معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به ترجیح انتقال پیروز از تهران به منطقه توران در استان سمنان، گفت: پیروز به لحاظ شادابی و جست و خیز مشکلی ندارد.
کد خبر: ۱۱۵۱۳۶۳
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱ 21 November 2022

 


به گزارش تابناک به نقل از مهر، حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره آخرین وضعیت جسمانی پیروز یوزپلنگ ایرانی اظهار داشت: در ابتدا این یوزپلنگ رشد کافی نداشت و سیستم ایمنی او ضعیف بود اما اکنون وضعیت او خوب است. البته با حساسیت رو به رو بوده و تحت نظر کامل است. به لحاظ شادابی و جست و خیز نیز مشکلی ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود برخی مدیران سازمان محیط زیست معتقدند نگهداری پیروز به دلیل شرایط اقتصادی در پارک پردیسان مقرون به صرفه نیست و باید در طبیعت و زیستگاه اصلی‌اش رها شود، گفت: بالاخره ضعف اعتباری برای سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد و حفظ تنوع‌های زیستی و زیستگاه‌های آنها حائز اهمیت است و ترجیح می‌دهیم در جهت حفظ زیستگاه بودجه بیشتری را اختصاص دهیم. چرا که علاوه بر اینکه برای پیروز بهتر است، موجودات بیشتری هم حفظ می‌شوند.

اکبری گفت: به هر حال ترجیح‌ها بر این است که اعتبارات بیشتر در بخش زیستگاه و طبیعت حیوانات اختصاص داده شود و در اولین فرصت که کارشناسان مجوز دهند، انتقال پیروز به زیستگاه آن یعنی توران انجام می‌گیرد. آنجا زیستگاه اصلی گونه است و از طرفی، انتقال آن به توران هزینه کمتری برای سازمان خواهد داشت.

بیشتر بخوانید؛

از پیروز، یوز وحشی در نمی‌آید | انتقال توله‌ یوز ۶ ماهه به توران در بهار | وضعیت جسمی پیروز چطور است؟
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: از طرفی هوای تهران اکثر مواقع آلوده بوده و می‌تواند مشکلات تنفسی هم برای پیروز ایجاد کند و این در حالی است که منطقه توران این چنین نیست.

وی بیان داشت: وضعیت نسل یوزپلنگ‌ها نگران‌کننده است. اتفاقاتی مانند تخریب زیستگاه‌های آنها و نبود طعمه و غذا سبب بروز آسیب برای آنها شده و در بلندمدت شاهد کاهش مستمر تعداد آنها بوده‌ایم. البته طی شش ماه گذشته اتفاقاتی فراتر از انتظار برای رفع ضعف‌ها انجام گرفته است.

اکبری بیان داشت: در حال حاضر ۲ یوز ماده هر کدام با ۴ توله در منطقه حفاظت‌شده توران است و اخیراً ۲ یوز جوان را محدوده این منطقه نیز ثبت کرده‌اند که ۲ نر بالغند و این نشان می‌دهد که جمعیت آنها اکنون در حال پویایی است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت از زیستگاه آنها در توران و میانه یعنی سمنان و خراسان شمالی را به خوبی انجام داده ولی به هر حال قلمرو یوزپلنگ‌ها وسیع است و تا ۱۵۰ کیلومتری منطقه را شامل می‌شود. به هر حال یوزها جابجایی گسترده‌ای دارند و وقتی از منطقه حفاظت‌شده خارج می‌شوند، مهمترین خطری که آنها را تهدید می‌کند خطر جاده است. سگ‌های گله و معادن هم از دیگر تهدیدهای مربوطه است که البته در زمینه معادن اختیار از سازمان محیط زیست خارج است. ما در اکتشاف معادن نقشی نداریم، در مورد اتخاذ تمهیدات در جاده هم به همین صورت. البته خوشبختانه نگاه مردم به حیوانات متفاوت شده و احترام بیشتری را به آنها دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی رانندگان و مسافران در مسیر خراسان معتقدند با انداختن غذاهایی مانند گوشت در مسیر جاده می‌توانند در جهت نجات جان یوزپلنگ‌ها و دیگر حیوانات این منطقه اقدام کنند، آیا این موضوع مورد تأیید است، گفت: خیر، این مساله سبب اختلال در اکوسیستم می‌شود. به هیچ وجه نباید در طبیعت این مشکل را ایجاد کرد. به هر حال تعادل در طبیعت بر هم می‌خورد چرا که در یک مجموعه همه موجودات به صورت سیستمی زندگی می‌کنند و غذادهی رفتار گونه را بر هم می‌زند و حتی می‌تواند سبب بیماری آنها شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: رانندگان فقط با کاهش سرعت در جاده به ویژه در شب‌ها می‌توانند در جهت حفظ این گونه‌های جانوری اقدام کنند. چراکه این موضوع می‌تواند تلفات گونه‌های جانوری را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش دهد.

اکبری گفت: در مورد معادن هم بهتر است یکباره در مناطق مختلف اقدام نشود. چراکه با راه اندازی معادن جاده تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کانون‌های گرد و غبار هم تشدید می‌شود و با جاده‌سازی به مسیر معدن و رفت و آمدها زیستگاه جانوران تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
جام جهانی قطر مهرداد بذرپاش عباس توانگر دهه فاطمیه رستم قاسمی آلودگی هوا