بازدید ۱۹۲۴۷
تابناک اقتصادی بررسی کرد
چند ماهی است، موضوع واردات خودرو‌های خارجی به کشور در میان مردم و مسئولان مدام شنیده می‌شود. از رفع ابهامات مطرح از سوی رئیس مجلس در خصوص آیین نامه واردات تا اعلام شرکت‌های مجاز به واردات؛ این در شرایطی است که زمان ورود این خودرو‌ها همچنان دقیق مشخص نشده است.
کد خبر: ۱۱۵۰۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶ 16 November 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ حدود پنج ماه قبل قانون ساماندهی صنعت خودرو توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور و سپس از سوی رئیس جمهور جهت اجرا به وزیر صمت ابلاغ شد. در ماده ۴ این قانون گفته شد، واردات خودرو برابر آیین نامه‌ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه می‌شود، با رعایت شرایطی پیشنهاد می‌شود و به تصویب هیات وزیران می‌رسد، مجاز است.  

پس از گذشت چند هفته و اخبار مختلف پیرامون تعیین تکلیف آیین نامه واردات خودرو در وزارت صمت و هیات دولت، سرانجام در جلسه ۲۶ مردادماه هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه واردات خودرو  تصویب شد.

اما این تصویب چند هفته بعد با ابهاماتی از سوی رئیس مجلس مواجه شد. قالیباف در نامه‌ای به رئیس جمهور، ایرادات سه‌گانه مصوبه دولت درخصوص واردات خودرو را به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد.

به دنبال ابلاغ این نامه به شخص رئیس جمهوری، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایرادات مطرح به آیین‌نامه واردات خودرو سبب ابطال آن نمی‌شود. اشکال‌های وارده به این آیین‌نامه، اصلاح شده و نتیجه آن در اسرع وقت از طریق دولت تقدیم مجلس خواهد شد. این مقام مسئول در وزارت صمت تصریح کرد: عزم دولت و مجلس برای واردات خودرو جدی است و قطعا واردات انجام خواهد شد.

قالیباف با اشاره به اینکه ایرادات رئیس مجلس ماهوی نیست، به تابناک اقتصادی گفته بود: به عنوان نمونه گفته شده که چرا تعرفه را وزارت صمت تعریف کرده است؛ در حالی که وزارت صمت تعرفه‌ای را تعریف نمی‌کند و علی الحساب در آیین نامه گفته شده  اخذ و در بورس کالا (بعد از مشخص شدن سود بازرگان و واردکننده و محاسبه حقوق دولت) دقیق تعیین می‌شود. یا اینکه به جای کلمه «سیف» بایستی «فوب» قرار دهیم. البته این موارد وقتی با مُرّ قانون توسط مجلس تطبیق داده می‌شود، این ایرادات درست است و می‌توان این موارد را اصلاح کرد؛ بنابراین، هیچ وقفه‌ای در واردات خودرو نخواهد افتاد.

بیشتر بخوانید:


در نهایت با گذشت مدتی از پیگیری‌های وزارت صمت در جهت رفع ایرادات مطرح، دوم آبان ماه، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با رفع اشکالات وارده از سوی مجلس به آیین‌نامه واردات خودرو، ثبت سفارش خودرو‌های وارداتی به‌زودی آغاز می‌شود. امید قالیباف افزود: اشکالات مطرح از سوی مجلس در خصوص آیین‌نامه واردات خودرو در دولت برطرف شده و متن نهایی اصلاح شده آیین‌نامه نیز در دولت به تصویب رسیده است.

واردات خودرو یک گام دیگر جلو رفت

چهارم آبان، منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت معدن و تجارت در نشست خبری در خصوص آخرین وضعیت واردات خودرو به کشور، با اشاره به بررسی مدارک شرکت‌های متقاضی واردات اظهار داشت: در خصوص تقاضا برای واردات خودرو، ۳۸۰ درخواست داشتیم که از این تعداد تا به امروز تعدادی از این شرکت ها و مجموعه با بررسی مدارک مورد نیاز (همچون ارائه خدمات پس از فروش و همچنین پاس کردن استاندارد‌های ۸۵گانه)، برای واردات خودرو انتخاب شدند. منطقی با اشاره به آیین‌نامه واردات خودرو اظهار داشت: اولویت با خودرو‌های زیر ۱۰ هزار دلار بوده و بعد از آن اولویت با ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار است؛ بنابراین، شرکت‌ها انتخاب و برای تامین ارز به بانک مرکزی معرفی خواهند شد. معاون وزیر صمت همچنین تاکید کرد: واردات خودرو‌ها صرفاً از خودروسازان چینی نخواهد بود و خودرو‌های کره‌ای و ژاپنی نیز وارد بازار خواهند شد.

