بازدید 3557
۱

رشد تورم ماهانه مسکن کاهشی شد

طبق آمار منتشر شده توسط سازمان مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای و ماهانه (نسبت به ماه گذشته) کاهشی بوده است.
کد خبر: ۱۱۵۱۶۳۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴ 23 November 2022


به گزارش تابناک به نقل از  تسنیم، نرخ تورم ماهانه (درصد تغییرعدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل) در آبان ماه ۱۴۰۱به ۲.۱ درصد رسیده که در مقایسه باهمین اطلاع در ماه قبل، ۰.۹واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و«کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۳درصد و۲.۷درصد بوده است.

همچنین نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی۲.۱درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری ۱.۱واحد درصدکاهش وبرای خانوارهای روستایی ۰.۱واحد درصد افزایش داشته است. در این بین یکی از کالاهای مهم در سبد اقلام محاسبه تورم، مسکن و اجاره بهاست که در ماه های اخیر به صورت مستقل تورم ماهیانه آن در محافل رسانه ای و کارشناسی مورد توجه جدی تر قرار گرفته است.

گفتنی است، طبق آمار مرکز آمار ایران، نرخ رشد نقطه به نقطه تورم حوزه مسکن یعنی مقایسه رشد متوسط قیمت مسکن درآبان ماه امسال در قیاس با آبان سال گذشته افزایش ۳۹.۲درصد را نشان می‌دهد. نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره کرد رشد ۳.۷درصدی تورم بخش مسکن نسبت به ماه گذشته (تورم ماهیانه مسکن در کشور) است. این درحالی است که تورم ماهیانه مسکن در کشور در مهر ماه حدود ۶ درصد بوده است. بر این اساس تورم ماهیانه مسکن در کشور در آبان ماه نسبت به مهر افت قابل توجهی را تجربه کرده است.

 

وضعیت تورم مسکن در تهران
گفتنی است، در مهر ماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۰.۱- درصد بوده است. تورم ماهانه مهر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٣.٣ درصد)، ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین مطابق آخرین اطلاعات مرکز آمار در مهر ماه متوسط قیمت مسکن در استان تهران ۴۶ حدود میلیون تومان بوده است.

اگرچه آمار تورم ماهانه مسکن استان تهران هنوز استخراج نشده است، اما انتظار می رود همانطور که در مهر ماه ۱۴۰۱ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ۰.۱- درصد بوده است، در آبان ماه نیز این روند کاهشی ادامه داشته باشد. بر این اساس طبق پیگیری از مرکز آمار ایران آمار مربوط به معاملات و متوسط قیمت مسکن آبان ماه در تهران در روزهای ۵ تا ۶ آذر ماه منتشر خواهد شد.

البته نکته مهم تر این است که تحولات قیمت مسکن در تهران به عنوان سیگنال قیمت در کشور نقش مهمی در بازار معاملات مسکن دارد. در تایید افت محسوس قیمت مسکن، بانک مرکزی نیز اخیرا و در ماه گذشته گزارش تقریبا مشابهی از تحولات قیمت مسکن در تهران منتشر کرده است، در مهر ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳ میلیون تومان بود که حاکی از افزایش محدود ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.

در آخر باید گفت بازار مسکن در ایران در آستانه ورود به شرایطی جدیدی است که فعالان اقتصادی به ویژه سرمایه گذاران در این حوزه باید با دقت به تحلیل آن بپردازند و از سیاست گذاران کلان این بازار انتظار می‌رود برای این بازار که در این روزها به معنای واقعی کلمه برای بخش قابل توجهی از مردم دست نیافتنی شده فکر بکری کنند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
باشه شما بگید کاهشی شد ماهم قبول میکنیم
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم