بازدید 11805
۱

نرخ بیکاری در کدام استان‌ها کاهشی شد؟

بررسی نرخ بیکاری در ۳۱ استان نشان می‌دهد که در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته در ۲۱ استان نرخ بیکاری روند کاهشی داشت به طوری که نرخ بیکاری در ۷ استان که در تابستان سال گذشته دو رقمی بود، در تابستان امسال تک رقمی شد.
کد خبر: ۱۱۴۴۵۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۲ 11 October 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، بر اساس گزارش مرکز آمار، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که در تابستان امسال ۸.۹ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند این در حالی است که تابستان سال گذشته نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۴۰۰)۰.۷ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله نشان می‌دهد که ۲۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. برسی روند تغییرات این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته نشانگر کاهش ۲.۷ درصدی است.

همچنین نرخ بیکاری گروه سنی ۳۵ - ۱۸ ساله نیز حاکی از آن است که ۱۶.۲ درصد از این جمعیت فعال بیکار بوده‌اند. این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۱.۴درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر فارغ‌التحصیل آموزش عالی، نشان می‌دهد ۱۳.۲ در صد از جمعیت این قشر بیکار بوده‌اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی ۱.۲ درصدی را ثبت کرده است.

نرخ بیکاری در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مرکزی و یزد روند کاهشی داشت.

نرخ بیکاری در ۷ استان تک رقمی شد

همچنین نرخ بیکاری در هفت استان بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و یزد که در تابستان سال گذشته نرخی ۲ رقمی داشت در تابستان امسال به تک رقمی رسید.

نرخ بیکاری در استان‌های بوشهر از ۱۰.۵ به ۷.۹ درصد، چهارمحال و بختیاری از ۱۲.۴ به ۸ درصد، خراسان شمالی از ۱۱.۴ به ۹.۲ درصد، کرمان از ۱۱.۱ به ۸.۱ درصد، کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰.۲ به ۸.۷ درصد، گیلان از ۱۱.۶ به ۷.۸ درصد و یزد از ۱۳.۶ درصد به ۷.۷ درصد رسید.

بیشترین کاهش نرخ بیکاری تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته در استان‌های یزد با ۵.۹ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۴.۴ درصد، گیلان با ۳.۸ درصد، کرمان با ۳ درصد و بوشهر با ۲.۶ درصد رقم خورد.

همچنین نرخ بیکاری در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در پایتخت از ۸.۹ به ۷.۲ درصد رسید.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
امیدوارم این آمار مثل بقیه آمارهاشون نباشه که بعید میدانم
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
آخرین اخبار
وب گردی