دوازده شرکت برای واردات مجوز گرفتند

نهم آبان ماه  امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت در گفت‌وگویی اظهار داشت: بعد از اینکه آیین‌نامه واردات خودرو ابلاغ و به دنبال آن، نام هفت شرکت برای واردات خودرو اعلام شد، این شائبه پدید آمد که شاید وزارت صمت، واردات خودرو را در انحصار همین هفت شرکت قرار داده است، در حالی که هیچ محدودیتی برای شرکت‌های متقاضی واردات خودرو وجود ندارد و در صورتی که شرکت متقاضی واردات خودرو، شرایط موجود در آیین‌نامه را احراز کند، به فهرست شرکت‌های وارد‌کننده خودرو اضافه می‌شود.  

وی افزود: فعلا اسامی پنج شرکت دیگر به نام‌های بهمن خودرو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو که شرایط لازم برای واردات خودرو  را بر اساس آیین‌نامه احصا کرده‌اند، به فهرست هفت شرکت واردکننده خودرو ـ که قبلا اسامی آن‌ها اعلام شده بود ـ اضافه شد؛ بنابراین، فهرست شرکت‌های واردکننده خودرو اکنون به ۱۲ شرکت رسیده است؛ ضمن اینکه این فهرست، همچنان باز است و به محض اینکه شرکت متقاضی واردات خودرو شرایط لازم در آیین‌نامه واردات خودرو را احراز کند، به فهرست واردکنندگان خودرو اضافه می‌شود.  

به گفته سخنگوی صمت، خودرو‌های وارداتی از برندهای کره‌ای، ژاپنی و اروپایی خواهد بود و خودرو‌هایی مانند هیوندا اکسنت، هیوندا‌ای ۱۰، میتسوبیشی میراژ، چانگان سی اس ۳۵، ام جی ۳ و ام جی ۶،  سیتروئن ۳ و محصولی از شرکت فولکس واگن (سئات) در زمره مدل خودرو‌هایی است که قرار است به کشور وارد شود که این خودرو‌ها در محدوده خودرو‌های اقتصادی و محدوده قیمت حدود ۱۰ هزار یورو قرار دارند.

اسامی جدید شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام می‌شود

هجدهم آبان، امید قالیباف در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به این که نام دیگر شرکت‌های واردکننده خودرو چه زمانی اعلام می‌شود، گفت: ۳۸۰ تقاضا توسط شرکت‌ها برای  واردات خودرو به وزارت ارسال شد که این تقاضا‌ها در حال بررسی است.  

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: تاکنون اسامی ۱۲ شرکت واردکننده خودرو که شرایط لازم مطابق آیین‌نامه واردات خودرو را داشتند، به عنوان واردکننده مجاز اعلام شده است و پس از تکمیل بررسی پرونده متقاضیان واردات خودرو، اسامی جدید شرکت‌ مجاز برای واردات خودرو اعلام می‌شود.  

وی افزود: شرایط واردات را آیین نامه واردات خودرو که قانون و مصوب مجلس است، تعیین می‌کند؛ لذا شرکت‌های متقاضی واردات خودرو که دارای نمایندگی خدمات پس از فروش باشند و بتوانند سند و مدرکی برای انتقال فناوری ارائه دهند، مجوز واردات خودرو می‌گیرند.  

