط به مذاکرات

عمدا باعث بهم خوردن توافق شدید !!؟

و فقط روسیه و اسراییل و ترکیه و عربستان و امارات و

چین و تندروهای آمریکا راضی شدند و هستند
ناشناس
| Canada |
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
پس از آنکه فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار، خط فقر نسبی خانوارها در ایران را ۱۸ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان اعلام کرد، وحید محمودی، اقتصاددان اعلام‌کرد که خط فقر مطلق برای یک خانوار دو نفره ساکن شهر تهران، ۳۲ میلیون تومان است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
این چه کاریه که.میخواین نعمت ها را از سر مردم بردارید؟؟؟؟؟!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
اعداد کیلویی در آوردن راحت هست برای خط فقر خصوصا 18 میلیون!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
تا امثال تو تو این کشور زندگی میکنند این کشور هیچ وقت پیشرفت نمیکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
این وزارت خارجه چه کار مثبتی انجام داده که این همه نشست خبری برگزار میکنه. فکرکنم اگه برجام امضا شده بود هر روز نشست خبری داشتن
پاسخ ها
سیدمهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
حالا که کل دنیا به مذاکرات و برجام پشت کردن و زمستان سرد اروپا هم به شما کمکی نکرد یادتون افتاد که در شرایط تهدد مذاکره نمیکنید؟!!!!!!!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
همچین میگن ما مذاکره نمی کنیم که انگار بایدن براشون دعوتنامه فرستاده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
بقول زاکانی، در شرایط اقتدار هم مذاکره نمیکنیم، بگید اصلا مذاکره نمیکنیم، خیال مردم رو راحت کنید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
از ابتدا هم تیم جلیلی و باقری و مرندی ، کلا آمدند که

توافق را هوا کنند

و حالا دارند بهانه الکی میگیرند !!!!؟

با این تیم و این سیستم هیچ توافق و امیدی به اصلاح

امور خارجه کشور وجود نخواهد داشت
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
هنوز سرمای اروپا و امریکا شروع نشده. بگذاره خدا کارش رو خوب بلده.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
کنعانی یادت میاد اون روزهایی که دولت روحانی و وزارت خارجه به مدیریت ظریف در آستانه رسیدن به توافق جدید بودند و جناح شما چه تهمت‌های عنیفی به آنها وارد می کردید و مانع رسیدن ایران به توافق شدید؟ و بعد در دولت فعلی چندین بار تا پای توافق رفتید و در آخرین لحظات با آوردن انتظارات جدید بازی در آوردید و تن به توافق ندادید؟ فکر نکنید با یک عده کر و کور طرف هستید
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
دولت شعار و لب و دهن
مهران
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
دولت اصلا ازهیچ مذاکره ایی سر در نمیاره !
خدانور تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
اول ببینین کسی میخواد اصلا با شما مذاکره کنه؟ بعد قمپز در کنین.

ضمنا راست میگین چرا باید مذاکره کنین؟! نفستون از جای گرم بلند میشه شما. شما قشر مرفه چه میدونین درد مردم چی هست؟ میلیاردها کیلومتر با مردم فاصله دارین. قرار مردم و شما این نبود دوستان!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
درود بر شما
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
«دولت عراق مصمم است نیروهای خود را در مرز ایران با اقلیم کردستان مستقر کند»
معنای دیگر این اقدام جلوگیری از نفوذ نیروهای خارجی است.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
مذاکره نمیکنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
آن کسی که دست بالا را دارد نیاز به مذاکره ندارد.
ایا ما دست بالا را داریم، یا اقتصادمان در حال له شدن است؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شعار، شعار، شعار
کار سخنگوی وزارت خارجه شده شعار دادن!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
برجام را آتش می زنیم .
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
آن قدر در سیاست خارجی دست دست و تانی کردید که اکنون نه تنها طرف های خارجی دست از برجام کشیده اند بلکه فشار بر ایران را در حوزه های هسته ای، حقوق بشر و تحریم ها دو چندان کرده اند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
روابط با چین؟
چین رفته با قطر قرارداد 25 ساله گازی انعقاد کرده!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
عدم حضور پوتین در جی 20 و قرارداد چین با قطر و عدم تمایل شرکت‌های چینی برای همکاری با ایران و روسیه تکلیف عاقلان را روشن کرده است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
خاصیت شانگهای و اوراسیا تا به حال برای ایران چه بوده؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
چین داره در کشور های عربی سرمایه گذاری می کنه ما هم دلمان خوش است که عضو شانگهای شدیم
ناشناس
| Germany |
۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
برای ایران هیچی برا ی آقایان بسیار پر بار بوده البته بیشتر برای آقا زاده ها شون
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
سالیانه ۲۰ میلیون دلار باید حق عضویت بپردازیم !!؟