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: الزام داشتن نمایندگی پس از فروش برای واردکنندگان خودرو در جهت رفاه حال مصرف‌کننده خودرو در آیین‌نامه آمده است و لذا اسامی تمام ۱۲ شرکتی که تاکنون به عنوان واردکننده خودرو مجوز گرفته‌اند، براساس آیین نامه شرایط را داشته‌اند؛ بنابراین، هیچ انحصاری در واردات خودرو وجود ندارد و حاکمیت در آیین‌نامه تاکید کرده است که باید منافع مصرف‌کننده تامین شود و لذا براساس ضوابط به متقاضیان مجوز داده شده است.  

قالیباف اظهار داشت: اگر مجوز برای واردات به شرکتی داده می‌شود، یا نمی شود، قطعا براساس استدلال قوی است. جوانب مختلقی برای دادن مجوز به متقاضیان خودرو در نظر گرفته شده و مجوز واردات به شرکت‌هایی که سوء سابقه در واردات دارند و نمی‌توانند خدمات پس از فروش ارائه دهند، داده نمی‌شود.  

ورود نخستین خودرو‌ها به کشور چه زمانی است؟

پاسخ به این پرسش، از جمله دغدغه‌های متقاضیان خودرو‌های خارجی در بازار خودروست؛ در این باره روز گذشته فاطمی امین وزیر صمت اظهار داشت: اکنون واردکنندگان در مسیر واردات خودرو در حال رتق و فتق امور مربوطه بوده و یکی یکی در حال انعقاد قراردادهایشان هستند. وی در عین حال تصریح‌کرد: واردکنندگان خودرو باید موضوع خدمات پس از فروش را تضمین کنند، یا نماینده رسمی بوده و یا انتقال فناوری انجام دهند و این‌ها شرایط اصلی انجام واردات است.

وی بار دیگر تاکید کرد: کار ما به عنوان دولت در این زمینه انجام شده و مسیر مربوطه نیز از سوی متقاضیان در حال پیمودن است؛ با این حال امید می‌رود به زودی کار نهایی شود.

امروز نیز علی جدی نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تشریح نشست مشترک اعضای کمیسیون صنایع و معادن با وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در این جلسه موضوع خودرو، سازوکار واردات آن و آیین نامه مربوط به عرضه خودرو در بورس مورد بررسی قرار گرفت. نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از تاکید نمایندگان بر ضرورت واردات خودرو در سال جاری، وزیر صمت وعده داد که خودرو تا اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه وارد کشور شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۴۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
امسال خودرویی وارد مملکت نخواهد شد ..چون وضع ارزی جالب نیست حتی برای دارو چه برسد به خودرو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
یک شربت سرماخوردگی نیست.
بعد خودرو وارد بشه.
خودرو اولویت 20 م واردات هم نیست.
ناشناس
| Canada |
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
عشق وحالش را مرفهین بی درد میکنند سودش به جیب واردکننده ها میرود و تبعات گرانی بیشتر اقلام وکالاها ناشی از افزایش تقاضا برای دلار را کارگران وکارمندان وبازنشسته ها ودریک کلام حقوق بگیران تحمل میکنند
ناشناس
|
Canada
|
۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
مردم به نان شبشان محتاجند دولت پول نداره معوقات بازنشسته ها را بکجاپرداخت کنه یک میلیارد دلار اختصاص داده برای واردات خودرو برای اینکه یک عده مرفه بی درد خودروی روز سواربشوند !!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
بازنشسته عزیز خودرو جزو لوازم ضروری زندگی است مثل جاروبرقی و ماشین لباسشویی و عینک و ویلچر و عصا و ....
الف
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
درها را ببندید كه همان مرفه از نظر شما حبس شود. سرمایه اش را خروج میزند و این وضع را برای شما كه مینالید بدتر میكند. بهتر است باهم دوست باشید و مهربانانه به هم نگاه كنید. اگر كسی بدون رانت و دزدی گرانترین خودرو و هواپیمای جهان را نیز خرید مشكلی ندارد.. اگر اورا فراری میدهید و عشق تهمت و انگ دارید وضع همین و بدتر میشود. برای همه مردم از هر قشر عمومی و خصوصی بدون تعارف همین است
ناشناس
| Canada |
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
علت اصلی این اعتراضات گسترش روزبه روز فاصله طبقاتی ناشی از سو مدیریت است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
دولت ارز مجانی که نمی خواهد بدهد
بلکه قرار است ارز آزاد بدهد.
دولت فعلا وضع ارز آوریش بد نیست و به قیمت بالای 30 هزار تومان در اختیار وارد کنندگان می گذارد و کمبود منابع مالی خود را نیز برطرف می کند
ناشناس
| Germany |
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
همش نمایشه هیچ خودرویی وارد نخواهد شد،اسمش قمپز هست.
الف
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
اتفاقا چون دولت پول نداره، داره تو واردات خودرو سرمایه گذاری میکنه. دلار را که نرخ توافقی میده به وارد کننده، از اونطرف به ازای هر ماشین حداقل حداقل 200 300 میلیون هم پول گمرکی و مخلفاتش بگیره، درآمد 10 تا 20 هزار میلیارد تومانی برای دولت داره. غیر از اینکه دلارش هم فروخته.
علش
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
یه جوری میگه انگار قراره مفتی ماشین بدن
3 برابر پولشو می میگیرن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
عزیز من، ماشینهایی که وارد میشود، در سطح افردادمتوسط جامعه است. حالا گشایشی حاصل شده که بعد از 5 سال ماشین وارد شود و مشکل بخشی از متقاضیان حل شود، شما چرا مخالفت میکنید؟
علیرضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
همون واردات خودرو که متوقف شد پراید رسید به 200 تومان . حالت خوبه ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
ااونا هزینه میکنن که شما مفتی هوای کمتر آلوده تنفس کنید- 1 میلبارد پولی در بودجه کشور نیست
ناشناس
| Canada |
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
واردات خودرو فقط تقاضابرای ارز را بالاتر میبره وباعث رشد قیمتش میشه تبعات گرانی ها راهم حقوق بگیر تحمل میکنه ضمنا نه تنها باعث کاهش قیمت خودروهای داخلی نشد بلکه بازهم گرانتر شدند
ا‌لویت اول مملکت خودرو نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
به نظر مثل خیلی کارهای دیگه الکی امروز و فردا می کنن
Asd
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
فکر می کنید میتوانید با این کارها دلخوشکنک برای مردم درست کنید؟ خرید خودرو در تقریبا همه کشورها ، با خرید دوچرخه تفاوتی ندارد! فقط در ایران است که قیمت ارزانترین خودرو به اندازه حقوق 2 سال کارمند است به شرطی که نامش از صندوق قرعه کشی خارج شود و با حقوقش هیچ چیزی نخرد و ماشین هم گران نشود!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
هیچوقت
س
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
با عقده بازی كاری درست انجام نمیشود. در زمان نقل و انتقال مگر مالیات اخذ نمیشود؟؟؟؟ تفكیك مردم و فشار زوری فقط به قشر پایین تحمیل میشود. غیر ممكن است یك پزشك مالیات خودروش را بدهد و بلافاصله روی ویزیت نكشد. و به همین ترتیب صاحبان مشاغل آزاد همینكار را میكنند... قسم بزرگی از صاحبان مشاغل دولتی چون از جنس قانون گذاران زنگ زده هستند كم كاری و فرار از كار را پیش میگیرند تا با ورود به مشاغل دوم سوم مالیات پرداخت كرده را به نوعی دیگری كسب نمایند