خیلی واسه چین خوبه ؟؟؟
نه ؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
افزایش صادرات به انها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
چطوره برای رضایت شما با همه قطع رابطه کنیم؟
بچه محل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شما رابطه تان را با نصف دنیا قطع کنید تا ببینیم بعدش می خواهید چه بهانه ای برای مشکلات عدیده مردم بیاورید. کاملا بیاد دارم وقتی در زمان احمدی نژاد تحریم ها دوباره برقرار شد و گفتند بی اثر است، مدیرعاملا ایران خودرو گفت تحریم ها هیچ اثری در تولیدات این شرکت ندارد و حتی می توانیم خودرو را ارزانتر به مردم بفروشیم و از این شعارهای توخالی..و بعدش رااه همگی دیدیم چی شد...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
با بیشتر دنیا قطعه اخوی!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
طبق آمار بانک مرکزی، تنها قیمت مسکن در یک ماه اخیر حدود 7% افزایش یافته است!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
به زودی با جنگ و خشک سالی خونه ارزون میشه زیاد نگران نباش به نظر من شما روی جایی سرمایه گذاری کن حداقل آب داشته باشه نه مثل تهران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
کار آقای سخنگو شده تعریف از خود، انکار و شعار!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شماها که مشکلی ندارید.این مردم ایران هستند که دارند له میشوند!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شما دنبال مذاکره هستید اوناکه میگن مذاکره اولویت ما نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
این کشور های غربی هستند که حاضر به مذاکره نیستند.
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شما اون کاری که مردم میگویند را باید انجام دهید، نه اختیاری از خود دارید و نه کاره ای هستید که برای هشتاد میلیون نفر تصمیم بگیرید، بس است دیگه صبر ما هم اندازه ای دارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
ممکنه خیلی فرصت تصمیم گیری نداشته باشید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شما زمانی که ظریف یک تنه در برابر آمریکا واروپا می نشست وچهره ای منطقی وقوی از ایران به نمایش می گذاشت چرا دائم او را تحت فشار می گذاشتید و برنمی تابیدید؟!! برجامی که آنقدر برای ایران منفعت داشت که ترامپ ونتانیاهو دو دشمن قسم خورده ایران نتوانستند آن را تحمل کنند و زیرش زدند!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
چین دیگر حاضر نیست در سقوط پوتین همرا او باشد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
چقدر خوب
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
اولا که هیچ کسی ایران را در موضوع برجام تحت فشار قرار ندادهاست فقط بی خیال شده اند و دیگر حال ایران را در خصوص برجام نمی پرسند راستی طی این 10 سال که تحت فشار نبودید و مذاکره کردید اخرش چه شد به امید زمستان سرد قهر کردید
حسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
باید با آمریکا مذاکره کنید چون این خواست مردم است. اکثریت خواستار روابط با آمریکا هستیم. اگر خلاف این نظر رو دارید همه پرسی بگذارید مثل همه جای دنیا
کارمند سابق صدا و سیما
|
France
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
باید صدا و سیما جواب بدهد که با 100 شبکه برون مرزی چرا نفوذ یک شبکه ماهواره ای در ایران در حد بالا است ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
شماهایی که گرین کارت آمریکایی دارید مشخصه مشکلی ندارید این مردم عادی هستن که زیر بار مشکلات هستن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
کسی برای مذاکره با شما التماس نمی کند
ما زیر بار زور نمی رویم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
چرا سانسور می کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
قبلا میگفتن آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه الان میگن همه بدبختی و مشکلات دست آمریکاست واقعا ما گیر افتادیم آخرش آمریکا چیکارس
ناشناس
|
United States of America
|
۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
راست می گویی منتهی با زبان خوش با شما بتن ریزی هم می کنید!!
ناشناس
|
India
|
۱۴:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
چین که گذاشت توو کاسه شماها و قرارداد گازی رو با قطر بست.
احمد
|
Norway
|
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
خبرنگارهای خارجی !!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
مرگ بر چين و روسيه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