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
کلا همه امور رو به این صورت مدیریت می کنید که اوضاع اینه! بلخره 2 حالت بیشتر نداره یا میخواین وارد کنین یا نمیخواین! چند ساله درین تصمیم می گیرین؟؟؟
مهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
از نظر منابع انرژی ثروتمندترین کشور جهان ولی از نظر رفاه بدبختترین ملت جهان....دولت همه مردم را سرکار گذاشتن
mostafafaraji
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
صحیح نوشتی در پیچ پیج بازو بست امور ثبت سفار بکنن عده ای خاص سود ببرندنه مردم عام . خوب شد معنی رتق و فتق متوجه شدیم .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
تاکی نشر دروغ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
عرضه در بورس؟!!!!! یعنی امیدی به کاهش قیمتها نیست
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
سوار ماشین بی دردسر شدن برام آرزو شده واردات هم کردید من باماهی ۶ میلیون درامد فقط تماشاچی هستم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
۸۵ میلیون جمعیت را مسخره خودشان کردند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
دوستانی که میفرمایند دولت پول نداره باید خدمتتون عرض کنم که دولت ماشین را میخره 15 هزار دلار به ملت میفروشه 50 هزار دلار و عملا دلارش را به عده ای از مردم بالای 100 هزار تومن میفروشه و براش درامد ریالی فوق العاده ایجاد میشه برای گذران امور جاری. در اصل عده ای از مردم قسمتی از خرج دولت را میدن. پس اصلا نگران اینکه ارز واسه واردات نداریم نباشید!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
مافیا وقت و شرایط خودرو را با شعارهای منطقی و از مجاری قانونی و به دست دولت مشخص میکنه. شهروندان ساده هر شب که از خواب پا میشن با تلفات مواجه می شوند و نهایتا هم برنده مافیا خواهد بود.
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
اینا همه سرگرمیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
یه قومپوزی در کردن الان موندن توش
نه راه پس دارن نه پیش
کامران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
اولا که خودرو با وجود این تحریما وارد نمیشه ..دوما اگر بشه خودروها زیر ۱ میلیارد .تاثیری تو بازار نداره .فقط اسما واردات
چرا پیکیری نمیکنید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
این وضع خودرو چند ماهه قراره وارد بشه رهبر گفت بازم پشت گوش..اون وضع بورسه..اون وضع کار..اون وضع دلارهه.اون وضع مسیولین همه بچه ها کانادا امریکا...اون مسکنه..هیچی درست نیست .کشور ما مسیول نداشته باشه بهتر مدیریت میشه تا این مسیولانی که نالایقا.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
به فرض که خودرو هم وارد بشه. یکی به من بگه چطور حداکثر ۷۰۰۰۰ خودرو وارداتی می تونه یک بازار ۲ میلیون دستگاهی رو تحت تاثیر قرار بده؟ این واردات نه به نفع مردم، بلکه فقط به نفع قشر مرفه و آغازاده انجام میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
فعلا سرم و دارو وارد کنین که جون مردم مهمتره!
مهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
آقا اینها که شرکت‌های خودتانه و سود واردات تو جیب خودتان خواهد رفت در حالی که هر شخص حقیقی باید بتواند خودرو دلخواه خود را وارد کند
مهدی
|
United States of America
|
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
اگر به هر ایرانی مقیم خارج کشور اجازه ورود یک دستگاه خودرو داده شود در اینصورت هم سرمایه ایرانیان خارج کشور جذب کشور میشود و هم ارز از کشور خارج نمی‌شود و هم اینکه چون میخواهند واردات انجام دهند نباید سو پیشینه داشته باشند در نتیجه علیه کشور اقدامی نمیکنند. لیست خودروهای مجاز را وزارت صمت اعلام کند. بحران خودرو در ایران هم فروکش می‌کند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
هرگز خودروی خارجی وارد نخواهد شد این آئین نامه بازی و موش گربه بازی برای فریب مردم هست تا او اجازه نده خودروی وارد نمیشه و ارابه های مرگ همچنان میتازن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
فقط دروغ تحویل مردم میدهید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
اینها بازی است و برای سرگرم کردن مردم
مافیا آنقدر قوی و متنفذ است که نمی گذارد و دست آخر خودشان تعدادی وارد خواهند کرد که از دو طرف سود ببرند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
سریعتر وارد شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
فیلم بازیه
جباری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
وای بر سنگ اندازان واردات خودرو که طی ده ماه گذشته دهها خبر و مانع و کار شکنی در سر راه این امر بود. خودرو در دنیا از هر چیزی ارزانتر و در ایران از هر کالایی گرانتر است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۵
وعده و وعید و همش بازی کردن با روح و روان مردم
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
باسلام حرف فایده ندارد عمل کنند خودرو وارد کنند
جاسم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۶
هیچ عاقلی واردات خودرو را که باعث کاهش قیمت بشه باور نمی کنه ؟ با این مافیا و این وزارت صمت و این مجلس آبی برای خودرو گرم نمیشه
شما رسانه ها هم در توهم سخنان وزیر صمت هستید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی حکومت پهلوی دهه فجر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب
وب گردی