مرگ بر مزدور غرب
یک آموزگار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
بله. روبه رشد بوده، اما به سود چین و به ضرر ما !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
کشورهای غربی هیچ وقت برجام را قبول نخواهند کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
غرب بر اساس خبرهای منافقین و سلطنت طلب ها که در مقابل مردم ایران عدی به حساب نمیاند و شبکه های اینترنشنال و من و تو که دیلماج این ها هستندراجع به ایران ارزیابی غیر واقع دارند لذا غربی ها در تصمیم گیری هایشان دچار تووهم می شوند و مرتب زیاده خواهی بیشتر از متن برجام می کنندجمهوری اسلامی ایران هم قطعا زیر بار زیاده خواهی آن ها نخواهد رفت و علت عدم توافق همین است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
داداش كسي نمي خواد با اينا مذاكره كنه كه اينا زير بار برن يا نه اول بيبن كسي دعوتت ميكنه واسه مذاكره بعد كلاس بيخود بزار
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
از زمستان سخت اروپا رسیدید به این!!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
زمستان شروع نشده
CR7
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
یه نفر هم با شما موافق نیست.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
خروجی کار وزارت‌خارجه چیست یکی از وزارتخانه های که می‌بایست ادغام یا منحل شود و سطح آن به معاونت رئیس جمهوری تقلیل یابد چه گشایشی وزارت خارجه انجام می‌دهد با دنیا قهر بودن نیاز به این همه حقوق بگیر دارد
پاسخ ها
مسعود
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
تو انقدر بی سوادی که نمیدونی معاون رئیس جمهور بالاتر از وزیره بعد میای نظرم میدی؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
مذاکره نمی کنید؟پس فشار اقتصادی روی مردم بدبخت چی میشه؟؟؟و۱۰۰تاانتقاددیگه که اگه بنویسم حذف میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
تااابببناكي تاب بيار و همه نظرات را بذار
تاب تاب هم بازي نظرها را نندازي
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
بعضی وقتها« گر صبر کنی آخرش نابود میشوی!» بله برادر؛ همیشه آخر صبر حلوا نیست!
حالا شما صبر کنید و مذاکره نکتید
ا.م
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
هرچه برجام برقرار نگردد به زیان ملت ایران بوده وخواهد بود اگر قیمت نفت ۱۰۰ دلار باشد ما طبق سهمیه اوپک ۲۴۰۰۰۰۰بشکه سهم فروش داریم مبلغ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰دلار اقتصاد ایران محروم وچون چاههای نفت ما مشترک با چاههای کشورهای همسایه میباشد ،انها از چاهها برداشت و سرما بی کلاه میماند ،در مکرد گاز به علت نداشتن تکنولوژی مایع سازی گاز مایع در این برهه ،قطر از پارس جنوبی برداشت وبراحتی با اروپا و چین گاز مایع با قراردادهای بلند مدت صادر ودر اینجا ایران از میلیاردها دلار درامد محروم میباشد ،پس چرا تعلل میشود؟ باید امریکا را که دارد با ایران بازی میکند وان را وادار به دست برداری از قلدری کرد ،ایران هم باید قاطعیت کافی ندارد وبایست سریعتر حق ایران گرفته شود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
مشکل فقط برجام نیست. مشکل سو مدیریت و فساد مسوولین و عدم برخورد با متخلفانه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
سخنگوی وزارت خارجه باید جمله خود را به شکل زیر اصلاح و کامل نماید
روابط ما با چین از نظر خودفروختگی و واگذاری منافع کشور به آنها، رو به رشد و موفق بوده است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
اگر چین ستیز ها مگذاشتند روابط با چین بت نفع ما بود
ناشناس
|
-
|
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
پس شعار زمستان سرد در راه است چی شد ؟ با همین ندانم به کاری های شما مملکت رو به این روز کشیدین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
جوجه روآخر پاییز می شمارند. کمی صبر کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
ملت داره پوستش کنده میشه زیربار گرانی ساعتی . قیمتهارو دریابید ماشین طلا دلار سربفلک کشید کو ادم عاقل چرا کارو تا جای سختش نرسیده جمع نمیکنید.اقتصادمون افتاده دست جندتا دلال و یا مدیران دلال
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
بانگاهي گذرا به كامنت ها جايگاه دولت ومسوولين مشخص ميشه
ولي حيف تواين مملكت گوش شنوايي براي نظر مردم نيست
ناشناس
|
Canada
|
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
هر روز تعداد بیشتری تا کمر در سطل های زباله خم میشوند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
کار وزارت خارجه شده ماست مالی خرابکارها. منتها ظریف واردتر بود و تیم جدید ناوارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
تاریخ معاصر نشان میدهد نمیتوان به رابطه متوازن و پایدار با غرب خوشبین بود ولی با گسترش روابط با دیگر کشورها امکان اجبار غرب به تغییر رفتار وجود دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
تاریخت خیلی خیلی ضعیفه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
سلام بایستی سعی کنند مذاکره کنند مذاکره وتایید برجام به نفع کشورمان است از تحریم ها خسته شده ایم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
یادتون نره آمریکا برجام را نقض کرد والان هم هر روز به تحریمها اضافه میکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
فرارداد قطر با چین یک نمونه است اکثر کشورها از جمله همسایه ها روابط اقتصادی گسترده ای با چین دارند
بنده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
اصلا شما مذاکره نمی کنید
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
هموطنان
دلار چند؟
دلسوز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
روابط موفق با چین از قرار داد 27 ساله قطر با چین برای برداشت از مخازن مشترک معلوم است تا کی خودمان را به کوچه علی چپ بزنیم .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
البته شما بسیار طالب مذاکره هستید آنطرف حاظر نیست و مسول این شکست وزارت خارجه و سایر دوستان هستند .
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
میشه حجم سرمایه گذاری چین در ایران در دو سال گذشته رو بیان کنید ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
برو عموجان پی کارت.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
برو خدا. پدرت رو بیامرزه..کی دیگه با شما مذاکره میکنه؟!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۴
ای وای ژاپن آلمان و فرانسه کناررفتند وبنجال های چین وارد شد
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۰۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
یکی را به ده راه نمی دادند سراغ خانه ی کدخدا را می گرفت. مگر کسی مذاکره می کند که شما مذاکره بکنید یا نکنید. اگر هم سر میز مذاکره می نشینند برای این است که شرایط لازم برای دریافت امتیازات بیشتر فراهم است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
خواهش میکنم التماس نکنید ابرو ایران نبرید ما ملت ایران برجام نمی‌خواهیم موشک هسته‌ای آزمایش کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
در شرایط فشار و تهدید مذاکره نمی‌کنیم
کسی هم درخواست مذاکره نداشته........................
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
مگه برجام رو تو مجلس آتیش نزدن از روش هم پریدن؟ الان پس دنبال چی هستید؟
احسان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
خب شما که تحت فشار مذاکره نمیکنید
خب چرا زمانی که فشاری وجود نداشت رفتید و برای منافع روسیه مذاکرات و قطع کردید و شعار زمسان سخت رو سر دادید
چرا منافع ملی رو فدای تفکرات خودتون میکنید؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
نمیدونم آقایی که اینگونه سخن میگه از وضعیت قیمتها و تورم در کشور اطلاعی داره؟ دلار در بالاترین قیمت و سکه بالای 17 میلیون تومان و بی ارزشترین پول را داریم ان وقت فشار روی این ها نیست روی مردم هست، یادتان باشد قدرت امانت مردم در دستان شماست خیانت در امانت نکنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۵
شرط برقراری روابط برد- برد با غرب به دلیل مناسبات اقتصادی حاکم بر آن، دستیابی به سطح مشخصی از توسعه پایدار است، در غیر این صورت مدل روابط اقتصادی پیش بینی شده برای کشورهای توسعه نیافته غارت منابع طبیعی کشورهای تابع و توسعه بازار مصرف کشورهای مسلط است که نتیجه ای جز عقیم ماندن پروژه توسعه صنعتی و انسانی این کشورها ندارد. کسانی که تصور می کنند غرب مشتاقانه منتظر چراغ سبز ما برای تبدیل کردن ایران به کره و ژاپن هستند خوب است تجربه کشورهای جهان سوم نزدیک به غرب در امریکای لاتین، آسیا و آفریقا را ملاحظه کنند. در شرایط فعلی بهترین مدل اقتصادی رشد و توسعه توجه به امکانات بالقوه و بالفعل کشور در حوزه انرژی و موقعیت ژئوپلوتیک ایران در منطقه است. توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه ضامن توسعه متقابل و امنیت منطقه ای است.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا حسن فیروزی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب خزانه جواهرات ملی ایران
آخرین اخبار
وب گردی